Steinfjord | Północna Norwegia


O łowisku

Wszystko czego potrzebuje wędkarz

W samym fiordzie można liczyć na ryby mniejsze i okresowo także średnich rozmiarów (szczególnie na jesieni kiedy śledzie wpływają wewnątrz na tarło). Powszechne są czarniaki, mniejsze dorsze i brosmy. W każdej chwili może trafić się halibut (czasami nawet całkiem spory) oraz naprawdę duże gładzice. Podczas naszej testowej wyprawy łowiliśmy osobniki nawet 2-kilogramowe. Dobre miejsce ich połowów znajdują się 5 minut drogi od przystani i są osiągalne przy niemal każdych warunkach pogodowych.

Prawdziwe jednak wędkowanie ma miejsce na otwartym morzu. Dystans do pierwszych pełnomorskich górek podwodnych i blatów wynosi około 20 minut płynięcia przy dobrej pogodzie. Dno w tych miejscach jest nieprawdopodobnie zróżnicowane. Głęboka woda (100-250 m) sąsiaduje tutaj ze skalistymi górkami i piaszczystymi blatami o głębokościach 10-40 m. Obecność ryb na tych obszarach jest pewna przez okrągły rok. Można liczyć na olbrzymie ławice dużych dorszy (10-20 kg, a wczesną wiosną przypływają nawet większe dorsze Skrei), czarniaków i rzecz jasna halibutów. Stainfjord polecamy właśnie szczególnie miłośnikom tego gatunku. Tych królewskich fląder jest tutaj dużo i dokładnie wiemy gdzie ich szukać. Średni rozmiar to 10-30 kg, a złowienie kilku sztuk w tygodniu jest jak najbardziej możliwe. Przy pewnej i stabilnej pogodzie (wiatr nie większy niż 4-5 m/s) możemy zapuścić się na ryby jeszcze dalej i odkrywać kolejne miejscówki. Jest ich tutaj bez liku i w promieniu godziny płynięcia od bazy znajdziemy co najmniej kilkanaście pierwszorzędnych lokalizacji na naprawdę duże ryby. Szczegóły dotyczące ich położenia otrzymacie Państwo oczywiście w naszym biurze przed wyjazdem.

Jest także alternatywa na totalną niepogodę i brak możliwości łowienia w morzu. Na Senji jest kilka niezłych łowisk troci oraz pstrągów potokowych. Podpowiemy naturalnie gdzie ich szukać. A gdyby ktoś miał chwilowo dość wędkowania to zawsze można chwycić za aparat i iść lub pojechać na krajoznawczą wycieczkę. Przyroda na Senji jest zachwycająca!

Dobry serwis na miejscu – ważna sprawa!

W naszych wędkarskich bazach zawsze stawiamy na jakość i bezpieczeństwo. Na wędkarską wyprawę wiele osób czeka okrągły rok i doskonale rozumiemy rozczarowanie, jakie może pojawić się kiedy coś nie jest takie jak powinno. W przypadku Steinfjord nie ma takiej możliwości. Zakwaterowanie jest wygodne, łodzie szybkie i bezpieczne. Na miejscu oferujemy restaurację ze smacznymi posiłkami, wypożyczalnię wędek i kombinezonów a także dobrze zaopatrzony sklep wędkarski. Można także skorzystać z usług świetnego przewodnika wędkarskiego, który zna łowisko jak własną kieszeń i chętnie zabierze Was na halibuty lub inne ryby według waszego uznania. Oczywiście zapewniamy także dużą chłodnię na filety i profesjonalne pomieszczenie do sprawiania złowionych ryb. Więcej informacji w zakładce „zakwaterowanie” oraz „łodzie”.

Dostępność łowiska

Zdecydowanie rekomendujemy łowienie z łodzi wędkarskiej z silnikiem spalinowym, echosondą i GPS-em. Umożliwi ona dotarcie do najlepszych stanowisk oraz ławic ryb. Z brzegu gdzieniegdzie również można spróbować połowu, ale wówczas nie należy spodziewać się ryb większych niż 1-2-kilogramowe.

Rekomendowane metody połowu

W Norwegii obowiązuje zakaz połowu na żywca. Do kraju można przewieźć do 18 kg zamrożonych filetów na osobę (w sprawie transportu lotniczego prosimy o sprawdzenie takiej możliwości u przewoźnika) pod warunkiem posiadania dokumentu uprawniającego do ich przewozu (taki dokument można otrzymać w każdej naszej bazie). Niemniej apelujemy o rozsądek i umiar w zabijaniu złowionych ryb. Zastanówmy się, czy ich mięso jest naprawdę nam potrzebne i czy będziemy mieli czas i ochotę na ich sprawianie. Wyrzucanie nadmiaru zabitych ryb na śmietnik czy z powrotem do wody jest nieetyczne, a nadmierne eksploatowanie łowisk może w dalszej perspektywie negatywnie wpływać na ekosystem i prowadzić do drastycznych ograniczeń w uprawianiu wędkarstwa sportowego.

Od dnia 09.10.2017 w Norwegii nie wolno zabierać halibutów powyżej 2 m długości. Powodem są niebezpieczne związki chemiczne, które duże halibuty gromadzą w swoim organizmie podczas całego życia. Spożywanie mięsa dużych halibutów może być niekorzystne lub groźne dla człowieka. Wszystkie halibuty powyżej 2 m należy wypuścić z powrotem do oceanu. Jeśli kondycja ryby po holu wskazuje, że halibut może nie przeżyć, należy go uśmiercić i pozostawić w morzu. Szczegółowe informacje o okresach i wymiarach ochronnych poszczególnych gatunków ryb otrzymacie Państwo zawsze przed wyjazdem na wyprawę.

Od 01.01.2018 w wędkarskich ośrodkach na terenie Norwegii obowiązuje rejestr połowów, który dotyczy niektórych gatunków ryb (między innymi dorszy, halibutów i karmazynów). Więcej informacji na ten temat przekaże Państwu gospodarz ośrodka wędkarskiego po przyjeździe.


Zakwaterowanie

Baza znajduje się nad samym brzegiem fiordu, w niewielkiej rybackiej wiosce. Do wyboru wędkarze mają 4-osobowy apartament lub 8-osobowy, osobny domek. Apartament posiada kuchnię, łazienkę, salon oraz 2 sypialnie 2-osobowe bez piętrowych łóżek.

Domek z kolei ma 2 piętra. Na parterze znajduje się łazienka oraz 3 sypialnie 2-osobowe (w tym 2 posiadają łóżka piętrowe). Na piętrze jest 4-ta sypialnia z 2-oma łóżkami pojedynczymi, salon oraz kuchnia. Domek posiada 2 toalety i prysznic. W domku jest łącznie 8 łóżek do spania, ale najwygodniej jest w nim mieszkać w 4-6 osób.

Zarówno w domku jak i w apartamencie jest bezprzewodowy dostęp do Internetu. Na miejscu znajduje się kameralna restauracja serwująca lokalne dania (głównie ryby). W sezonie (czerwiec – sierpień) czynna jest codziennie. Poza sezonem tylko od piątku do niedzieli.

Najbliższy sklep spożywczy – ok. 10 minut jazdy samochodem.

Sprzęt pływający

Nasze 4-osobowe jednostki to aluminiowe Kvaerno o długości 600 – 615 cm i wyposażone w silniki 115 KM (Mercury). Łodzie są obszerne, stabilne i bezpieczne. Każda z łodzi posiada kolorową echosondę z GPS (Lowerance), ploter oraz radio.

Na miejscu oferujemy możliwość wypożyczenia wędek, kombinezonów. Jest także sklepik wędkarski z dużym wyborem skutecznych przynęt. Istnieje także możliwość wynajmu profesjonalnego przewodnika wędkarskiego, który zna łowisko jak własną kieszeń. Uwaga - konieczna wcześniejsza rezerwacja przewodnika w biurze przed wyjazdem!

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:marzec - wrzesień
Czas trwania:pobyty o dowolnej długości, ale nie krócej niż 5 nocy
Dojazd:we własnym zakresie
Ilość uczestników:maksymalnie 12 osób
Zakwaterowanie:apartament 4-osobowy lub domek 8-osobowy
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:Morze Norweskie
Przewodnik:możliwość wynajmu profesjonalnego przewodnika
Cena:2 690,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 10 760,- PLN za 4 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie NOK z dnia 13.09.2023 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
 • zakwaterowanie w apartamencie 4-osobowym, pościel, sprzątanie końcowe,
 • łódź 615 cm, 115 KM, echo/GPS/ploter,
 • pełna informacja o łowisku, mapy,
 • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu.
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Steinfjord położone jest w północnej Norwegii, na wyspie Senja. Oddalone jest:

 • ok. 215 km od lotniska w Tromsø,
 • ok. 105 km od lotniska w Bardufoss,
 • ok. 1650 km od portu promowego Nynäshamn.


Rodzaj wody i ryby
Łowisko morskie. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: dorsz, zębacz, halibut, plamiak i inne ryby morskie - np. czarniak, brosma.

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa niemal cały rok, jednak najlepiej jechać od maja do końca września (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Norwegii samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

WAŻNA INFORMACJA O PROMACH!

Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z lokalnej przeprawy promowej (zwykle krótkiej). W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Sørøya czy Seiland), gdzie kursują jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.

Największe atuty oferty

 • wybitne łowisko ryb morskich
 • duża szansa na halibuta
 • małe zaludnienie, mało wędkarzy, duży obszar łowisk
 • możliwość dolotu samolotem na samo miejsce
 • świetny serwis na miejscu
 • profesjonalny przewodnik na miejscu
 • sprzęt wędkarski i kombinezon można wypożyczyć na miejscu

Atrakcje w okolicy

 • wyprawy przyrodnicze (obserwacja ptaków, orek, wielorybów)
 • w pewnych porach roku – możliwość obserwacji zorzy polarnej
 • genialne trasy trekkingowe

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.