W jednym z rzadziej zaludnionych rejonów Hiszpanii, w otoczeniu półpustynnego krajobrazu i skalistych wzgórz, położne jest zaporowe jezioro, które stało się w ostatnich latach celem prawdziwych „pielgrzymek” miłośników sportowego połowu ryb z całej Europy. To zbiornik Caspe, ciągnący się od betonowej zapory Mequienenza do miejscowości Escatron, posiadający gigantyczną powierzchnię 75,4 km², długość 110 kilometrów, szerokość dochodzącą do 600 metrów i maksymalną głębokość 62 metrów.
Kiedyś w rzece Ebro i stworzonych na jej biegu zbiornikach zaporowych żyły tylko lokalne gatunki – np. brzany czy węgorze. Jednak w latach 70-tych XX wieku, jak podają niektóre źródła w sieci – za sprawą pewnego niemieckiego biologa, który przewiózł przez granicę małe sumki i wpuścił je do wód jeziora, cały okoliczny system wodny stał się królestwem wąsatych gigantów. Dzisiaj w jeziorze Caspe żyje ponoć kilka milionów sumów, które znalazły tu znakomite warunki do życia i rozrodu. Gdy wieść o tym rozeszła się po Europie, zaczęli przybywać tu wędkarze – początkowo z Niemiec, potem również z innych krajów – Holandii, Czech, Anglii czy Polski, marzący o złowieniu swojej wielkiej, wąsatej ryby. Nad wodą powstały też specjalistyczne bazy wędkarskie nastawione na potrzeby turystów z wędką.
Jedna z takich baz znalazła się w naszej ofercie. Wprowadziliśmy ją po osobistej wizycie w Hiszpanii i sprawdzeniu na miejscu wszystkich szczegółów. Bazę prowadzi dwóch naszych rodaków z południowej Polski, którzy w 2018 roku stali się jej nowymi właścicielami. W trakcie kilkudniowego rekonesansu wzbudzili nasze zaufanie, a w kwestii połowu okazowych ryb okazali się dużymi znawcami tematu.
Oferują przyzwoite warunki zakwaterowania (latem na terenie bazy do dyspozycji jest nawet basen), dobre i wygodne łodzie z silnikami oraz profesjonalne doradztwo w sprawach czysto wędkarskich. Na życzenie zapewniają usługi przewodnickie z najwyższej półki za rozsądną cenę, mogą też zorganizować namiotowy obóz nad samą wodą z przeznaczeniem na nocne zasiadki – karpiowe bądź sumowe. Zapewniają na miejscu sprzęt (za dodatkową, niewielką opłatą) oraz pomagają w zakupie najskuteczniejszych przynęt.
W okolicy bazy jest dużo znakomitych miejsc na połowy wielu gatunków ryb. Tak więc nie trzeba ograniczać się do sumów, choć – co tu dużo ukrywać – niemal każdy jest zainteresowany złowieniem największego rzecznego drapieżnika. Poza sumami mamy jednak również wielkie stada sandaczy, które w pewnych porach roku bardzo dobrze biorą na spinning. Dlatego mają wielu amatorów, którzy przybywają tu nawet z odległych krajów na wielkie sandaczowe żniwa. Jednym z nich jest nasz kolega, a do tego dziennikarz i znakomity przewodnik wędkarski – Kamil Walicki, który wręcz zakochał się w sandaczach z Caspe i które łowił wielokrotnie w naprawdę dużych ilościach.
Hiszpańskie sandacze świetnie biorą przy zastosowaniu techniki opadu lub tzw. vertical jigging. Do ich ulubionych przynęt sztucznych należą oczywiście gumy, a także fantazyjne koguty. Sandacze łowimy na różnych głębokościach – od kilku do kilkunastu metrów. W pewnych okresach roku i określonych porach dnia potrafią brać seryjnie, ale czasem są trudniejsze do złowienia. Jednak generalnie najważniejsze jest ich znalezienie. Potem wytrawny spinningista powinien znaleźć już na nie sposób, a jak nie, zawsze można skorzystać z pomocy wędkarskiego przewodnika…
W ostatnich latach bardzo rozrosła się na Ebro populacja dużych okoni. Obecnie okoń dorobił się nawet statusu jednej z głównych spinningowych atrakcji jeziora Caspe. Często łowione są sztuki w granicach 45-50 cm, a większe nie należą też do rzadkości. Hiszpańskie okonie są bardzo grube i silne, tak więc po zacięciu okazowego egzemplarza na wędce czuje się duży opór i z takim przeciwnikiem należy stoczyć niełatwą, prawdziwie ekscytującą walkę.
Kolejną ciekawą rybą poławianą na biegu rzeki Ebro jest karp. Oczywiście zaawansowane karpiarstwo to oddzielna dziedzina wędkarstwa, ale w Hiszpanii połowu karpia może spróbować każdy – nawet wędkarz na co dzień specjalizujący się w spinningu. Tym bardziej, że gospodarze naszej bazy są prawdziwymi fachowcami w tej dziedzinie i chętnie pomogą dobrać odpowiednie przynęty, a także podpowiedzą taktykę połowu i wskażą najciekawsze potencjalne miejscówki. Karpie z Caspe dorastają do prawdziwie imponujących rozmiarów i pojedynek z takim przeciwnikiem pozostanie każdemu na długo w pamięci.
Pomimo faktu, że do Hiszpanii zjeżdża w ostatnich latach coraz więcej wędkarzy spragnionych kontaktu z wielka rybą, nie należy się martwić zarówno o rybostan, jak i o niebezpieczeństwo zbytniego „tłoku” na wodzie. Areał wodny jest tak ogromny, że nawet gdy duża liczba wędkarzy rozpłynie się po gigantycznym „Aragońskim Morzu”, nie będą wzajemnie wchodzić sobie w paradę. Tak więc gdy nie będziemy bali się trochę popływać, z łatwością znajdziemy wiele zakątków, gdzie możemy łowić zupełnie sami, delektując się w pełni urlopowym szczęściem. A ryb żyje w tej wodzie niewyobrażalnie wręcz dużo. Nie ma więc obawy, że dla kogoś nie starczy.
Zarówno z brzegu (głównie łowienie na grunt), jak i z łodzi z silnikiem spalinowym, która daje dostęp do najlepszych łowisk ryb drapieżnych, przede wszystkim sandaczy i okoni.
Sum - spinning, trolling, metoda gruntowa (pellet). Karp - metoda gruntowa (pellet, kulki proteinowe, kukurydza i inne przynęty), spławik. Sandacz – spinning, łowienie w pionie. Okoń - spinning. Szczegółowe informacje w biurze Eventur Fishing.
W okresie od 15 maja do 15 czerwca obowiązuje całkowity zakaz zabierania karpi. Nad Ebro panuje powszechny zwyczaj wypuszczania sumów. Nikt z przyjezdnych i miejscowych wędkarzy nie zabija tych ryb. Odstępstwa od tej reguły są bardzo niemile widziane. Sandacze i okonie zabiera się do bieżącego spożycia. Cały rok obowiązuje całkowity zakaz zabierania czarnego bassa. Jeden wędkarz może łowić maksymalnie na 2 wędki. Wędkować można od 6 rano do 24. W niektórych rejonach łowiska nie jest dozwolony trolling. Szczegółowe informacje w biurze Eventur Fishing.
Proponujemy Państwu zakwaterowanie w kameralnej bazie wędkarskiej położonej w niedużej miejscowości, oddalonej od przystani łodziowej nad jeziorem Caspe o 3-5 minut jazdy samochodem. W ośrodku znajdziemy 2 budynki. W większym do dyspozycji są dwa pokoje: 4- i 3-osobowy (łóżka piętrowe), a także wspólna dobrze wyposażona kuchnia z salonikiem dziennym (TV) i dwie łazienki (jedna z prysznicem). Na zewnętrz duże zadaszone miejsce ze stołem, przeznaczone do przygotowywania sprzętu wędkarskiego, a po łowieniu do wypoczynku i spożywania posiłków. Jest też do dyspozycji osobny mniejszy domek położony kilkanaście metrów dalej, w którym kwaterować mogą maksymalnie 4 osoby, z łóżkami piętrowymi, aneksem kuchennym i własną łazienką. Na zewnątrz w ogrodzie basen kąpielowy, grill oraz wędzarnia.
Uwaga! Dostępny rodzaj zakwaterowania w bazie zależy od ilości osób w Państwa grupie. Jest możliwość wynajęcia całego domku lub pokoju na wyłączność (w większym domku) lub wersja ekonomiczna, czyli po prostu wynajem miejsca/pojedynczego łóżka w pokoju. W takim przypadku należy liczyć się z koniecznością wspólnego kwaterowania oraz korzystania z kuchni/łazienki z innymi wędkarzami przebywającymi w bazie w tym samym terminie.
Do dyspozycji wędkarzy blaszane łodzie płaskodenne z silnikami spalinowymi (najczęściej 15 KM-25 KM, ale za dodatkową opłatą jest możliwość wypożyczenia łodzi z silnikiem 50 KM) – idealne do pływania po jeziorze Caspe (taki typ łodzi jest najpopularniejszy w tym rejonie Hiszpanii). Łodzie wyposażone są w proste echosondy. Na życzenie dostępne są usługi bardzo dobrego i doświadczonego przewodnika wędkarskiego (konieczna wcześniejsza rezerwacja w naszym biurze).
Ponadto gospodarze bazy służą zawsze poradą w kwestii organizacji wędkowania, a także taktyki łowienia i stosowanych przynęt. Na życzenie organizują nocne wyprawy na karpie i sumy. Jest też możliwość wypożyczenia na miejscu sprzętu wędkarskiego (wędki i kołowrotki).
Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.
Termin: | cały rok, tygodniowe pobyty rozpoczynające się od dowolnego dnia tygodnia |
Czas trwania: | tydzień lub wielokrotność tygodnia; możliwe inny czas pobytu po wcześniejszym uzgodnieniu z biurem |
Dojazd: | we własnym zakresie - dojazd własnym samochodem na miejsce lub samolotem + wynajem auta na lotnisku (nasze biuro wynajmuje auta dla klientów) |
Ilość uczestników: | w zależności od pojemności pokoju/domku, dostępne zakwaterowania od 1- do 9-osób |
Zakwaterowanie: | osobne pokoje lub całe domki |
Wyżywienie: | we własnym zakresie lub w niedrogich restauracjach w pobliżu |
Łowiska: | zbiornik Caspe Roja, rzeka Ebro |
Przewodnik: | dostępny na zapytanie w biurze, konieczna wcześniejsza rezerwacja |
Cena: | 2690,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 6 osobach uczestniczących (łącznie 16140,- PLN za 6 osób) (cena skalkulowana została przy kursie Euro z dnia 30.10.2023 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
|
W cenie: |
|
Więcej informacji o ofercie:Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168 |
Gdzie to jest?
Łowisko rzeczno-jeziorowe położone w północno-zachodniej Hiszpanii (Aragonia), odległość:
Rodzaj wody i ryby
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: sum (cały rok, najlepsze wyniki maj-czerwiec oraz sierpień- październik), karp (cały rok), sandacz i okoń(cały rok, najlepsze wyniki marzec-listopad), czarny bass (najlepsze wyniki latem).
Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa praktycznie cały rok
Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem lub dolecieć do Hiszpanii samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc w rezerwacji samochodu w wypożyczalni.