Nasz blog wędkarski

Gigantyczna kipiel

Wodospad Storforsen

Turystyczne ciekawostki / Piotr Motyka / Szwecja

Nie jest klasycznym wodospadem, jak Niagara, a raczej bystrzem – w dodatku jednym z największych w Europie. Woda nie opada tu pionowo ze skał, a przetacza się z hukiem przez wielkie głazy zalegające w stromym korycie rzeki Pite.

Spadek od najwyższego punktu bystrza do poziomu leżącego w dole jeziora wynosi 82 metry, co jest już wartością wzbudzającą szacunek. Jednak ta różnica poziomów mierzona jest na odcinku aż 5 kilometrów, co sprawia, że Storforsen nie wygląda z dołu aż tak imponująco, jak klasyczne wodospady. Średni przepływ wody wynosi 250 metrów sześciennych na sekundę, ale w końcu czerwca, po zejściu śniegu z gór, dochodzi nawet do 870 metrów sześciennych.

Wokół gigantycznego bystrza zbudowano spacerowe kładki, co daje turystom szansę na komfortowe podziwianie tego niewątpliwego cudu skandynawskiej natury. Dopiero bliski kontakt z wodnym żywiołem daje nam prawdziwe wyobrażenie o jego pięknie i dzikiej, budzącej grozę sile. Kto zechce zostać tu na dłużej, może wynająć pokój w luksusowym „Storforsen Hotell”, z którego okien doskonale widać spienioną wodną kipiel. Miejscowa restauracja serwuje całkiem smaczne i wykwintne potrawy oraz - co w Szwecji nie jest oczywistością - doskonałe mocne piwo („stark” czyli o zawartości alkoholu powyżej 5% ).

Storforsen leży w regionie Norrbotten, na dalekiej północy Szwecji. Przy drodze prowadzącej od wybrzeża Zatoki Botnickiej w stronę Kiruny i norweskiego Narviku.

Piotr Motyka

Storforsen, sierpień 2009


Więcej o blogu

Witam serdecznie wszystkich Wędkarskich Podróżników!

Nazywam się Piotr Motyka i jestem gospodarzem oraz redaktorem tego bloga.

Na blogu znajdziecie wiele moich tekstów, zdjęć oraz reportaży, ale także materiały autorstwa moich Kolegów „po kiju”. Część z nich prezentowana jest również na stronie fishingexplorers.com, inne tylko tutaj. Tematem są wędkarskie podróże, a wszystko adresowane jest do ludzi, którzy tak jak my je kochają.

Zapraszam serdecznie!

Siedziba biura

EVENTUR FISHING
ul. Roentgena 23 lok. 21, III piętro
02-781 Warszawa

biuro czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 09.00-17.00

telefon: + 48 22 894 58 12
faks: + 48 22 894 58 16