Jezioro Mållången | Środkowa Szwecja


O łowisku

Mållången – wyjątkowe jezioro

Wszystkie miejsca z naszej oferty sprawdzamy osobiście, wszystkie są wyselekcjonowane i godne polecenia. Dlaczego zatem Mållången jest według nas wyjątkowe? Po pierwsze to jedyna znana nam woda w Szwecji gdzie można spotkać piaszczyste skarpy i piaszczyste łachy! Oczywiście nie na całym jeziorze, a w kilku miejscach, ale jest to w Szwecji widok mocno nietypowy. Na brzegach mamy również trochę „lapońskich” mokradeł i kilometry pięknych lasów. W lasach nie brakuję grzybów, jagód, borówek i zwierząt, takich jak sarny, jelenie, borsuki, zające, łosie, dziki, niedźwiedzie czy nawet wilki. Rejon słynie z największej w Szwecji populacji niedźwiedzia brunatnego. Samo jezioro jest bardzo urozmaicone - znajdziemy sporo płytkich zatok z grążelami i rdestnicą, rozległych plos z głębokimi dołami, ale też części mniej ciekawych, jak wielkie połacie równej jak stół wody o głębokości 2-3 metrów. Nie ma za to zbyt wielu trzcinowisk. Lubiane przez wielu wędkarzy „trzcinki” są raczej dość rzadkie i występują w niewielu miejscach.

Po pierwsze, szczupak

Przechodząc jednak do sedna, Mållången to kolejne w środkowej Szwecji jezioro gdzie żyją naprawdę wielkie szczupaki. Bez przesady można powiedzieć, że metrowy „esoks” nie robi tu na nikim wielkiego wrażenia. Oczywiście taka ryba nie trafia się co chwilę, chodzi jednak cierpliwi wędkarze regularnie łowią tu sztuki dużo większe. Mówimy o rybach przekraczających nawet 120 centymetrów długości!

Ryb jest dużo, ale szuka się ich w innych miejscach niż w typowym „trzcinowym” jeziorze lub w szkierach. Z reguły najlepsze okazują się głębokie plosa, gdzie największe szczupaki żerują na olbrzymich stadach, głównie drobnej płoci oraz sieji. W takich miejscach znalezienie ławic ryb to połowa sukcesu. Oczywiście są okresy, jak na przykład wiosna lub późna jesień, kiedy duże szczupaki łowi się głównie w grążelowych zatokach. Tu ciężko jednak z góry wytypować najlepsze miejsca, a jedyny sposób to sukcesywne obławianie płycizn, aż do czasu znalezienia zgrupowań drapieżników. W jeziorze występuje też silna populacja okonia, który według miejscowego przewodnika dorasta „kosmicznych” rozmiarów czyli ponad 50 cm.

Test Eventuru

Podczas naszej wyprawy studyjnej we wrześniu 2017, przez trzy dni łowienia udało nam się przechytrzyć pięć ponadmetrowych szczupaków (100, 104, 106, 2 razy 108 cm), a do tego kilka ryb powyżej dziewięćdziesiątki! Biorąc pod uwagę, że pierwszego dnia mieliśmy we czterech tylko kilka małych ryb, wynik należy uznać za bardzo dobry. Warto zaznaczyć, że przez cały ten czas na jeziorze nie widzieliśmy dosłownie żadnej innej łódki (podobno tylko w lato i w weekendy na wodzie można spotkać jakiegoś wędkarza).

Podsumowując, Mållången to trudna woda, wymagająca od wędkarza myślenia, elastyczności, wytrwałości i gotowości do łamania schematów (jak np. rezygnacja z łowienia w rejonach przybrzeżnych). W zamian dostajemy jednak możliwość złowienia wielkiego szczupaka, czyli ryby dla której jedzie się nawet tysiące kilometrów. Szansa na to nad Mållången jest wyjątkowo duża.

Dostępność łowiska

Dostęp do najlepszych stanowisk ryb zapewnia łódź z silnikiem spalinowym.

Rekomendowane metody połowu

Spinning, trolling, vertical spinning, mucha.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Z łowiska zwyczajowo zabiera się tylko ryby przeznaczone do bieżącego spożycia w dniu połowu. Obowiązuje zakaz mrożenia ryb i zabierania ich do kraju. Z łowiska można dziennie zabrać 2 szczupaki na domek w rozmiarze 45-75 cm. Górny wymiar okonia to 35 centymetrów. Okonie można zabrać tylko do bieżącego spożycia.

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.


Zakwaterowanie

Proponujemy domki „Per-Ols” dla maksymalnie 7 osób. Do dyspozycji dwa wolnostojące domki „Vallstugan” i „Storstugan”, pry czym zawsze wynajmujemy je razem, niezależnie od liczebności grupy (łazienka jest tylko w domku „Sturstugan”). To gwarantuje, że w czasie Państwa pobytu (nawet jeżeli jedziecie w dwie osoby) obok nie będzie innych turystów.

„Vallstugan” to stary szwedzki drewniany dom z pięcioma łóżkami. Znajdą w nim Państwo: salon z kominkiem, wspólną sypialnie na poddaszu i w pełni wyposażoną kuchnię z częścią jadalnianą. Domek nie ma jednak łazienki. Z kolei znajdujący się obok „Storstugan” (przebudowana stodoła) to domek we wnętrzu zdecydowanie bardzie nowoczesny niż „Vallstugan” . Znajdą w nim Państwo: sypialnię z dwoma łóżkami (antresola), w pełni wyposażoną kuchnię z dużą jadalnią oraz łazienkę z prysznicem i WC. Do dyspozycji również spory taras z pięknym widokiem na las i prywatne jezioro.

Oba domki stoją blisko siebie na leśnej polanie. Do Państwa dyspozycji jest też prywatne leśne jezioro (szczupak, okoń) i łódź wiosłowa! Nad jeziorem pomieszczenie wypoczynkowe oraz prywatna sauna. Odległość do łódek nad jeziorem Mållången to około 1 kilometr (leśną drogą).

Domki „Per-Ols” znajdują się w środkowej części jeziora Mållången, najbliżej najlepszych łowisk.

Galeria zdjęćSprzęt pływający

Do dyspozycji klientów gospodarze przygotowali łodzie typu „Oskvig 440” lub „Linder” z silnikami spalinowymi 5-8 KM. Na specjalne życzenie możemy też wynająć dla klientów łódkę „Lohi 430” z silnikiem 15 KM, podwójnym sonarem, ręcznym GPS i silnikiem elektrycznym. Za opłatą (500 SEK) istnieje możliwość przewiezienia łódki na jedno z okolicznych jezior (ponad 30 łowisk dostępne na jednej licencji).

Galeria zdjęć

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:dowolny (w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków)
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (samochód i prom, bądź samolot i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:na miejscu dostępny domek 6-7 osobowy
Zakwaterowanie:dwa wolnostojące budynki
Wyżywienie:we własnym zakresie (na zapytanie możliwość wykupienia pojedynczych posiłków lub pełnego wyżywienia, ale tylko podczas pobytu w ośrodku Gläntan)
Łowiska:jezioro, (prócz tego na jednej licencji 32 inne łowiska – rzeki, jeziora, w tym typu „put and take”)
Przewodnik:4 godziny wędkowania z miejscowym przewodnikiem w cenie pobytu
Cena:1 800,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 6 osobach uczestniczących (łącznie 10 800,- PLN za 6 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 10.10.2017 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
W cenie:
 • zakwaterowanie dla 6-osób, dwa wolnostojące domki „Per-Ols” (w cenie poszewki na pościel i ręczniki),
 • 2 łodzie wędkarskie z silnikami spalinowym 5-6 KM (jezioro Mållången),
 • przewodnik wędkarski, 4 godziny łowienia,
 • mapy batymetryczne,
 • pełna informacja wędkarska o łowisku,
 • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu.

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko zlokalizowane jest w południowej Szwecji, oddalone:

 • ok. 650 km od Karlskrony,
 • ok. 360 km od Nynäshamn,
 • ok. 750 km od Ystad,
 • ok. 270 km od lotniska Arlanda.


Jezioro Mållången

Rodzaj wody i ryby
Łowisko jeziorowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak, okoń, sieja

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa od maja do października (jeżeli pogoda pozwala, świetny jest też listopad).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

 • bogate zasoby dużego szczupaka
 • piękny i dorodny okoń
 • idealna lokalizacja na rodzinny urlop z dziećmi (m.in. piaszczysta plaża)
 • piękna, dzika okolica (szczególnie w przypadku domku „Per-Ols”)
 • przewodnik wędkarski na pół dnia w cenie
 • poza sezonem letnim i niektórymi weekendami brak na wodzie jakiejkolwiek konkurencji
 • możliwość przetransportowania łodzi (odpłatnie) na inne łowisko – w okolicy ponad 30 różnych ciekawych wód

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.