Rzeka Ebro (Rejon Caspe) | Hiszpania


O łowisku

Dom milionów sumów

W jednym z rzadziej zaludnionych rejonów Hiszpanii, w otoczeniu półpustynnego krajobrazu i skalistych wzgórz, położne jest zaporowe jezioro, które stało się w ostatnich latach celem prawdziwych „pielgrzymek” miłośników sportowego połowu ryb z całej Europy. To zbiornik Caspe, ciągnący się od betonowej zapory Mequienenza do miejscowości Escatron, posiadający gigantyczną powierzchnię 75,4 km², długość 110 kilometrów, szerokość dochodzącą do 600 metrów i maksymalną głębokość 62 metrów.

Kiedyś w rzece Ebro i stworzonych na jej biegu zbiornikach zaporowych żyły tylko lokalne gatunki – np. brzany czy węgorze. Jednak w latach 70-tych XX wieku, jak podają niektóre źródła w sieci – za sprawą pewnego niemieckiego biologa, który przewiózł przez granicę małe sumki i wpuścił je do wód jeziora, cały okoliczny system wodny stał się królestwem wąsatych gigantów. Dzisiaj w jeziorze Caspe żyje ponoć kilka milionów sumów, które znalazły tu znakomite warunki do życia i rozrodu. Gdy wieść o tym rozeszła się po Europie, zaczęli przybywać tu wędkarze – początkowo z Niemiec, potem również z innych krajów – Holandii, Czech, Anglii czy Polski, marzący o złowieniu swojej wielkiej, wąsatej ryby. Nad wodą powstały też specjalistyczne bazy wędkarskie nastawione na potrzeby turystów z wędką.

Profesjonalna opieka na miejscu

Jedna z takich baz znalazła się w naszej ofercie. Wprowadziliśmy ją po osobistej wizycie w Hiszpanii i sprawdzeniu na miejscu wszystkich szczegółów. Bazę prowadzi dwóch naszych rodaków z południowej Polski, którzy w 2018 roku stali się jej nowymi właścicielami. W trakcie kilkudniowego rekonesansu wzbudzili nasze zaufanie, a w kwestii połowu okazowych ryb okazali się dużymi znawcami tematu.

Oferują przyzwoite warunki zakwaterowania (latem na terenie bazy do dyspozycji jest nawet basen), dobre i wygodne łodzie z silnikami oraz profesjonalne doradztwo w sprawach czysto wędkarskich. Na życzenie zapewniają usługi przewodnickie z najwyższej półki za rozsądną cenę, mogą też zorganizować namiotowy obóz nad samą wodą z przeznaczeniem na nocne zasiadki – karpiowe bądź sumowe. Zapewniają na miejscu sprzęt (za dodatkową, niewielką opłatą) oraz pomagają w zakupie najskuteczniejszych przynęt.

Nie tylko sumy

W okolicy bazy jest dużo znakomitych miejsc na połowy wielu gatunków ryb. Tak więc nie trzeba ograniczać się do sumów, choć – co tu dużo ukrywać – niemal każdy jest zainteresowany złowieniem największego rzecznego drapieżnika. Poza sumami mamy jednak również wielkie stada sandaczy, które w pewnych porach roku bardzo dobrze biorą na spinning. Dlatego mają wielu amatorów, którzy przybywają tu nawet z odległych krajów na wielkie sandaczowe żniwa. Jednym z nich jest nasz kolega, a do tego dziennikarz i znakomity przewodnik wędkarski – Kamil Walicki, który wręcz zakochał się w sandaczach z Caspe i które łowił wielokrotnie w naprawdę dużych ilościach.

Hiszpańskie sandacze świetnie biorą przy zastosowaniu techniki opadu lub tzw. vertical jigging. Do ich ulubionych przynęt sztucznych należą oczywiście gumy, a także fantazyjne koguty. Sandacze łowimy na różnych głębokościach – od kilku do kilkunastu metrów. W pewnych okresach roku i określonych porach dnia potrafią brać seryjnie, ale czasem są trudniejsze do złowienia. Jednak generalnie najważniejsze jest ich znalezienie. Potem wytrawny spinningista powinien znaleźć już na nie sposób, a jak nie, zawsze można skorzystać z pomocy wędkarskiego przewodnika…

Eksplozja okonia

W ostatnich latach bardzo rozrosła się na Ebro populacja dużych okoni. Obecnie okoń dorobił się nawet statusu jednej z głównych spinningowych atrakcji jeziora Caspe. Często łowione są sztuki w granicach 45-50 cm, a większe nie należą też do rzadkości. Hiszpańskie okonie są bardzo grube i silne, tak więc po zacięciu okazowego egzemplarza na wędce czuje się duży opór i z takim przeciwnikiem należy stoczyć niełatwą, prawdziwie ekscytującą walkę.

Coś dla lubiących spokojną zasiadkę

Kolejną ciekawą rybą poławianą na biegu rzeki Ebro jest karp. Oczywiście zaawansowane karpiarstwo to oddzielna dziedzina wędkarstwa, ale w Hiszpanii połowu karpia może spróbować każdy – nawet wędkarz na co dzień specjalizujący się w spinningu. Tym bardziej, że gospodarze naszej bazy są prawdziwymi fachowcami w tej dziedzinie i chętnie pomogą dobrać odpowiednie przynęty, a także podpowiedzą taktykę połowu i wskażą najciekawsze potencjalne miejscówki. Karpie z Caspe dorastają do prawdziwie imponujących rozmiarów i pojedynek z takim przeciwnikiem pozostanie każdemu na długo w pamięci.

Woda „nie do przełowienia”

Pomimo faktu, że do Hiszpanii zjeżdża w ostatnich latach coraz więcej wędkarzy spragnionych kontaktu z wielka rybą, nie należy się martwić zarówno o rybostan, jak i o niebezpieczeństwo zbytniego „tłoku” na wodzie. Areał wodny jest tak ogromny, że nawet gdy duża liczba wędkarzy rozpłynie się po gigantycznym „Aragońskim Morzu”, nie będą wzajemnie wchodzić sobie w paradę. Tak więc gdy nie będziemy bali się trochę popływać, z łatwością znajdziemy wiele zakątków, gdzie możemy łowić zupełnie sami, delektując się w pełni urlopowym szczęściem. A ryb żyje w tej wodzie niewyobrażalnie wręcz dużo. Nie ma więc obawy, że dla kogoś nie starczy.

Dostępność łowiska

Zarówno z brzegu (głównie łowienie na grunt), jak i z łodzi z silnikiem spalinowym, która daje dostęp do najlepszych łowisk ryb drapieżnych, przede wszystkim sandaczy i okoni.

Zasady łowienia i rekomendowane metody

Sum - spinning, trolling, metoda gruntowa (pellet). Karp - metoda gruntowa (pellet, kulki proteinowe, kukurydza i inne przynęty), spławik. Sandacz – spinning, łowienie w pionie. Okoń - spinning. Szczegółowe informacje w biurze Eventur Fishing.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

W okresie od 15 maja do 15 czerwca obowiązuje całkowity zakaz zabierania karpi. Nad Ebro panuje powszechny zwyczaj wypuszczania sumów. Nikt z przyjezdnych i miejscowych wędkarzy nie zabija tych ryb. Odstępstwa od tej reguły są bardzo niemile widziane. Sandacze i okonie zabiera się do bieżącego spożycia. Cały rok obowiązuje całkowity zakaz zabierania czarnego bassa. Jeden wędkarz może łowić maksymalnie na 2 wędki. Wędkować można od 6 rano do 24. W niektórych rejonach łowiska nie jest dozwolony trolling. Szczegółowe informacje w biurze Eventur Fishing.


Zakwaterowanie

Proponujemy Państwu zakwaterowanie w kameralnej bazie wędkarskiej położonej w niedużej miejscowości, oddalonej od przystani łodziowej nad jeziorem Caspe o 3-5 minut jazdy samochodem. W ośrodku znajdziemy 2 budynki. W większym do dyspozycji są dwa pokoje: 4- i 3-osobowy (łóżka piętrowe), a także wspólna dobrze wyposażona kuchnia z salonikiem dziennym (TV) i dwie łazienki (jedna z prysznicem). Na zewnętrz duże zadaszone miejsce ze stołem, przeznaczone do przygotowywania sprzętu wędkarskiego, a po łowieniu do wypoczynku i spożywania posiłków. Jest też do dyspozycji osobny mniejszy domek położony kilkanaście metrów dalej, w którym kwaterować mogą maksymalnie 4 osoby, z łóżkami piętrowymi, aneksem kuchennym i własną łazienką. Na zewnątrz w ogrodzie basen kąpielowy, grill oraz wędzarnia.

Uwaga! Dostępny rodzaj zakwaterowania w bazie zależy od ilości osób w Państwa grupie. Jest możliwość wynajęcia całego domku lub pokoju na wyłączność (w większym domku) lub wersja ekonomiczna, czyli po prostu wynajem miejsca/pojedynczego łóżka w pokoju. W takim przypadku należy liczyć się z koniecznością wspólnego kwaterowania oraz korzystania z kuchni/łazienki z innymi wędkarzami przebywającymi w bazie w tym samym terminie.


Łodzie i serwis wędkarski

Do dyspozycji wędkarzy blaszane łodzie płaskodenne z silnikami spalinowymi (najczęściej 15 KM-25 KM, ale za dodatkową opłatą jest możliwość wypożyczenia łodzi z silnikiem 50 KM) – idealne do pływania po jeziorze Caspe (taki typ łodzi jest najpopularniejszy w tym rejonie Hiszpanii). Łodzie wyposażone są w proste echosondy. Na życzenie dostępne są usługi bardzo dobrego i doświadczonego przewodnika wędkarskiego (konieczna wcześniejsza rezerwacja w naszym biurze).

Ponadto gospodarze bazy służą zawsze poradą w kwestii organizacji wędkowania, a także taktyki łowienia i stosowanych przynęt. Na życzenie organizują nocne wyprawy na karpie i sumy. Jest też możliwość wypożyczenia na miejscu sprzętu wędkarskiego (wędki i kołowrotki).

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Oferta wędkowania - Rzeka Ebro (Rejon Caspe)

Termin:cały rok, tygodniowe pobyty rozpoczynające się od dowolnego dnia tygodnia
Czas trwania:tydzień lub wielokrotność tygodnia; możliwe inny czas pobytu po wcześniejszym uzgodnieniu z biurem
Dojazd:we własnym zakresie - dojazd własnym samochodem na miejsce lub samolotem + wynajem auta na lotnisku (nasze biuro wynajmuje auta dla klientów)
Ilość uczestników:w zależności od pojemności pokoju/domku, dostępne zakwaterowania od 1- do 9-osób
Zakwaterowanie:osobne pokoje lub całe domki
Wyżywienie:we własnym zakresie lub w niedrogich restauracjach w pobliżu
Łowiska:zbiornik Caspe Roja, rzeka Ebro
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze, konieczna wcześniejsza rezerwacja
Cena:2690,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 6 osobach uczestniczących (łącznie 16140,- PLN za 6 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie Euro z dnia 30.10.2023 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
 • 2 pokoje 3-osobowe z pościelą/ręcznikami, bez sprzątania końcowego. Dostęp do wspólnej kuchni oraz łazienki,
 • 2 x łódź wędkarska aluminiowa, 3-osobowa z silnikiem 15-25 KM,
 • pełna informacja wędkarska o łowisku, profesjonalne doradztwo,
 • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu,
 • licencje wędkarskie płatne na miejscu (ok. 40 Euro/osoba/tydzień).

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko rzeczno-jeziorowe położone w północno-zachodniej Hiszpanii (Aragonia), odległość:

 • ok. 2 600 km od Warszawy,
 • ok. 220 km od Barcelony,
 • ok. 450 km od Madrytu.

Rodzaj wody i ryby
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: sum (cały rok, najlepsze wyniki maj-czerwiec oraz sierpień- październik), karp (cały rok), sandacz i okoń(cały rok, najlepsze wyniki marzec-listopad), czarny bass (najlepsze wyniki latem).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa praktycznie cały rok

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem lub dolecieć do Hiszpanii samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc w rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

 • najlepsze w Europie łowisko olbrzymich sumów
 • duża ilość sandaczy i okazowych karpi oraz okoni
 • ciepło, dobra kuchnia i wina
 • sezon trwa praktycznie cały rok
 • w naszej ofercie doskonali przewodnicy
 • możliwość skorzystania z atrakcyjnych cenowo przelotów do Barcelony
 • możliwość organizacji wycieczki fakultatywnej do Madrytu, Barcelony lub Saragossy, ew. mecz piłki nożnej w jednym z tych miast

Atrakcje w okolicy

 • zwiedzanie Barcelony i okolic (katedra Sagrada Familia Gaudiego i inne jego dzieła, stadion Camp Nou, Stadion Olimpijski na wzgórzu Montjuic, deptak La Rambla, klasztor Montserrat z cudowną figurką Czarnej Madonny - Patronki Katalonii, liczne restauracji i bary),
 • zwiedzanie Tarragony - dawniej ważnego ośrodka rzymskiej prowincji, posiadającej liczne zabytki z okresu Cesarstwa Rzymskiego,
 • zwiedzanie Saragossy (np. katedra ze słynną Madonną del Pilar),
 • specjały hiszpańskiej kuchni i hiszpańskie trunki (np. paella, gazpacho, kiełbasa chorizo, tapas, sangria, wino Rioja) w okolicznych miasteczkach.

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.