Jezioro Malmingen | Południowa Szwecja


O łowisku

„Tajne bajoro”

Malmingen to całkowicie prywatne jezioro, którego współwłaścicielem jest nasz wieloletni szwedzki partner działający nad położonym niedaleko Storsjön. Dotychczas było ono dodatkową, jednodniową opcją dla klientów przebywających właśnie nad tym akwenem. Przez cały rok na Malmingen wędkowało zatem co najwyżej kilka-kilkanaście osób. Można więc śmiało powiedzieć, że jest to woda bez jakiekolwiek wędkarskiej presji. Od sezonu 2022 postanowiliśmy zmienić dostępność tego akwenu i dać Państwu możliwość wyjazdu konkretnie nad to jezioro i spędzenia na nim całego, tygodniowego urlopu. Nadal pozostanie to jednak łowisko bardzo kameralne i dostępne dla nielicznych grup wędkarzy. Będziemy oferować ten zbiornik dla maksymalnie jednej grupy jednocześnie (nie więcej niż 2 łódki tygodniowo). Chcemy, aby wędkowanie Malmingen było produktem ekskluzywnym, dlatego po każdym turnusie wędkarskim będzie następowała obowiązkowa tygodniowa przerwa od wędkowania, co umożliwi rybom niezbędny odpoczynek.

Malmingen jest jak na szwedzkie warunki zbiornikiem niewielkim – ma powierzchnię około 250 hektarów (z czego można wędkować tylko na prywatnej części należącej do naszego kontrahenta, która ma około 150 hektarów). Dostęp do tej niej mają tylko nasi klienci i nie może tam wędkować nikt więcej. Jezioro w całości otoczone jest gęstym lasem i położone kilka kilometrów od najbliższego domostwa. Znaczna część brzegu porośnięta jest gęstymi jak na tą część Szwecji trzcinowiskami, jest też sporo miejsc z grążelami i rdestnicą. Wokół nie brakuje również typowych dla południowo szwedzkiego krajobrazu skał, wysp, przesmyków.

Olbrzymim plusem tej wody jest bardzo ciekawe ukształtowanie dna – są tam górki podwodne, blaty, kilka ciekawych raf z kamieniami oraz ciągnąca się wzdłuż jeziora kilkunastometrowej głębokości rynna - idealne miejsce do trollingu. Słowem - zbiornik oferuje znakomite warunki do wędkowania miłośnikom spinningu, sztucznej muchy, tzw. „verticala” oraz trollingu. Populacja ryb jest bardzo duża, rzadko niepokojona i nawet średnio zaawansowani wędkarze mogą liczyć na sukcesy w połowie pięknych szczupaków i okoni.

Złota „godzina”

A oto ciekawa opinia o jeziorze Malmingen naszego kolegi Tomka Wieczorka, który jest jednocześnie doświadczonym wędkarzem i wybitnym ekspertem w połowie drapieżników:

„Jezioro Malmingen odwiedziłem kilkukrotnie. Zawsze były to pojedyncze dni przy okazji pobytu nad sąsiednim Storsjön. „Tajne bajoro”, bo tak roboczo nazwaliśmy tą niezwykłą wodę, zawsze było dla mnie łaskawe i rzetelnie przepracowaną dniówkę, opłacało kilkoma, a czasem kilkunastoma pięknymi rybami. Jednego wieczoru nie zapomnę jednak nigdy. Kiedyś razem z moim tatą i znajomym Tomkiem zrobiliśmy sobie przerwę od szukania sandaczy na Storsjön. Postanowiliśmy w zamian wyskoczyć właśnie na Malmingen. To długi i ciepły czerwcowy dzień z bezchmurnym niebem.

Jak zwykle na wodzie zameldowaliśmy się wcześnie rano, mając w planach w miarę dokładne obłowienie całego zbiornika. Popłynęliśmy w jego północną część i powoli, sukcesywnie, czesaliśmy brzeg, kierując się w dół mapy. Szczupaki współpracowały dość chętnie i co kilka chwil na którejś z wędek meldował się zdrowy „sześćdziesiątak”. Koło południa brania ustały, więc w ramach odpoczynku postanowiliśmy popływać trochę po najgłębszej części jeziora metodą tzw. „dorożki”. To był strzał w dziesiątkę. Okazało się, że duże szczupaki nie brały na przybrzeżnych płyciznach, ponieważ patrolowały kilkunastometrową wodę, napychając brzuchy wśród stad drobnicy. Brania były rzadsze, ale za to każda ryba mieściła się w przedziale 90 plus, a kilka z nich przekroczyło metr długości. Do wieczora obłowiliśmy również kilka płytkich raf na południu jeziora. Bilans dniówki na „tajnym bajorze” wyniósł kilkanaście szczupaków na głowę, w tym kilka ryb ponad metrowych. W pełni usatysfakcjonowani i trochę zmęczeni postanowiliśmy powoli kończyć wędkowanie.

Popłynęliśmy więc na główne ploso, do miejsca gdzie zostawia się łódki. Słońce powoli kładło się na okalającym jezioro lesie. Mimo tego, że dzień nasycił na wędkarsko, Tomek wypalił w pewnej chwili: „Panowie, jeszcze 15 minut. Zróbmy tę górkę z kamieniem blisko przystani.” Ową górkę obławialiśmy już rano i nie było przy niej śladu życia. No, ale cóż było robić… Zakotwiczyłem łódź na 4 metrach. Woda wokół nas była tylko lekko zmarszczona, a słońce rzucało miękkie żółte światło. Ogarnęło nas dziwne uczucie, że pod wodą w okolicach naszej górki z kamieniem tym razem jest życie...

Już pierwszy rzut Tomka pokazał, że trafiliśmy na kolację w której uczestniczą sami „trzycyfrowi” goście. Rzut, mocne branie, kilka minut holu i „stówka” na pokładzie. Potem kilka zdjęć i do wody. Mój rzut - siedzi! Znów metrowa ryba. Następny rzut - zacina Tomek. Długi, emocjonujący hol i melduje się szczupak 108 centymetrów, który zostaje „rybą dnia”. To było absolutnie magiczne zwieńczenie całodziennej sesji - przeżyliśmy kilkanaście minut cudownego żerowania gigantycznych „esoksów”. Oczywiście tak nagle jak kolacja się zaczęła, tak szybko się skończyła. To jednak była jedna z tych chwil dla której inwestujemy czas, pieniądze i każdą wolną chwilę na naszą wędkarską pasję. Coś do czego wraca się myślami nawet po wielu latach. Tym bardziej cieszę się, że Malmingen od sezonu 2022 da szansę na takie wspomnienia również naszym klientom.

Tomasz Wieczorek

Dostępność łowiska

Na najlepsze stanowiska ryb dotrzemy łodzią wyposażoną w silnik spalinowy. Do dyspozycji wędkarzy jest około 60% powierzchni jeziora (ponad 150 ha), które należy do naszego gospodarza. Pozostała część jeziora należy do innego właściciela i łowienia tam jest zabronione. Na miejscu otrzymają Państwo mapy z zaznaczonym obszarem, gdzie nie można wędkować.

Rekomendowane metody połowu

Spinning, trolling, vertical jigging, sztuczna mucha.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Na łowisku Malmingen obowiązują zasada złów i wypuść. Z wody nie można zabrać żadnej ryby, nawet jeżeli jej stan po holu wskazuje na to, że mogłaby nie przeżyć.

Uwaga! Dla osób zabierających do Szwecji własne łodzie - na jeziorach Storsjön i Malmingen nie można używać własnych łodzi wędkarskich, których kadłub pomalowany jest farbą zawierającą ołów oraz mocne chemikalia wykorzystywane przy ochronie kadłubów przed porastaniem algami, glonami, muszlami itp. Prosimy zatem upewnić się, jakim rodzajem farby pomalowany jest kadłub Państwa łodzi!

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.

Dwa dni na Malmingen (2014)

Jezioro Malmingen jest prywatnym, kilkusethektarowym zbiornikiem ukrytym w gęstych lasach południowej Szwecji. Spędziłem na nim dwa dni w czerwcu 2014 roku w nadziei na połowienie grubych szczupaków i okoni. Czy się powiodło?

Zobacz reportaż


Zakwaterowanie

Naszym Klientom oferujemy dwa odnowione apartamenty: 4- i 6-osobowy (najwygodniejszy dla 4-5 osób), ulokowane w jednym budynku. Każdy apartament ma osobne wejście, oba znajdują się na parterze. W każdym z apartamentów znajdziemy salon wypoczynkowy z TV, 2 oddzielne sypialnie 2-osobowe (możliwe dwie dostawki), w pełni wyposażoną kuchnię oraz łazienkę. Apartamenty oferują typowy, szwedzki standard – czyli bez luksusów, ale w zupełności wystarczający na wędkarską wyprawę. Odległość od łódek na jeziorze Malmingen to 7 kilometrów (12 minut jazdy autem, większość trasy szutrową drogą przez las).Sprzęt pływający

Łodzie wędkarskie to duże, wygodne i bezpieczne plastikowe jednostki (4,6-4,95 m), wyposażone w 4-suwowe silniki spalinowe o mocy 15 KM. Na jednej łodzi mogą wygodnie wędkować jednocześnie nawet 3 osoby.

Nasze biuro zapewnia licencje wędkarskie (płatne na miejscu), mapy wędkarskie oraz pełną informację wędkarską o łowisku.

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:kwiecień-listopad
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Skavsta/Arlanda i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:maks. 4-6 osób w 1 apartamencie
Zakwaterowanie:apartamenty
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:jezioro o powierzchni 250 hektarów (dostępne do wędkowania 150 hektarów)
Przewodnik:na zapytanie, konieczna wcześniejsza rezerwacja w biurze
Cena:2 270,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 6 osobach uczestniczących (łącznie 13 600,- PLN za 6 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 26.10.2021 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
 • apartament 6-osobowy bez pościeli i sprzątania końcowego,
 • 2 łodzie wędkarskie 3-osobowe z silnikami 15 KM,
 • pełna informacja wędkarska o łowisku + mapy wędkarskie,
 • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu,
 • tygodniowe licencje wędkarskie na jezioro Malmingen do wykupienia na miejscu u gospodarza – 900 SEK/osoba/tydzień.
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko zlokalizowane w południowej Szwecji, oddalone:

 • ok. 260 km od portu w Karlskronie,
 • ok. 250 km od portu w Nynäshamn,
 • ok. 250 km od portu w Ystad.


Rodzaj wody i ryby
Łowisko jeziorowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupaka (od maja do listopada), okonia (od maja do października).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa od kwietnia do października (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

 • znakomite łowisko szczupaka w różnych rozmiarach (dużo średnich ryb, ale też dużo okazów)
 • dodatkowo duże pogłowie grubego okonia
 • wysokiej klasy łodzie
 • jezioro jest prywatne (znikoma presja wędkarska) i łowić może tylko Jedna (4-6 osobowa) grupa klientów) jednocześnie
 • jezioro odpoczywa przez tydzień po każdym turnusie

Atrakcje w okolicy

 • lasy obfitujące w grzyby, jagody i borówki
 • miasteczko Loftahammar (ok. 30 km)
 • Västervik (ok. 40 km)

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.