Aktualności

Halibutowa Norwegia

Klienci łowią ich coraz więcej


Halibut pozostaje od dawna na celowniku wędkarzy morskich udających się do Norwegii. Marzenie o tym wspaniałym trofeum nosi w sobie chyba każdy z nas, głównie ze względu na rozmiary i niezwykle groźny wygląd tej wielkiej oceanicznej flądry. To już można rzec – legenda i symbol Norwegii!

W ostatnich miesiącach mamy coraz więcej informacji na temat znakomitych połowów tych niepospolitych drapieżników – ryb silnych i potężnych, których masa dochodzi nawet do 200 kilo! Halibuty trafiają na wędki polskich wędkarzy coraz częściej, i to nie tylko na dalekiej północy, ale nawet w wielu miejscach w środkowej Norwegii. Niektóre grupy doniosły nam o kilkunastu sztukach złowionych w trakcie tygodniowego pobytu, a kilka halibutów na grupę jest już praktycznie normą.

Wydaje się, że ryby te miały w ostatnich latach dość udane tarła, co spowodowało rodzaj eksplozji gatunkowej. W każdym razie nie ma co narzekać. Szansa na złowienie halibuta jest obecnie bardzo duża i warto celowo zapolować na to piękne trofeum.

Halibuty biorą zarówno na przynęty sztuczne – duże gumy i pilkery, jak i naturalne (najczęściej martwe małe czarniaki). Znaleźć je można na wodach raczej płytkich (od 10 do 50 metrów), przy piaszczystym dnie, choć na stumetrowej głębi też nierzadko atakują nasze wabiki – głównie w trakcie intensywnego żeru w toni. Bardzo popularny jest trolling wielkimi gumami lub opukiwanie dna w dryfie na dużej przestrzeni. Podebranie halibuta do łodzi jest trudnym zadaniem, w przypadku dużych sztuk najczęściej zarzuca się rybie na ogon grubą linę i po zaciśnięciu jej holuje się okaz do portu. Nasi klienci meldowali nam już nie raz o wspaniałych okazach, przekraczających nawet 100 kilo masy!

Świeży, złowiony osobiście halibut to również wielki kulinarny rarytas. Warto pamiętać, że można spożywać go nie tylko w postaci smażonej, pieczonej bądź gotowanej (np. w zupie), ale również na surowo jako tatar lub carpaccio (po uprzednim profilaktycznym przemrożeniu).

Zapraszamy do obejrzenia galerii norweskich halibutów.

09.06.2022
Nasi konsultanci

Maciek Rogowiecki Tomasz Wieczorek

Siedziba biura

EVENTUR FISHING
ul. Roentgena 23 lok. 21, III piętro
02-781 Warszawa

biuro czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 09.00-17.00

telefon: + 48 22 894 58 12
faks: + 48 22 894 58 16

Norwegia

Norwegia