Rzeka Fraser | Kanada


O łowisku

Miliony ryb

Właśnie tutaj, w miejscu oddalonym o 11 godzin lotu od Warszawy, oferujemy Państwu możliwość przeżycia wspaniałej wędkarskiej przygody, jakiej próżno szukać w Europie. Dostojna, dzika i nieprzyzwoicie wręcz rybna - te słowa najlepiej określają charakter Fraser River. Jest ona najdłuższą rzeką Kolumbii Brytyjskiej (1386 km) i uchodzi do Oceanu Spokojnego w Vancouver. Od dawna uznawana była za jedno z najlepszych i najciekawszych łososiowych łowisk świata.

Rzeka ma kilkaset dopływów, a w jej biegu występują liczne jeziora. Rybostan jest niewyobrażalnie bogaty. W okresie ciągów tarłowych łososi (w zależności od gatunku ciąg ma miejsce pomiędzy lipcem a listopadem) wody rzeki są po prostu wybrukowane rybami. Np. ciągi największego łososia pacyficznego - dorastającej do 45 kg czawyczy (inaczej king salmon czyli łosoś królewski) bądź srebrzystego i bardzo agresywnego kiżucza (ang. coho) mogą liczyć rocznie po 20-25 mln osobników!

Widać je gołym okiem

Według badań naukowców i przyrodników w żadną inną rzekę na świecie nie wchodzi na raz tak wiele łososi. Poza king salmon i coho w łowisku powszechnie występuje łosoś sockeye (nerka), a także chum (keta) i pink (gorbusza). Dokładny skład gatunkowy rzeki zależy zawsze od miesiąca i ciągu. Wszystkie wymienione gatunki dają się łowić na wędkę, choć nie wszystkie z równą agresją atakują sztuczne przynęty. Dzięki takiej obfitości ryb w najlepszych okresach brań w rzece Fraser można złowić nawet 25-30 sztuk dziennie! Średnia masa łososi królewskich wynosi 10-12 kg (ryby 15-20 kg są na porządku dziennym), a jeśli chodzi o inne odmiany, to keta (chum) ma przeciętnie około 6-8 kg, a kiżucz (coho) 3-6 kg.

Łososie można łowić z powodzeniem na sztuczną muchę, ale także przy użyciu zestawu spinningowego. Lokalizacja ryb jest dziecinnie prosta, gdyż zazwyczaj doskonale je widać w krystalicznie czystej wodzie. Łowienie polega więc na spacerze brzegiem rzeki i wypatrywaniu stanowisk ryb. Po namierzeniu odpowiedniego miejsca wystarczy odpowiednio zaprezentować przynętę (przy najpopularniejszej tu przepływance ze sztuczną muchą lub dżigiem bardzo ważne jest właściwe ustawienie gruntu), a potem... mocno trzymać wędkę w dłoniach!

Prehistoryczny jesiotr

Mimo, iż połowy łososi cieszą się na Fraser dużą popularnością, wielu wędkarzy z całego świata przyjeżdża tu po zupełnie inne ryby. Są nimi jedne z największych słodkowodnych drapieżników świata - gigantyczne jesiotry białe. Ryby te w niezmiennej niemal postaci zamieszkuję ziemię od ponad 65 mln lat, a ich wygląd (ciało pokryte tarczkami kostnymi i niespotykany u innych gatunków, niezwykle sympatyczny pysk zakończony czterema wąsami) przywodzi nieco na myśl jurajskie gady, np. dinozaury!

Rzeka Fraser uchodzi za najlepsze łowisko tego gatunku na świecie. Populacja jesiotra białego, dzięki olbrzymiej pracy miejscowych wędkarzy i lokalnej społeczności, a także niemałym nakładom pieniężnym oraz surowym przepisom, jest liczna i stabilna. Zabieranie ryb (także ich nęcenie) jest tutaj zabronione. Potencjalni kłusownicy lub wędkarze nieprzestrzegający prawa mogą spodziewać się drakońskich kar, z konfiskatą łodzi, samochodu i pobytem w areszcie włącznie.

W każdej chwili szansa na okaz

Najlepszy okres połowów to miesiące wrzesień-listopad, choć także na wiosnę możemy liczyć na spore sukcesy. Najważniejsza jest temperatura wody (powinna wynosić 9-11 stopni Celsjusza). Z reguły możemy się spodziewać od 4 do 10 brań dziennie na łódź, ale dość często zdarzają się takie dni, iż brań potrafi być nawet 20-30. Niestety nie każde branie jest równoznaczne z zakończonym sukcesem holem. Przyczyną jest zwykle zbyt delikatny sprzęt lub po prostu brak sił wędkarza. Jesiotry dorastają bowiem we Fraser do 700 kg wagi i 6 metrów długości. Oczywiście taka ryba to prawdziwy okaz i zakończony sukcesem hol zdarza się wędkarzom raz na kilkadziesiąt lat. Za to ryby w rozmiarach 2-3 m (150-300 kg) możemy spodziewać się w każdym momencie wędkowania.

Samemu raczej nie damy jej rady - wędkę trzeba będzie co jakiś czas oddać koledze lub poluzować hamulec kołowrotka. Jesiotr walczy bowiem z niezwykłą mocą i zaciętością - potrafi w kilka sekund wysnuć z kołowrotka kilkadziesiąt metrów 180-funtowej plecionki lub niespodziewanie wyskoczyć na 2 metry w powietrze tuż przy burcie łodzi! Pełna informacja wędkarska na życzenie w biurze Eventur Fishing.

Morski tęczak – esencja waleczności

Na rzece Fraser możemy w odpowiednim czasie (ciąg tarłowy trwa od października do stycznia) trafić na jeszcze jedną interesującą rybę – morskiego tęczaka zwanego steelheadem. To jeden z najbardziej prestiżowych gatunków poławianych w rzekach zachodniej Kanady, ryba niezwykle silna, waleczna i jako sportowe trofeum stawiana przez wielu wędkarzy na samym szczycie hierarchii.

Steelheady łowi się głównie na sztuczną muchę, ale można też spróbować spinningu, a także połowów gruntowych z wykorzystaniem jako przynęty łososiowej ikry (taki zestaw przygotowuje przewodnik). Masa łowionych ryb dochodzi nawet do kilkunastu kilo, ale najczęściej trafiają się egzemplarze w przedziale 4-8 kilogramów. Niemniej złowienie steelheada nie jest łatwe i trudno liczyć na taka częstotliwość brań, jak w przypadku łososi czy jesiotrów. To prawdziwa „wisienka na torcie” i cel dla najbardziej wytrwałych łowców.

Dostępność łowiska

Jesiotry łowi się wyłącznie z łodzi. Łososie można łowić zarówno z brzegu (dobry dostęp, łodzie dowożą wędkarzy na najlepsze stanowiska), jak i z łodzi.

Zasady łowienia i rekomendowane metody

Łosoś - spinning oraz sztuczna mucha. Najpopularniejsza jest metoda przepływanki ze spławikiem oraz zamontowaną na przyponie sztuczną muchą lub twisterem. Kluczową sprawą jest właściwe ustawienie gruntu, gdyż przynęta musi przepływać przy samym pysku ryby. W przypadku łososi coho najskuteczniejsze są klasycznie prowadzone błystki wahadłowe i obrotowe.

Jesiotr biały: metoda gruntowa. Gwarantujemy, iż łowienie wielkich jesiotrów to wędkarska przygoda życia. Sam sprzęt niezbędny przy połowach tych ryb (zapewniają go przewodnicy) sprawia, iż na myśl o braniu przechodzi dreszcz podniecenia. Ryby dorównują rozmiarami i siłą marlinom, a hol może trwać wiele minut (przy sztukach okazowych nawet godzin). Jesiotry łowi się z gruntu, zawsze z miejscowym przewodnikiem i z jego łodzi. Przynętą jest najczęściej łososiowa ikra lub zepsute mięso tejże ryby. Przewodnicy są specjalnie przeszkoleni w zakresie łowienia (oraz obchodzenia się z rybami), a ich usługi cechuje pełen profesjonalizm i bardzo poważne podejście do klienta. Wszyscy przewodnicy łowiący na Fraser mają specjalne licencje wydane przez kanadyjski rząd.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Całkowity zakaz nęcenia oraz zabierania jesiotrów. Łowienie jesiotrów możliwe tylko z miejscowym, licencjonowanym przewodnikiem. Od sezonu 2016 obowiązuje zakaz wyciągania jesiotrów większych niż 150 cm długości bezpośrednio do łodzi. Lądowanie ryby odbywa się na brzegu (przewodnik podpływa tam łodzią). Od sezonu 2016 obowiązuje zakaz podnoszenia jesiotrów ponad 150 cm długości całkowicie ponad lustro wody w celu zrobienia zdjęcia. Przy robieniu fotografii ryba musi częściowo znajdować się w wodzie. Przepisy odnośnie do połowu łososia dostępne są w biurze Eventur Fishing i na zapytanie chętnie je Państwu udostępnimy. Generalnie wolno zabierać z łowiska łososie, ale w ograniczonej ilości.

Przewodnik wędkarski

Naszym kontrahentem nad rzeką Fraser jest polski przewodnik wędkarski - Krzysztof Cieśla, który mieszka w Kanadzie od ponad 30 lat i jest współwłaścicielem największej firmy zajmującej się organizacją wypraw wędkarskich na to fantastyczne łowisko.

Krzysiek jest bez wątpienia jednym z najbardziej profesjonalnych przewodników wędkarskich z jakimi mieliśmy przyjemnośćkiedykolwiek współpracować - kulturalny, wesoły, punktualny i niezwykle dbający o każdy szczegół wyprawy. Na wędkarskim koncie ma setki rekordowych łososi, steelheadów oraz olbrzymich jesiotrów (rekordowy okaz złowiony podczas wyprawy Eventuru w 2009 roku miał ok. 400 kg).

Przecież nie ma takich ryb (2009)

To stwierdzenie zwykle słyszę najczęściej kiedy pokazuję zdjęcia tej ryby. Oczywiście „niewtajemniczonym”, czyli rodzinie i znajomym, którzy nie zachorowali na wędkarstwo jak ja. Potem kolejno lecą pytania z serii „To robią takie mocne wędki?”

Zobacz reportaż


Zakwaterowanie

Oferowane przez nas opcje zakwaterowania są bardzo zróżnicowane - od niewielkich, drewnianych domków, poprzez 2-osobowe pokoje w pensjonatach aż po wygodne hotele i kanadyjskie wille. Wybór należy do Państwa. Zakwaterowanie bezpośrednio nad rzeką (nowy pensjonat wędkarski od sezonu 2013!) lub w granicach 20 minut jazdy samochodem od przystani łodziowej na Fraser River (np. w miejscowości Chilliwack).

Organizujemy także transfery na lotnisko w Vancouver (100-200 km w zależności od konkretnego łowiska), transfery z miejsca zakwaterowania na łowisko oraz pełne wyżywienie. Szczegółowe informacje w sprawie cen i pobytów dostępne są w biurze Eventur Fishing.


Serwis wędkarski

Podczas wypraw na Fraser gwarantujemy Państwu najwyższej jakości serwis wędkarski. Wędkowanie odbywa się zawsze pod opieką profesjonalnych, licencjonowanych przez rząd kanadyjski przewodników wędkarskich (również mówiących po polsku), którzy zaopatrzą Państwa we wszelki niezbędny sprzęt do połowu jesiotrów (w Polsce trudno go kupić), a w razie potrzeby także łososi. Przewodnicy dysponują obszernymi 4-osobowymi łodziami z silnikami spalinowymi o mocy 200-320 KM i precyzyjnymi echosondami.

Ich wiedza pomaga także uniknąć częstych spotkań z niedźwiedziami i innymi dzikimi zwierzętami, a w razie wystąpienia takiej sytuacji przewodnicy są odpowiednio przygotowani do podjęcia właściwych kroków zapobiegających zagrożeniu dla wędkarzy.


Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Oferta wędkowania - Kanada (Rzeka Fraser)

Termin:sezon trwa od połowy czerwca do połowy listopada, jednak niektóre gatunki ryb (poszczególne gatunki łososi) obecne są okresowo (prosimy o kontakt z biurem)
Czas trwania:pobyty o dowolnej długości rozpoczynające się od dowolnego dnia
Dojazd: we własnym zakresie – przelot do Vancouver (jako agent możemy zaproponować korzystne taryfy lotnicze i zakupić dla Państwa bilety); tam klienci odbierani są przez gospodarzy ośrodka i transportowani do bazy wędkarskiej (hotel lub lodge); można także wynająć samochód na lotnisku, który umożliwia zwiedzanie okolicy w przerwach od wędkowania
Ilość uczestników:Dowolna. Najkorzystniej cenowo wypadają grupy 3-4 osobowe lub wielokrotność tej liczby
Zakwaterowanie:pokoje 1- lub 2-osobowe klasy komfort
Wyżywienie:śniadania oraz lunch podczas wędkowania
Łowiska:Rzeka Fraser oraz jej dopływy
Przewodnik:zawarty w pakiecie
Cena:równowartość 4700,- CAD (dolarów kanadyjskich) od osoby za 7 dni pobytu bez przelotu przy 4 osobach podróżujących razem (17 800,- CAD za 4 osoby, płatność w PLN wg kursu z dnia wpłaty)
W cenie:
  • zakwaterowanie w lodgy wędkarskiej ****,
  • 2 posiłki dziennie - śniadania oraz lunch,
  • profesjonalna łódz wędkarska wraz z miejscowym przewodnikiem na 6 dni,
  • licencje wędkarskie,
  • kompletny sprzęt wędkarski na jesiotry/łososie,
  • transport z lotniska na miejsce zakwaterowania i z powrotem,
  • ubezpieczenie turystyczne NNW, KL, bagaż.
Cena nie obejmuje:Przelotu, napojów, kolacji, itp

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Biuro: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko rzeczne w zachodniej Kanadzie (Kolumbia Brytyjska). Odległość od lotniska w Vancouver - ok. 150 km (transfer samochodem lub autokarem) .

Jakie ryby?
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: jesiotr biały (cały rok, najlepszy okres od września do listopada), łosoś królewski - king (od czerwca do listopada), łosoś nerka - sockeye (od lipca do października), łosoś gorbusza - pink (od lipca do września), łosoś kiżucz - coho (od sierpnia do listopada), łosoś keta - chum (od września do listopada), steelhead (od października do stycznia).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa od połowy czerwca do połowy listopada, jednak niektóre gatunki ryb (poszczególne gatunki łososi) obecne są okresowo.

Jak dojechać na miejsce?
Najlepszą opcją jest przelot z Europy do Vancouver (jako agent możemy zaproponować korzystne taryfy lotnicze i zakupić dla Państwa bilety). Tam klienci odbierani są przez gospodarzy ośrodka i transportowani do bazy wędkarskiej (hotel lub lodge). Można także wynająć samochód na lotnisku, który umożliwia zwiedzanie okolicy w czasie wolnym od wędkowania.

Największe atuty oferty

  • 99% (a w praktyce sto) gwarancji połowu wielkich jesiotrów oraz łososi w okresach ciągów tarłowych
  • świetny polskojęzyczny przewodnik na miejscu, wybitny fachowiec wędkarski
  • pełny komfort łowienia z łodzi, bezpieczeństwo
  • nikłe zagrożenie ze strony niedźwiedzi (wędkowanie z łódek lub w ich bezpośredniej okolicy)
  • bardzo dobra cena jak na łowiska zachodniej Kanady

Co oprócz łowienia?

Kolumbia Brytyjska jest jednym z najciekawszych pod względem atrakcyjności turystycznej miejsc świata. Polecamy szczególnie obserwację dzikiej przyrody – krajobrazów i fauny i flory, o co nietrudno w trakcie wędkowania. Można zobaczyć wówczas niedźwiedzia, orła, wilka i wiele innych gatunków zwierząt. Warto również zwiedzić Vancouver – miasto Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2010, uznawane za najładniejsze w Kanadzie.

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.