Proponujemy Państwu spędzenie wędkarskiego urlopu w małym rybackim porcie Eskifjordur, położonym na wschodnim wybrzeżu Islandii. Okolica jest tam piękna i dzika - strzeliste szczyty górskie (zimą wyciągi i trasy narciarskie!) otaczają rozległy fiord wypełniony lazurową morską wodą. W okolicy Eskifjordur można wędkować na kilku doskonałych rzekach, zasobnych w ryby łososiowate. Praktycznie na wszystkich obowiązuje zasada limitowania zezwoleń na wędkowanie, tak, aby nad wodą nie było tłoku a każdy wędkarz odczuwał pełen komfort łowienia i miał poczucie prywatności.
Jest położona najbliżej od ośrodka - wystarczy wjechać samochodem na szczyt wzgórza i przedostać się tunelem do następnej doliny. Ta rzeka należy do tańszych - za licencje nie trzeba płacić tak drogo, jak na wielu innych. Rybostan jest jednak bardzo przyzwoity: wchodzą do niej z morza srebrzyste palie (arctic char) i łososie, można też złowić pstrąga potokowego. Dlatego ściśle limitowane zezwolenia trzeba rezerwować ze sporym wyprzedzeniem. W dole przeważają odcinki łąkowe ze spokojną, momentami dość głęboką wodą. I dalej w górę, tym więcej jest spienionych szypotów, kaskad i głazowisk. Są też jednak spokojniejsze płanie i głębsze banie - tzw. poole.
W trakcie podróży studyjnej w sierpniu 2011 spędziliśmy nad nią jeden pełny dzień. W kilka godzin udało nam się złowić we trzech 11 palii. Przeważały ryby w granicach 45 centymetrów, ale kilka miało od 47 do 51 centymetrów. Brały na dosyć szybkiej, prostej płani o głębokości 0,5 m na czarno-czerwoną nimfę, a także na spinning (błystki obrotowe). Część ryb miała kolorowe ubarwienie, część była wysrebrzona. Te srebrne niedawno weszły z morza. Generalnie rzeka okazała się ciekawym, rybnym i bardzo urokliwym krajobrazowo łowiskiem. Powinna być podstawowym łowiskiem dla gości ośrodka w Eskifjordur.
Należy do najlepszych rzek Islandii. Pomimo dość wysokich cen licencje na tę wodę są rozchwytywane jak przysłowiowe "świeże bułeczki", głównie przez zamożnych Anglików, Amerykanów i Francuzów. Nic dziwnego - na najlepszym VIP-owskim odcinku praktycznie każdy wędkarz ma statystycznie zagwarantowane co najmniej jedno (a zwykle więcej) branie atlantyckiego łososia dziennie. Ponadto łowi się w tak pięknych miejscach, że trudno wyobrazić sobie lepsze plenery do wędkowania. Rekomendujemy tę rzekę na 1-2 dni wędkowania w trakcie tygodniowego urlopu. Na naszej wyprawie studyjnej cały dzień spędziliśmy w górze rzeki, na tańszej, ale i mniej obleganej strefie, gdzie zdecydowanie więcej jest pstrągów potokowych, niż wchodzących z morza łososi i palii.
Z powodu słonecznej pogody w kryształowo czystej wodzie kropkowańce nie były łatwe do podejścia, trzeba je było mozolnie wydłubywać z dołków i rynien. W sumie złowiliśmy 21 sztuk, ale nie trafiły się okazy. Większość ryb miała od 30 do 40 cm. Były cudownie ubarwione i bardzo silne. Wszystkie stuprocentowo dzikie! Tylko jeden padł na sztuczną muchę (nimfa), reszta na spinning, gdyż ta metoda znacznie lepiej nadawała się do trudnych warunków pogodowych (konieczność dalekich rzutów i penetracji głębokich rynien w silnym nurcie). Poza pstrągami na jednej z głębokich bani udało nam się złowić łososia. Miał około 6 kg. W tym samym miejscu dwa tygodnie wcześniej inny nasz rodak złowił pięknego złocistego pstrąga przekraczającego 60 centymetrów.
Ta rzeka jest oddalona od ośrodka o godzinę jazdy samochodem. Podobnie jak Breiddalsa należy do najlepszych łosiowych rzek Islandii. Ostatnio statystyki połowów z roku na rok systematycznie się poprawiają. Na niektórych odcinkach złowienie łososia w trakcie kilkugodzinnej sesji jest niemal pewne. Łowione ryby mają zazwyczaj od trzech do pięciu kilo masy, ale czasem trafiają się sztuki przekraczające 10 kilo. Łososie są silne i walczą bardzo agresywnie. Niektóre - te największe - są niekiedy nie do wyjęcia.
Poza łososiem w Jokli trafiają się trocie wędrowne, pstrągi potokowe i palie. W trakcie naszej krótkiej wyprawy w 2011 roku jeden z uczestników - Artur Szałkowski z firmy Dragon, złowił tu w trzecim bodaj rzucie pięknego półmetrowego "potoka" na błystkę wahadłową. Jokla jest bardzo piękną rzeką. Miejscami płynie przez skalisty kanion, w którym oprócz umiejętności wędkarskich wymagana jest nienajgorsza sprawność fizyczna. Wędkarze muszą bowiem pokonać kilka stromych miejsc (ubezpieczanych linami). Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z kanionu w naszej galerii.
Poza opisanymi wodami wokół bazy w Eskifjordur można połowić ryby również w wielu innych miejscach. Są to nie tylko rzeki, ale również jeziora, w których żyją palie (arctic char) oraz pstrągi potokowe. Można tez połowić w morzu "kulinarne" dorsze - nawet z brzegu tuż obok domków w ośrodku.
W łososiowych rzekach Islandii wędkujemy z brzegu lub brodząc w wodzie (niezbędne są wodery lub spodniobuty). Dotarcie nad wodę wymaga często (ale nie zawsze) użycia samochodu terenowego z napędem na 4 koła. Odpowiedni samochód zapewnia nasz przewodnik. Na jeziorach wędkujemy z brzegu lub łodzi.
Spinning z użyciem błystek wahadłowych, obrotowych, woblerów, a także much tubowych (system z pałeczką tyrolską). Sztuczna mucha (ciężki zestaw łososiowy z dwuręczną muchówką lub jednoręczna muchówka klasy 8 na łososie, klasy 5 na pstrągi i palie).
Na wielu odcinkach może wędkować ograniczona liczba wędkarzy jednocześnie. Z większości łowisk wolno zabierać złowione łososie, pstrągi i palie (szczegóły każdorazowo w licencji na daną wodę), ale są też strefy "catch and release". Na niektórych odcinkach rzek jest dozwolona tylko sztuczna mucha.
W sierpniu 2011 roku zrealizowaliśmy bardzo ciekawą wyprawę do północno-wschodniej Islandii. Był to mój drugi wypad na "Wyspę Gejzerów", a pierwszy w te mniej znane turystom i wędkarzom rejony. Zazwyczaj bowiem zwiedza się południową i zachodnią część wyspy...
W okolicy Eskifjordur i samym miasteczku wędkarze mogą kwaterować - w zależności od aktualnej dostępności miejsc - w hotelach, domkach lub apartamentach (np. w urokliwie położonym ośrodku turystycznym, na cyplu nad samym fiordem, u stóp wysokiej góry).
W przykładowym ośrodku znajdziemy 4-osobowe domki z kuchnią, łazienką, salonem dziennym i dwiema sypialniami na piętrze. Na terenie ośrodka istnieje możliwość spożywania śniadań. Pozostałe posiłki we własnym zakresie (przygotowywać je można w domku lub spożywać w restauracjach).
Wielką zaletą naszych pakietów wędkarskich jest opieka polskojęzycznego przewodnika, który od wielu lat mieszka w Islandii. Jest on świetnym wędkarzem i doskonale zna większość łowisk północno-wschodniej Islandii. W trakcie pobytu będzie woził Państwa swoim samochodem na łowiska i załatwiał wszelkie formalności (licencje etc.). Zorganizuje też transfery z/na lotnisko.
Proponujemy Państwu również objazd dookoła wyspy samochodem naszego przewodnika. najlepiej zrobić to w dwóch etapach: dołem (południem) Islandii po przybyciu na lotnisko w Reykjaviku, i górą (północą) w podróży powrotnej do Reykjaviku. Po drodze można zobaczyć m.in. takie atrakcje, jak:
Zaręczamy, że miejsca te należą do najpiękniejszych na Ziemi.
Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.
Cena: | W sprawie cen prosimy o kontakt z biurem. |
Więcej informacji o ofercie:Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168 Biuro: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297 |
Gdzie to jest?
Łowiska rzeczne, jeziorowe i morskie w północno-wschodniej Islandii, oddalone ok. 730 km od Reykjaviku i portu lotniczego w Keflaviku, ok. 80 km od portu promowego w Seydisfjordur (prom z Danii).
Jakie ryby?
Szczególnie polecamy je na połów łososia atlantyckiego (od lipca do września), troci wędrownej (cały rok), palii arktycznej (od czerwca do września) oraz pstrąga potokowego (od czerwca do września).
Kiedy najlepiej jechać?
Najlepsze na wyjazd jest lato (od czerwca do września).
Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej samolotem. Oferujemy pomoc przy ewentualnej rezerwacji biletów.