Archipelag Gryt/Valdemarsvik | Południowa Szwecja


O łowisku

Dobre brania nawet latem

Szkiery Gryt/Valdemarsvik są położone na wschodnim wybrzeżu Szwecji pomiędzy miastami Västervik i Norrköping, nieco na północ od małego portu Valdemarsvik. Jest to miejsce wprost wymarzone na wędkarski urlop - odludne, spokojne i ciche. Bliskość otwartego morza sprawia, że woda jest tu zawsze dobrze natleniona i chłodniejsza niż we wcinających się w ląd zatokach. Dzięki temu ryby w szkierach Gryt dobrze biorą nawet przy słonecznej i bezwietrznej pogodzie oraz wysokiej temperaturze powietrza, co rzadko zdarza się na jeziorach i wewnętrznych szkierach.

Dużo szczupaków

Gryt/Valdemarsvik jest archipelagiem pełnym małych wysepek, zatoczek i cieśnin. Woda przez większą część sezonu jest przejrzysta i bardzo czysta, a dno porośnięte gęstą roślinnością - zarówno morską, jak glony czy morszczyn, jak i słodkowodną, jak moczarka czy rdestnica. Duże jego odcinki są piaszczyste, ale nie brak również głazów, kamienistych raf i gwałtownych uskoków dna. Brzegi w wielu miejscach obficie porastają trzciny. Szczupaki są tu niemal wszędzie, a żerują w zależności od pogody, pory roku i przebywania stad drobnicy na głębszej bądź płytszej wodzie. Oczywiście jak na wszystkich szkierowych łowiskach niektóre miejsca będą szczególnie obfitowały w zgrupowania ryb, a na innych brania zdarzą się sporadycznie. Jednak średnio zaawansowani wędkarze poradzą sobie bez problemu za pomocą echosondy i uważnej obserwacji terenu, a dodatkowo zawsze poradą służy Państwu niezastąpiony Robert Taszarek. Po zlokalizowaniu najlepszych miejsc wędkarze mogą liczyć na fantastyczne wyniki - z rybami okazowymi włącznie. Rokrocznie w szkierach Gryt/Valdemarsvik padają szczupaki o masie 15 kg, a nawet większe.

Co jeszcze?

Poza szczupakiem na wodach archipelagu mamy szansę na udane połowy okoni (szczególnie latem i jesienią, kiedy garbusy grupują się w stada wielu tysięcy sztuk) i białej ryby, a w okresie wiosennym bałtyckiego śledzia i bardzo grubego jazia. Nasi Klienci o tej porze łowili także w tych szkierach piękne trocie, czasami ponad 5 kg.

Inne łowiska

W promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Gryt/Valdemarsvik oferujemy Państwu ciekawą, wędkarską alternatywę – możliwość łowienia w dzikich, leśnych i zupełnie prywatnych jeziorach (pięknie położonych) zarybionych walecznym pstrągiem tęczowym. Może być to ciekawy przerywnik od szkierowych szczupaków i jakże przyjemny sposób na pozyskanie bardzo smacznej, zdrowej ryby. Pstrągów w jeziorach jest dużo i osiągają tam one niepoślednie rozmiary (z reguły od 1 do 4 kg, choć zdarzają się dużo większe). Ta oferta skierowana jest tylko do naszych klientów, a jeziora nie są ogólnodostępne. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsca, dlatego prosimy o kontakt z biurem przed wyjazdem.

Dostępność łowiska

Dostęp do najlepszych łowisk zapewnia łódź z większym silnikiem spalinowym. Wędkowanie z brzegu jest dość trudne z powodu pasa trzcin i prywatnych posesji. Pierwsze dobre miejsca połowu drapieżników znajdują się nie dalej jak 5-10 minut rejsu łodzią od ośrodka wędkarskiego. Szkiery wewnętrzne (tzw. „taszarkowe zatoki”, które wielu z Państwa zna z wcześniejszych pobytów u Roberta w ośrodku Valdemarsvik) oddalone są około 45 minut drogi łodzią od naszej nowej bazy.

Rekomendowane metody połowu

Podstawową metodą połowu ryb drapieżnych jest spinning z użyciem przynęt sztucznych lub naturalnych (np. martwa rybka). Obowiązuje zakaz trollingowania. Szczupaki można także z powodzeniem łowić na sztuczną muchę (sprzyja temu bardzo klarowna woda) lub martwą rybkę. Białą rybę można łowić na spławik lub grunt.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Z łowiska można zabrać dziennie 1 szczupaka lub sandacza na domek w rozmiarze 45-75 cm. Wszystkie pozostałe szczupaki/sandacze wypuszczamy z powrotem do wody. Z łowiska można zabierać również inne gatunki, ale tylko w ilościach, które potrzebne są do bieżącego spożycia w dniu połowu. Zakaz zabierania ryb z przeznaczeniem do zamrożenia (bądź przetworzenia) i wywiezienia ze Szwecji. W szkierach obowiązuje zakaz połowu węgorza. Trolling jest zabroniony.


Zakwaterowanie

Od sezonu 2013 oferujemy Państwu nową opcję zakwaterowania na łowisku Gryt. Są to domki wybudowane w 2011 i 2012 roku. Tygodniowo rezerwujemy dla naszych Klientów maksymalnie 3 domki (w przypadku wypraw grupowych mogą być to nawet 4 domki), tak aby nikt z Państwa nie odczuł zbytniej presji na łowisku.

Domki ulokowane są na półwyspie, tuż nad brzegiem wody (około 100–150 m od łodzi wędkarskich). Znajdują się na terenie campingu, gdzie w okresie letnim (połowa czerwca-sierpień) swoje urlopy spędzają także szwedzkie rodziny (campery). Na terenie campingu znajduje się restauracja oraz bar (w okresie wiosny i jesieni czynne od piątku do niedzieli) oraz pole do minigolfa. Nasz ośrodek to doskonałe miejsce na rodzinno-wędkarski urlop w okresie wakacyjnym – jest tam plaża z płytką wodą i plac zabaw dla dzieci.

Domki wędkarskie posiadają powierzchnię 32 m², salon z TV, 2 oddzielne sypialnie 2-osobowe (jedna z łóżkiem piętrowym, druga z 2-oma łóżkami pojedynczymi), w pełni wyposażoną kuchnię oraz łazienkę z WC i prysznicem. Dodatkowo weranda z meblami ogrodowymi. Domki przystosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych. Robert Taszarek mieszka w sezonie na terenie ośrodka i jest do Państwa dyspozycji.

Sprzęt pływający

Zmiany od sezonu 2013 dotyczą także łodzi wędkarskich. Będą to te same jednostki, które niektórzy z Państwa znają z wcześniejszych pobytów w Valdemarsvik, jednak wyposażone w nowoczesny morski ploter/GPS (Garmin 620 map), co bardzo ułatwi poruszanie się po archipelagu. Wykonane z tworzywa łodzie (długość 4,35 m) są bezpieczne i wytrzymałe. Może z nich wędkować maksymalnie trzech wędkarzy. Łodzie wyposażone są w kierownice, elektryczny starter i oszczędne 15-konne silniki Tohatsu.

Galeria

Mapa

Filmy z łowiska

Oferta wędkowania - orientacyjna cena

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:marzec-październik
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od niedzieli
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Skavsta/Arlanda i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:maks. 4 osoby w domku, istnieje możliwość dostawienia 1-2 łóżek za dopłatą, ale jest wtedy dość ciasno
Zakwaterowanie:domki wolnostojące
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:szkierowy archipelag o powierzchni ponad 10 000 ha
Przewodnik:zawarty w pakiecie
Cena:1 975,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 7 900,- PLN za 4 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 19.02.2018 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
 • nowy domek 4-osobowy bez pościeli i sprzątania końcowego
 • 2 łodzie wędkarskie plastykowe 4,3–4,4 m z silnikami spalinowymi Tohatsu (15 KM), kierownicą, ploterem/GPS (Garmin 620map)
 • pełna informacja wędkarska o łowisku
 • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
 • licencje wędkarskie na szkierach nie są wymagane
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko zlokalizowane w południowo-wschodniej Szwecji, oddalone:

 • ok. 255 km od Nynäshamn,
 • ok. 258 km od Karlskrony,
 • ok. 565 km od Ystad,
 • ok. 210 km od lotniska w Skavsta,
 • ok. 285 km od lotniska Arlanda.


Rodzaj wody i ryby
Łowisko szkierowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od marca do października), okoń (od maja do października), sandacz (od czerwca do października). .

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa od marca do października (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

 • oferta dla wędkarzy, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności pod okiem prawdziwego specjalisty
 • długi sezon wędkarski (marzec–październik), bardzo dobre wyniki także w miesiącach letnich
 • duża ilość drapieżników w łowisku
 • przewodnik znający dobrze okoliczne wody znacznie ułatwia łowienie i skraca czas poszukiwań
 • dobry sprzęt pływający wyposażony w GPS (ułatwia łowienie w archipelagu)
 • ograniczona ilość miejsc (rezerwujemy maksymalnie do 14 osób tygodniowo w ośrodku, które mają do dyspozycji olbrzymi areał wody)
 • świetne miejsce na połowy szczupaka na sztuczną muchę (obok spinningu)
 • sezonowa restauracja na miejscu