Jezioro Boren | Południowa Szwecja


O łowisku

Łowisko Boren ma w Eventurze długą i bogatą historię. Kiedyś, dawno temu, oferowaliśmy połowy na tej wodzie tylko jako opcję uzupełniającą pobyt w innym okolicznym ośrodku. Jednak po wprost sensacyjnych relacjach klientów zdecydowaliśmy się poszukać stałego partnera nad samym jeziorem (co, uwierzcie, naprawdę nie było łatwe) i wprowadzić je na stałe do naszego portfolio. W końcu udało się i dziś to jeden ze sztandarowych produktów biura Eventur.

Wielkim atutem naszej oferty jest to, że przystań naszego szwedzkiego partnera ulokowana jest bardzo blisko najlepszych stanowisk dużych ryb. To bardzo ułatwia dotarcie na łowiska w wietrzne dni, kiedy inni wędkarze mając w perspektywie rejs przez wielki fragment otwartej wody, często zmuszeni są do rezygnacji z założonego planu.

Niezwykłe jezioro z turkusową wodą

O Boren usłyszeliśmy po raz pierwszy bodajże w 2007 roku. Klienci, którzy dość przeciętnymi wtedy jeszcze łódkami wypływali na bliższe obszary jeziora, meldowali nam o wynikach, w które trudno było po prostu uwierzyć. Prawie każda sesja kończyła się złowieniem kilku okazowych szczupaków, z których niejeden przekraczał magiczny metr. Poza tym zdumiewała liczba brań, gdyż poza rybami okazowymi wędkarze łowili również bardzo dużo małych i średnich szczupaków. Trudno zatem było wymarzyć sobie lepszą wodę. Słuchając fantastycznych opowieści naszych klientów, coraz częściej na poważnie myśleliśmy o Boren, aż jezioro to stało się naszą obsesją. Postanowiliśmy nawiązać kontakt ze szwedzkimi wędkarzami z miasta Motala łowiącymi systematycznie na tym akwenie. Szwedzi potwierdzili wszystko to, co mówili nasi wędkarze: szczupaków jest w Boren dużo, a wiele z nich to okazowe ryby przekraczające nawet 120 cm długości! Zatem to prawdziwie wyjątkowo woda nawet jak na szwedzkie realia.

Dno jeziora na przeważającej powierzchni pokryte jest rogatkiem, rdestnicą i moczarką, a brzegi porastają trzcinowiska. Głębokość dochodzi wprawdzie na środku zbiornika do kilkunastu metrów, lecz przeważająca część jeziora jest płytka - ma od 2 do 6 metrów. W najlepszych zatokach roślinność zajmuje pas od dna do około 1,5 m ponad nim, potem jest metrowy pas czystej wody. Dżerki i gumy prowadzone ponad kłębowiskiem roślinności atakowane są zaciekle przez czatujące w zielsku drapieżniki. Z kolei na głębszej wodzie można spróbować metody trollingowej - jest wówczas bardzo duża szansa na naprawdę grubą sztukę.

Jezioro Boren jest dość sporym akwenem - ma ok. 2800 ha. Jest położone w bezpośrednim sąsiedztwie wielkiego Jeziora Vättern, a nawet połączone z nim rzeką, która niesie do Boren kryształowo czystą, turkusową wodę. Jedynym wrogiem wędkarza na Boren bywa pogoda, zdarza się bowiem, że silny wiatr znad jeziora Vättern utrudnia pływanie łodzią bądź w skrajnych przypadkach nawet całkiem uniemożliwia łowienie. Sytuacje takie należą jednak do rzadkości i nie należy się tym zbytnio martwić udając się na tygodniową wyprawę.

Wyprawy testowe nad Boren

W maju 2009 roku nasze biuro odbyło pierwszą, testową wyprawę nad jezioro Boren. Wyniki były znakomite. Podczas 3 dni łowienia przechytrzyliśmy około 65 szczupaków, z czego 6 przekraczało metr długości (największy okaz mierzył 110 cm), a 20 ryb było dłuższych niż 90 cm. Zdecydowana większość pozostałych szczupaków przekraczała 70 cm. Pod koniec maja 2010 ponownie zawitaliśmy nad Boren, znowu w 3-osobowym składzie. Miejsca namierzone w sezonie 2009 znów się sprawdziły. Trafiliśmy na wyjątkowo dobre żerowanie i złowiliśmy ponad 200 szczupaków, w tym okazy 112, 110 oraz 108 cm. Ryb większych niż 90 cm było tym razem około 30 sztuk.

Od 2010 roku pracownicy naszego biura oraz grupy klientów zaczęły regularnie odwiedzać to fantastyczne łowisko. W ciągu tych minionych sezonów otrzymaliśmy od klientów dziesiątki pozytywnych relacji (niektóre grupy potrafiły złowić w ciągu tygodnia ponad 500 szczupaków!) i równie wiele fotografii ze wspaniałymi rybami. Polecamy Państwu jezioro Boren bardzo gorąco – o rekordowe ryby łatwiej tu niż na innych wodach!

Dostępność łowiska

Na najlepsze stanowiska ryb dotrzemy tylko stabilną i bezpieczną łodzią wyposażoną w silnik spalinowy. Łowienie z brzegu jest trudne ze względu na szeroki i gęsty pas trzcin, a także na prywatne działki i pola uprawne.

Rekomendowane metody połowu

Spinning lub sztuczna mucha. Na ryby spokojnego żeru - spławik lub gruntowa przystawka. Od sezonu 2023 trolling na jeziorze Boren jest zabroniony.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Od 1 września 2010 roku gości przebywających w naszym ośrodku obowiązują specjalne przepisy wędkarskie. Niniejsze ograniczenia mają na celu zachowanie walorów tej niezwykle zasobnej wody na długie lata. Z łowiska można zabierać okonie (do 40 cm) oraz białą rybę w ilościach potrzebnych do bieżącego spożycia oraz 1 szczupaka dziennie na domek/apartament w rozmiarze 45-80 cm. Wszystkie pozostałe szczupaki muszą zostać wypuszczone z powrotem do wody. Obowiązuje całkowity zakaz wywożenia ryb do Polski. Trolling zabroniony jest od 1 lipca do 1 października. Trollingować można w odległości minimum 200 m od brzegu.

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.

Moja opinia o łowisku

Boren to dla naszej ekipy zawsze miejsce wyjątkowe. To jest jak wyprawa po Świętego Graala. To, że będziemy mieli metrowe ryby, jest pewne. Pytanie brzmi tylko: ile ich będzie i jak duże? W tym roku złowiliśmy 3 sztuki powyżej metra, w tym jedną naprawdę okazową – 115 cm. Mniejszych nie warto wspominać - było ich mnóstwo, a ryby powyżej 80 cm po 2-3 dniach nie robiły już na nas wrażenia.

Boren, pomimo stosunkowo niewielkich rozmiarów (w porównaniu np. do sąsiadującego z nim Vättern), jest bardzo zróżnicowanym łowiskiem. To miejsce, gdzie miłośnicy każdej metody połowu szczupaków znajdą coś dla siebie. Jest sporo płytkich zatok z trzcinowiskami i rozległe plosa na 3-4 m głębokości, gęsto porośnięte podwodną roślinnością, gdzie można dżerkować i łowić na muchę. Jest sporo przegłębień i górek podwodnych, gdzie niezastąpione będą gumy i łowienie z opadu. Nuda tu nie grozi, a rezultaty są gwarantowane. Zakwaterowanie w bardzo komfortowym i doskonale wyposażonym domu, łodzie wygodne, dające komfort szybkiego poruszania się po całym jeziorze. Co ciekawe i miłe – gospodarze bardzo uważnie słuchają komentarzy przebywających tu grup i z roku na rok standard rośnie! Jedyny problem pojawia się wtedy, gdy wieje wiatr. Wtedy ciężko jest wypłynąć na jezioro.

To jest miejsce, do którego z wielką przyjemnością będę wracał.

Olgierd z Warszawy


Zakwaterowanie

Nad jeziorem Boren oferujemy Państwu różnorodne formy zakwaterowania. Dla bardzo wymagających wędkarzy oddajemy do dyspozycji niewielki, kameralny hotel położony ok. 1,5 km od jeziora i przystani łodziowej. W hotelu 2-osobowe pokoje z łazienkami (śniadanie wliczone w cenę). Obok hotelu znajduje się pub oraz restauracja. Kolejną opcją zakwaterowania jest komfortowy apartament ulokowany ok. 100 m od hotelu. Jest to osobne, w pełni wyposażone (3 pokoje 2-osobowe, kuchnia, łazienka) mieszkanie o wysokim standardzie dla grup liczących do 6 osób.

Natomiast osobom ceniącym sobie bliski kontakt z naturą oddajemy do dyspozycji 9-osobowy domek (całkowicie wyremontowany w 2011 roku), położony ok. 300 m od jeziora i około 800 m od przystani łodziowej (możliwy dojazd samochodem do samych łodzi). Domek podzielony jest na 2 oddzielne apartamenty z osobnymi wejściami (3-osobowy apartament znajduje się na partnerze, a 6-osobowy na pierwszym piętrze). Oba apartamenty są komfortowe i wygodne, kompletnie wyposażone. Posiadają w pełni wyposażone kuchnie oraz łazienki. W apartamencie 3-osobowym znajdziemy 3 pojedyncze łóżka (2 w otwartym aneksie sypialnym i 1 w salonie), natomiast 6-osobowy posiada 6 pojedynczych łóżek w sypialniach 2-osobowych. Apartamenty można wynająć razem lub pojedynczo.

GaleriaSprzęt pływający

Nad brzegiem jeziora, tuż przy przystani łodziowej, znajduje się osobne zamykane na klucz pomieszczenie, gdzie po łowieniu można pozostawić cały ekwipunek wędkarski. Wędkarzom zapewniamy aluminiowe oraz plastikowe łodzie wędkarskie z silnikami o mocy 15-25 KM, które umożliwią dotarcie na wszystkie najlepsze miejscówki jeziora. Dostępne są łodzie 2- oraz 3-osobowe. Kompleksowa informacja wędkarska oraz mapy dostępne są w biurze Eventur Fishing.

Od sezonu 2019 nad jeziorem Boren do dyspozycji będzie polski rezydent – Kamil Walicki, który będzie opiekował się naszymi klientami. Każda grupa będzie miała zapewnione minimum 2 dni wspólnego wędkowania na jeziorze wraz z naszym ekspertem co w bardzo wymierny sposób podnosi szansę na wędkarski sukces. Kamil będzie także osobą kontaktową na miejscu dla naszych klientów przez cały okres pobytu. Do Kamila można zgłaszać z wszelkimi sprawami dotyczącymi domków/łodzi oraz we wszelkich kwestiach wędkarskich. Usługi Kamila są zawarte w cenie pobytu nad Boren.

Jezioro Boren

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:marzec-październik
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od niedzieli
Dojazd:we własnym zakresie
Ilość uczestników:od 3 do 6 osób w apartamencie
Zakwaterowanie:apartamenty wolnostojące o wysokim standardzie
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:jezioro Boren, jednak w przypadku złej pogody możemy zorganizować łowienie na innych łowiskach w okolicy
Przewodnik:wysokiej klasy przewodnik dostępny na miejscu w cenie pobytu
Cena:1700,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 6 osobach uczestniczących (łącznie 12 600,- PLN za 6 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 26.06.2018 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
 • apartament 6-osobowy z pościelą i sprzątaniem końcowym,
 • 3 łodzie wędkarskie aluminiowe 4,3–4,5 m z silnikami spalinowymi 15 KM (4 suwy),
 • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy jeziora
 • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu,
 • licencje wędkarskie płatne są na miejscu – ok.200 SEK/osoba/tydzień.
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko zlokalizowane jest w południowej Szwecji (okolice wielkiego jeziora Vättern), w pobliżu miasteczek Borensberg i Motala, oddalone:

 • ok. 160 km od lotniska w Skavsta,
 • ok. 305 km od portu w Karlskronie,
 • ok. 280 km od portu w Nynäshamn,
 • ok. 470 km od portu w Ystad.


Jezioro Boren

Rodzaj wody i ryby
Łowisko jeziorowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupaka (od kwietnia do listopada), okonia (od maja do października) oraz białej ryby (od maja do września).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa od marca do października (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

 • jezioro wielkich szczupaków dla osób nastawionych na okazy
 • przyzwoity standard zakwaterowania
 • przystań zaledwie 5 minut od najlepszych miejscówek

Atrakcje w okolicy

 • wyścigi samochodowe w Mantorp
 • rejsy po jeziorze Vättern
 • trollingowe połowy łososi na jeziorze Vättern
 • możliwość przejażdżki wynajętym samochodem po terenowym torze wyścigowym

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.