Rejon Vindelälven | Laponia


O łowisku

Nowy właściciel wędkarskiej bazy - Krzysztof - postawił sobie za cel stworzyć jedno z najlepszych miejsc połowu ryb słodkowodnych w północnej Szwecji. Jako aktywny wędkarz doskonale zdaje sobie sprawę, czego potrzeba przybywającym w te rejony turystom – przede wszystkim niezbędne są przyzwoite warunki zakwaterowania, gdyż Polacy nie gustują raczej w spartańskich namiotowych wyprawach, a lubią mieć do dyspozycji wygodne łóżko z pościelą i łazienkę z ciepłą wodą oraz prysznicem. Do tego dochodzą wygodne, bezpieczne i sprawne łodzie z niezawodnymi silnikami, którymi można poruszać się po dużym areale łowisk, codziennie obławiając nowe, nieznane dotąd miejscówki. Kolejna bardzo istotną sprawą jest obrotny i sympatyczny gospodarz, który nie tylko zadba o dobrą atmosferę pobytu, ale także doradzi w kwestiach wędkarskich i sprzętowych, a także pomoże w nielicznych, ale zawsze możliwych sytuacjach awaryjnych.

No i wreszcie to, co najważniejsze: żaden wędkarski urlop nie będzie uznany za udany, gdy wędkarskie wyniki będą odbiegać znacznie „in minus” od dobrej szwedzkiej normy. Tutaj obawy takie są minimalne, bo jeśli już wyniki mogą odbiegać od normy to raczej „na plus”, a nieudane połowy są możliwe tylko w przypadku wyjątkowo niesprzyjających warunków pogodowych. Ryb jest bowiem w wodzie niewyobrażalne wręcz bogactwo, a rozmiary łowionych okazów są też co najmniej zadowalające, a w niektóre dni dochodzą do poziomów rekordowych.

Wielka rzeka szwedzkiej Północy

Szwecja dysponuje olbrzymią ilością rzek i choć wszystkie obfitują w ryby, to tylko kilka z nich można uznać za kultowe wędkarskie łowiska. To na pewno łososiowa Mörrum, szczupakowo-łososiowa Dalälven, a także kilka rzek środkowej i północnej Szwecji, obfitujących w rozmaite gatunki ryb – jak lipień, sieja, pstrąg, łosoś, szczupak czy okoń. Możemy więc wymienić takie słynne łowiska rzeczne, jak Ljusnan, Indalsälven, Umeälven, Angermanälven, Kalixälven, Kaitum, Torneälven czy wreszcie Vindelälven. Właśnie ta ostatnia rzeka jest głównym łowiskiem przy naszej wędkarskiej bazie.

Vindelälven ma długość ok. 450 kilometrów, co lokuje ją w gronie najdłuższych szwedzkich rzek (piąte miejsce pod względem długości). Jest też najdłuższą z rzek niewpadających bezpośrednio do morza, jest bowiem dopływem innej lapońskiej rzeki – Umeälven. Powierzchnia jej dorzecza wynosi 12 650 km². Vindelälven ma swoje źródła w górskim rezerwacie Vindelfjällens przy granicy z Norwegią, jednym z największych obszarów chronionych w Europie o powierzchni 562 772 ha. Jest też wiele innych cech, które czynią tę rzeką wyjątkową: ma bowiem największe wahania poziomu ze wszystkich szwedzkich rzek (ponad 8 metrów) oraz jest od lat 60-tych XX wieku wolna od inwestycji hydrologicznych – budowy tam i elektrowni wodnych. Dzięki temu wraz z trzema innymi rzekami: Piteälven, Kalixälven i Torneälven jest zaliczana do 4 Narodowych Rzek Szwecji podlegających specjalnej ochronie.

Rybostan Vindelalven jest przebogaty, żyją w niej szczupaki, okonie, sieje, lipienie, pstrągi potokowe, jazie, płocie, a w sezonach ciągów tarłowych wchodzą z morza łososie oraz trocie wędrowne. Rzeka ma bardzo urozmaicony charakter – miejscami jest bardzo szeroka, dostojna i powolna, jak typowa rzeka nizinna, a jej brzegi porastają trzciny, w innych rejonach nurt przyspiesza, tworzą się wiry i szypoty, widać zalegające na dnie głazy, jeszcze inne jej fragmenty obfitują w przelewy, rafy, a nawet naturalne progi wodne i wodospady. Vindelälven posiada wiele bocznych odnóg – jakby zatok, które swym charakterem przypominają jeziora, przepływa też przez kilka jezior i tworzy szerokie jezioropodobne rozlewiska. Z wędkarskiego punktu widzenia to prawdziwy raj – można bowiem tu łowić wiele gatunków wieloma metodami i każdy znajdzie coś odpowiadającego swoim preferencjom.

Przystań nad rzeką znajduje się tuż obok ośrodka. Można tam też łowić z brzegu, co już sprawdzono z doskonałymi efektami. Jednak prawdziwe wędkarskie emocje najlepiej przeżywa się przy użyciu łodzi.

Inne łowiska

Poza rzeką Vindelälven przebywający w ośrodku wędkarze mają do dyspozycji kilka innych znakomitych łowisk. Są to przede wszystkim dwa spore jeziora, w których wodach żyją wielkie populacje szczupaków i okoni. Ryby okazowe trafiają się dość często, a średnia łowionych sztuk jest bardzo przyzwoita.

Kolejna opcją jest leśne jezioro zasobne w pstrągi potokowe. Kiedyś znajdowała się tam hodowla, ale obecnie woda ma już całkiem dziki charakter. Ryby jest jednak ponad przeciętnie dużo, a sztuki przekraczające 50 centymetrów też się trafiają. Możliwe jest łowienie z brzegu lub belly boat. Dla wędkarzy preferujących sztuczną muchę stoi również otworem piękna rzeka o charakterze górskim, w której nurcie żyją pstrągi potokowe i lipienie. Na niektórych jej odcinkach wolno łowić również na spinning. Tak więc w trakcie tygodniowego urlopu każdy wędkarz ma szansę na zakosztowanie różnych typów wędkarskich doznań oraz złowienie naprawdę wielu gatunków ryb.

Test Eventuru w roku 2019

Do ośrodka nad rzeką Vindelälven udało nam się przybyć jedynie na jeden dzień w czerwcu 2019 roku. Testowaliśmy dwa łowiska: leśne jeziorko pstrągowe oraz rzekę Vindelälven na odcinku w okolicy ośrodka. Pstrągi łowiliśmy może z pół godziny. Zanotowaliśmy kilka trąceń, ale ryby brały bardzo ostrożnie. Ich obecność w łowisku sygnalizowały wielkie koła, które co i rusz powstawały na wodzie, gdyż pstrągi najwyraźniej zdejmowały muszki. Spinning jest w takiej sytuacji zdecydowanie mniej skuteczny. Udało nam się więc zaciąć jedynie jedną rybę o długości trzydziestu kilku centymetrów. Jedna, znacznie większa, po kilku młynkach wypięła się z haka, inne tylko „wąchały” przynęty nie zacinając się.

Na rzece Vindelälven wędkowaliśmy około 4 godzin. Warunki nie były optymalne, gdyż w poprzedzającą noc woda spadła o ok. metr, czego ryby wyraźnie nie lubią, a na dodatek według prognoz zbliżał się front i załamanie pogody. W tym czasie we dwóch udało nam się złowić kilkanaście szczupaków i kilka okoni, ale tego dnia żaden większy okaz nie dał się skusić na nasze przynęty. Wszystkie szczupaki miały od półtora do dwóch kilo, może ze dwa były nieco większe. Ale zupełnie małych też nie było. Ryby były dorodne i waleczne, a brania bardzo mocne. Uzyskany „z marszu” wynik uznaliśmy więc za całkiem przyzwoity. Towarzyszący nam na drugiej łódce sympatyczny kolega z Łodzi – Andrzej, zaciął w tym czasie dobrą osiemdziesiątkę, ale nie był to generalnie dzień dużych ryb, gdyż na jeziorze inna dwójka wędkarzy z Polski zanotowała tego dnia również nieco gorsze brania niż wcześniej.

W trakcie kolacji gospodarz opowiedział nam więcej o tych wodach i swoich planach na przyszłość, częstując przy okazji fantastycznymi własnoręcznie wędzonymi okoniami. Był to niezwykle sympatyczny dzień przeżyty w całkowicie wędkarskiej atmosferze w otoczeniu pięknej lapońskiej przyrody.

Dostępność łowiska

Na dużych jeziorach i rzece Vindelälven na najlepsze wyniki można liczyć wędkując z łodzi lub pontonów. Wędkowanie z brzegu jest w wielu miejscach możliwe, ale zdecydowanie mniej efektywne. Na jeziorze pstrągowym wędkuje się z brzegu. Podobnie na rzece pstrągowo-lipieniowej.

Zasady łowienia i rekomendowane metody

Drapieżniki - dozwolona metoda spinningowa, martwa rybka, sztuczna mucha oraz trolling. Biała ryba - wszystkie metody połowu ryb spokojnego żeru.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Z łowiska można tylko ryby do bieżącego spożycia w trakcie pobytu. W Szwecji nie praktykuje się zabierania ryb na zapas czy do zamrażarek. Obowiązuje całkowity zakaz wywożenia ryb do Polski. Szczegółowe informacje o limitach połowowych oraz o wymiarach ochronnych ryb otrzymają Państwo na miejscu.

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem.


Zakwaterowanie

Oferujemy zakwaterowanie w głównym budynku ośrodka, w odrębnych pokojach (2 pokoje 3-osobowe, 2 pokoje 2-osobowe i jeden 1-osobowy, łącznie w bazie może na raz przebywać 10-11 wędkarzy). Łazienka z prysznicem i WC na korytarzu plus dodatkowa toaleta na zewnątrz budynku. Wspólna kuchnia, salon i duża jadalnia dla wszystkich Gości. Ośrodek położony jest nad samą rzeką Vindelälven. Do przystani jest około100 metrów. Robert Taszarek, nasz polski przewodnik kwateruje na terenie bazy, ale w osobnym budynku.


Sprzęt pływający i serwis wędkarski

Dla wędkarzy przygotowane są cztery łodzie (aluminiowe oraz plastikowe) wyposażone w silniki spalinowe o mocy 10-30 KM, a także „desantowe” pontony z silnikami spalinowymi (do łowienia na kilku mniejszych akwenach w okolicy). Na miejscu dostępna jest informacja wędkarska, kamizelki, mapy łowiska. Możliwy jest dowóz na łowiska przez gospodarza, a także transfer z najbliższego lotniska i na lotnisko (Lycksele).

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:koniec maja -październik
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od soboty lub niedzieli
Dojazd:we własnym zakresie (prom/samochód bądź samolot do Lycksele/Umea/Arvidsjaur i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:maks. 10 -11 osób w bazie lub mniejsze grupy
Zakwaterowanie:Pokoje 1, 2 lub 3-osobowe
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:rzeka Vindealven i jej rozlewiska, jeziora, mniejsze rzeki w okolicy
Przewodnik:na zapytanie w biurze
Cena:2 650,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy minimum 2 osobach uczestniczących.
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 04.10.2023 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • miejsce w pokoju 1,2 lub 3-osobowym bez pościeli i sprzątania końcowego
  • dostęp do łodzi wędkarskiej z silnikiem spalinowym 10 – 30 KM, możliwość pływania po rzece Vindealven jak i jeziorach w okolicy (bez dopłat)
  • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy wędkarskie
  • licencje wędkarskie płatne na miejscu (ok. 350,- SEK/os/tydzień)
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowiska rzeczne i jeziorowe położone w północnej Szwecji. Najbliższa większa miejscowość to Lycksele. Baza oddalona jest o:

  • ok. 810 km od Nynäshamn,
  • ok. 1240 km od Karlskrony,
  • ok. 36 km od Lycksele (lotnisko).

Rodzaj wody i ryby
Łowiska rzeczne i jeziorowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od czerwca do września), okoń (od czerwca do września), lipień oraz pstrąg (od czerwca do września).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon letni trwa trwa od końca maja do końca września, sezon zimowy – od grudnia do końca kwietnia.

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku bądź skorzystać z transferu gospodarza. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

  • możliwość wędkowania na różnych łowiskach w ramach pobytu w jednej bazie
  • duża różnorodność gatunkowa ryb i obfitość ryb w łowisku
  • gospodarz doskonale znający się na wędkarstwie
  • piękne krajobrazy południowej Laponii

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.