Aktualności

Pstrągi, palie, sieje

Muchowa Laponia


Szwedzkie wody górskie mogą stanowić znakomitą alternatywę dla łowisk szczupakowych. Warunkiem - zamiłowanie do ryb łososiowatych i podstawowe umiejętności w posługiwaniu się muchówką. To jasne, że w ten sposób nie złowi się raczej ryby metrowej, ale przecież nie to jest jedynym wyznacznikiem wędkarskiego sukcesu.

Eventur co roku organizuje wyprawy w odległe, górskie rejony szwedzkiej lub norweskiej Laponii. To żadna masówka, to produkt przede wszystkim dla małych grupek prawdziwych koneserów, od lat rozkochanych w takiej właśnie formule wędkarstwa. Nie inaczej było i w mijającym sezonie 2023. Nasza lipcowa wyprawa dostarczyła nam jak zwykle wiele niezapomnianych wrażeń i dużą liczbę spektakularnych brań. Na jednym z kameralnych jezior zaliczyliśmy aż 3 szlachetne gatunki – pstrąga potokowego, palię alpejską oraz sieję. Trafiliśmy na okres rójki majowej jętki, tak więc powierzchnia wody pełna była charakterystycznych kół, a wszędzie dookoła nas słychać było głośne pluski informujące o intensywnym powierzchniowym żerowaniu ryb. Odpowiednie podanie właściwej imitacji muchy dawało szansę na wspaniałe wędkarskie emocje.

Brały głównie ryby w przedziale 40-50 centymetrów, a więc może nie jakieś niebywałe okazy, ale sztuki wystarczająco silne i piękne, aby dać wędkarzowi dużo satysfakcji. W momentach, gdy jętki nie było aktualnie na wodzie, dobrze „działały” streamery i mokra mucha – ale zawsze prowadzone w okolicy powierzchni. Przez kilka dni złowiliśmy kilkadziesiąt ryb łososiowatych oraz wiele okoni, w przypadku których najskuteczniejszy był spinning. Smak potraw ze świeżo złowionych, szlachetnych ryb, trudno zapomnieć do dzisiaj. Ponadto, w Laponii trudno odmówić sobie degustacji potraw z dziczyzny – np. tatara z łosia. Całości dopełniały jak zwykle niezwykłe górskie krajobrazy, które stanowiły cudowną otoczkę dla wędkarskiej przygody.

31.10.2023

Galeria zdjęć
Nasi konsultanci

Maciek Rogowiecki Tomasz Wieczorek

Siedziba biura

EVENTUR FISHING
ul. Roentgena 23 lok. 21, III piętro
02-781 Warszawa

biuro czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 09.00-17.00

telefon: + 48 22 894 58 12
faks: + 48 22 894 58 16