Jezioro Varpen | Środkowa Szwecja


O łowisku

Jezioro gigantów

Varpen znajduje się w środkowej Szwecji, około 300 kilometrów na północ od Sztokholmu (2,5 godziny drogi z lotniska Arlanda). Jest to spore przepływowe jezioro na biegu dużej rzeki Ljusnan. Od północnego zachodu graniczy z miasteczkiem Bollnäs, a jego powierzchnia liczy 8 kilometrów kwadratowych. Wędkarze mają do dyspozycji cały zbiornik (ok. 10 km długości), ale można także wędkować w samej rzece Ljusnan, która ma w tej okolicy spokojny, miejscami niemal stojący uciąg. Ryby występują równomiernie w obu łowiskach, a dobrych miejsc do wędkowania jest bez liku. Znajdziecie tu liczne górki podwodne, strome brzegowe stoki oraz płytsze kamieniste zatoczki porośnięte gdzieniegdzie grążelami oraz trzciną.

Varpen to łowisko bardzo dużych szczupaków. Nie polecamy tego akwenu wędkarzom, którzy liczą na kilkadziesiąt brań dziennie (do takiego łowienia znacznie lepsze są szkiery), ale raczej tym, którzy przedkładają jakość nad ilość. Szczupaków przekraczających 100 cm długości jest w Varpen bardzo dużo, ale należy najpierw odszukać ich stanowiska i cierpliwe czekać, aż zaczną żerować. Czasami powoduje to dłuższe okresy kompletnie pozbawione brań (nawet po kilka godzin), ale kiedy „szczupłe” się już obudzą, to można doświadczyć nieprawdopodobnego wprost łowienia, gdyż każde branie może oznaczać rybę w przedziale 100–130 centymetrów! Poza szczupakiem w Varpen występuje obficie sandacz (dominują ryby 30-60 cm), okoń, miętus, węgorz oraz cały wachlarz białorybu.

Jesienny test w 2016 roku

Nad Varpen zawitaliśmy na początku października 2016 wraz z ekipą filmową Crazy Fisherman. Mimo, że nie znaliśmy kompletnie wody i bazowaliśmy na własnych doświadczeniach oraz podpowiedziach miejscowych wędkarzy, udało nam się złowić w pięć dni osiem szczupaków przekraczających metr długości (101, dwa razy po 102, 103, 104, 107, 110 oraz 112 centymetrów). Znajomy Szwed, który wędkował obok nas, złowił w tym samym czasie rybę 115 cm. Wszystkie z nich były niezwykle grube i znajdowały się w świetnej kondycji. W galerii mogą Państwo zobaczyć zdjęcia z tej testowej wyprawy, a w roku 2017 ukazał się również film prezentujący to kapitalne łowisko.

Varpen

Dostępność łowiska

Na najlepsze wyniki wędkarskie można liczyć wędkując z łodzi.

Rekomendowane metody połowu

Drapieżniki - dozwolona metoda spinningowa, żywiec, martwa rybka, sztuczna mucha oraz trolling. Biała ryba - wszystkie metody połowu ryb spokojnego żeru.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Z łowiska można zabierać ryby tylko do bieżącego spożycia, poza szczupakami (wszystkie szczupaki muszą wrócić z powrotem do wody). Wymiar ochronny sandacza - 45 cm, okonia - 25 cm. W Szwecji nie praktykuje się zabierania ryb na zapas czy do zamrażarek. Obowiązuje całkowity zakaz wywożenia ryb do Polski.

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.


Zakwaterowanie

Naszym gościom proponujemy kameralny domek wędkarski o wysokim standardzie, który stoi 100 metrów od brzegu jeziora. Domek posiada dwie sypialnie 2-osobowe (jedna na parterze oraz jedna na poddaszu), salon wraz z wyposażoną kuchnią oraz łazienkę. W domku dostęp do internetu. Domek stoi w odosobnieniu, gdzie panuje cisza i spokój. Nieopodal mieszka gospodarz, który służy gościom swoją pomocą we wszelkich sprawach związanych z pobytem i wędkowaniem.

Obok głównego domku (10 m) znajduje się jeszcze jeden niewielki domek, gdzie spać może dodatkowa piąta osoba. Nie ma tam jednak łazienki, ogrzewania ani bieżącej wody. Jest za to kominek opalany drewnem.

VarpenSprzęt pływający

Do dyspozycji wędkarzy dwie duże łodzie (450 x 170 cm), wyposażone w 4-suwowe silniki 15 KM oraz echosondy Lowrence Hook 3. Sprzęt pływający jest nowoczesny, zadbany i znajduje się w bardzo dobrym stanie. Za dodatkową niewielką opłatą (płatność na miejscu u gospodarza lub w naszym biurze przed wyjazdem) łodzie można doposażyć w elektryczne silniki z funkcją kotwicy, która umożliwia utrzymywanie łodzi w tej samej pozycji przy obławianiu dobrej "miejscówki" (bez konieczności używania tradycyjnej kotwicy) oraz w lepsze echosondy/GPS Lowrance Elite 5.

Gospodarz to bardzo dobry wędkarz i profesjonalny przewodnik wędkarski. Jego wiedza o jeziorze i dużych szczupakach jest imponująca. Za dodatkową opłatą istnieje możliwość wynajęcia przewodnika na wspólny dzień wędkowania. Dysponuje on dużą łodzią wędkarską (maks. 3 wędkarzy + przewodnik) wyposażoną w silnik o mocy 115 KM.

Varpen

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:maj-listopad
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (prom/samochód bądź samolot do lotniska Arlanda i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:maks. 4-osoby w jednym domku
Zakwaterowanie:domek wolnostojący
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:jezioro Varpen i rzeka Ljusnan
Przewodnik:dostępny na miejscu, konieczna wcześniejsza rezerwacja w biurze
Cena:2 800,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 11 200,- PLN za 4 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
W cenie:
 • domek 4-osobowy z pościelą i ręcznikami
 • sprzątanie końcowe
 • 2 łodzie wędkarskie z silnikami 15 KM, echo/GPS + 1 zbiornik paliwa do łodzi
 • pełna informacja wędkarska o łowisku, pół dnia na jeziorze z gospodarzem, który pokaże najlepsze miejsca
 • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
 • licencje wędkarskie na Varpen oraz Ljusnan

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko zlokalizowane jest w rejonie miasta Bollnäs w odległości:

 • ok. 340 km od Nynäshamn,
 • ok. 770 km od Karlskrony,
 • ok. 250 km od lotniska Sztokholm/Arlanda.


Varpen

Rodzaj wody i ryby
Łowisko jeziorowe-rzeczne. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (największe „esoksy” w Szwecji), okoń, sandacz, biała ryba.

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski od maja do listopada (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

 • w łowisku liczne szczupaki ponad 100 centymetrów
 • wielka szansa na ryby rekordowe (ponad 120 cm)
 • świetne łodzie, domek i profesjonalny gospodarz
 • położenie w cichym miejscu, nieopodal brzegu akwenu

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.