Rejon koła polarnego | Środkowa Norwegia



Duże ryby nawet wewnątrz fiordu

Doskonała infrastruktura turystyczna, przepiękna okolica (z okien widać drugi co do wielkości lodowiec norweski Svartisen) oraz wyśmienite łowiska czynią z tego miejsca niezwykle interesującą propozycję dla wędkarzy. Liczba łowionych w rejonie koła polarnego ryb (oczywiście w najlepszych miesiącach roku) może u każdego spowodować ból ramion. Rekordowe dorsze oraz rdzawce można łowić wewnątrz fiordu, przy każdych niemal warunkach pogodowych, a do dobrych miejsc płynie się z przystani niespełna 10 minut.

Na morzu - jeszcze lepiej

Okolice te odwiedziliśmy w czerwcu 2006 roku. Mimo iż ryby brały dość chimerycznie i były mocno rozproszone, udało nam się przechytrzyć wiele małych i średnich ryb oraz kilka wspaniałych okazów: między innymi ponad 7-kilogramowego rdzawca (ryb w granicach 5-6 kg padło kilkadziesiąt) i blisko 40-kilogramowego halibuta. Na otwarte morze szybką łodzią płynie się około 25 minut. Właśnie tam radzimy szukać dużego czarniaka, który przypływa w te rejony w połowie czerwca. Łowienie na otwartym morzu zawsze zwiększa szansę na spotkanie z życiowym okazem. Należy jednak wtedy szczególnie pamiętać o bezpieczeństwie. Przede wszystkim wypływać tylko przy niewielkiej fali, a podczas wędkowania co jakiś czas obserwować, co się dzieje na horyzoncie. Na otwartym morzu aura może zmienić się w przeciągu kilkudziesięciu minut, a wysokie fale oraz silny wiatr mogą skutecznie uniemożliwić nam powrót do zacisznego fiordu. Łowienie na pewno będzie znacznie bezpieczniejsze, gdy szybko będziemy reagowali na zmiany pogody, a każdy z wędkujących będzie miał na sobie pływający kombinezon. Olbrzymim atutem wędkowania w Polarsirkelen jest wielka różnorodność wspaniałych, wędkarsko gatunków ryb, świetna baza noclegowa oraz fantastyczne widoki jakie czekają na przyjeżdżających tam wędkarzy.

Dostępność łowiska

W niektórych miejscach można łowić ryby z brzegu. Jednak najlepsze efekty daje wędkowanie z łodzi wędkarskiej z silnikiem spalinowym, echosondą i GPS-em, odpowiednio wyposażonej i przystosowanej do pływania po morzu.

Rekomendowane metody połowu

Najskuteczniejszą metodą na przechytrzenie rekordowego okazu dorsza, czarniaka lub halibuta jest przynęta naturalna - martwa rybka, odpowiednio uzbrojony ponadkilogramowy czarniak lub dorsz. Na taką przynętę często biorą ryby kilkunasto-, a nawet kilkudziesięciokilogramowe. Jednak najpopularniejszą metodą połowu na norweskich wodach jest klasyczny pilker. Przy jego użyciu częściej będziemy łowić ryby średnich rozmiarów, jednak szansa na prawdziwy okaz jest również bardzo duża. Bardzo ważnym aspektem jest dobór odpowiedniego sprzętu. Podczas łowienia w każdej chwili na naszym zestawie może "zameldować" się dwu-, a nawet trzycyfrowy okaz (halibuty dorastają nawet do 300 kg masy!), więc każdy element naszego sprzętu musi być bardzo mocny. Już samo operowanie półkilogramowym pilkerem na głębokości nierzadko przekraczającej 100 m powoduję olbrzymie przeciążenia całego zestawu. Na głębokich łowiskach nie ma niestety miejsca na wędkarską finezję, ale za to jakie okazy możemy tam łowić... Jeśli chodzi o mniejsze ryby (do 10 kg), żerujące z reguły na nieco płytszej wodzie, możemy również próbować je łowić na klasyczny spinning z użyciem odpowiednio obciążonych gumowych dżigów. Spinning szczególnie polecamy na rdzawce, które doskonale biorą z opadu.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

W Norwegii obowiązuje zakaz połowu na żywca. Do kraju można przewieźć do 18 kg zamrożonych filetów na osobę (w sprawie transportu lotniczego prosimy o sprawdzenie takiej możliwości u przewoźnika) pod warunkiem posiadania dokumentu uprawniającego do ich przewozu (taki dokument można otrzymać w każdej naszej bazie). Niemniej apelujemy o rozsądek i umiar w zabijaniu złowionych ryb. Zastanówmy się, czy ich mięso jest naprawdę nam potrzebne i czy będziemy mieli czas i ochotę na ich sprawianie. Wyrzucanie nadmiaru zabitych ryb na śmietnik czy z powrotem do wody jest nieetyczne, a nadmierne eksploatowanie łowisk może w dalszej perspektywie negatywnie wpływać na ekosystem i prowadzić do drastycznych ograniczeń w uprawianiu wędkarstwa sportowego.

Od dnia 09.10.2017 w Norwegii nie wolno zabierać halibutów powyżej 2 m długości. Powodem są niebezpieczne związki chemiczne, które duże halibuty gromadzą w swoim organizmie podczas całego życia. Spożywanie mięsa dużych halibutów może być niekorzystne lub groźne dla człowieka. Wszystkie halibuty powyżej 2 m należy wypuścić z powrotem do oceanu. Jeśli kondycja ryby po holu wskazuje, że halibut może nie przeżyć, należy go uśmiercić i pozostawić w morzu. Szczegółowe informacje o okresach i wymiarach ochronnych poszczególnych gatunków ryb otrzymacie Państwo zawsze przed wyjazdem na wyprawę.

Od 01.01.2018 w wędkarskich ośrodkach na terenie Norwegii obowiązuje rejestr połowów, który dotyczy niektórych gatunków ryb (między innymi dorszy, halibutów i karmazynów). Więcej informacji na ten temat przekaże Państwu gospodarz ośrodka wędkarskiego po przyjeździe.


Zakwaterowanie

W ośrodku znajdują się cztery 6-osobowe domki o bardzo wysokim standardzie. Wszystkie wybudowane w 2006 roku. Położone są nad samym brzegiem morza, z bezpośrednim dostępem do łodzi wędkarskich. W każdym znajdziemy 3 oddzielne sypialnie, salon z TV sat., w pełni wyposażoną kuchnię oraz łazienkę z WC.

Dodatkowo obszerna weranda z meblami ogrodowymi oraz osobne pomieszczenie z bieżącą wodą do sprawiania i mrożenia ryb. Od sezonu 2008 dostępne także dwa 4-osobowe apartmenty ulokowane obok domków. Pełne wyposażenie, wysoki standard. Na terenie ośrodka znajdziemy także pralki, suszarki do ubrań oraz oddzielne pomieszczenie na sprzęt wędkarski.

Sprzęt pływający

Do dyspozycji wędkarzy znakomicie przygotowane łodzie wędkarskie Kvaerno oraz Uttern. Każda wyposażona w 4-suwowy silnik spalinowy Suzuki 40-50 KM, echosondę, GPS oraz ploter. Od sezonu 2008 dostępna także jest łódź kabinowa 5,2 m z silnikiem 90 KM i pełną elektroniką (echosonda, GPS, ploter). Na życzenie organizujemy dalekomorskie rejsy kutrem ze skiperem.

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Ceny na zapytanie w biurze - zainteresowanych prosimy o kontakt.
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko położone w północnej części Norwegii nad Morzem Norweskim, oddalone:

  • ok. 1064 km od Olso,
  • ok. 170 km od Bodø,
  • ok. 1173 km od portu w Nynäshamn.


Rodzaj wody i ryby
Łowisko morskie. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: czarniak, dorsz, rdzawiec, halibut i inne ryby morskie - np. zębacz, brosma, plamiak, karmazyn, śledź, makrela, łosoś (sezon trwa praktycznie cały rok, jednak najprzyjemniej łowi się w okresie od maja do września).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa cały rok (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Norwegii samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

WAŻNA INFORMACJA O PROMACH!

Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z lokalnej przeprawy promowej (zwykle krótkiej). W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Sørøya czy Seiland), gdzie kursują jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.

Największe atuty oferty

  • wysoki standard ośrodka, dobre łodzie,
  • mnogość gatunków, duża szansa na okazy,
  • niewielka odległość od przystani do dobrych łowisk,
  • możliwość wędkowania zarówno na otwartym morzu, jak i wewnątrz fiordu (co szczególnie ważne przy gorszej pogodzie),
  • piękna okolica - możliwość wycieczek i spacerów (np. w rejon lodowca), robienia zdjęć.

Atrakcje w okolicy

  • wspaniałe szlaki turystyki pieszej i rowerowej, możliwość wspinaczki, lodowiec Svartisen,
  • pamiątki z okresu II wojny światowej,
  • Muzeum Koła Polarnego, możliwość otrzymania certyfikatu,
  • sklepy z wyrobami regionalnymi.

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.