Jezioro Kyrksjön | Środkowa Szwecja


O łowisku

Trzy w jednym

Nasza oferta pobytu nad jeziorem Kyrksjön daje możliwość wędkowania na dwóch fantastycznych jeziorach: Kyrksjön i Storsjön (nie należy mylić z typowo sandaczowym Storsjön z południowej Szwecji) oraz na kilkukilometrowym odcinku rzeki pstrągowej wpadającej do tych jezior. Podstawa to oczywiście dwa połączone ze sobą jeziora, tworzące w zasadzie jeden duży i niezwykle ciekawy zbiornik.

To jedno z tych miejsc, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie. Miłośnicy wędkarstwa „szuwarowego” mogą liczyć na dobre brania szczupaków w strefie przybrzeżnej. Nie ma tu może zbyt gęstych trzcinowisk, ale wystarczy czasem znaleźć pojedyncze, wystające z wody trzcinki i można mieć pewność, że zamelduje się tam przynajmniej „dyżurny” szczupak. Co ważne, w trzcinach trafiają się także okazowe egzemplarze. W łowisku są też fantastyczne rozległe blaty, uskoki i górki podwodne, a do tego sporo wysp. Każdy kto lubi szukać ryb na otwartej wodzie (na stokach czy w toni) będzie tu w pełni usatysfakcjonowany. Z metod połowu skuteczny jest klasyczny opad, trolling, vertical jigging czy spinningowanie w toni wśród licznych ławic drobnicy. Oczywiście najlepiej jest mieć w swoim arsenale każdą z tych metod, wtedy możemy mieć pewność, że nawet przy słabym żerowaniu w końcu dobierzemy się do ryb.

Kyrksjön

Rybostan

Wędkując na Kyrksjön i Storsjön można liczyć na szczupaki (co sezon łowiona jest ryba ponad 130-centymetrowa!), piękne okonie (ryby niezwykle kapryśne, ale jak trafimy na ich dobre żerowanie - złowienie kilku „czterdziestaków” nie będzie problemem) oraz gigantyczne pstrągi potokowe. Rekord jeziora to „kropkowaniec” o masie 10 kg! Pstrągi najskuteczniej można łowić w trollingu, obławiając wahadłówkami lub smukłymi woblerami głębokie plosa jeziora. Dobrze mieć przy tym zestaw z downriggerem.

Jest też element numer trzy, mianowicie wpadająca od północy, pstrągowa rzeka Kyrkbyån. Okresowo wchodzą do niej olbrzymy z jeziora, ale na co dzień też można liczyć na przyzwoite pstrągi potokowe i lipienie. Do wędkowania na Kyrkbyån nie potrzeba osobnej licencji. Można łowić na spinning i na muchę, a do rzeki jest niezły dostęp z brzegu. Oczywiście spodniobuty pomogą w dotarciu do większej ilości miejscówek. Odcinek, na którym można wędkować (od niewielkiej zapory do jeziora Kyrksjön), to klasyczny „mix”. Fragmenty górskiej wody przechodzą w leniwą, nizinną rzekę z grążelami, by później znów pokonać kilka progów i zamienić się w szybszy odcinek przed ujściem do jeziora. Oprócz ryb z płetwą tłuszczową w rzece jest też dużo szczupaków i okoni.

Kyrksjön

Testowe łowy

Przed wprowadzeniem nowej oferty do sprzedaży zawsze wcześniej odwiedzamy łowisko osobiście. W przypadku Kyrksjön nie było inaczej. Odwiedziliśmy to miejsce dwa razy: zimą oraz na początku czerwca 2018. Podczas pierwszego pobytu nieoceniona okazała się pomoc Tobiasa i Björna, czyli współpracujących z nami miejscowych przewodników. Proszę pamiętać, że pół dnia z jednym z nich zawsze jest zawarte w cenie pobytu. Przewodnik podczas tych czterech godzin przewiezie wędkarzy szybką łodzią po obu jeziorach i wskaże potencjalnie najlepsze rejony do połowów. Mieliśmy to szczęście, że z chłopakami mogliśmy powędkować kilka dni zimą oraz jeden cały dzień podczas pobytu w czerwcu. Zimą łowiliśmy głównie na żywca (średniej wielkości płocie). Zestawy ustawialiśmy nad blatami o głębokości 6-12 metrów, a przynęta najczęściej wisiała 3-4 metry pod lodem. Szczupaki brały chętnie, ale nie przez cały czas. Okresy żerowania były dość krótkie. Udało nam się przechytrzyć jednak kilka naprawdę przyzwoitych esoxów.

W czerwcu możliwości było więcej. Ryby brały nieźle na spinning, ale również na trolling. Bardzo skuteczne okazało się obławianie okolic zbitych w kule stad drobnicy. Szczupaki chętnie atakowały przynętę prowadzoną w toni, a często nawet tuż pod powierzchnią - pomimo tego, że pod łódką było na przykład około 8 metrów głębokości. Co ważne, „trzcinki” również darzyły rybami. Oczywiście nie zawsze i nie w każdym rejonie, ale obławiając strefę przybrzeżną można tu liczyć na naprawdę niezłe wyniki i to nie tylko ilościowe. Tobias i Björn twierdzą, że w jeziorze jest ogrom pięknego okonia. „Pasiaki” niestety nie chciały z nami współpracować, ale zapisy na echosondzie oraz pojedyncza 48 centymetrowa złowiona ryba każą nam wierzyć w słowa miejscowych przewodników.

Kyrksjön

Dostępność łowiska

Na jeziorze dostęp do najlepszych stanowisk ryb zapewnia łódź z silnikiem spalinowym. Na rzece wędkuje się z brzegu (spodniobuty dają więcej możliwości).

Rekomendowane metody połowu

Spinning, trolling, vertical jigging, sztuczna mucha.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Z łowiska zwyczajowo zabiera się tylko ryby przeznaczone do bieżącego spożycia w dniu połowu. Obowiązuje zakaz mrożenia ryb i zabierania ich do kraju. Z łowiska można dziennie zabrać 2 szczupaki na domek w rozmiarze 45-75 cm. Górny wymiar okonia to 35 centymetrów. Okonie można zabrać tylko do bieżącego spożycia.

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.

Kyrksjön


Zakwaterowanie

Proponujemy 4-osobowy dom z drugiej połowy XVIII wieku. W domu znajdą Państwo aneks kuchenny z częścią jadalnianą, salon z rozkładaną sofą, sypialnie dla 3 osób (zabytkowe, nietypowe łóżko) oraz niewielką łazienkę z prysznicem i WC. Do dyspozycji gości właściciel oddaje w budynku obok pomieszczenie na sprzęt wędkarski, saunę i jeszcze jedną łazienkę z prysznicem. W domku jest internet „wi-fi”. Od miejsca zakwaterowania do przystani łodziowej jest około 600 metrów (najlepiej tą odległość pokonać autem).

Kyrksjön


Sprzęt pływający

Na tym łowisku jest możliwość wynajęcia dwóch łódek. Jedna ma długość 4,6 metra i dysponuje silnikiem 5 KM. To obszerna, wygodna i bezpieczna łódź. Bez problemu mogą wędkować z niej 3 osoby. Druga łódź ma 4 metry długości i niewielki 2,5-konny silnik. Z tej jednostki mogą wędkować 2 osoby.

Kyrksjön

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:dowolny (w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków)
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (samochód i prom, bądź samolot i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:na miejscu dostępny domek 4-osobowy
Zakwaterowanie:zabytkowy domek stojący w miasteczku Bergsjö
Wyżywienie:we własnym zakresie. W promieniu 500 metrów sklep spożywczy i pizzeria.
Łowiska:dwa jeziora oraz kilku kilometrowy odcinek rzeki
Przewodnik:przewodnik wędkarski, 4 godziny łowienia (rozpoznanie łowiska z szybkiej łodzi)
Cena:2 125,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 8 500,- PLN za 4 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 02.07.2018 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
W cenie:
 • domek dla 4 osób,
 • poszewki na pościel, ręczniki i sprzątanie końcowe,
 • 2 łodzie wędkarskie z silnikami spalinowym 5-10 KM,
 • przewodnik wędkarski, 4 godziny łowienia,
 • mapy batymetryczne,
 • pełna informacja wędkarska o łowisku,
 • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu.

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko zlokalizowane jest w środkowej Szwecji, oddalone:

 • ok. 800 km od Karlskrony,
 • ok. 380 km od Nynäshamn,
 • ok. 980 km od Ystad,
 • ok. 290 km od lotniska Arlanda.


Rodzaj wody i ryby
Łowisko jeziorowe i rzeka. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak, okoń, pstrąg.

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa od maja do października.

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

 • rewelacyjne łowisko dużego szczupaka
 • poza szczupakiem jest tu również piękny okoń
 • duża różnorodność (dwa połączone jeziora i kilkukilometrowy odcinek rzeki)
 • idealna lokalizacja na rodzinny urlop z dziećmi (min. duży ogrodzony teren przy domku, blisko sklep i restauracja)
 • przewodnik wędkarski na pół dnia w cenie
 • poza sezonem letnim i niektórymi weekendami ciężko spotkać na wodzie jakąkolwiek konkurencję
 • możliwość przetransportowania łodzi (odpłatnie) na inne łowisko

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.