Aktualności

Łososiowate po norwesku

To będzie wielki hit!

Łososiowate

Zorganizowana przez Eventur w lipcu br. testowa wyprawa do północnej Norwegii zaowocowała odkryciem nowych fenomenalnych łowisk. Chodzi o wody zasobne głównie w ryby łososiowate: pstrąga potokowego, palię alpejską, łososia atlantyckiego, a także (a może nawet przede wszystkim) lipienia, który wprawdzie do rodziny łososiowatych już nie należy, ale swą szlachetnością im niewątpliwie dorównuje.

Kilkudniowy pobyt w oszałamiających swą scenerią norweskich górach regionu Troms był naznaczony fantastycznym żerowaniem bardzo grubych lipieni, z których większość przekraczała 40 cm, a sporo sztuk nawet magiczną granicę 50 cm! Te piękne ryby brały głównie na suchą muchę oraz nimfę, a także na spinning. Łowiliśmy je w rzece oraz na spokojnym rzecznym rozlewisku przypominających jezioro. Brania były niezapomniane! Trudno będzie zapomnieć również piękno olbrzymich „kardynałów”, które w trakcie walki mieniły się feerią cudownych kolorów, znakomicie widocznych w kryształowo czystej górskiej wodzie.

Poza lipieniami połowiliśmy też sporo pstrągów, z których jeden przekroczył 50 cm, a wiele innych mieściło się w przedziale 40-50 cm. Stuprocentowo dzikie, grube sztuki, cudownie ubarwione i niezwykle silne. Brały na urokliwym i dość sporym górskim jeziorze, a także w rzece ze szmaragdową wodą - niczym w Nowej Zelandii. I tutaj również pole do popisu mieli zarówno uczestniczący w wyprawie muszkarze (sucha, nimfa, streamer), jak i perfekcyjnie posługujący się spinningiem nasz przyjaciel Zenek Grabowski. Najskuteczniejsze spinningowe przynęty na tej wyprawie to przeciążone błystki obrotowe oraz woblery „salmo hornet” (te ostatnie jak zwykle). Pstrągi w trakcie holu wielokrotnie efektownie wyskakiwały w powietrze, a kilku pięknym egzemplarzom udało się nawet tę walkę wygrać i uwolnić z haka.

I na koniec: prawdziwą wisienką na torcie wśród naszych połowów stał się złowiony na tubową muchę przez Maćka Rogowieckiego łosoś atlantycki. Przepływająca w okolicy rzeka okazała się niezwykle zasobna w ciągnące na tarło ryby z gatunku Salmo salar. Dość powiedzieć, że tego samego wieczora, kiedy swój sukces zanotował Maciek, na tym samym sektorze rzeki padły jeszcze trzy dalsze sztuki – jedna w granicach 10 kilo! Złowili je wędkarze norwescy. To prawdziwy ewenement, gdyż wszyscy wędkarze łowiący łososie wiedzą, jak ciężko w tej pracy odnieść sukces. Tam okazało się to niemal dziecinnie proste. Wystarczył jeden wieczór – kilka godzin łowienia. No i oczywiście kunszt Maćka, niczego mu nie ujmując.

Pobyt uatrakcyjnił bardzo komfortowy domek w gospodarstwie agroturystycznym, gdzie mogliśmy bez przeszkód wypocząć i przygotować kilka wyśmienitych potraw ze złowionych ryb, w tym marynowanego w koperku łososia (gravlax), lipienowe „ceviche” oraz pstrągowego tatara. Oczywiście wszystkie były tak pyszne, że trudno o podobne specjały nawet w najlepszych europejskich restauracjach. Cóż – nie ma jak świeża, ekologicznie czysta i bardzo szlachetna ryba… Większość złowionych trofeów trafiła jednak z powrotem do wody, tak więc przyjeżdżający po nas wędkarze nie mają się o co martwić. Wielka zaletą tego miejsca jest bardzo atrakcyjna cena – znacznie niższa niż w wielu renomowanych skandynawskich ośrodkach z dużą populacją dzikich ryb łososiowatych. Przy 6-osobowej grupie wychodzi naprawdę niedrogo, a przy 8-osobowej wręcz tanio (szczegóły na zapytanie). Słowem: to wielka gratka dla miłośników wypraw na pstrągi i lipienie, których w Polce przecież niemało!

Zainteresowanych zapraszamy do obejrzeniu kilkunastu zdjęć z wyprawy. W sprawie rezerwacji tego niezwykłego zakątka na wędkarski urlop prosimy o kontakt z Maćkiem Rogowieckim lub Tomkiem Wieczorkiem z naszego biura. Oferta wkrótce znajdzie się na naszej stronie, ale na sezon 2018 warto już niezwłocznie zarezerwować, bo wolnych tygodni pewnie niedługo zabraknie.

03.08.2017

Galeria zdjęć



Nasi konsultanci

Maciek Rogowiecki Tomasz Wieczorek

Siedziba biura

EVENTUR FISHING
ul. Roentgena 23 lok. 21, III piętro
02-781 Warszawa

biuro czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 09.00-17.00

telefon: + 48 22 894 58 12
faks: + 48 22 894 58 16