Rejon Kettujärvi | Południowa Finlandia


O łowisku

Nadszedł więc czas, aby odświeżyć co nieco naszą fińską ofertę. Na pierwszy ogień chcemy zaproponować system wodny (dwa jeziora i rzeka) w południowej Finlandii. Zaledwie 150 kilometrów od Helsinek. Różnorodność - to słowo chyba najlepiej pasuje do naszej nowe, fińskiej propozycji. Na wędkarzy czekają tu dwa jeziora i kilkanaście kilometrów bardzo ciekawej, leniwie płynącej rzeki.

Jest to system wodny, który daje możliwość wędkowania różnymi metodami. Wędkarze znajdą tu bujne trzcinowiska, płycizny porośnięte rogatkiem i rdestnicą, ale również blaty, plosa, uskoki dna oraz oczywiście ciekawą i zasobną w ryby rzekę. Wszystko w zasięgu dostępnych w ośrodku łódek. Co ważne, łowisko daje możliwość wędkowania w zasadzie niezależnie od pogody. Nawet przy bardzo silnym wietrze zawsze znajdziemy miejsce, gdzie w spokoju będzie można powędkować.

Szczupak, okoń, sandacz i… pstrąg tęczowy!

Kettujärvi odwiedziliśmy podczas naszego testowego wyjazdu w maju 2019 roku. Podczas kilku dni wędkowania udało nam się przechytrzyć sporo różnych gatunków ryb. Mimo dość wczesnej pory ryby stały nie tylko na płytkiej wodzie. Łowiliśmy w trzcinach, ale również na spadkach do 9-14 metrów. Szczególnie w rzece ryby ustawiały się dość głęboko. Przez pierwsze dni przeważały szczupaki, a co jakiś czas na naszych zestawach meldował się sandacz i okoń. Te dwa ostatnie drapieżniki zdecydowanie lepiej reagują na przynęty w nieco późniejszym okresie - czyli w czerwcu, w miesiącah wakacyjnych i oczywiście na jesieni.

Podczas jednego z naszych testowych dni udało się zaciąć rybę, która okazała się wielką niespodzianką. Po emocjonującym holu nasz kolega podebrał pięknego pstrąga tęczowego. Najciekawsze jest to, że nie była to pojedyncza sztuka. Przez dwa następne dni mieliśmy kilkadziesiąt wyjść, brań i kilka wyjętych pięknych pstrągów. Okazało się, że zdziczałe „tęczaki” wchodzą do rzeki z jej dolnego odcinka (odcinka specjalnego, gdzie można wędkować tylko na osobnych licencjach). Prócz walorów wędkarskich, pstrągi tęczowe oferuję niezaprzeczalnie walory kulinarne. Ryby są w fantastycznej kondycji, mają pełne płetwy i krwistoczerwone, wyborne mięso. Tatar z pstrąga to fantastyczne zakończenie wędkarskiego dnia. „Tęczak” to obcy gatunek, możemy więc z czystym sumieniem zabrać taką rybę na kolację.

Z rodziną lub na wyjazd firmowy

Zazwyczaj walory wędkarskie danego miejsca są dla większość z nas najważniejsze. Dobrze jednak, gdy reszta elementów jest również na wysokim poziomie. Nasz nowy ośrodek zapewnia pełne zaplecze do organizacji wypraw firmowych, wyjazdów integracyjnych czy konferencji. Oprócz fantastycznie usytuowanych domków na miejscu znajdziemy restauracje, banie wodne, sale konferencyjną, tradycyjne fińskie sauny (oczywiście oprócz tych, które są w każdym domku). Właściciele mogą zorganizować szereg tradycyjnych, fińskich atrakcji, pyszne posiłki, transfery z lotniska czy sprzęt wędkarski. Jednym słowem na miejscu dostaniemy wszystko co pozwoli idealnie spędzić czas wśród firmowych współpracowników czy rodziny. Nawet jeżeli nie jesteśmy wędkarzami.

Dostępność łowiska

Miejscami możliwe jest wędkowanie z brzegu, ale dostęp do najlepszych stanowisk ryb zapewnia łódź z silnikiem spalinowym..

Rekomendowane metody połowu

Spinning, trolling, vertical, drop-shot, mucha, martwa rybka, spławik, feeder, grunt.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Z łowiska można zabierać ryby tylko do bieżącego spożycia. Bardzo prosimy o wypuszczanie ryb okazowych, ponieważ są ona najcenniejsze jako reproduktorzy i najatrakcyjniejsze wędkarsko (szczupak do 80 cm, sandacz do 70 cm, okoń do 40 cm). Zakaz wywożenia z łowiska filetów w zamrażarkach.


Zakwaterowanie

Oferujemy 11 w pełni wyposażonych domków dla 4-10 osób. Budynki położone są wzdłuż linii brzegowej jeziora w leśnej okolicy. Bliskość łodzi i piękne widoki - gwarantowane. Z domków zbudowanych na skarpie, wysoko nad wodą, można podziwiać fantastyczne zachody słońca nad jeziorem. Wszystkie domy są w pełni wyposażone, a więc oferują: kuchnię, łazienkę, saunę, salon i sypialnie. Oczywiście do dyspozycji klientów w każdym budynku jest internet „wi-fi”. Co ważne, domki są od siebie na tyle oddalone, żeby zachować pełną prywatność dla każdej z grup.

Sprzęt pływający

Do dyspozycji klientów oddajemy 7 łódek „Tehri” z silnikami 4 KM, 1 łódź z silnikiem 9,9 KM, 2 łódki „Buster” z motorami 20 KM oraz największą jednostkę - łódź „Buster L” z silnikiem 70 KM i nowoczesną echosondą. Istnieje możliwość wypożyczenia echosond oraz sprzętu wędkarskiego.


Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:maj-październik
Czas trwania:pobyty 7-dniowe, rozpoczynające się od soboty (możliwe są też pobyty na dowolnie wybraną ilość dni)
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot np. na lotnisko w Helsinkach i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:zwykle od 4 do 10 osób
Zakwaterowanie:domek wolnostojący
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:jezioro i rzeka
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze
Cena:1 990,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 7 960,- PLN za 4 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie Euro z dnia 24.06.2019 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
 • domek 4-osobowy
 • 2 łodzie wędkarskie z silnikami 4 KM
 • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy wędkarskie, profesjonalne doradztwo
 • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
 • licencje wędkarskie płatne na miejscu, 20-30 EUR/osoba/tydzień
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko jeziorowo-rzeczne położone w południowej Finlandii, oddalone:

 • ok. 150 km od Helsinek,
 • ok. 1300 km od Warszawy (przez kraje bałtyckie).Rodzaj wody i ryby
Łowisko jeziorowo-rzeczne. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak, sandacz, okoń, pstrąg tęczowy, troć jeziorowa, jaź.

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa cały rok poza okresami pokrywy lodowej (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie). Generalnie na Kettujärvi zapraszamy od drugiej połowy maja do końca października.

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą promową na trasie Tallinn-Halsinki) lub dolecieć do Finlandii samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

 • wysoki standard zakwaterowania
 • różnorodność ryb drapieżnych w łowisku
 • łowisko jest niewrażliwe na niepogodę (łatwość schowania się przed na przykład silnym wiatrem)

Atrakcje w okolicy

 • lasy pełne grzybów i borówek
 • zwiedzanie Helsinek – stolicy Finlandii

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.