Wyspa Leka | Środkowa Norwegia



„Bliskie” halibuty

Leka położona jest pomiędzy znanymi już naszym klientom wyspami Vikna i Vega. Wody otaczające wyspę zasobne są w piaszczyste blaty, skaliste wysepki i górki podwodne. Są to więc wymarzone warunki dla halibutów, które licznie tu występują. Leka daje niepowtarzalną szansę na spotkanie z tym najtrudniejszym do złowienia i najbardziej prestiżowym wędkarskim trofeum „morskiej” Norwegii. Średnia masa łowionych w tych okolicach wielkich płastugowatych to 10-20 kg, a więc o przysłowiowe „oczko” mniej niż na północy. W zamian za to halibutów łowi się tu po prostu więcej, a w każdym sezonie klienci informują nas o kilkunastu rybach powyżej 40 kilogramów. Leka zlokalizowana jest zaledwie 1000 kilometrów od portu w Nynäshamn, jest więc jednym z najbliższych spośród najciekawszych wędkarsko rejonów w Norwegii z punktu widzenia polskich wędkarzy.

Inne atuty łowiska

Oczywiście nie jeździ się tam tylko na halibuty. W łowisku jest również bardzo dużo dorsza, okresowo czarniaka, rdzawca, plamiaka, brosmy oraz molwy. Sezon wędkarski jest długi i rozpoczyna się już w marcu, kiedy dorsze wpływają na tarło w przybrzeżne wody archipelagu. Wtedy właśnie rozpoczyna się sezon ich najlepszych połowów, który trwa nieprzerwanie przez całą wiosnę i lato. Im bliżej lipca tym w okolicy pojawia się więcej czarniaka, który w niektórych tygodniach jest dominującą obok dorsza zdobyczą wędkarzy. W okresie kwiecień-sierpień można za to liczyć na równie dobre połowy pozostałych gatunków, np. typowo dennych molw, brosm i zębaczy, jak i bardziej toniowych rdzawców oraz plamiaków.

Co istotne, swoje "miejscówki" na Lece znajdą nie tylko zwolennicy klasycznego, ciężkiego wędkarstwa morskiego, czyli pilkerów i martwej ryby. Okoliczne płytkie wody zapewnią również świetną zabawę wędkarzom lubiącym morski trolling czy klasyczny spinning, który swoją drogą jest w Norwegii bardzo niedocenianą (a bardzo skuteczną!) techniką połowu. Z uwagi na lokalizację wędkarze kwaterujący na wyspie Leka mogą pływać również przy dość wietrznej pogodzie, co tym bardziej czyni tę ofertę wartą uwagi. Liczne mniejsze i większe wysepki zapewniają dobrą zaporę przed wiatrem i wysoką falą, tak więc dają szansę na psychiczny komfort na urlopie. Tylko naprawdę tylko wybitnie silny wiatr byłby tu w stanie pokrzyżować wędkarskie plany.

Dostępność łowiska

Zdecydowanie rekomendujemy łowienie z łodzi wędkarskiej z silnikiem spalinowym, echosondą i GPS-em. Umożliwi ona dotarcie do najlepszych stanowisk oraz ławic ryb. Z brzegu gdzieniegdzie również można spróbować połowu, ale wówczas nie należy spodziewać się ryb większych niż 1-2-kilogramowe.

Rekomendowane metody połowu

Pilkery, spinning, łowienie na przynęty naturalne (np. martwa rybka czy filet, małże czy krewetki), a także trolling z użyciem bardzo dużych, specjalnych ripperów z ciężkimi główkami. Więcej informacji w biurze Eventur Fishing.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

W Norwegii obowiązuje zakaz połowu na żywca. Do kraju można przewieźć do 18 kg zamrożonych filetów na osobę (w sprawie transportu lotniczego prosimy o sprawdzenie takiej możliwości u przewoźnika) pod warunkiem posiadania dokumentu uprawniającego do ich przewozu (taki dokument można otrzymać w każdej naszej bazie). Niemniej apelujemy o rozsądek i umiar w zabijaniu złowionych ryb. Zastanówmy się, czy ich mięso jest naprawdę nam potrzebne i czy będziemy mieli czas i ochotę na ich sprawianie. Wyrzucanie nadmiaru zabitych ryb na śmietnik czy z powrotem do wody jest nieetyczne, a nadmierne eksploatowanie łowisk może w dalszej perspektywie negatywnie wpływać na ekosystem i prowadzić do drastycznych ograniczeń w uprawianiu wędkarstwa sportowego.

Od dnia 09.10.2017 w Norwegii nie wolno zabierać halibutów powyżej 2 m długości. Powodem są niebezpieczne związki chemiczne, które duże halibuty gromadzą w swoim organizmie podczas całego życia. Spożywanie mięsa dużych halibutów może być niekorzystne lub groźne dla człowieka. Wszystkie halibuty powyżej 2 m należy wypuścić z powrotem do oceanu. Jeśli kondycja ryby po holu wskazuje, że halibut może nie przeżyć, należy go uśmiercić i pozostawić w morzu. Szczegółowe informacje o okresach i wymiarach ochronnych poszczególnych gatunków ryb otrzymacie Państwo zawsze przed wyjazdem na wyprawę.

Od 01.01.2018 w wędkarskich ośrodkach na terenie Norwegii obowiązuje rejestr połowów, który dotyczy niektórych gatunków ryb (między innymi dorszy, halibutów i karmazynów). Więcej informacji na ten temat przekaże Państwu gospodarz ośrodka wędkarskiego po przyjeździe.


Zakwaterowanie

Ośrodek wędkarski Leka to zupełnie nowe miejsce na wędkarskiej mapie Norwegii - pierwsi turyści z wędką zawitają tu w sezonie 2013! Ośrodek oferuje 12 w pełni wyposażonych, 2-3 osobowych apartamentów o powierzchni 40-43 m². Każdy z nich posiada oddzielną sypialnię, łazienkę z prysznicem i WC, salon z TV i wyposażonym aneksem kuchennym oraz dostęp do bezprzewodowego internetu „wi-fi”. Dodatkowo Leka oferuje, luksusowy, 8-osobowy apartament o powierzchni 100 m². W apartamencie znajdą Państwo 3 oddzielne sypialnie, w pełni wyposażoną kuchnię, łazienkę z prysznicem i WC oraz salon z TV i pięknym panoramicznym widokiem na morze. W apartamencie jest również dostęp do bezprzewodowego internetu „wi-fi”.

Wyspa Leka

Sprzęt wędkarski

Ośrodek dysponuje dziesięcioma nowymi łodziami "Kvaerno" (5,8 m, sugerujemy maks. 4 osoby wędkujące na łodzi) z silnikami 60 KM oraz pełną elektroniką, czyli echosondą, GPS i ploterem. Dla zwolenników dużych mocy dostępna będzie również łódź "Kvaerno" (6,4 m, 5 osób wędkujących) z silnikiem 115 KM, kabiną, echosondą, GPS i ploterem.

Na miejscu jest oczywiście zadaszone miejsce do sprawiania ryb oraz zamrażarki dla osób, które zechcą zabrać filety do domu (każdy z apartamentów posiada jedną 200-300 litrową zamrażarkę).

Wyspa Leka - łodzie wędkarskie

Galeria zdjęć

Kliknij dowolne zdjęcie i obejrzyj pokaz slajdów.




Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:dowolny (w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków)
Czas trwania:dowolnie, ilość dni do wyboru, pobyty rozpoczynające się od dowolnego dnia tygodnia
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Trondheim i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:w zależności od pojemności apartamentu, na miejscu dostępnych jest 12 apartamentów 2-3 osobowych oraz jeden apartament 8-osobowy
Zakwaterowanie:apartamenty (w jednym budynku)
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:archipelag, fiordy i otwarte morze
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze
Cena:2 134,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 3 osobach uczestniczących (łącznie 6 400,- PLN za 3 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie NOK z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • apartament 2-3 osobowy z pościelą, ręcznikami oraz sprzątaniem końcowym
  • łódź wędkarska „Kvaerno” 5,7 metra z silnikiem spalinowym 60 KM, echosondą, GPS i ploterem
  • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy batymetryczne
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowiska w środkowej Norwegii. Wyspa Leka oddalona jest:

  • ok. 1450 km od portu w Karlskronie,
  • ok. 1000 km od portu w Nynäshamn,
  • ok. 290 km od lotniska w Trondheim.


Rodzaj wody i ryby
Łowiska morskie. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: halibut, czarniak, dorsz, rdzawiec, makrela, plamiak, oraz inne ryby występujące w morzu Norweskim. Sezon wędkarski trwa od marca do końca września (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje - na zapytanie).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa cały rok (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Norwegii samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

WAŻNA INFORMACJA O PROMACH!

Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z lokalnej przeprawy promowej (zwykle krótkiej). W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Sørøya czy Seiland), gdzie kursują jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.

Największe atuty oferty

  • nowy ośrodek wędkarski o wysokiej jakości
  • bardzo dobre miejsce na wyjazdy firmowe - dobra infrastruktura na miejscu
  • atrakcyjne łowiska halibuta w pobliżu
  • ponadprzeciętna ilość łowionych ryb (wiele różnych gatunków)
  • możliwość zabrania ryb na kolację i do kraju (w ramach limitów)
  • możliwość łowienia ryb 24 h na dobę (w czerwcu i lipcu białe noce)
  • stosunkowa bliskość portu promowego w Nynäshamn i dobry dojazd

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.