Jezioro Hovran | Środkowe Szwecja


O łowisku

Idealna woda na tygodniowy urlop

Rozlewisko Hovran znajduje się zaledwie 220 km od portu w Nynäshamn i 130 km od lotniska Arlanda. Po doskonałych szwedzkich drogach można tam dojechać w niecałe 3 godziny. Akwen pod względem rozmiarów należy do średnich - ma ok. 4 kilometrów długość i do 3 kilometrów szerokości, a więc jest idealny do obłowienia w trakcie tygodniowego wędkarskiego urlopu. Hovran to łowisko bardzo różnorodne - zajdziemy na nim zarówno miejsca płytkie, typowo wiosenne (zatoki z obfitą roślinnością), jak i głębsze uskoki dna i górki położone w sąsiedztwie starego koryta rzeki.

Na szczupaki, sandacze i okonie

Rybostan jeziora jest imponujący - na stałe Hovran zamieszkuje 15 gatunków ryb, w tym oczywiście te najbardziej pożądane przez wędkarzy. Znajdziemy więc w wodzie dużą i stabilną populację drapieżników, które reprezentują przede wszystkim szczupaki, sandacze oraz okonie. Podczas naszej testowej wizyty w październiku 2011 roku nie udało nam się złowić esoksa większego niż 85 cm, ale zaznaczyć trzeba, iż wędkowaliśmy jedynie 2 dni. Spotkaliśmy się natomiast ze znanym w okolicy przewodnikiem wędkarskim, który opowiadał nam o prawdziwych okazach szczupaków (nawet 130 cm) zamieszkujących rozlewisko. Opowieści poparł doprawdy imponującymi fotografiami i zaprosił nas na wiosenne wędkowanie, kiedy największe ryby wychodzą na liczne w Hovran płycizny.

W łowisku występują także powszechnie sandacz oraz okoń. Miejsca, gdzie zazwyczaj przebywają, to ostre i głębsze kanty (do 15 metrów) w okolicach starego koryta rzeki, gdzie woda wyczuwalnie płynie. Średnia waga łowionych sandaczy to 1-3 kg, ale każdego sezonu łowione są ryby 5-kilogramowe i większe. Szwedzcy wędkarze łowią "mętnookie" wyłącznie na trolling i nie stosują bardzo skutecznej techniki opadu. Może więc okazać się, iż Hovran to także doskonałe łowisko sandaczowe.

Jest też biała ryba

Wszystkie drapieżniki w Hovran można poławiać na spinning (najskuteczniejszy wczesną wiosną i późną jesienią) lub też na trolling (ta metoda sprawdza się najlepiej w czasie wakacji, kiedy duże ryby zajmują większe głębokości na głównym plosie). Poza typowymi drapieżnikami wody Hovran zamieszkują liczne gatunki białorybu. Najliczniej występują: leszcz, płoć oraz lin. Jest także węgorz (okresowo pod ochroną) oraz miętus. Ryby te można łowić przy pomocy wędki spławikowej lub lekkiej gruntówki (picker). Odpowiednie przynęty oraz zanęty do połowu białej ryby należy przywieźć ze sobą z Polski.

Dostępność łowiska

Na najlepsze wyniki wędkarskie można liczyć wędkując z łodzi. W niektórych miejscach można także brodzić i łowić ryby z brzegu, choć łódź daje znacznie większe możliwości wędkarskie.

Rekomendowane metody połowu

Drapieżniki - dozwolona metoda spinningowa, żywiec, martwa rybka, sztuczna mucha oraz trolling. Biała ryba - wszystkie metody połowów ryb spokojnego żeru.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Z łowiska można zabrać 2 szczupaki względnie sandacze lub 1 szczupaka i 1 sandacza dziennie na domek w wymiarze 45-75 cm. Ryby innych gatunków można zabierać z łowiska tylko do bieżącego spożycia. W Szwecji nie praktykuje się zabierania ryb na zapas czy do zamrażarek. Obowiązuje całkowity zakaz wywożenia ryb do Polski.

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem.


Zakwaterowanie

Naszym klientom oferujemy dwa wolnostojące domki o bardzo wysokim standardzie. Naszym zdaniem spełnią oczekiwania wymagających wędkarzy lub rodzin z dziećmi. Oba położone są w cichej, spokojnej okolicy, około 150 metrów od brzegów jeziora i łodzi. W pobliżu brak innych ośrodków wypoczynkowych i większych skupisk ludności. Dookoła lasy obfitujące w owoce runa leśnego.

Domki posiadają odpowiednio powierzchnię 90 oraz 100 m². Każdy przeznaczony jest na maksymalnie 6 osób. W każdym domku znajdziemy 3 sypialnie (2 antresole + 1 oddzielna sypialnia), salon wypoczynkowy z TV i kominkiem, łazienkę, kuchnię (z kompletem sprzętów) oraz werandę z grillem.Sprzęt pływający

Na wędkarzy czekają aluminiowe łodzie Linder wyposażone w silniki 10 KM (czterosuwy). Każda grupa naszych klientów otrzymuje przed wyjazdem pełną informację wędkarską o łowisku. Na życzenie można wynająć doświadczonego przewodnika na całodzienne wędkowanie.

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:maj-październik
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Skavsta/Arlanda i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:maks. 6-osób w 1 domku
Zakwaterowanie:domki wolnostojące
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:jezioro/rozlewisko rzeki Dal oraz fragment rzeki
Przewodnik:dostępny na miejscu, konieczna wcześniejsza rezerwacja w biurze
Cena:1 250,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 6 osobach uczestniczących (łącznie 7 500,- PLN za 6 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
 • domek 6-osobowy bez poszewek na pościel i ręczników
 • 2 łodzie wędkarskie 3-osobowe z silnikami 10 KM
 • pełna informacja wędkarska o łowisku
 • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
Dodatkowo płatne
(na miejscu)
:
 • tygodniowe licencje wędkarskie na jezioro Hovran do wykupienia na miejscu u gospodarza – 150 SEK/osoba/tydzień
 • paliwo do łodzi
 • sprzątanie końcowe
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko jeziorowo-rzeczne o powierzchni ponad 600 ha, położone w południowej Szwecji, oddalone:

 • ok. 220 km od Nynäshamn,
 • ok. 560 km od Karlskrony,
 • ok. 130 km od lotniska Arlanda w Sztokholmie.


Hovran

Rodzaj wody i ryby
Łowisko jeziorowo-rzeczne. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od maja do listopada), okoń (od czerwca do października), sandacz (od czerwca do listopada).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa od maja do października (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

 • wysoki standard
 • bardzo przystępna cena
 • lokalizacja w atrakcyjnym wędkarsko rejonie Nedre Dalälven
 • mnogość gatunków ryb

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.