Samotnia Storejen | Środkowa Szwecja


O łowisku

Miejsce to polecamy osobom, które nie oczekują luksusu, ale są spragnione bezpośredniego kontaktu z piękną pierwotną przyrodą. Cisza, stuprocentowy odpoczynek i całkowity spokój są tutaj gwarantowane, a pobyt w samotni daje niespotykane poczucie odosobnienia. Na czas pobytu można porzucić nawyk ciągłego spieszenia się, które (niestety) stało się symbolem naszych czasów.

Okonia i szczupaka pod dostatkiem

Jezioro rozciąga się w układzie północ-południe. Ma około 6 kilometrów długości i od jednego do dwóch kilometrów szerokości. Szata roślinności wynurzonej i zanurzonej jest uboga. Nie brakuje za to kamienistych raf oraz mniejszych i większych wysp (na całym zbiorniku jest ich kilkadziesiąt). Storejen - jak na szwedzkie warunki - nie jest zbyt głębokie. W największym głęboczku echosonda pokaże nam 22 metry, ale średnia głębokość to 6 metrów. Dno jest urozmaicone i nierówne, dominują górki podwodne, rafy, uskoki, blaty oraz miejsca z naniesionymi gałęziami. Wędkarze mają tu całą masę dobrych miejsc do obłowienia.

Nad wodą nie ma żadnych zabudowań, poza dwoma prostymi domkami, które oferujemy naszym klientom. Na wodzie będą Państwo zupełnie sami, nie ma tu tak nielubianych przez większość wędkarzy „wyścigów” na najlepsze miejscówki. A więc pływamy, szukamy ryb i łowimy w zupełnej ciszy, spokoju i samotności.

Storejen słynie z bardzo dużych okoni. Ryby w przedziale 40-50 centymetrów trafiają się wyjątkowo często, nawet jak na Szwecję. Ryby są pięknie ubarwione, ciemne, ale nie tak grube jak na przykład ich hiszpańscy kuzyni ze sławnego „Jeziora Gigantów”. Szwedzkie okonie są zdecydowanie bardziej „fit”. Łowcy szczupaków na Storejen też znajdą coś dla siebie. Zębate najczęściej kręcą się w pobliżu ławic drobnego okonia. Szukamy więc ich zatem raczej na śródjeziornych miejscówkach niż klasycznie przy brzegach.

Wędkarski urlop w samotni

Pobyt nad Storejen może być wyjątkowy z kilku powodów. Jednym z najważniejszych jest znakomita lokalizacja miejsca docelowego. Dwa proste, ale „klimatyczne” domki dla wędkarzy stoją bardzo blisko jeziora (na szczycie dość stromej skarpy).Wyjątkowe jest jednak ich odosobnienie. Dość powiedzieć, że najbliższa asfaltowa droga znajduje się w odległości około 22 kilometrów od naszej samotni. Wokół rozciągają się tylko lasy, są także inne jeziora i kilka pięknych rzek. Leśne szutrówki są tu jednak na tyle dobrej jakości, że aby dojechać na miejsce, nie potrzeba wcale terenowego auta - wystarczy zwykła osobówka.

Domki dla wędkarzy i kilka budynków w obejściu (dwa z nich wynajmowane są również dla myśliwych) to pozostałości po wiosce, w której od 1821 aż do 1965 roku mieszkali drwale wraz ze swymi rodzinami. Szutrowa droga prowadząca do samotni powstała dopiero w 1935 roku. Kiedyś jedynym sposobem dotarcia do niej były tylko leśne ścieżki, zmuszające do kilkudniowej wędrówki. Życie i praca w tym miejscu musiały być wyjątkowo trudne, szczególnie w surowym klimacie środkowej Szwecji.

Po dziś dzień nie ma w tym miejscu elektryczności ani bieżącej wody. Domki dla wędkarzy posiadają za to baterie słoneczne, dzięki którym naładujemy telefony komórkowe (o dziwo zasięg telefonów jest bardzo dobry) i schowamy nasz prowiant do normalnej lodówki. Brak elektryczności od maja do połowy sierpnia nie jest dużym problemem z uwagi na białe noce. Podczas jesiennych wypraw wieczory spędzamy przy świecach lub namiotowych lampkach. Do tego momentu (2020) kąpiel podczas pobytu wymagała wejścia do jeziora. Jednak od sezonu 2021 właściciel wykona dwa prysznice w pomieszczeniu gospodarczym nad wodą. Będzie więc można wykąpać się pod prysznicem w wodzie zebranej z opadów deszczu, podgrzanej przez gazowy piecyk. Do ładowania akumulatorów do łodzi, służy agregat prądotwórczy (dostępny w budynku gospodarczym nad samym jeziorem). Możemy też skorzystać z opalanej drewnem sauny. WC w postaci ekologicznego wychodka znajduje się w osobnym budynku (w pobliżu domków).

Samotnia z pewnością nie jest miejscem dla każdego. Domki są duże i dość komfortowe, ale nie należy oczekiwać wszystkich wygód. Za to można tu naprawdę znakomicie odpocząć wraz z kolegami lub najbliższymi bez jakiegokolwiek kontaktu z cywilizacją. Jeśli wyłączymy telefon, jedynymi towarzyszącymi nam dźwiękami będą pohukiwania sów, wiatr w koronach drzew czy szum fal rozbijających się o skalisty brzeg. Zachody słońca zachwycają tutaj swoją intensywnością, a nocą na doskonale czarnym niebie można ujrzeć tysiące gwiazd. Bez przeszkód można też rozpalić ognisko albo narąbać drew do kominka…

Nie tylko Storejen

Nasze zakwaterowanie i łódki znajdują się nad jeziorem Storejen. Pobyt w tej okolicy daje jednak masę innych możliwości. Jeżeli ryby na głównym jeziorze nie zechcą okresowo współpracować albo po prostu będą Państwo chcieli spróbować czegoś innego, nie ma z tym żadnego problemu. Właściciel może zaproponować wędkowanie na jednym z kilku pobliskich jezior, dwóch rzekach z lipieniem i pięknym pstrągiem potokowym oraz na leśnych jeziorach z tęczakami (łowiska typu „put and take”). To ważne również w przypadku złej, szczególnie wietrznej pogody. Zatem zawsze znajdziemy alternatywę i możliwość wędkowania w okolicy.

Dostępność łowiska

Miejscami możliwe jest wędkowanie z brzegu, ale dostęp do najlepszych stanowisk ryb zapewnia łódź z silnikiem spalinowym. Łowienie na rzekach pstrągowych możliwe jest tylko z brzegu.

Rekomendowane metody połowu

Spinning, trolling, vertical spinning, drop-shot, sztuczna mucha, martwa rybka.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Z łowiska wolno zabrać jednego szczupaka dziennie na domek w wymiarze 45-75 cm. Okonie zabieramy do bieżącego spożycia, ale nie większe niż 35 cm. Wszystkie szczupaki dłuższe niż 75 cm i okonie dłuższe niż 35 cm należy w sposób bardzo ostrożny wypuścić z powrotem do wody. Wszystkie ryby zabieramy tylko do bieżącego spożycia w trakcie pobytu. Zakaz wywożenia z łowiska filetów w zamrażarkach.

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować aresztem.


Zakwaterowanie

Oferujemy dwa proste domki nad jeziorem. Każdy dla maksymalnie 6 osób (jednak najwygodniejsze są w układzie do 4 osób). W domku znajdą Państwo sypialnie z piętrowymi łóżkami, aneks kuchenny (kuchenka gazowa) z częścią jadalnianą, kominek. Na każdym z domków znajduje się bateria słoneczna zasilająca ładowarki do telefonów oraz akumulatory do lodówki. W domkach nie ma bieżącej wody ani elektryczności. Toaleta znajduje się w budynku obok w formie ekologicznego wychodka. Prysznice zlokalizowane są w budynku nad jeziorem (woda grzana przepływowym piecykiem gazowym).

Domek Jagmasteiret


Domek Skolan


Sprzęt pływający

Do dyspozycji klientów 4-metrowe łódki „Oskwig” (2-osobowe) z silnikami 6 KM, dziobowym silnikiem elektrycznym z GPS i echosondą Humminbird Helix 7 (3 gen., mapy głębokości). Akumulatory do silnika elektrycznego można ładować za pomocą agregatu prądotwórczego, który znajduje się w budynku gospodarczym tuż przy jeziorze.

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:maj-połowa października
Czas trwania:pobyty 7-dniowe, rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (samochód i prom bądź samolot np. na lotnisko Sztokholm-Arlanda i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:zwykle od 3 do 6 osób
Zakwaterowanie:domek wolnostojący
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:jezioro i rzeka
Przewodnik:na zapytanie w biurze
Cena:1550 PLN/od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 6 osobach uczestniczących (łącznie 9300,- PLN za 6 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 28.10.2020 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Biuro: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko jeziorowo-rzeczne w środkowej Szwecji, oddalone:

  • ok. 670 km od Karlskrony,
  • ok. 410 km od Nynäshamn,
  • ok. 800 km od Ystad,
  • ok. 320 km od lotniska Sztokholm-Arlanda.

Rodzaj wody i ryby
Łowisko jeziorowe i rzeczne. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: okoń, szczupak, pstrąg potokowy, lipień.

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa od maja do połowy października.

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

  • samotność z dala od cywilizacji oraz innych siedzib ludzkich
  • rewelacyjne łowisko dużego okonia
  • spora populacja szczupaka
  • brak innych domków dla wędkarzy w okolicy (nad jeziorem nie ma innych zabudowań), a więc znikoma szansa na konkurencję na wodzie
  • urozmaicone łowisko z mnogością ciekawych miejscówek

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.