Jeziora Skåne | Południowa Szwecja


O łowisku

Rejon Skåne (Skania) to prowincja położona na południu Szwecji nad Morzem Bałtyckim i cieśniną Sund. Daleko jej do typowego, szwedzkiego krajobrazu. Brak tu wszechobecnych w Szwecji skał a okolica jest dość płaska. Dominującym widokiem są liściaste lasy i pola uprawne. Nam ta kraina skojarzyła się polskim, nizinnym krajobrazem, ale niektórzy porównują ją do Prowansji czy holenderskiej Zelandii. Zgodnie z zasadą, że co na brzegu to i w wodzie, jeziora, które chcieliśmy Wam zaproponować znacząco różnią się o typowych, szwedzkich zbiorników. Tutaj znajdziecie trzy, połączone ze sobą zbiorniki o łącznej powierzchni 4000 hektarów. Akweny są żyzne, głównie z piaszczystym dnem, małą ilością wysp i bujną, podwodną roślinnością w strefie brzegowej. Ich średnia głębokość to zaledwie 6 metrów, ale jedno z jezior nie przekracza 5,5 metra głębokości. Piękne, zielonkawe zabarwienie wody i bujna roślinność jasno pokazują, że mamy do czynienia z ponadprzeciętnie zasobnymi wodami.

Jeziora Skåne

Majowy test Eventuru

Skåne odwiedziliśmy pod koniec maja 2023. Na wodzie spędziliśmy kilka bardzo owocnych dni, podczas których łowiliśmy głównie szczupaki. Majowe wędkowanie było dość proste. Ryby brały głównie przy płytkich, kamienistych rafach porośniętych u podnóży, rzadką jeszcze, majową roślinnością. Sporo „esoxów” udało się przechytrzyć również na polach rdestnic. Łowiliśmy w zasadzie tylko na duże gumy bez obciążenia lub z „symboliczną” oliwką. Akcji na wodzie było dużo. Wyholowane szczupaki to jedno, ale prócz tego zanotowaliśmy wręcz olbrzymią ilość odprowadzeni ryb do łódki. Bywały okresy, że nasze wabiki do burty co chwila dopływały w asyście jednego, a czasem nawet dwóch szczupaków. Dobitnie świadczy to o potencjale tych jezior.

Jednak w łowisku są oczywiście nie tylko szczupaki. Można tam liczyć również na przepiękne okonie (latem uganiają się za drobnicą często przy samej powierzchni), a także bardzo duże choć rzadziej występujące sandacze. Największy, złowiony przez właściciela domku miał ponad 13 kilogramów! Miłośnicy białej ryby mogą tuz koleju zapolować na gigantyczne leszcze, których w jeziorze żyje bez liku! Ryby 4-5 kg są na porządku dziennym. Poza tym jeziora zamieszkują duże liny, wzdręgi oraz płocie.

Jeziora Skåne

Dostępność łowiska

Miejscami możliwe jest wędkowanie w spodniobutach (łowienie z brzegu jest trudne z uwagi na bardzo niewielką głębokość), ale dostęp do najlepszych stanowisk ryb zapewnia duża łódź z mocnym silnikiem spalinowym.

Rekomendowane metody połowu

Spinning, trolling, vertical, drop-shot, martwa rybka, spławik, feeder, grunt.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Z łowiska można zabierać ryby tylko i wyłącznie do bieżącego spożycia! W okresie od 15.04 do 31.05 nie wolno łowić sandaczy. Na kolację można zabrać jednego szczupaka na domek w przedziale od 45 cm do 90 cm. Minimalny wymiar na sandacza to 45 cm i z łowiska można zabrać jedną rybę na domek dziennie. Obowiązuje całkowity zakaz wywożenia ryb do Polski pod jakąkolwiek postacią.

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.


Zakwaterowanie


Domek 4-osobowy

Do dyspozycji naszych gości oddajemy jeden, 4-osobowy domek ulokowany w spokojnej i cichej okolicy (brak sąsiadów). Znajdą w nim państwo łazienkę z prysznicem i WC, kuchnię z częścią jadalnianą, niewielki salon z TV i rozkładaną sofą, jedną sypialnie z dwoma piętrowymi łóżkami oraz zadaszony taras. Domek znajduje się około 40 metrów od jeziora. Domek jest funkcjonalny i oferuje pełne wyposażenie. Jest to aczkolwiek dość proste lokum o podstawowym standardzie. Jego niezaprzeczalną zaletą jest jednak bardzo atrakcyjne położenie i bliska odległość do najlepszych miejsc połowów.

Jeziora Skåne

Galeria zdjęćDomek 6-8 osobowy

Do dyspozycji gości oddajemy domek 6-8 osobowy. Zakwaterowanie składa się z dwóch oddzielnych, stojących obok siebie budynków. W budynku głównym znajdą Państwo w pełni wyposażona kuchnię z częścią jadalnianą, niewielki salon z kominkiem, łazienką z prysznicem i WC (łazienka jest niewielka, dość wąska) oraz zadaszony taras z meblami ogrodowymi i grillem. Drugi budynek to część sypialnia, gdzie znajdą Państwo cztery niewielkie sypialnie w których w sumie znajdują się 2 łóżka piętrowe i 6 łóżek pojedynczych. Całość może pomieścić 10 osób, ale zdecydowanie najwygodniej będzie, jeżeli grupa będzie liczyła 6 do 8 osób. Zakwaterowanie znajduje się około 40 metrów od dzikiej plaży.

Jeziora Skåne

Galeria zdjęćSprzęt pływający

Do dyspozycji są łodzie wędkarskie „Linder” oraz „Pioneer” (410-440 cm) z silnikami spalinowymi o mocy 5 KM. Łódki są najwygodniejsze dla 2 wędkarzy, ale możliwe jest wędkowanie w 3 osoby z jednej jednostki. Łodzie można zaparkować „na dziko” tuż obok domku i trzymać wyciągnięte na brzeg lub można je pozostawić zacumowane przy wygodnym pomoście, około 1 km od domku.

Jeziora Skåne

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:kwiecień-listopad
Czas trwania:pobyty 7-dniowe, rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (samochód i prom do Karlskrony lub Ystad, bądź samolot np. na lotnisko w Malmo i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:od 2 do 4 osób
Zakwaterowanie:domek wolnostojący
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:jezioro
Przewodnik:na zapytanie w biurze
Cena:1800 PLN/osoba za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 7200 PLN za 4 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 03.07.2023 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
W cenie:
 • domek 4-osobowy,
 • 2 łódki z silnikami 6-8 KM,
 • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy wędkarskie, profesjonalne doradztwo,
 • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu,
 • licencje wędkarskie płatne na miejscu (200 SEK/osoba/tydzień – cena z sezonu 2022).

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko jeziorowe, położone w południowe Szwecji, oddalone:

 • ok. 170 km od Karlskrony,
 • ok. 70 km od Ystad,
 • ok. 60 km od lotniska Malmo.

Rodzaj wody i ryby
Łowisko jeziorowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak, sandacz, okoń, leszcz, płoć, lin.

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa cały rok (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie). Generalnie nad jeziora w rejonie Skåne zapraszamy od kwietnia do końca listopada.

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą promem na trasie Świnoujście – Ystad lub Gdynia-Karlskrona) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

 • atrakcyjna cena pobytu
 • możliwość łowienia dużych szczupaków, sandaczy i okoni na jednym jeziorze
 • ładna okolica, spokój i cisza
 • olbrzymia populacja białorybu w jeziorach (leszcz, lin, płoć)

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.