Łowiska szkierowe, a przede wszystkim rozległe wewnętrzne zatoki, wciskające się pomiędzy największe alandzkie wyspy, bardziej przypominają pojezierza niż łowiska morskie. Brzegi okalają często zielone trzciny, a dno porośnięte jest licznymi odmianami zanurzonej roślinności. Nie brakuje tu podwodnych górek, blatów i kamienistych raf. Skaliste urwiska, unoszące się niemal pionowo ponad lustro wody, zazwyczaj porasta iglasty las, co sprawia, że łowiąc ryby na Alandach, naprawdę odpoczywamy i czujemy się jakby oderwani od zgiełku zindustrializowanego świata.
Wewnętrzne szkiery są doskonałymi łowiskami szczupaków, których jest tu bardzo dużo. W okresie wiosennym i jesiennym ryba ta zdecydowanie dominuje w połowach wędkarzy. Szczupaków szukamy głównie na płytkich, gęsto porośniętych blatach oraz w pobliżu skalistych wysepek, często niespodziewanie pojawiających się na środku rozległych zatok. Wysepki te to nic innego jak szczyty kamienistych górek, na których stokach czają się okazy - prawdziwi nestorzy szczupaczego rodu. Bardzo wydajne są także ostre przybrzeżne stoki dna, najlepiej w pobliżu trzcinowisk, a także kamieniste rafy, których jest tu dostatek.
Łowiska na Alandach zadowolą zarówno tych wędkarzy, którzy będą chcieli nacieszyć się z dużą ilością średnich ryb, jak i tych, którzy nastawią się na mniej brań i rekordowe okazy. Przy odrobinie cierpliwości i zastosowaniu selektywnych dużych przynęt, złowienie przysłowiowej „ryby życia” jest tutaj wielce prawdopodobne.
Z innych gatunków, na które warto się nastawić, polecamy okonia oraz sandacza. Największe osobniki obu gatunków występują masowo w pobliżu twardego, skalistego dna (nawet na znacznych głębokościach) i przy urwistych, stromych stokach w pobliżu trzcin. Drobnego i średniego okonia znajdziemy na Alandach w olbrzymich ilościach, a ryby te występują praktycznie we wszystkich rejonach archipelagu. Po dobraniu odpowiednich przynęt za przy pomocą lekkiego zestawu godzinami rozkoszować się holem małych i średnich garbusów - aż do całkowitego znudzenia. Oczywiście co jakiś czas ryby przestają reagować na podawaną przynętę, ale wówczas wystarczy tylko zmienić jej kolor, aby ponownie zainteresować agresywne pasiaste drapieżniki.
Przy okazji „okoniowych żniw” często na wędce zamelduje się dorodny szczupak lub... piękny złocisty jaź. Miłośnikom spokoju i wędki spławikowej polecamy wielkie stada ryb spokojnego żeru - przede wszystkim leszczy i płoci. Natomiast króla alandzkich łowisk - łososia bałtyckiego - łowi się tylko i wyłącznie na trolling, na otwartych wodach zewnętrznych archipelagu, kilka mil morskich od brzegu. Średnia masa łowionych salmonidów oscyluje w granicach 9 kg. Dzięki takiej obfitości ryb w poszukiwaniu wędkarskiego szczęścia na alandzkie łowiska rok w rok przybywa wielu zagranicznych wędkarzy. Nic dziwnego - tutaj każdy ma realną szansę na spotkanie z rekordowym okazem.
Najlepsze wyniki osiągniemy, łowiąc w wygodnej i bezpiecznej łodzi wyposażonej w silnik spalinowy, gdyż w poszukiwaniu stanowisk okazowych ryb często trzeba pokonać sporo kilometrów. Z brzegu wędkowanie jest trudne (prywatne posesje, a ponadto trzciny i skały), ale zawsze można znaleźć kilka dogodnych miejsc. Należy jednak pamiętać, że w niektórych rejonach archipelagu wędkowanie z brzegu jest w ogóle zabronione ze względu na stanowiska lęgowe ptaków. Szczegółowe informacje na zapytanie.
Na drapieżniki najbardziej zalecany jest spinning. Można również spróbować martwej rybki, szczególnie na sandacze i duże szczupaki. Lekki spinning jest najbardziej efektywny wiosną, kiedy szczupaki przebywają na płytkiej wodzie, w pobliżu trzcin. Kiedy robi się cieplej, bardziej skuteczne staje się łowienie na głębszej wodzie na większe i cięższe przynęty spinningowe (np. gumy z ciężką główką). Łososie łowi się głównie na trolling z downriggerem (zewnętrzne szkiery i otwarte morze), a trocie wędrowne na spinning w cichych, spokojnych zatoczkach pełnych głazów, z tzw. „leopardzim dnem”. Jako przynęty najlepiej posłużą nam wąskie i ciężkie (długość rzutów) błystki wahadłowe. Jednak głównie te modele, które charakteryzują się powolnym opadem z wirowaniem. Miłośnicy białej ryby mogą z powodzeniem oddawać się swej pasji stosując metodę spławikową lub gruntową.
Na połów ryb na Alandach wymagane są stosowne licencje. Dotyczy to znakomitej większości łowisk, które są wodami prywatnymi. Ich ceny różnią się w zależności od charakteru łowiska i jego lokalizacji, jednak z reguły mieszczą się w przedziale 10-30 euro za tydzień łowienia. Po wykupieniu odpowiedniego zezwolenia można łowić tylko w wyznaczonej strefie, obejmującej zazwyczaj kilkaset hektarów. Jednak niektórzy gospodarze mają porozumienia ze swymi sąsiadami (np. nasz ośrodek Geta Villas), co umożliwia wędkarzom połowy na znacznie większym obszarze wody.
W praktyce wszelkie formalności związane z zakupem niezbędnych licencji załatwiają za nas gospodarze ośrodków wypoczynkowych lub pracownicy najbliższego sklepu wędkarskiego czy informacji turystycznej. W okresie od 15 kwietnia do 15 czerwca obowiązuje zakaz wstępu na brzeg z powodu okresu lęgowego ptaków. Wędkarze łowiący na Alandach mogą zabrać z łowiska 1 szczupaka i 1 sandacza dziennie na osobę (oczywiście w ramach obowiązujących dolnych i górnych wymiarach ochronnych). Szczegółowe informacje otrzymają Państwo na zapytanie w biurze Eventur.
Wizyta na Alandach to także wielka gratka dla zapalonych podróżników, których nie brakuje wśród wędkarzy. To bardzo osobliwy rejon północnej Europy, z licznymi ciekawostkami. Choć wyspy politycznie są częścią Finlandii, obowiązuje tu język szwedzki. Ma to swoje uwarunkowania historyczne, gdyż przez wieki tereny te były częścią szwedzkiego królestwa. Poza tym ze swymi wpływami oddziaływała też carska Rosja, będąca kolejnym historycznym zwierzchnikiem wysp. Pamiątka po Rosjanach jest choćby nazwa stolicy kraju Mariehamn (czyli „Port Marii”), która jest dziełem cara Aleksandra II (nazwał tak miasto na cześć swej żony Marii). Mieszka tu też dziś sporo dobrze sytuowanych Rosjan, którzy zakupili sobie pięknie położone domki i wybrali życie blisko natury.
Te wszystkie uwarunkowania historyczne są źródłem pewnej odrębności kulturowej Alandów zarówno od Szwecji, jak i od Finlandii, co ma swe odbicie w nadanej im autonomii. Wyspy szczycą się dziś własnym parlamentem (Langting), jak też własną flagą z charakterystycznym krzyżem, typowym dla wszystkich skandynawskich krajów. Autonomiczne Alandy są członkiem Unii Europejskiej, a obowiązującą waluta jest euro.
Alandy to bardzo intrygujący zakątek Europy. Składający się z setek szkierowych wysepek archipelag położony jest pomiędzy Szwecją a Finlandią – niemal na środku Bałtyku. Administracyjnie wyspy należą do Finlandii...
Na Alandach oferujemy dwa ośrodki wędkarskie. Większy (nieco tańszy) w środkowej części wyspy, oraz bardzo kameralny, luksusowy i nieco droższy, zlokalizowany w północnej części Archipelagu.
Luksusowy, kameralny ośrodek wędkarski zapewniający zakwaterowanie, łodzie i serwis wędkarski na najwyższym poziomie. Znajduję się w północnej części archipelagu, blisko najlepszych wędkarsko miejsc na Alandach. Co ważne, właściciel ma możliwość zorganizowania licencji wędkarskich nawet na kilka obszarów jednocześnie. Dzięki temu mają Państwo możliwość wędkowania na olbrzymim obszarze.
W ośrodku znajdą Państwo tylko dwa bardzo luksusowe domki. Zakwaterowanie gwarantuje prywatność, domki są oddalone od siebie o kilkaset metrów. „Czarny” (6-osobowy), z niezwykle efektownym widokiem na zatokę, oraz większy, 8-osobowy „czerwony”. Domki posiadają dwu- i jednoosobowe sypialnie, dwie łazienki z WC w „czarnym” i aż trzy w „czerwonym”. Ponadto w każdym: pralnia, suszarnia, ogrzewanie podłogowe, salon, sauna, duży taras, w pełni wyposażona kuchnia, internet „wi-fi”.
Polecamy ten ośrodek najbardziej wymagającym klientom, ceniącym komfort i prywatność. Pościel i sprzątanie końcowe w cenie domku. Najbliższy sklep spożywczy oraz stacja benzynowa znajdują się ok. 20 km od ośrodka. Mariehamn położone jest ok. 40 km od domków.
Ośrodek wędkarski, położony w spokojnym, leśnym otoczeniu. Jego sporą zaletą jest usytuowanie w centralnej części archipelagu, z dala od większych skupisk ludności i innych ośrodków wędkarskich. Zapewnia zakwaterowanie w wolnostojących domkach o zróżnicowanym standardzie: od niewielkich, prostych 4-osobowych domków, aż po duże (60-80 m²), Dwa piętrowe domki o bardzo wysokim standardzie dla 6-8 osób. Na wyposażeniu niemal wszystkich domków znajdziemy salon z TV sat., kompletnie wyposażoną kuchnię, łazienkę oraz werandę z meblami ogrodowymi i grillem. Domki o wysokim standardzie mają saunę, kominek, zmywarkę do naczyń.
Domki są oddalone od siebie o 40-100 m i stoją od 40 do 200 m od brzegu morza. Pościel oraz sprzątanie końcowe zawarte jest w cenie wynajmu domku. Najbliższy sklep spożywczy oraz stacja benzynowa znajdują się ok. 7 km od ośrodka. Stolica Alandów, Mariehamn - 30 km.
Oba ośrodki prowadzą osoby doświadczone w obsłudze grup wędkarskich. Przystosowali oni swe miejsca do potrzeb turystów łowiących ryby.
Ośrodek zapewnia wędkarzom duże łodzie wyposażone w silniki spalinowe o mocy 10, 30 i 50 KM oraz nowoczesne plotery, GPS i echosondy. Na miejscu, za dodatkową opłatą można skorzystać z opieki profesjonalnego przewodnika wędkarskiego (z dużą, mocną łodzią). Biuro Eventur gwarantuje swoim klientom niezbędne licencje wędkarskie, mapy batymetryczne oraz szczegółową informację wędkarską o łowisku. Dużą wiedzę posiada też gospodarz, często sam łowiący ryby na wodach archipelagu. Można u niego niemal zawsze zasięgnąć porady.
Do dyspozycji klientów komfortowe, bezpieczne łodzie wędkarskie, wyposażone w silniki 10 KM. Wszystkim klientom zapewniamy mapy batymetryczne oraz szczegółową informację wędkarską przed wyjazdem. Na miejscu istnieje możliwość wynajęcia profesjonalnego przewodnika wędkarskiego, który zabierze klientów na własną łódź i udostępni do wędkowania obszary prawie w ogóle nie obławiane przez wędkarzy.
Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.
Termin: | cały rok, poza okresami pokrywy lodowej (oczywiście możliwe jest zorganizowanie wędkowania z lodu) |
Czas trwania: | pobyty na dowolną ilość dni, rozpoczynające się od dowolnego dnia tygodnia |
Dojazd: | we własnym zakresie (samochód i prom na Alandy bądź samolot do Mariehamn i zamówienie transferu z lotniska) |
Ilość uczestników: | w zależności od pojemności domku, ale z reguły od 3 do 8 osób |
Zakwaterowanie: | domki wolnostojące |
Wyżywienie: | we własnym zakresie, ale istnieje możliwość zamówienia bardzo smacznego wyżywienia na miejscu |
Łowiska: | szkierowy archipelag o powierzchni ponad 10 000 ha |
Przewodnik: | dostępny na zapytanie w biurze lub na miejscu |
Cena: | 3 000,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 6 osobach uczestniczących (łącznie 14 600,- PLN za 6 osób) (cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 05.04.2022 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
|
W cenie: |
|
Prom: | nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ |
Więcej informacji o ofercie:Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168 Kasia: buiro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297 |
Gdzie to jest?
Łowiska szkierowe (archipelag ponad 6000 wysp), położone na Bałtyku pomiędzy wybrzeżem Szwecji i Finlandii. Ośrodki wędkarskie położone są w odległości kilkudziesięciu kilometrów od portów Mariehamn i Eckerö oraz lotniska w Mariehamn. Droga morska prowadzi poprzez Szwecję (promy z Kappelskar, Grisslehamn lub Sztokholmu) lub Estonię (prom z Tallinna).
Rodzaj wody i ryby
Łowisko szkierowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od maja do listopada), okoń (od maja do listopada), płoć i leszcz (od maja do września), sandacz (od czerwca do października), troć (od grudnia do marca), łosoś (od maja do lipca), jaź (od maja do września).
Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa bardzo długo (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje – patrz wyżej, więcej szczegółów na zapytanie).
Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Finlandii samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.