Jezioro Langsjön oraz rzeka Delargensan | Środkowa Szwecja


O łowisku

Czytelna woda

Łowisko Langsjön to tak naprawdę trzy połączone ze sobą jeziora o łącznej powierzchni blisko 2 000 ha. Pomiędzy jeziorami przepływa urokliwa, porośnięta trzcinami rzeczka o leniwym nurcie i szerokości 30-100 metrów. Rzeka ma długość około 2-3 km, a w połowie jej długości ulokowana jest nasza wędkarska baza. W nurcie Delargensan natknąć się można na kilka głębszych dołków (5-12 m) i tam radzimy szukać dużych szczupaków, okoni oraz sandaczy. Po przeprowadzonych testach wydaje nam się, iż rzeka najlepsze warunki do łowienia oferuje w miesiącach wiosennych i podczas lata. Na jesieni natomiast nie stwierdziliśmy tam obecności dużych ryb (jest za to dużo wzdręgi oraz mniejszych okoni i szczupaków). Jeziora są za to łowiskami całorocznymi, a ich rybostan jest bogaty. Akweny zamieszkują duże szczupaki, a od kilku lat systematycznie przybywa sandaczy. Łowione są już ryby w granicach 70-80 cm i spodziewamy się, iż za kilka lat Langsjön będzie jednym z najlepszych łowisk sandacza w tej części Szwecji. Rybą po którą jednak naszym zdaniem najbardziej warto wybrać się na Langsjön jest okoń. Jego populacja jest bardzo liczna (w jeziorach jest mnóstwo drobnicy), a przyrosty jakie osiągają pasiaki są imponujące. Ryby w przedziale 35-48 cm są na porządku dziennym, a miejscowi wędkarze wyspecjalizowani w połowie garbusów regularnie łowią okonie 50-53 cm. Doświadczonym wędkarzom zlokalizowanie okoni nie powinno nastręczyć większych problemów – zamieszkują one podwodne górki oraz ostrzejsze kanty na jeziorach (zresztą do spółki z sandaczami i dużymi szczupakami). Sezon wędkarski na Langsjön rozpoczyna się w połowie maja i trwa do końca października. Na okonie i sandacze polecamy w szczególności okres letni i początek jesieni (w okolicznych lasach ma wtedy także miejsce wysyp grzybów).

Jesienny test łowiska

Jak każdą wodę z naszej oferty, także Langsjön poddaliśmy drobiazgowemu testowi, który miał miejsce pod koniec września 2018 roku. Pomimo dramatycznych warunków pogodowych (bardzo silny wiatr, który uniemożliwiał precyzyjne kotwiczenie i obławianie podwodnych górek) złowiliśmy sporo ładnych okoni (największe 45,46,47cm), średnich szczupaków i kilka pięknych wzdręg (łowiąc z pomostu przy domku). Po naszym wyjeździe na Langsjön zawitała grupa klientów naszego biura, która miała znacznie więcej szczęścia do pogody. Rozpracowali wodę bezbłędnie łowiąc kilka metrowych szczupaków, sandaczy w przedziale 60-75 cm oraz uwaga – trzy okonie przekraczające 50 cm. Garbusów w przedziale 40-49 cm złowili natomiast kilkanaście.

Dostępność łowiska

Na najlepsze wyniki można liczyć wędkując z łodzi, która jest zawsze zawarta w pakiecie. Białą rybę można z powodzeniem poławiać z pomostu przy domku.

Rekomendowane metody połowu

Drapieżniki - dozwolona metoda spinningowa, żywiec, martwa rybka, sztuczna mucha oraz trolling. Biała ryba - wszystkie metody połowu ryb spokojnego żeru.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Wymiar ochronny szczupaka 45-75 cm, wymiar ochronny sandacza 45-65 cm, wymiar ochronny okonia 20-30 cm. Z łowiska można zabrać dziennie na domek (na całą grupę) 1 szczupaka lub sandacza oraz 10 okoni (oczywiście w dozwolonych „widełkach” cm). Obowiązuje całkowity i surowo przestrzegany zakaz mrożenia oraz wywożenia ryb do Polski.

W okresie 01.05-20.05 obowiązuje całkowity zakaz zabijania szczupaków.
W okresie 15.05-15.06 obowiązuje całkowity zakaz zabijania sandaczy.

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.


Zakwaterowanie

Wyspa Langsbo

Nasi Goście kwaterują na całkowicie prywatnej wyspie położonej na rzecznym rozlewisku. Gospodarz zapewnia transfer na wyspę dużą łodzią, która pomieści wszelkie bagaże. Transfer z parkingu gdzie można pozostawić auto trwa zaledwie 5 minut. Do dyspozycji wędkarzy na wyspie są łącznie 3 domki, które wynajmuje się jako całość. Głównym lokum jest duży drewniany dom na 6-8 osób. Posiada obszerny salon z kompletnie wyposażoną kuchnią oraz dużą sypialnię na piętrze z 8 łóżkami. W domku znajduje się telewizor, dobrej klasy sprzęt grający, jest także bezprzewodowy internet. Domek ma bezpośrednie wyjście na pomost, a odległość do łodzi wędkarskich to niecałe 10 metrów! Na pomoście znajduje się także sauna oraz „ruska bania”, którą gospodarz może na życzenie rozpalić za niewielką opłatą. Obok dużego domku znajdują się dwa dodatkowe domki „sypialne”, gdzie są 4 łóżka. W osobnym budynku (15 metrów od dużego domu) znajduje się łazienka z prysznicem i dwoma toaletami. Wszystkie domki i całą wyspę wynajmuje się na wyłączność dla jednej grupy. Jest to bardzo specjalne, urokliwe miejsce i polecamy je gorąco dla większych grup wędkarzy (optymalnie 6-10 osób).

Wyspa Sosnowa

Domek 4-6 osobowy na „sosnowej wyspie” na jeziorze. Do dyspozycji gości 2 sypialnie z łóżkami piętrowymi, salon z kominkiem, łazienka z ekologicznym WC, w pełni wyposażona kuchnia. Taras z banią wodną. Własny pomost. Domek stoi na prywatne wyspie, blisko wody. Do domku płynie się zaledwie kilka minut o miejsca parkowania aut.Sprzęt pływający

Do dyspozycji jest łącznie 5 łodzi wędkarskich. 2 plastikowe jednostki o długości 490 – 520 cm (3-osobowe) wyposażone w silniki 30-50 KM, kolorowe echosondy oraz elektryczny zapłon i kierownicę. 3 pozostałe łodzie to aluminiowe Lindnery (2-osobowe) wyposażone w silniki o mocy 4-5 KM (idealne do pływania po rzece). Wszystkie silniki są nowe, zakupione w 2017-2018 roku.

Gospodarz ośrodka to praktykujący wędkarz. Udziela każdej grupie kilkugodzinnego przeszkolenia z obsługi łodzi i poruszania się po łowisku. Doradzi także gdzie szukać ryb i jak najlepiej łowić w danym okresie.

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:dowolny (w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków)
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (samochód i prom, bądź samolot i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:na miejscu dostępne 3 domki, maksymalnie 12 osób
Zakwaterowanie:3 domki wolnostojące
Wyżywienie:we własnym zakresie. W promieniu 10 metrów sklep spożywczy i restauracje
Łowiska:trzy jeziora oraz kilku kilometrowy odcinek rzeki
Przewodnik:na zapytanie w biurze
Cena:2 000,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 8 osobach uczestniczących (łącznie 16 000,- PLN za 8 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 25.10.2018 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
W cenie:
 • 3 domki na 8 osób (cała wyspa)
 • 2 łodzie wędkarskie z silnikami spalinowym 30-50 KM + echosondy
 • 1 łódź wędkarska z silnikiem 4-5 KM
 • mapy batymetryczne,
 • pełna informacja wędkarska o łowisku,
 • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu.

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko jeziorowo-rzeczne o powierzchni ponad 2000 ha, położone w środkowej Szwecji w, oddalone:

 • ok. 800 km od Karlskrony,
 • ok. 340 km od Nynäshamn,
 • ok. 298 km od lotniska Arlanda.


Rodzaj wody i ryby
Łowisko jeziorowo - rzeczne. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak, sandacz, okoń, wzdręga, jaź.

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa cały rok, poza okresami pokrywy lodowej (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie). Generalnie na Langsjön zapraszamy od II połowy maja do końca października.

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

 • „świeża” woda nie poddana wędkarskiej presji
 • duże ilości i znaczne rozmiary drapieżników, szczególnie okazałych okoni
 • dobre łodzie wyposażone w elektronikę - niezbędny warunek sukcesu
 • gospodarz doskonale znający się na wędkarstwie oraz zapewniający świetną opiekę na miejscu
 • zakwaterowanie na prywatnej, urokliwej wyspie bez sąsiadów w pobliżu

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.