Rzeka Mörrum | Południowa Szwecja


O łowisku

Wędkarska arystokracja

Miłośnicy płetwy tłuszczowej rozsiani są po całej Europie – ba, po całym świecie. W takiej na przykład Skandynawii łowienie łososiowatych to absolutny numer jeden wśród wędkarskich specjalizacji i żadna inna ryba pod względem popularności z łososiem czy trocią równać się nie może. W Anglii i Szkocji ryby te łowią od dawien dawna lordowie, a nawet koronowane głowy. W USA do wielkich wielbicieli łososia atlantyckiego należą prominentni politycy, jak choćby prezydent George Bush, a także znani ludzie ze świata show biznesu. W ostatnich latach na łososie przyjeżdżają do Europy nawet Chińczycy, a po licencje na najlepsze rzeki łososiowe Norwegii, Szwecji czy Islandii ustawiają się długie kolejki. Po prostu wypada tam się pokazać, bowiem łowcy łososi uważają się za absolutną elitę w wędkarstwie – szczególnie ci, którzy łowią te ryby metodą muchową.

Srebrny przedmiot uwielbienia

Zapytają Państwo pewnie, skąd bierze się taka miłość do łososia i troci? Czym gatunki te wyróżniają się na tle innych? Spośród wielu możliwych odpowiedzi trzy wydają się najbardziej trafne. Po pierwsze: łosoś to klasyka wędkarstwa sportowego. Połowy tych ryb w brytyjskich rzekach zapoczątkowały dynamiczny rozwój naszego hobby, rozumianego jako sposób spędzania wolnego czasu i styl życia. Przez wiele lat było to zajęcie elitarne, niedostępne dla każdego, stąd dzisiaj tak głęboka chęć skosztowania owocu zarezerwowanego niegdyś tylko dla wysoko urodzonych. To coś jak golf, francuski szampan z astrachańskim kawiorem czy drogie kubańskie cygaro.

Po drugie ryby łososiowate są niezwykle silne, a zarazem piękne – ich kształt jest w całym świecie ryb najdoskonalszy w swej prostocie. To wielkie atuty, dające wędkarzowi moc przyjemności w momencie walki z rybą (okraszonej często jej efektownymi wyskokami w powietrze) oraz po jej pokonaniu, gdy możemy sobie wykonać pamiątkowe zdjęcie. Po trzecie wreszcie, dziki łosoś (oraz jego ikra) przez wieki uważany był za wyjątkowy kulinarny rarytas, goszcząc dzięki temu na stołach magnackich, książęcych i królewskich. Również dzisiaj należy do gatunków najbardziej pożądanych w kuchni, którego wyborne mięso doskonale nadaje się na sushi, do wędzenia, marynowania, smażenia, pieczenia na grillu, a także do spożycia na surowo jako tatar. Degustacja złowionej ryby jest więc w tym przypadku ważnym elementem dopełniającym połowy, częścią składową rytuału. Nierzadko dokonuje się nad samą wodą od razu po złowieniu.

W morzu lub rzece

Wędkarstwo łososiowo-trociowe może odbywać się w morzu lub rzekach, gdyż ryby te należą do gatunków dwuśrodowiskowych – czyli spędzających część życia w morzu, gdzie wzrastają intensywnie żerując na różnych organizmach, a część w rzekach, w których najpierw wylęgają się z ikry i do których następnie podążają na tarło. Połowy rzeczne są najbardziej popularne wśród miłośników sztucznej muchy i spinningu, podczas gdy morskie dostarczają najwięcej wrażeń fanom trollingu (łosoś wabiony sztuczną przynętą na pełnym morzu lub w zatokach) i spinningu (troć poławiana z wybrzeża).

Mörrum – legenda wędkarstwa łososiowego

Jedną z najlepszych rzek Starego Kontynentu, której sława dotarła już dawno we wszystkie zakamarki łososiowego świata, jest Mörrum. Połowy łososi odbywają się w niej od średniowiecza i były zawsze przywilejem królewskim – pierwszy udokumentowany zapis pochodzi z księgi Waldemara II z roku 1231. Przez długie wieki używano do tego celu innych narzędzi niż wędki – np. oszczepów, sieci czy olbrzymich podbieraków. Można je dzisiaj zobaczyć w „Dom Łososia” (Laxens Hus), mieszczącym się w centrum miasteczka Mörrum. Jednak od roku 1941 odcinek królewski, czyli Mörrums Kronolaxfiske, jest miejscem wyłącznie sportowego połowu ryb na wędki. Podobną sytuacje mamy obecnie również na innych prywatnych fragmentach rzeki, których jest sporo. Należą do nich zarówno ogólnodostępne rewiry, jak Härnäs, Vittskövle czy Knaggalid, jak i te zamknięte dla ogółu, których najsłynniejszym przykładem jest sektor należący do koncernu ABU. Właścicielem Mörrums Kronolaxfiske jest obecnie firma Sveaskog – największy szwedzki potentat w dziedzinie gospodarki leśnej, mający w swym posiadaniu 14% powierzchni lasów na terenie tego olbrzymiego kraju.

Firma Sveaskog zarządza sprzedażą licencji na odcinek Kronolaxfiske (składający się łącznie z 32 sektorów), a także wspomniane Härnäs, Vittskövle i Knaggalid, znajdujące się nieco powyżej, bardzo urokliwe, otoczone dziką, piękną przyrodą. W sumie daje to kilkanaście kilometrów rzeki z każdej strony. Ryby łowione w Mörrum są generalnie duże – ich średnia masa oscyluje w granicach 5-10 kilo, a wielu wędkarzom trafiają się sztuki znacznie większe. To właśnie jeden z największych atutów tego łowiska. Jeśli chodzi o ilość łowionych ryb, to wiadomo, że w przypadku tych gatunków nawet jedna ryba na dzień to wielki sukces. Znamy jednak wędkarzy, którym udaje się osiągnąć taką średnią. Dzięki prowadzonej regularnie rejestracji połowów wiemy dokładnie ile ryb pada codziennie na rzece. W roku 2013 było to równo 2400 troci i łososi!

Prywatna rzeka Skrabeån

Dodatkowym atutem naszej oferty jest możliwość wędkowania przez jeden lub więcej dni na innej rzece o zupełnie odmiennym charakterze niż Mörrum. Chodzi o położoną o ok. pół godziny jazdy samochodem od Mörrum rzekę Skrabeån. Należy ona do czołowych łowisk troci wędrownej w południowej Szwecji, a wyglądem przypomina nieco naszą Pasłękę bądź Słupię, czyli szybsze odcinki przeplatają się ze spokojniejszymi, spory fragment płynie lasem lub przez łąki. Rzeka nie jest też tak szeroka jak Mörrum – ma od kilku do kilkunastu metrów.

Wyjątkowość naszej propozycji polega również na tym, że mamy do dyspozycji szczególny prywatny 3-kilometrowy fragment Skrabeån, który nie jest objęty ogólnymi licencjami. Należy on do miejscowego hrabiego i wędkować na nim mogą tylko nieliczne osoby – w tym nasi klienci. Skrabeån doskonale nadaje się na jednodniowy wypad z Mörrum dla osób pragnących urozmaicenia, jest również szansa zorganizowania tam kilkudniowego wędkowania, bo nieopodal znajduje się przyjemny pensjonat typu „Bed & Breakfast”.

Wędkowanie z brzegu w Morzu Bałtyckim

Przy tym ostatnim wariancie łowienie na Skrabeån może być przeplatane wędkowaniem z brzegu w Bałtyku, co nie wymaga żadnych licencji. Tam trafiają się również dorodne trocie a nawet łososie, kluczem do sukcesu jest przede wszystkim znalezienie właściwego fragmentu wybrzeża o charakterze sprzyjającym przebywaniu tych ryb. Na życzenie osobom wyjeżdżającym w te rejony udzielimy znacznie więcej szczegółowych informacji, jest możliwe również wynajęcie wysokiej klasy przewodnika na jeden, dwa bądź więcej dni. Poza trociami w Bałtyku biorą z brzegu szczupaki – czasem całkiem pokaźnych rozmiarów.

Zasady łowienia i rekomendowane metody

Do dyspozycji wędkarze mają spory obszar łowiska. Jeżeli wykupią licencję „open” na wszystkie dostępne rewiry, mogą przemieszczać się przez cały dzień wzdłuż rzeki samochodem i parkować na specjalnie przygotowanych parkingach, a następnie obławiać rotacyjnie wiele różnych miejsc. Na rzece Mörrum panuje jednak specjalna wędkarska „etykieta”. Otóż przybywający na nowy sektor wędkarz rozpoczyna łowienie w górze odcinka, powyżej ostatniego łowiącego aktualnie kolegi. Następnie wykonuje rzuty (głównie brodząc w wodzie, rzadziej z brzegu) przesuwając się stopniowo w dół i ustępując miejsca kolejnym chętnym. Na rzece dozwolone są dwie techniki – spinning i sztuczna mucha, jednak nie na wszystkich rewirach obie na raz. Przy każdym sektorze znajdziemy specjalną tabliczkę, na której można zobaczyć czytelne oznakowanie, czy można tu łowić na spinning, muchę, obie metody czy też obowiązuje w ogóle zakaz łowienia. Jeśli chodzi o spinning, wędkarze preferują takie przynęty, jak błystki wahadłowe, woblery i obrotówki. W metodzie muchowej najskuteczniejsza jest dwuręczna muchówka i specjalne łososiowe muchy. Zaleca się używanie mocnych linek i generalnie solidnego sprzętu, gdyż niemal codziennie na Mörrum padają wielkie ryby. Więcej informacji na temat sprzętu i much udzielimy na zapytanie osobom zainteresowanym wyjazdem.

Limity i ograniczenia

Zalecana jest praktyka „catch and release”, a więc wypuszczanie złowionych ryb. Jednak generalnie każdemu wędkarzowi wolno zabrać łowiska jedną rybę dziennie. Od tej reguły istnieją jednak w niektórych okresach roku pewne odstępstwa, o których chętnie poinformujemy wszystkich zainteresowanych wyjazdem. Nie zawsze wolno też podbierać ryby gafem, a przy zamiarze wypuszczania ryb należy używać do łowienia haków bezzadziorowych. Paradoksalnie w miesiącach ciepłych nie zaleca się wypuszczania złowionych ryb, gdyż mają one małe szanse przeżycia. Wolno zabierać tylko łososie i trocie powyżej 50 cm długości. Pstrągi tęczowe, które też czasem się trafiają, nie podlegają limitom dziennym ani nie mają wymiaru ochronnego. Zabrane ryby należy obowiązkowo rejestrować i ważyć na specjalnym stanowisku przy "Domu Łososia". Dopiero potem stają się własnością wędkarzy. Również wypuszczone ryby powyżej 50 cm długości muszą być zgłoszone do dziennego rejestru połowów. Okazy pretendujące do "Top-listy", czyli 10 największych ryb roku, muszą być okazane personelowi w "Domu Łososia". Uwaga: po zabraniu ryby, czyli zrealizowaniu limitu dziennego, należy zakończyć łowienie i zejść z wody.

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.

Zakwaterowanie

Możliwe są różne formy zakwaterowania: proste domki, luksusowe domy, pensjonaty Bed & Breakfast, pokoje w hotelu. Szczegóły w zakładce - zakwaterowanie.

Na łososie i szczupaki (2014)

Wczesną wiosną tęskno człowiekowi nad wodę. Pierwsze powiewy ciepłego powietrza i nieśmiałe promyki słonka sprawiają, że odzywa się w nas instynkt łowiecki. Podążyliśmy więc nad słynną rzekę Mörrum, aby zmierzyć się z marcowymi trociami i łososiami.

Zobacz reportaż


Zakwaterowanie

Ośrodek typu Bed & Breakfast

Położony ok. 20 kilometrów od miejscowości Mörrum, w cichej i spokojnej okolicy, ok. 200 metrów od brzegu rzeki Mörrum (rewir Knaggalid). Niedaleko znajdują się też rewiry Härnäs, prywatny odcinek obok Svängsty oraz Vittskövle. Na terenie ośrodka kilka dwuosobowych domków (możliwe zakwaterowanie w nich do 3 osób), a także recepcja i stołówka. Ogrzewane domki wyposażone w aneks kuchenny (naczynia), łóżka, stół i inne podstawowe meble. Na zewnątrz meble ogrodowe. W osobnym budyneczku przy każdym domku znajduje się łazienka z prysznicem i ekologiczną toaletą.

Rzeka Mörrum

Dom w Knaggalid

Luksusowy dom położony jest zaledwie 30 metrów od brzegu rzeki Mörrum (odcinek Knaggalid). Komfortowy i wygodny, z przepięknym widokiem i tarasem wychodzącym na rzekę. W środku duża kuchnia z pełnym wyposażeniem, prysznic oraz 2 toalety i 3 sypialnie 2-osobowe. Dodatkowo salon z TV i kominkiem oraz osobne pomieszczenie na sprzęt wędkarski i do suszenia woderów. Domek położony jest w leśnym, spokojnym otoczeniu, brak innych zabudowań w bezpośrednim sąsiedztwie. Na zewnątrz miejsce do sprawiania złowionych ryb. Rezerwując ten domek nie tracisz cennego czasu na dojazdy na łowisko (w promieniu kilku kilometrów jest w zasięgu kilkanaście doskonałych odcinków trociowo-łososiowych, do których można dotrzeć pieszo).

Rzeka Mörrum

W cenie wynajmu domku zawarte są usługi bardzo doświadczonego, miejscowego przewodnika na pierwszy dzień pobytu. To wybitnej klasy specjalista Matthias Holmqvist, który należy do czołówki przewodników na Mörrum. Skorzystanie z pomocy takiej osoby bardzo podnosi szansę na wędkarski sukces w przypadku łososi/troci, szczególnie dla wędkarzy, którzy są nad Mörrum po raz pierwszy.

Mörrum River Lodge

Oferujemy też zakwaterowanie w absolutnie unikatowym miejscu: odrestaurowanym budynku dawnej wędzarni łososi (zbudowana ok. roku 1900) nad samą rzeką, przy sektorze numer 17 w centrum miasteczka Mörrum. W budynku luksusowe warunki zakwaterowania w pokojach dwuosobowych (standard i premium) a także jednoosobowych. Wszystkie pokoje z prysznicami i WC.

Pensjonat Bed & Breakfast w pobliżu rzeki Skrabeån

Zakwaterowanie w niezwykle ciekawym obiekcie turystycznym, położonym niedaleko brzegu Bałtyku. Stare gospodarstwo szwedzkie, starannie odrestaurowane dwuosobowe pokoje ze stylowymi meblami i wszelkimi wygodami (w każdym łazienka). Na terenie pensjonatu restauracja i pub. Możliwe również zakwaterowanie w samodzielnym domku stojącym tuż obok głównego budynku.

Rzeka Mörrum

Pobyty na dowolna liczbę dni w naszych domkach - specjalna oferta Eventuru

Oprócz tych wspaniałych pakietów skonstruowanych przez naszych szwedzkich partnerów mamy Państwu do zaoferowania również specjalne pakiety Eventuru, dostosowane do potrzeb wędkarzy znających już trochę rzekę Mörrum i pragnących przez zdecydowanie największą część czasu łowić samemu (bez przewodnika), samemu przemieszczać się samochodem, a także samemu stołować się we własnym domku. Zakwaterowanie w luksusowym domu lub w ośrodku nieopodal odcinka Knaggalid (opisy wyżej, w przypadku domu w cenie są usługi przewodnika na 1 dzień, natomiast w ośrodku można wykupić pobyt bez przewodnika). Pobyty można rezerwować na dowolna liczbę dni, a licencje dopasowywać do własnych indywidualnych preferencji (open lub na poszczególne odcinki). Licencje można zakupić w biurze Eventuru w takich samych cenach jak na miejscu.Serwis wędkarski

Na życzenie zapewniamy usługi doskonałych przewodników – wybitnej klasy specjalistów w połowach ryb łososiowatych na rzece Mörrum i innych okolicznych łowiskach. Nasz główny partner to Matthias Holmqvist, który należy do czołówki przewodników na Mörrum. Skorzystanie z pomocy takiej osoby bardzo podnosi szansę na wędkarski sukces w przypadku łososi/troci, szczególnie dla wędkarzy, którzy są nad Mörrum po raz pierwszy.

W przypadku wynajęcia przez Państwa luksusowego domu w Knaggalid, jeden dzień opieki przewodnika jest zagwarantowany w cenie! Warto z tego skorzystać nawet w przypadku dobrej znajomości rzeki, gdyż zawsze Matthias da kilka cennych porad odnośnie aktualnej sytuacji na wodzie.

Rzeka Mörrum


Mapa

Filmy z łowiska

Nasze pakiety specjalne dla polskich wędkarzy

Eventur pragnie zaoferować Państwu unikatowe możliwości wędkowania na słynnej Mörrum i w jej okolicach – w tym połowy w tzw. „presezonie” czyli przed oficjalnym otwarciem rzeki. Oto nasze propozycje!

Rotacyjne łowienie w „Presezonie” (marzec) na Mörrum
Oferujemy pakiety 2- lub 3-dniowego łowienia w okresie marcowym (pierwszy lub trzeci tydzień), gdy rzeka Mörrum jest jeszcze oficjalnie zamknięta, a szanse na brania największe. Wędkowanie w systemie rotacyjnym oznacza, ze co pół dnia zmieniamy rewir. W sumie obławiane są odcinki Kronolaxfiske (sektory 1-32), Vittskövle, Knaggalid i Härnäs. Łowienie w kilkuosobowej grupie z przewodnikiem. Zakwaterowanie w ośrodku oddalonym zaledwie 200 metrów od rzeki (dwuosobowe domki, pełne wyżywienie). Możliwy transfer z lotniska i transport samochodowy pomiędzy sektorami.
Łowienie na trociowej rzece Skrabeån
Klienci mają do wyboru różne opcje: jednodniowy wypad nad rzekę bez zmiany zakwaterowania (przebywając na stałe w domku nad Mörrum), wypad jednodniowy z noclegiem nieopodal rzeki, czy wreszcie pobyt dłuższy – kilkudniowy z zakwaterowaniem w pobliżu rzeki w pensjonacie „Bed & Breakfast”.
Premiera na rzece Mörrum
W tym pakiecie mają Państwo zagwarantowane trzy dni łowienia w okresie ostatniego weekendu marca (zazwyczaj są to dni od drugiego do czwartego po oficjalnym otwarciu sezonu). Łowienie w grupach liczących 4-8 wędkarzy, z przewodnikiem (opiekunem). Licencje obejmują różne rewiry i sektory. Zakwaterowanie w ośrodku oddalonym zaledwie 200 metrów od rzeki (dwuosobowe domki, pełne wyżywienie). Możliwy transfer z lotniska i transport samochodowy pomiędzy sektorami.
Wędkowanie wiosenne na Mörrum
Pakiety na dowolną liczbę dni, przewodnik i lunch nad wodą tylko pierwszego dnia, potem możliwe wędkowanie z przewodnikiem lub bez na sektorach 1-32 Mörrums Kronolaxfiske, a także w Knaggalid, Vittskövle i Härnäs (licencje w cenie). Zakwaterowanie w ośrodku oddalonym zaledwie 200 metrów od rzeki (dwuosobowe domki, śniadania), możliwe inne posiłki blisko rzeki.
Majowy łosoś na Mörrum
Zapraszamy nad rzekę Mörrum w ostatni weekend maja, gdy do rzeki zaczynają wchodzić pierwsze srebrne łososie, których średnia waga wynosi aż 11 kilo! Pakiety obejmują 3 dni łowienia z przewodnikami. Zapewniamy licencje na sektory 1-32, Vittskövle oraz odcinek prywatny. Zakwaterowanie w odremontowanej niedawno Mörrum River Lodge (dawna zabytkowa wędzarnia nad samym brzegiem odcinka 17 przy moście, obecnie hotel). Pełne wyżywienie.
Sierpniowe połowy wielkich troci w Mörrum
Dwudniowe łowienie wieczorami. W tym okresie łowi się grube trocie o masie 4-14 kg. Pakiet obejmuje śniadania, licencje, instruktora/przewodnika pierwszego dnia, kolacje na łowisku pierwszego dnia, transport samochodowy pomiędzy sektorami pierwszego dnia. Zakwaterowanie w odremontowanej niedawno Mörrum River Lodge (dawna zabytkowa wędzarnia nad samym brzegiem odcinka 17 przy moście, obecnie hotel). Pełne wyżywienie. Istnieje możliwość przedłużenia wędkowania o dodatkowe dni.
Łowienie łososi na Mörrum w Knaggalid
Oferujemy zakwaterowanie w luksusowym domu położonym zaledwie 30 metrów od rzeki. Najlepiej nadaje się on dla grup 4-8-osobowych. Tuż obok domu piękny rewir Knaggalid, na którym wędkowanie jest szczególnie polecane w kwietniu i we wrześniu. Możliwe rotacje na Härnäs i prywatny odcinek rzeki nieopodal Svängsty (szczególnie, gdy grupa jest większa). Licencje na 5 dni. Przewidziany przewodnik na pół dnia (na samym początku łowienia).
Jesienne wędkowanie na Mörrum
Jesień jest na Mörrum dobrą porą – dni stają się coraz chłodniejsze, a ryba coraz aktywniejsza. Wówczas istnieje realna szansa na rybę życia. Proponujemy pakiety na dowolną liczbę dni, przewodnik i lunch nad wodą tylko pierwszego dnia, potem możliwe wędkowanie z przewodnikiem lub bez na sektorach 1-32 Mörrums Kronolaxfiske, a także w Knaggalid, Vittskövle i Härnäs (licencje w cenie). Zakwaterowanie w ośrodku oddalonym zaledwie 200 metrów od rzeki (dwuosobowe domki, śniadania), możliwe inne posiłki.
Mörrum Grand Tour
Po zakończeniu oficjalnego sezonu (po ostatnim weekendzie wrześniowym) proponujemy 3-dniowe pakiety fascynującego i niezapomnianego wędkowania na górnych odcinkach rzeki Mörrum wraz z przewodnikiem. Zakwaterowanie w ośrodku oddalonym zaledwie 200 metrów od rzeki (dwuosobowe domki, pełne wyżywienie). Możliwy transfer z lotniska i transport samochodowy pomiędzy sektorami.
Nauka łowienia dwuręczną muchówką
Nasi partnerzy – znakomici fachowcy w połowach ryb łososiowatych dwuręczną muchówką – proponują kursy nauki tej metody. Mogą one trwać jeden dzień (wystarczy, aby wędkarz średnio biegły w muchówce jednoręcznej „złapał” podstawy najważniejszych rzutów i taktyki i mógł później samodzielnie złowić rybę) albo dłużej. Ceny na zapytanie.

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:sezon trwa od marca (pakiety przedsezonowe) do końca września
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od dowolnego dnia, możliwe krótsze i dłuższe pobyty
Dojazd:we własnym zakresie - własnym autem i promem do Gdyni/Świnoujścia lub samolotem do Malmö + wynajem auta na lotnisku
Ilość uczestników:od 2 do 12 osób
Zakwaterowanie:domki wolnostojące, apartamenty
Wyżywienie:we własnym zakresie poza pakietami przedsezonowymi
Łowiska:rzeka Mörrum, poole 1-32 + Vittskövle, Härnäs, Knagallid; możliwość łowienia także na prywatnych odcinkach Mörrum po uprzedniej rezerwacji
Przewodnik:zawarty w pakiecie na pierwszy dzień pobytu; w pakietach przedsezonowych przewodnik jest dostępny przez wszystkie dni pobytu
Cena:990,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 6 osobach uczestniczących (łącznie 5 940,- PLN za 6 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
W cenie:
 • 7 dni w komfortowym domku nad brzegiem Mörrum,
 • profesjonalny przewodnik na 1-szy dzień pobytu,
 • ubezpieczenie zdrowotne NNW I KL,
 • profesjonalny przewodnik na 1 dzień wędkowania,
 • UWAGA! Do ceny pobytu należy doliczyć koszt licencji wędkarskich na Mörrum (rezerwacji można dokonać oczywiście w naszym biurze). Jednodniowa licencja to koszt od 450,- do 900,- SEK/osoba – w zależności od terminu wędkowania oraz odcinka rzeki.

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Rzeka (i ewentualnie morze) w południowej Szwecji, około 60 kilometrów od portu w Karlskronie i dwie godziny jazdy samochodem od lotniska w Malmö lub Kopenhadze.


Rzeka Mörrum

Rodzaj wody i ryby
Łowisko rzeczne. Zapraszamy na połów troci wędrownych, łososi oraz hybryd (mieszańców) tych dwóch gatunków. Sezon trwa od marca do końca września (a dla limitowanych grupek nawet nieco dłużej).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon oficjalnie rozpoczyna się w ostatni piątek marca, a kończy 30 września. Jednak od pewnego czasu sprzedawane są też limitowane licencje na tzw. „presezon”, czyli wybrane dni w marcu. Pierwszego dnia sezonu łowi się od 9.00 do 17.00, a potem coraz dłużej. Najłatwiej złowić rybę wiosną – zazwyczaj łupem wędkarzy padają kelty troci i łososi, które spędziły zimę w rzece. Z morza zaczynają też wchodzić pierwsze srebrniaki troci. Srebrnych łososi można spodziewać się na przełomie kwietnia i maja, jednak wyniki wędkarskie zależą wówczas bardzo od stanu wody i jej temperatury. Latem łowienie jest najtrudniejsze, ze względu na wysokie temperatury i niską zazwyczaj wodę. Zalecane jest obławianie najlepszych miejscówek wczesnym rankiem i późnym wieczorem. Jednak gdy lato jest chłodne i wilgotne, wyniki mogą być rewelacyjne. Gdy woda ma przyzwoity uciąg, wchodzi wówczas do rzeki dużo świeżych łososi. Jesień to pora, gdy ryby znowu się uaktywniają. Zaczyna się też główny ciąg srebrnych troci. Najlepsze wyniki osiąga się o zmierzchu, ale na brania można liczyć przez cały dzień – również, gdy świeci słońce.

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

 • jedno z najlepszych w Skandynawii łowisk troci i łososi
 • bardzo duże ryby na porządku dziennym
 • bardzo dobre warunki zakwaterowania blisko wody
 • dostępne licencje na marzec!
 • świetna opieka na miejscu ze strony naszego partnera (tylko dla osób, które wybiorą pakiety z przewodnikiem lub opiekunem)
 • opcje dodatkowe: wędkowanie na rzece Skrabeån oraz w Bałtyku

Co oprócz łowienia?

Możliwe jest zwiedzanie Karlskrony, spacer po Karlshamn, Kristianstad, Sölvesborgu, wycieczka do rezerwatu przyrody Eriksberg (dzikie zwierzęta w zasięgu wzroku – możliwe safari fotograficzne), a także dalsze wycieczki – np. do Ystad i na położone w pobliżu tego miasta nadmorskie klify. Niedaleko miejsca zakwaterowania - w Svängsta - znajduje się też fabryka oraz sklep firmowy ABU. Wspaniale wypocznie się spacerując po leśnym rezerwacie Härnäs i innych okolicznych lasach (latem i jesienią grzybobranie!). Można też wybrać się nad jezioro Asnen. W restauracjach warto spróbować wędzonych ryb i innych potraw kuchni Blekinge oraz Skanii.

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.