Jezioro zaporowe Ljusnan | Środkowa Szwecja


O łowisku

Szwedzka „zaporówka”

W ofercie, którą Państwu właśnie proponujemy, podstawowym łowiskiem jest kilkunastokilometrowy odcinek rzeki Ljusnan, ograniczony zaporą w miejscowości Laforsen. Do dyspozycji mamy tam duży obszar dość szerokiej, bardzo wolno płynącej (a czasem całkowicie stojącej) wody. Głównym celem podczas wędkowania w tym miejscu będą szczupak i okoń. Stanowiska tych ryb są dość proste do znalezienia. Zwyczajowo najłatwiej namierzyć duże sztuki na skraju właściwego koryta rzeki. Niezbędna do tego typu łowienia będzie oczywiście echosonda.

Podczas naszego pobytu dobre wyniki osiągaliśmy też na kilku dość rozległych blatach z dala od rzecznego koryta oraz na przybrzeżnych płyciznach. Łowisko obfituje w różnego rodzaju zaczepy. Najwięcej jest ich w miejscach dość płytkich. Liczne karczowiska na pewno zbiorą swój "plon" na naszych przynętach. Lubią w nich jednak kryć się okazowe ryby - nie należy więc takich miejsc omijać. Głębsze rejony, czyli na przykład skraj właściwego koryta, są pod tym względem bardziej łaskawe. Ljusnan to doskonała woda dla spinningistów, ale również dla miłośników trollingu.

Inne łowiska

Ljusnan to nie jedyna wędkarska atrakcja podczas pobytu w ośrodku. Do dyspozycji wędkarzy jest też prywatny odcinek niezwykle malowniczej rzeki Ängrån, która przepływa tuż obok miejsca zakwaterowania. Na rzece na odcinkach bystro płynących można liczyć na pstrągi potokowe i lipienie, a na tak zwanych „wolniakach” (niewielkie rozlewiska w biegu rzeki) na szczupaki i okonie.

Za dodatkową opłatą właściciel może też przetransportować łodzie wędkarskie na położone kilka kilometrów dalej jezioro Ängratörn. To średnich rozmiarów, bardzo głęboki akwen. Łowisko trudne, ale według gospodarza dające szansę na spotkanie z olbrzymim „esoksem”. Podczas naszego testu w czerwcu 2015 woda w jeziorze miała zaledwie 6-8 stopni ciepła (bardzo zimna wiosna) i udało nam się złowić tylko kilka średnich szczupaków. Warto jednak spróbować łowienia na Ängratörn kiedy woda będzie nieco cieplejsza.

Ciekawą opcją jest też na pewno łowisko typu „put & take”, na którym możemy liczyć na pstrągi potokowe, pstrągi tęczowe i palie. To miła odskoczna po ciężkim szczupakowym łowieniu, a także znakomita okazja na wspaniałą rybną kolację.

Rosomaki i niedźwiedzie...

Właściciel ośrodka Ljusnan, oprócz zamiłowania do wędkarstwa (jak sam mówi, urodził się z muchówką w ręku), ma też szacunek i podziw dla dzikiej przyrody. Na życzenie może zorganizować Państwu wycieczkę na podglądanie niedźwiedzi i rosomaków! Oczywiście w ich naturalnym środowisku.

Możliwość obserwowania na żywo tych stworzeń to gratka nawet w tak „dzikiej” części Szwecji. Na jednym z leśnych jezior jest przygotowany specjalny, niewielki domek obserwacyjny - tak zwany „bearhide”, w którym spędza się noc licząc na spotkanie z jednym z tych niesamowitych drapieżników (oczywiście z ukrycia i bezpiecznej odległości).

Dostępność łowiska

Na najlepsze wyniki wędkarskie można liczyć wędkując z łodzi. W niektórych miejscach można także brodzić i łowić ryby z brzegu.

Rekomendowane metody połowu

Drapieżniki - dozwolona metoda spinningowa, żywiec, martwa rybka, sztuczna mucha oraz trolling. Biała ryba - wszystkie metody połowów ryb spokojnego żeru.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Z łowiska można zabierać ryby tylko do bieżącego spożycia (po konsultacji z właścicielem). Wymiar ochronny szczupaka: 45-75 cm (wszystkie większe ryby niezależnie od kondycji muszą zostać wypuszczone z powrotem do wody). W Szwecji nie praktykuje się zabierania ryb na zapas czy do zamrażarek. Obowiązuje całkowity zakaz wywożenia ryb do Polski.

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.


Zakwaterowanie

Naszym klientom oferujemy dwa w pełni wyposażone 4-osobowe apartamenty. W każdym znajdą Państwo: łazienkę z prysznicem i WC, w pełni wyposażoną kuchnię, salon z kominkiem oraz oddzielne 2-osobowe sypialnie (łóżka piętrowe oraz pojedyncze). Odległość apartamentów od przystani łodziowej na jeziorze Ljusnan to około 600 metrów (do łodzi można podjechać autem).

Gospodarze dają możliwość zamówienia pobytu z wyżywieniem (śniadanie, lunch, obiadokolacja – lub np. tylko jeden wybrany z tych posiłków). Wszystko przygotowywane jest przede wszystkim z lokalnych produktów (absolutny „hit” to potrawy z dziczyzny, m.in. łosia).

Ljusnan


Sprzęt pływający

Na wędkarzy czekają łodzie wędkarskie z silnikami o mocy 4-6 KM. Na zapytanie dostępny również przewodnik wędkarski, mający dobre rozeznanie w specyfice okolicznych wód.

Ljusnan

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:maj-październik
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Arlanda i wynajem samochodu na miejscu
Ilość uczestników:maks. 4-osoby w 1 apartamencie
Zakwaterowanie:apartamenty/mieszkania
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:jezioro zaporowe Ljusnan
Przewodnik:dostępny na miejscu, konieczna wcześniejsza rezerwacja w biurze
Cena:1 840,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 7 360,- PLN za 4 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
W cenie:
 • apartament 4-osobowy bez poszewek na pościel i ręczników,
 • 2 łodzie wędkarskie z silnikami 4-6 KM,
 • pełna informacja wędkarska o łowisku,
 • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu,
 • tygodniowe licencje wędkarskie na jezioro Ljusnan do wykupienia na miejscu u gospodarza, 350,- SEK/osoba/tydzień

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Jezioro wraz z kilometrowym odcinkiem ujściowym rzeki, położone w środkowej Szwecji, oddalone:

 • ok. 450 km od Nynäshamn,
 • ok. 860 km od Karlskrony,
 • ok. 330 km od lotniska Arlanda w Sztokholmie.


Ljusnan

Rodzaj wody i ryby
Łowisko jeziorowe-rzeczne. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od maja do października), okoń (od czerwca do października), pstrąg, lipień.

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski od maja do października (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

 • różnorodność łowisk (rzeka, jezioro, jezioro zaporowe, jeziora „put and take”)
 • dzika przyroda
 • rejon nieznany szerokiej rzeszy wędkarzy
 • atrakcje dla niewędkujących (obserwacja zwierząt, safari, wspaniałe trasy piesze, biegowe, rowerowe)
 • możliwość zamówienia pobytu z wyżywieniem (pyszne potrawy z lokalnych produktów, m.in. dziczyzna)

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.