Archipelag Gryt/Valdemarsvik | Południowa Szwecja


O łowisku

Dobre brania nawet latem

Szkiery Gryt oraz sąsiadująca z nimi Zatoka Valdemarsvik są łowiskami położonymi na wschodnim wybrzeżu Szwecji, pomiędzy miastami Västervik i Norrköping, nieco na północ od małego portu Valdemarsvik. Jest to miejsce wprost wymarzone na wędkarski urlop - odludne, spokojne i ciche. Bliskość otwartego morza sprawia, że woda jest tu zawsze dobrze natleniona i chłodniejsza niż we wcinających się w ląd zatokach. Dzięki temu ryby w szkierach Gryt dobrze biorą nawet przy słonecznej i bezwietrznej pogodzie oraz wysokiej temperaturze powietrza, co rzadko zdarza się na jeziorach i wewnętrznych szkierach.

Dużo szczupaków

Gryt i Valdemarsvik to archipelagi pełne małych wysepek, zatoczek i cieśnin. Woda przez większą część sezonu jest przejrzysta i bardzo czysta, a dno porośnięte gęstą roślinnością - zarówno morską, jak glony czy morszczyn, jak i słodkowodną, jak moczarka czy rdestnica. Duże jego odcinki są piaszczyste, ale nie brak również głazów, kamienistych raf i gwałtownych uskoków dna. Brzegi w wielu miejscach obficie porastają trzciny. Szczupaki są tu niemal wszędzie, a żerują w zależności od pogody, pory roku i przebywania stad drobnicy na głębszej bądź płytszej wodzie.

Oczywiście jak na wszystkich szkierowych łowiskach niektóre miejsca będą szczególnie obfitowały w zgrupowania ryb, a na innych brania zdarzą się sporadycznie. Jednak średnio zaawansowani wędkarze poradzą sobie bez problemu za pomocą echosondy i uważnej obserwacji terenu, a dodatkowo zawsze poradą służy Państwu niezastąpiony Robert Taszarek. Po zlokalizowaniu najlepszych miejsc wędkarze mogą liczyć na fantastyczne wyniki - z rybami okazowymi włącznie. Rokrocznie w szkierach Gryt i Valdemarsvik padają szczupaki o masie 15 kg, a nawet większe.

Dostępność łowiska

Dostęp do najlepszych łowisk zapewnia łódź z większym silnikiem spalinowym. Wędkowanie z brzegu jest dość trudne z powodu pasa trzcin i prywatnych posesji. Pierwsze dobre miejsca połowu drapieżników znajdują się nie dalej jak 5-10 minut rejsu łodzią od ośrodka wędkarskiego. Szkiery wewnętrzne (tzw. „taszarkowe zatoki”, które wielu z Państwa zna z wcześniejszych pobytów u Roberta w ośrodku Valdemarsvik), oddalone są o około 45 minut drogi łodzią od naszej bazy.

Rekomendowane metody połowu

Podstawową metodą połowu ryb drapieżnych jest spinning z użyciem przynęt sztucznych lub naturalnych (np. „martwa rybka”). Obowiązuje zakaz trollingowania. Szczupaki można także z powodzeniem łowić na sztuczną muchę (sprzyja temu bardzo klarowna woda) lub martwą rybkę. Białą rybę można łowić na spławik lub grunt.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Z łowiska można zabrać dziennie 1 szczupaka lub sandacza na domek w rozmiarze 45-75 cm. Wszystkie pozostałe szczupaki/sandacze wypuszczamy z powrotem do wody. Z łowiska można zabierać również inne gatunki, ale tylko w ilościach, które potrzebne są do bieżącego spożycia w dniu połowu. Zakaz zabierania ryb z przeznaczeniem do zamrożenia (bądź przetworzenia) i wywiezienia ze Szwecji. W szkierach obowiązuje zakaz połowu węgorza. Trolling jest zabroniony.

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować aresztem.

Inne łowiska

W promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Gryt i Valdemarsvik oferujemy Państwu ciekawą, wędkarską alternatywę – możliwość łowienia w dzikich, leśnych i zupełnie prywatnych jeziorach (pięknie położonych) zarybionych walecznym pstrągiem tęczowym. Może być to ciekawy przerywnik od szkierowych szczupaków i jakże przyjemny sposób na pozyskanie bardzo smacznej, zdrowej ryby. Pstrągów w jeziorach jest dużo i osiągają tam one niepoślednie rozmiary (z reguły od 1 do 4 kg, choć zdarzają się dużo większe). Ta oferta skierowana jest tylko do naszych klientów, a jeziora nie są ogólnodostępne. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsca, dlatego prosimy o kontakt z biurem przed wyjazdem.

Co jeszcze?

Poza szczupakiem na wodach archipelagu mamy szansę na udane połowy okoni (szczególnie latem i jesienią, kiedy garbusy grupują się w stada wielu tysięcy sztuk), sandaczy (trafiają się prawdziwe okazy!)i białej ryby, a w okresie wiosennym bałtyckiego śledzia i bardzo grubego jazia. Ta ostatnia ryba jest szczególnie interesująca dla wielu wędkarzy, dla których pobyt w szwedzkich szkierach to jedna z nielicznych w życiu szans na zaliczenie tego gatunku. Jazie najlepiej biorą na błystki obrotowe, nawet znacznych rozmiarów. Nie nadają się wprawdzie do konsumpcji, lecz ze swymi czerwonymi płetwami brzusznymi i srebrzystą łuską znakomicie prezentują się na zdjęciach. Naprawdę warto spróbować!

Nasi klienci o tej porze łowili także w tych szkierach piękne trocie, czasami ponad 5 kg. Ryba ta trafia się jako przyłów przy połowach szczupaków, ale namawiamy też do spróbowania celowych połowów troci na spinning. Wczesną wiosną szukamy ich w skalistych zatoczkach, wszędzie tam, gdzie temperatura wody jest nieco wyższa niż w innych miejscach (choćby o stopień). Później trocie preferują chłodniejszą wodę bliżej otwartego morza. Generalnie trocie lubią ciemne plamy roślin na dnie (tzw. „leopardzie dno”), sąsiedztwo głazów i skupisk kamieni. Najlepsze przynęty to wąskie błystki wahadłowe prowadzone w opadzie (w szwedzkich sklepach wędkarskich można kupić najbardziej łowne modele). W trakcie poszukiwania ryb należy uważać, aby zanadto nie zbliżyć się do ich stanowisk, dlatego ważne są dalekie rzuty i ciche zachowanie na łodzi. Mięso bałtyckiej troci to absolutny rarytas – szczególnie spożywane na surowo lub marynowane w przyprawach.

Moja opinia o łowisku

To jedno z najlepszych łowisk, jakie odwiedziłem w Szwecji. Byłem tam i łowiłem dwa razy – zarówno w „klasycznym Grycie” (blisko ośrodka), jak i w oddalonej nieco Zatoce Valdemarsvik i na terenach położonych pomiędzy nimi. Za każdym razem przeżyłem wspaniałe przygody. Już przy pierwszej próbie w 2007 roku, pierwszego dnia łowienia, kolega na łódce złowił metrowego szczupaka 200 m od przystani, a ryby 2-4 kilogramowe brały nam seryjnie. Żerowały wtedy na cierniku i szczególnie skuteczne były srebrzyste błystki obrotowe oraz wahadłowe.

Innym razem trafiłem na tarło płoci i duże szczupaki zgromadzone były wokół tarliska. Oj, to były piękne chwile! Choć nie złowiłem metrówki, z wody „wyjechało” kilka naprawdę przyzwoitych sztuk, z których moja największa miała 5 kilo. Metrówki trafiały się za to kolegom. Na dodatek zatoki były pełne tłustych śledzi, którymi zajadaliśmy się przez kilka dni. To naprawdę piękne tereny wędkarskie. Można pływać godzinami pomiędzy małymi wysepkami, szukać ryb, robić zdjęcia, odpoczywać, a nawet zorganizować sobie mały biwak na skałkach połączony z pieczeniem na rożnie kiełbasek. Miejsc nadających się do tego jest sporo.

A przy okazji można nauczyć się czegoś od Roberta, który jest nie tylko znakomitym wędkarzem, ale też bardzo ciepłym, miłym i uczynnym człowiekiem. Pomoże nam namierzyć ryby, dobrać taktykę i właściwą przynętę… A jego błystki – tzw. „taszarkówki” – stanowią do dziś jedną z głównych broni w moim wędkarskim pudełku.

Piotr Motyka

Jak złowić metrówkę?

Zapraszamy do przeczytania rozmowy z Robertem Taszarkiem na temat połowów szczupaków w szwedzkich szkierach. Przez kilka lat Robert był przewodnikiem w Zatoce Valdemarsvik, miał więc okazje doskonale poznać zarówno te łowiska, jak i obyczaje ryb.

Czytaj wywiad


Zakwaterowanie

Od sezonu 2013 oferujemy Państwu nową opcję zakwaterowania na łowisku Gryt. Są to domki wybudowane w 2011 i 2012 roku. Tygodniowo rezerwujemy dla naszych Klientów maksymalnie 3 domki (w przypadku wypraw grupowych mogą być to nawet 4 domki), tak aby nikt z Państwa nie odczuł zbytniej presji na łowisku.

Domki ulokowane są na półwyspie, tuż nad brzegiem wody (około 100–150 m od łodzi wędkarskich). Znajdują się na terenie campingu, gdzie w okresie letnim (połowa czerwca-sierpień) swoje urlopy spędzają także szwedzkie rodziny (campery). Na terenie campingu znajduje się restauracja oraz bar (w okresie wiosny i jesieni czynne od piątku do niedzieli) oraz pole do minigolfa. Nasz ośrodek to doskonałe miejsce na rodzinno-wędkarski urlop w okresie wakacyjnym – jest tam plaża z płytką wodą i plac zabaw dla dzieci.

Domki wędkarskie posiadają powierzchnię 32 m², salon z TV, 2 oddzielne sypialnie 2-osobowe (jedna z łóżkiem piętrowym, druga z 2-oma łóżkami pojedynczymi), w pełni wyposażoną kuchnię oraz łazienkę z WC i prysznicem. Dodatkowo weranda z meblami ogrodowymi. Domki przystosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych. Robert Taszarek mieszka w sezonie na terenie ośrodka i jest do Państwa dyspozycji.

Sprzęt pływający

Zmiany od sezonu 2013 dotyczą także łodzi wędkarskich. Są to te same jednostki, które niektórzy z Państwa znają z wcześniejszych pobytów w Valdemarsvik, jednak wyposażone w nowoczesny morski ploter/GPS (Garmin 620 map), co bardzo ułatwi poruszanie się po archipelagu. Wykonane z tworzywa łodzie (długość 4,35 m) są bezpieczne i wytrzymałe. Może z nich wędkować maksymalnie trzech wędkarzy. Łodzie wyposażone są w kierownice, elektryczny starter i oszczędne 15-konne silniki Tohatsu.

Mapa

Filmy z łowiska

Oferta wędkowania - orientacyjna cena

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:marzec-październik
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od niedzieli
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Skavsta/Arlanda i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:maks. 4 osoby w domku, istnieje możliwość dostawienia 1-2 łóżek za dopłatą, ale jest wtedy dość ciasno
Zakwaterowanie:domki wolnostojące
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:szkierowy archipelag o powierzchni ponad 10 000 ha
Przewodnik:zawarty w pakiecie
Cena:2 200,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 7 900,- PLN za 4 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 05.04.2022 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
 • nowy domek 4-osobowy bez pościeli i sprzątania końcowego
 • 2 łodzie wędkarskie plastykowe 4,3–4,4 m z silnikami spalinowymi Tohatsu (15 KM), kierownicą, ploterem/GPS (Garmin 620map)
 • pełna informacja wędkarska o łowisku
 • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
 • licencje wędkarskie na szkierach nie są wymagane
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko zlokalizowane w południowo-wschodniej Szwecji, oddalone:

 • ok. 255 km od Nynäshamn,
 • ok. 258 km od Karlskrony,
 • ok. 565 km od Ystad,
 • ok. 135 km od lotniska w Skavsta,
 • ok. 285 km od lotniska Arlanda.


Rodzaj wody i ryby
Łowisko szkierowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od marca do października), okoń (od maja do października), sandacz (od czerwca do października). .

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa od marca do października (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

 • oferta dla wędkarzy, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności pod okiem prawdziwego specjalisty
 • długi sezon wędkarski (marzec–październik), bardzo dobre wyniki także w miesiącach letnich
 • duża ilość drapieżników w łowisku
 • przewodnik znający dobrze okoliczne wody znacznie ułatwia łowienie i skraca czas poszukiwań
 • dobry sprzęt pływający wyposażony w GPS (ułatwia łowienie w archipelagu)
 • ograniczona ilość miejsc (rezerwujemy maksymalnie do 14 osób tygodniowo w ośrodku, które mają do dyspozycji olbrzymi areał wody)
 • świetne miejsce na połowy szczupaka na sztuczną muchę (obok spinningu)
 • sezonowa restauracja na miejscu

Atrakcje w okolicy

 • najpopularniejsze w Szwecji ZOO & Safari „Kolmarden”,
 • zbieranie grzybów i jagód w pobliskich lasach,
 • wycieczka do Västervik (restauracje, większe sklepy),
 • możliwość odwiedzenia aż 18 muzeów w Norrköping.

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.