Wyspa Jordö | Południowa Szwecja


O łowisku

Nasz domek ulokowany jest na wyspie Jordö (połączona na stałe z lądem) w gminie Ronneby. Dojazd z terminalu promowego w Karlskronie, dokąd przypływają promy z Polski, trwa niecałe 30 minut. Tak więc jest to świetna propozycja dla wszystkich wędkarzy, którzy nie przepadają za długim dojazdem lub nie mają czasu na całotygodniowy pobyt w Szwecji.

Same szkiery w okolicy Jordö to mówiąc krótko dobra, szwedzka klasyka. Na obszarze kilku tysięcy hektarów znajdziemy zarówno otwarte plosa z kamiennymi rafami i wysepkami (bankówki!) jak i osłonięte od wiatru zatoczki porośnięte trzciną czy morszczynem (najlepsze wczesną wiosną i późną jesienią). Pogłowie szczupaka jest bardzo liczne i według badań szwedzkich ichtiologów stale się zwiększa. W okresie najlepszego żerowania (kwiecień–połowa czerwca oraz sierpień–październik) normą jest co najmniej kilkanaście „zębatych” dziennie na jedną łódź, a bardzo często wyniki są jeszcze lepsze i mogą dochodzić do 50-70 ryb! Zdajemy sobie sprawę, iż brzmi to nieco abstrakcyjnie, ale takie rezultaty nie są na Jordö czymś rzadkim. Zazwyczaj biorą szczupaki 50–80 cm, a najlepszym okresem na prawdziwe okazy (+100 cm) będzie wczesna wiosna (marzec–kwiecień) oraz sam schyłek sezonu (październik–grudzień). Pogoda wtedy nie rozpieszcza, ale to pewny czas na najgrubsze ryby! Oprócz szczupaka miejscami występuje duży okoń, a w okresie zimowo-wiosennym można liczyć na pojawiające się w okolicy jazie i trocie wędrowne. Przez cały rok można także łowić dorsze (idealnie biorą na ciężkie, sandaczowe gumy z opadu), ale konieczna jest „wycieczka” łodzią na bardziej otwarte, zewnętrzne wody archipalagu.

Jordö zajmuje specjalne miejsce w naszej ofercie. Jest to obszar niezwykle piękny i poddany jeszcze stosunkowo niewielkiej presji wędkarskiej. Szczupaki zamieszkujące te wody są przepięknie wybarwione (złoto-zielone) i waleczniejsze niż w innych rejonach Szwecji. Bardzo gorąco polecamy tę lokalizację wszystkim miłośnikom szupakowego spinningu i muchy.

Nasz test łowiska we wrześniu 2015

Jordö odwiedziliśmy na kilka dni po raz pierwszy we wrześniu 2015 roku. Maćkowi - koledze z naszego biura - towarzyszyła ekipa filmowców z Crazy Fisherman. Pomimo dość kiepskich warunków pogodowych (silny wiatr, który nie pozwalał dopłynąć na wszystkie najlepsze miejsca) 5-osobowa ekipa naszych testerów złowiła przez 4 dni około 400 szczupaków, w tym kilkanaście sztuk w rozmiarze 80-99 cm. Biorąc pod uwagę fakt, iż był to nasz pierwszy pobyt w tych okolicach i nie znaliśmy zupełnie łowiska, ten wynik należy uznać za wybitnie dobry. Myślimy, iż to najlepiej dowodzi, jakim potencjałem dysponują okoliczne wody.

Dostępność łowiska

Na najlepsze wyniki można liczyć wędkując z łodzi lub kajaka. Wędkowanie z brzegu jest w wielu miejscach możliwe, ale mniej efektywne.

Uwaga!

Jordö jest terenem trudnym technicznie do poruszania się łodzią. Występuje tu wiele podwodnych raf i wypłyceń (to także miejsca najlepszych połowów). Należy pływać bardzo powoli i ostrożnie aby nie uszkodzić silnika. Dlatego łowisko to polecamy przede wszystkim osobom, które mają doświadczenie w poruszaniu się łodzią po płytkich wodach. Sugerujemy aby na wyjazd do Jordö zabrać własną echosondę. Z powodu tych trudności, do których dochodzi jeszcze fakt kursowania po wodach wokół Karlskrony promów pasażerskich (co zmusza do pełnego skupienia i uwagi podczas pływania po łowisku), obowiązuje tutaj całkowity zakaz spożywania alkoholu na łódce, jak również zakaz korzystania z niej w stanie po spożyciu alkoholu wcześniej. Dotyczy on w przypadku Jordö wyjątkowo wszystkich osób na pokładzie, a nie tylko prowadzącego łódź! Możliwe są kontrole alkomatem.

Rekomendowane metody połowu

Drapieżniki - dozwolona metoda spinningowa, żywiec, martwa rybka, sztuczna mucha oraz trolling (tylko na ryby łososiowate). Biała ryba - wszystkie metody połowu ryb spokojnego żeru.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Od sezonu 2017 obowiązuje całkowity i bezwzględny zakaz zabierania szczupaka. Jeśli chcieliby Państwo spożyć ryby na miejscu (np. okonie), należy koniecznie uzgodnić ten fakt z gospodarzem (zanim ryba zostanie uśmiercona i zabrana ze sobą). Po wyrażeniu zgody przez gospodarza z łowiska można zabrać dziennie na domek maksymalnie 6 okoni w rozmiarze 25–35 cm. Obowiązuje bezwzględny zakaz połowu węgorza. Trolling na szkierach jest zabroniony. Wraz z gospodarzami Państwa domków bardzo prosimy o uszanowanie tych zasad. Pozwoli to nam wszystkim cieszyć się zasobnymi w ryby wodami przez długie lata.

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem.


Zakwaterowanie

Duży wygodny domek 6-osobowy zlokalizowany 20 km na zachód od Karlskrony – dokładnie w środku najlepszych łowisk szczupaka po tej stronie rejonu Blekinge. Domek stoi na terenie dużej, ładnie utrzymanej posesji, 50 m od brzegu morza, w spokojne zatoce. Czas płynięcia łodzią do co najmniej kilkunastu dobrych miejsc szczupakowych to nie więcej niż 10-15 minut. Domek ma widok na wodę. Powierzchnia domku to 88 m2 (5 łóżek w 3-ech sypialniach, w tym jedno 2-osobowe duże łoże małżeńskie). Domek posiada pełne niezbędne wyposażenie - łącznie z kuchnią, łazienką, werandą itp.

Obok dużego domku znajduje się dodatkowy, mniejszy domek na 3-osoby. Posiada w pełni wyposażona kuchnię, łazienkę, 3-osobową sypialnię. Oba domki można wynająć razem (maksymalnie 9 osób w dwóch domkach) lub oddzielnie. Na posesji znajduje się też sauna z której można korzystać za dodatkową, niewielką opłatą.

Kilka km dalej, w miejscowości Farmanstorp znajduje się dodatkowy domek 2-osobowy, położony tuż przy domku gospodarza. Posiada on jedną sypialnię 2-osobową, wyposażoną kuchnię, łazienkę z prysznicem i WC. Domek położony jest około 300 m od wody i przystani łodziowej.

 • Wszystkie domki są komfortowe i o dobrym standardzie, przeszły remont i renowację w 2018 roku.
 • UWAGA! Wszystkie domki położone są w bardzo cichej, spokojnej okolicy pośród jednorodzinnej całorocznej zabudowy. Najbliżsi sąsiedzi mieszkają około 30 metrów dalej (działki oddzielone są drogą i żywopłotem). Bardzo prosimy naszych gości o uszanowanie prywatności sąsiadów co w Szwecji ma bardzo duże znaczenie. Dotyczy to w szczególności przestrzegania ciszy nocnej na pomiędzy godziną 22.00 a 8.00 rano. Dziękujemy za zrozumienie!

  Wyspa Jordö

  Domek duży

  Domek mały


  Sprzęt pływający

  Na wędkarzy czekają w Jordo trzy, wysokiej jakości łodzie wędkarskie o długości 485-520 cm, zacumowane przy pomoście 50 m od domku. Z każdej łodzi może wygodnie wędkować trzech wędkarzy. Wszystkie łodzie są stabilne i bezpieczne (wysokie burty) oraz wyposażone w GPS-y i echosondy. Wszystkie łodzie wyposażone są w nowe silniki spalinowe o mocy 40-70 KM oraz dodatkowe dziobowe silniki elektryczne Minnkota z funkcją kotwicy. Dwie największe łodzie (silniki 60 oraz 70 KM) przypisane są do większego domku. Do mniejszego domku 3-osobowego przypisana jest łódź o długości 485 cm, wyposażona w silnik 40 KM. Do domku Farmanstorp (osobna przystań) przypisana jest osobna łódź 460 – 490 cm z silnikiem 25 KM, GPS oraz silnikiem dziobowym Minnkota z funkcją kotwicy.

  W paliwo do łodzi wędkarze zaopatrują się na najbliższej stacji benzynowej (ok 10 km od domków).

  Dodatkowo istnieje możliwość wypożyczenia specjalistycznych, w pełni profesjonalnych kajaków wędkarskich (możliwość wędkowania na stojąco) marki Jackson (wiele bardzo płytkich miejsc w archipelagu sprzyja wędkowaniu z kajaka i jest tam bardzo skuteczne). Każda grupa naszych klientów otrzymuje dokładne mapy wędkarskie, a ponadto po przybyciu na miejsce możliwe jest bezpłatne, godzinne spotkanie z profesjonalnym przewodnikiem wędkarskim, który doskonale zna łowisko. Na życzenie przewodnika można wynająć na wspólne wędkowanie (8-10 h) - na ryby płynie się wówczas jego dużą łodzią. Koszt dziennego przewodnictwa: 4000,- SEK za maks. 3 osoby.

  Mapa

  Filmy z łowiska


  Orientacyjna cena - oferta wędkowania

  Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

  Termin:cały rok, poza okresami pokrywy lodowej
  Czas trwania:pobyty 7-dniowe, rozpoczynające się od soboty
  Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot np. na lotnisko Skavsta i wynajem samochodu na miejscu)
  Ilość uczestników:do 6 osób
  Zakwaterowanie:domek wolnostojący
  Wyżywienie:we własnym zakresie
  Łowiska:szkierowy archipelag
  Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze lub na miejscu
  Cena:2 190,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 6 osobach uczestniczących (łącznie 13 140,- PLN za 6 osób)
  (cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 26.09.2017 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
  W cenie:
  • domek 6–osobowy bez pościeli i sprzątania końcowego
  • 2 łodzie wędkarskie z silnikami 40-70 KM z GPS/echo + silniki elektryczne
  • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy wędkarskie, profesjonalne doradztwo
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
  • licencje wędkarskie na szkierach nie są wymagane
  Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

  Więcej informacji o ofercie:

  Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
  Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
  Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

  Masz pytania?

  Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

  W skrócie o łowisku

  Gdzie to jest?
  Łowisko o powierzchni ponad 3000 ha, położone w południowej Szwecji w regionie Blekinge, oddalone:

  • ok. 12 km od Karlskrony,
  • ok. 160 km od Ystad,
  • ok. 415 km od Skavsta.


  Rodzaj wody i ryby
  Łowisko szkierowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od marca do listopada), okoń (od czerwca do października), troć wędrowna (od marca do maja), dorsz (od marca do listopada), śledź (od maja do czerwca).

  Kiedy najlepiej jechać?
  Sezon wędkarski trwa cały rok, poza okresami pokrywy lodowej (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

  Jak dojechać na miejsce?
  Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

  Największe atuty oferty

  • dla oszczędnych: najbliżej z Polski - nieopodal portu w Karlskronie!
  • bardzo duże ilości i znaczne rozmiary szczupaków
  • dobre łodzie wyposażone w elektronikę - niezbędny warunek sukcesu w szkierach
  • gospodarz doskonale znający się na wędkarstwie

  Atrakcje w okolicy

  • miasto Karlskrona (muzeum morskie, starówka)
  • miasto Kalmar