Sandaczowy Raj 1 | Południowa Szwecja


O łowisku

Cóż – rozumiemy tę zapobiegliwość. Niejednokrotnie bowiem zbytnia reklama niszczyła znakomite łowiska już w kilka sezonów. W przypadku tego jeziora, nad które poniekąd serdecznie zapraszamy, postanowiliśmy więc z szacunku dla naszych szwedzkich kolegów również nie podawać jego oryginalnej nazwy, używając jedynie określenia „Sandaczowy Raj 1”. Nie wykluczamy też, że w przyszłości takich „sandaczowych rajów” będzie w naszej ofercie nieco więcej, stąd jeszcze do nazwy dodany wyróżnik „pierwszy”.

Nie znaczy to oczywiście, że czynimy to jezioro zupełnie „niedostępną tajemnicą”. Kto chce się tam wybrać na ryby – może wykupić u nas tygodniowy pobyt w domku wraz z łódką, a w komplecie materiałów wyjazdowych otrzyma pełne dossier informacyjne o jeziorze. Liczymy, że łowiące tam osoby dochowają również dyskrecji, działając w interesie własnym oraz innych kolegów-wędkarzy, pragnących łowić ryby w kolejnych latach na zasobnym, niezdewastowanym nadmierną presja łowisku. Jedynym problemem jest bardzo ograniczona liczba miejsc u naszego gospodarza (przy niemal całkowitym braku innych opcji domków z łodziami w tej okolicy). Najlepiej zatem rezerwować swój urlop możliwie najwcześniej!

Sandaczowy Raj, czyli…?

Nasz szwedzki „sandaczowy raj” dość duży zbiornik o powierzchni niemal 3000 hektarów. Znajduje się w południowej części Szwecji w odległości ok. 400 kilometrów od Karlskrony (i znacznie bliżej od portu w Nynäshamn). Maksymalna głębokość akwenu to 16 metrów i znajdziemy ją w kilkukilometrowym uskoku dna w południowej części jeziora. Reszta zbiornika ma głębokości rzędu 4-7 metrów z całą masą fantastycznych podwodnych górek. Jak na południową Szwecję „Sandaczowy Raj 1” jest dość żyznym akwenem – występuje w nim woda o zielonkawym zabarwieniu z masą trzcinowisk i roślinności zanurzonej. Zbiornik jest więc dość czytelny i nie sprawi kłopotów także mniej doświadczonym wędkarzom. Podstawowe ryby drapieżne, w które woda obfituje, to sandacz, szczupak i okoń.

Niezłe wyniki – głównie w połowach mniejszych szczupaków i okoni - zanotujemy na płytkich, trzcinowych miejscówkach (tak lubianych przez wielu wędkarzy!), których też jest tu pod dostatkiem. Najbardziej jednak godne odwiedzenia będą górki podwodne (jest ich na jeziorze bardzo dużo) oraz wspomniany wyżej głęboki rów z przyległymi do niego 8-12 metrowymi blatami. Jednak aby tam jednak skutecznie łowić, potrzebna nam będzie bezdyskusyjnie echosonda. Znakiem rozpoznawczym najlepszych miejsc będą ławice drobnej ryby (jej skupiska widać przede wszystkim w lecie i na jesieni), a ich znalezienie praktycznie gwarantuje spotkanie z sandaczem, okoniem lub szczupakiem.

Jezioro jest bardzo atrakcyjne dla miłośników klasycznego spinningu, ale też trollingu, drop-shota czy coraz popularniejszej metody wędkowania w pionie, czyli „vertical fishing”. O czym jeszcze koniecznie trzeba wspomnieć? Otóż będąc tam po raz pierwszy trzeba bezwzględnie uważać na liczne skały czy spławiane kiedyś tym jeziorem drewniane bale, na których można uszkodzić śrubę silnika (szczególnie w płytszej, północnej części jeziora). Dlatego zalecamy uważne i spokojne pływanie oraz posiłkowanie się echosondą i mapą łowiska.

Wymarzona woda na sandacza

W naszym jeziorze nie brakuje dorodnych okoni i szczupaków. Głównym drapieżnikiem jest tam jednak sandacz, który ma świetne warunki do bytowania. Decyduje o tym mnogość pokarmu, ale przede wszystkim charakterystycznych miejsc, gdzie „mętnooki” czuje się najlepiej. Będzie to twarde, kamieniste lub lekko gliniaste dno, górki podwodne, raptowne uskoki i obszary z dość ciemnym odcieniem wody. Sandacza w jeziorze jest naprawdę bardzo dużo i dorasta on do fantastycznych jak na szwedzkie warunki rozmiarów. Dominują sztuki w przedziale 50-70 cm, ale szansa na rybę z ósemką lub dziewiątką z przodu jest tu bardzo realna, na pewno zdecydowanie większa niż na wielu innych szwedzkich zbiornikach.

Sandacze upodobały sobie południową i południowo-wschodnią część jeziora, a więc okolice najgłębszych miejsc. Najwięcej łowi się ich na wodzie o głębokości 8-12 metrów (szczególnie latem i na jesieni). Sporo ryb tego gatunku trafia się jednak też w innych częściach jeziora na zdecydowanie płytszej wodzie (miesiące maj-czerwiec). Świetne są na porzykład 4-6 metrowe górki i wszelkie zlokalizowane w ich okolicy płytsze blaty. Na miejscach nie przekraczających sześciu metrów głębokości jest też zdecydowanie więcej szczupaków i okoni. A więc czasem z jednego ustawienia łodzi w takiej okolicy możemy złowić trzy różne gatunki drapieżników!

A na koniec krótka relacja Tomka Wieczorka z kilkudniowego testu łowiska:

„Podczas naszego studyjnego wyjazdu we wrześniu 2018 roku pogoda nas nie rozpieszczała, a silny wiatr skutecznie utrudniał łowienie. Jednak pomimo tych problemów połowiliśmy naprawdę dobrze. Sandacze reagowały chętnie na średniej wielkości rippery w różnych kolorach oraz na ciemne koguty. Co ciekawe, podczas słabego żerowania bardzo skuteczny okazał się właśnie ciężki kogut, powoli wleczony po dnie. Sporo brań odnotowaliśmy również łowiąc w pionie na „vertical”, nawet na bardzo duże, 25-centymetrowe gumy. Podczas naszej testowej wyprawy nie trafiliśmy na rekordowe sandacze, a największa złowiona ryba miała około 70 centymetrów. Ze sprawdzonych jednak i w pełni wiarygodnych źródeł wiemy, iż większych sandaczy w jeziorze jest dużo. Nie brakowało natomiast ładnych szczupaków i okoni, co widać na załączonych zdjęciach z testowego wyjazdu.”

Dostępność łowiska

Miejscami możliwe jest wędkowanie z brzegu, ale dostęp do najlepszych stanowisk ryb zapewnia łódź z silnikiem spalinowym.

Rekomendowane metody połowu

Spinning, trolling, vertical, drop-shot, mucha, martwa rybka, spławik, feeder, grunt.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Z łowiska wolno zabrać jednego szczupaka i jednego sandacza dziennie na domek w wymiarach odpowiednio 45-75 cm i 45-70 cm. Okonie zabieramy do bieżącego spożycia, ale nie większe niż 35 cm. Wszystkie szczupaki/sandacze dłuższe niż 75/70 cm i okonie dłuższe niż 35 cm należy w sposób bardzo ostrożny wypuścić z powrotem do wody. Wszystkie ryby zabieramy tylko do bieżącego spożycia w trakcie pobytu. Zakaz wywożenia z łowiska filetów w zamrażarkach.

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.


Zakwaterowanie

Nad jeziorem oferujemy domek 4-osobowy. Na parterze znajdą Państwo salon z TV, łazienkę z prysznicem i ekologiczną toaletą, w pełni wyposażoną kuchnię z częścią jadalnianą. Na pierwszym piętrze osobna, 2-osobowa sypialnia i przejściowa, duża sypialnia z 2-3 łóżkami. Obok domku znajduje się także dodatkowy, schludny wychodek. Odległość do wody (prywatny pomost) to zaledwie 30 metrów. Lokalizacja domku jest dość wyjątkowa. Znajduje się on na półwyspie, ale bez możliwości dojazdu autem z lądu (las i bagniska). Dlatego auto zostawiamy po drugiej stronie zacisznej zatoki i do domku przeprawiamy się łodzią. Cisza i spokój są w 100% gwarantowane!



Domek 6-osobowy „Djup”. Znajdą w nim Państwo trzy, dwuosobowe sypialnie, salon, w pełni wyposażoną kuchnię, łazienkę z prysznicem i WC na parterze oraz WC na pierwszym piętrze. Do dyspozycji duży taras z widokiem na jezioro. Domek stoi bardzo blisko jeziora.

Sprzęt pływający

Do dyspozycji klientów 4,5 metrowe łodzie z silnikami spalinowymi 5 KM. Jednostki dość proste, ale sprawne, obszerne i wystarczające do wygodnego, bezpiecznego wędkowania na jeziorze.

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:maj-początek listopada
Czas trwania:pobyty 7-dniowe, rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot np. na lotnisko Skavsta i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:zwykle od 3 do 5 osób
Zakwaterowanie:domek wolnostojący
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:jezioro
Przewodnik:na zapytanie w biurze
Cena:na zapytanie w biurze
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Biuro: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko jeziorowe w południowej Szwecji, oddalone:

  • ok. 370 km od Karlskrony,
  • ok. 220 km od Nynäshamn,
  • ok. 480 km od Ystad,
  • ok. 110 km od lotniska Skavsta
  • .


Rodzaj wody i ryby
Łowisko jeziorowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: sandacz, szczupak, okoń, miętus.

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa od maja do początku listopada.

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

  • rewelacyjne łowisko sandacza
  • poza sandaczem jest również duża populacja szczupaka i okonia
  • wygodne zakwaterowanie z dala od cywilizacji (dostęp do domku tylko łódką)
  • brak innych domków dla wędkarzy w okolicy
  • niezwykle rozmaicone łowisko z mnogością ciekawych miejscówek
  • przystępne odległości od lotniska i portów promowych

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.