Rejon Laxa | Południowa Szwecja


O łowisku

Nowe łowisko, które chcemy Państwu zaproponować ma prawie 2000 ha. Jezioro, szczególnie jak na szwedzkie standardy należy raczej do płytkich. W najgłębszym dole jest co prawda 20 metrów, ale zdecydowana większość zbiornika to głębokości od 3 do 6 metrów. To sprawia, że wędkowanie jest prostsze niż w typowych, kilkudziesięciometrowych „studniach”, gdzie drapieżniki większość dnia pływają w głębokiej toni, a na typowo wędkarskich miejscach zjawiają się na krótką chwilę. Dużym plusem jest też to, że ryby wyciągnięte z niewielkiej głębokości, mają zdecydowanie większą przeżywalność niż te holowane z kilkunastometrowych dołków. Dno jeziora w większości jest twarde, nie brakuje tu kamieni i skał. Roślinność zanurzona jest raczej uboga, a kolor wody ciemny. To, co najbardziej ciekawi wędkarzy to ukształtowanie dna, a tu na Laxa jest naprawdę dobrze. Górki, blaty, kamienne rafy, uskoki… to wszystko sprawia, że ryby mają tu świetne warunki do życia, a my, wędkarze każdego dnia możemy cieszyć się z odnajdowana nowych, ciekawych miejsc. W jeziorze występuje obfita populacja sandacza, okonia, szczupaka, płoci i uklei. Zbiornik, który Państwu proponujemy ma jeszcze jeden, olbrzymi plus. Jako jedno z nielicznych jezior z dużą populacją sandacza jest całkowicie wolne od sieci.

Nasz test

Nowych, świetnych łowisk szukamy dla Państwa niezmiennie od 20 lat. Przekopujemy internet, rozmawiamy z miejscowymi przewodnikami, a czasem dostajemy „cynk” od naszych klientów. Tak właśnie było z rejonem Laxa. Jeden z klientów zadzwonił zarezerwować następną wyprawę i przy okazji wspomniał o jeziorze, na które co roku jeździ z kolegami i łowi mnóstwo sandaczy. „Musicie spróbować, bo to naprawdę wyjątkowa woda” – powiedział. Grzechem byłoby tego nie sprawdzić… Wybraliśmy się więc zatem we trzech, zobaczyć co w wodzie piszczy. Wędkowaliśmy przez 4 dni, skupiając się głownie na sandaczach. „Mętnookie” brały równo w zasadzie przez cały czas. Średni rozmiar łowionych ryb oscylował w przedziale 55-60 cm, ale trafiały się pojedyncze sztuki powyżej 70 centymetrów. Każdego dnia na łodzi meldowało się blisko 40 sandaczy, a do tego okoniowe i sandaczowe przyłowy. Zdajemy sobie sprawę, że zapewne dobrze trafiliśmy i nie zawsze da się „wykręcić” takie liczby, ale nasze wyniki dowodzą dużego potencjału tego łowiska.

Dostępność łowiska

Miejscami możliwe jest wędkowanie w spodniobutach (łowienie z brzegu jest trudne z uwagi na bardzo niewielką głębokość), ale dostęp do najlepszych stanowisk ryb zapewnia duża łódź z mocnym silnikiem spalinowym.

Rekomendowane metody połowu

Spinning, trolling, vertical, drop-shot, martwa rybka, spławik, feeder, grunt.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Z łowiska można zabierać ryby tylko i wyłącznie do bieżącego spożycia! W okresie od 15.04 do 15.06 nie wolno łowić sandaczy (UWAGA! Nasi klienci mogą łowić sandacze już od 01.06!!!). Z łowiska można zabierać ryby tylko do bieżącego spożycia. Wymiar ochronny na sandacza do 45 cm i od 70 cm, na okonia od 38 cm, na szczupaka od 85 cm. Obowiązuje całkowity zakaz wywożenia ryb do Polski pod jakąkolwiek postacią.

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.


Zakwaterowanie

Oferujemy zakwaterowanie w trzech, wolnostojących domkach. Budynki nie stoją w swoim bezpośrednim sąsiedztwie, a są oddalone od siebie o 2-3 kilometry.

Domek Lerviken

Dom 4-6 osobowy. Znajdą w nim Państwo w pełni wyposażoną kuchnię, dużą łazienkę z prysznicem i WC, trzy 2-osobowe sypialnie (podwójne łóżka), pokój wypoczynkowy z TV, kominek, internet „wi-fi”. Taras z meblami ogrodowymi i grillem. Domek znajduje się na polanie w środku lasu. Prowadzi do niego jedna szutrowa droga, która ma tam swój koniec. Domek znajduje się około 400 metrów od jeziora (wąska ścieżka przez las).


Domek Herfallet

Domek 4-5 osobowy. Znajdą w nim Państwo w pełni wyposażoną kuchnię, łazienkę z prysznicem i WC, dwie 2-osobowe sypialnie (łóżka podwójne), salon z TV, dużymi oknami i pięknym widokiem na las, internet „wi-fi”. Taras z meblami ogrodowymi, grillem i jacuzzi. Domek znajduje się z lesie. Odległość do jeziora to 4 kilometry szutrową drogą (można podjechać autem nad samą wodę).


Domek Sandbacken

Domek 4-osobowy. Znajdą w nim Państwo w pełni wyposażoną kuchnię, łazienkę z prysznicem i WC, sypialnia 2-osobowa (podwójne łóżko) oraz drugie podwójne łóżko w salonie. Internet „wi-fi”. Duży ogród z meblami ogrodowymi, grillem i jacuzzi. Domek znajduje się około 2 kilometry od jeziora (można podjechać autem pod samą wodę).Sprzęt pływający

Właściciele nie dysponują łodziami. Oferta Laxa skierowana jest zatem do tych Panstwa, którzy do Szwecji jeżdżą z własnymi środkami pływającymi. Nad jeziorem są dwa dobrej klasy slipy, nie ma więc problemu ze zrzucaniem na wodę własnej łodzi.

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:maj - listopad
Czas trwania:pobyty 7-dniowe, rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (samochód i prom do Karlskrony lub Ystad, bądź samolot np. na lotnisko w Sztokholmie „Skavsta” i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:od 4 do 6 osób
Zakwaterowanie:domek wolnostojący
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:jezioro
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze
Cena:1 350,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 6 osobach uczestniczących (łącznie 8 100,- PLN za 6 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 26.10.2023 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • domek 4-6 osobowy,
  • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy wędkarskie, profesjonalne doradztwo,
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu,
  • licencje wędkarskie płatne na miejscu (300 SEK/osoba/tydzień – cena z sezonu 2022).
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko jeziorowe, położone w południowej Szwecji, oddalone:

  • ok. 380 km od Karlskrony,
  • ok. 495 km od Ystad,
  • ok. 170 km od lotniska Sztokholm Skavsta.

Rodzaj wody i ryby
Łowisko jeziorowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: sandacz, szczupak, okoń, płoć.

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa cały rok (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie). Generalnie nad jeziora w rejonie Laxa zapraszamy od maja (na sandacze od czerwca) do końca listopada.

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą promem na trasie Świnoujście–Ystad lub Gdynia-Karlskrona) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.