Zatoka Gamlebyviken | Południowa Szwecja


O łowisku

Szczególnie dobre wiosną

Świadczy o tym choćby fakt, że rejon Gamleby został włączony jako jeden z trzech sektorów do słynnych europejskich zawodów szczupakowych, rozgrywanych w minionych latach właśnie w Västervik. Zatoka Gamlebyviken to wybitnie szczupakowa woda, niezwykle bogata w roślinność zanurzoną i przybrzeżne trzcinowiska. Podobnie jak w innych łowiskach szkierowych, tak i w Gamleby ze względu na bardzo wysoką żyzność wody i niewyczerpane ilości pokarmu drapieżniki o wiele szybciej niż w jeziorach czy rzekach osiągają duże rozmiary i są zdecydowanie bardziej waleczne od swoich śródlądowych pobratymców. Wiosną, bezpośrednio po tarle, jest tutaj bardzo dużo grubych drapieżników - o wiele więcej niż w okolicach otwartego morza. Szczupaki intensywnie żerują na płytkiej wodzie, polując na trącą się białą rybę. Przy sprzyjających okolicznościach i odrobinie szczęścia można złowić wówczas nawet kilka okazów jednego dnia. Mniejszych sztuk z reguły jest tak wiele, że po kilkunastu przestaje się je liczyć.

Trzeba łowić aktywnie

Również jesienią łowisko obdarza pięknymi rybami. Brań jest co prawda nieco mniej niż na wiosnę, za to na naszych zestawach o wiele częściej meldują się duże sztuki. Poza przedstawicielami gatunku Esox lucius w Gamlebyviken z powodzeniem możemy łowić również okonie oraz białą rybę. "Pasiaste" drapieżniki w zatoce Gamleby żerują praktycznie przez cały rok, ale na najlepsze wyniki możemy liczyć zwłaszcza pod koniec lata i jesienią. Właśnie ten okres szczególnie sprzyja połowom okoniowych okazów, a trafienie na intensywne żerowanie tych ryb jest zawsze miłym przerywnikiem w łowieniu szczupaków. Kluczem do wędkarskiego sukcesu, tak jak na większości szkierowych łowisk, jest częste przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Jeśli przez kilka minut nie mamy brań, warto szybko zmienić stanowisko. Często kolejna zatoka, choć na pierwszy rzut oka identyczna jak poprzednia, potrafi obdarować piękną rybą. W ten sposób znacznie zwiększamy obławiany przez nas obszar i tym samym prawdopodobieństwo znalezienia żerujących ryb. Drapieżniki w Gamleby w dużym stopniu występują wyspowo przemieszczając się za ławicami białej ryby, dlatego po złowieniu jednej sztuki z reguły możemy liczyć w danym miejscu na co najmniej kilka brań. Zatoka jest dosyć rozległa (18 km długości) i ma liczne małe zatoczki porośnięte trzcinami i zanurzoną roślinnością, co sprawia, że wędkowanie jest możliwe przy każdej niemal pogodzie - nawet podczas silnego wiatru.

Rezydent wędkarski Robert Taszarek

Miło nam zakomunikować, że naszym rezydentem i ekspertem na szkierowych wodach zatoki jest były wieloletni trener kadry narodowej, jeden z najlepszych polskich spinningistów - Robert Taszarek. W przebogatym trenerskim dorobku Roberta są drużynowe i indywidualne tytuły spinningowego mistrza świata. W okresie wiosennych turnusów Robert jest na miejscu, aby służyć swoją radą odnośnie doboru sprzętu i skutecznych technik połowu. Każda grupa przyjeżdżająca do Gamleby ma w pakiecie minimum dwie 8-godzinne tury wspólnego łowienia z Robertem (dokładny terminarz klienci ustalają na miejscu z Robertem). Za dodatkową opłatą na miejscu, czas osobistego przewodnictwa Roberta można przedłużyć. Poza tym, Robert jest oczywiście cały czas do Państwa dyspozycji w ośrodku odnośnie do udzielania porad i wskazówek dotyczących wędkowania. Na życzenie nasz rezydent przeprowadza także autorskie seminaria, przybliżające poszczególne metody połowu oraz przynęty (np. jerkbaity, obrotówki czy duże gumowe jigi). Robert jest wędkarzem niezwykle doświadczonym, kulturalnym i cierpliwym – łowienie w jego asyście to prawdziwa przyjemność. Mamy nadzieję, że z pomocą takiego eksperta Państwa szansa na doskonałe połowy znacznie wzrośnie niepomiernie, a nauka wyniesiona ze wspólnego wędkowania będzie procentować przez długie lata!

Dostępność łowiska

Na najlepsze tereny wędkarskie można dotrzeć jedynie łodzią. Wędkowanie z brzegu jest dosyć trudne, choć w niektórych miejscach możliwe. Niemniej wyniki przy wędkowaniu z brzegu z reguły nie są rewelacyjne.

Rekomendowane metody połowu

Szczupaki łowi się przede wszystkim na spinning, choć zarzucony w dobrym miejscu zestaw z martwą rybką też potrafi dać wspaniałe rezultaty. Na łowisku obowiązuje zakaz trollingu. Jeśli chodzi o okonie, aby je dobrze połowić, należy zmienić szczupakowy sprzęt na lżejszy. Wówczas mamy szansę złowić na gumy czy obrotówki po kilka/kilkanaście dorodnych garbusów. Warunkiem jest również wcześniejsze znalezienie ich na dużym areale wodnym. Przy łowieniu okoni i szczupaków czasem trafi się ładny bałtycki jaź. Z kolei białą rybę (ławice leszczy i płoci liczą często tysiące sztuk) łowimy na spławik lub drgającą szczytówkę.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

W zatoce Gamlebyviken obowiązuje bezwzględny zakaz trollingu. Poza węgorzem (zakaz połowu) można zabierać z łowiska ryby do bieżącego spożycia, ale nie do przetwarzania czy zamrażarek. Gospodarze pozwalają na wzięcie maksymalnie 2 szczupaków dziennie na domek o wielkości 45-85 cm, ale mimo to apelujemy o umiar w zabijaniu tych tak atrakcyjnych sportowo ryb i narzucenie sobie jeszcze surowszych limitów. Dwie czy trzy kolacje rybne w czasie pobytu powinny świadomym wędkarzom całkowicie wystarczyć. Takie podejście daje szanse na utrzymanie pogłowia szczupaka na dobrym poziomie przez długie lata. W razie pytań udzielamy szczegółowych informacji.

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem.

Opinia eksperta

Jeśli ktoś marzy o naprawdę dużych szczupakach, to Gamleby – szczególnie wiosną – należy uznać za jedną z najlepszych opcji. Miejsce obfituje w wielkie ryby, które uwielbiają wygrzewać się na płyciznach tutejszych szkierowych zatoczek. Naszym zdaniem Gamleby to oferta typowo wędkarska - najlepiej będą się tutaj wędkarze nastawieni przede wszystkim na łowienie, łowienie i jeszcze raz łowienie. Zakwaterowanie w domkach na terenie ośrodka absolutnie odpowiada potrzebom wędkarzy, jednak brak im przestrzeni i luksusu niezbędnych na rodzinnym urlopie. Natomiast pod względem serwisu wędkarskiego (łodzie) i jakości łowiska to bez wątpienia jedna z lepszych ofert w południowej Szwecji.
Grzegorz Wieczorek


Zakwaterowanie

Zapewniamy zakwaterowanie w niewielkim ośrodku wędkarskim na obrzeżach miasteczka Gamleby, w bezpośrednim sąsiedztwie bardzo dobrych łowisk. Domki o średnim i wyższym standardzie są położone w parkowym, cichym i spokojnym otoczeniu. Domki są w odległości 50 do 150 m. od przystani łodziowej. Najbliższy sklep spożywczy, sklep wędkarski oraz stacja benzynowa znajdują się w centrum Gamleby, 3 km od ośrodka. W Gamleby znajdą też Państwo niewielką restaurację, bankomat oraz pomoc medyczną.

Standardowe domki wędkarskie w Gamleby są niewielkie (32 m2), ale nowe i komfortowo urządzone. Każdy posiada 2 oddzielne sypialnie 2-osobowe, salonik z kuchnią, łazienkę oraz werandę z meblami ogrodowymi.

Możliwa jest także rezerwacja domku 6-osobowego, który posiada 3 sypialnie (2 łóżka piętrowe), w pełni wyposażoną kuchnię oraz 3 oddzielne toalety. Więcej informacji w naszym biurze.

Standardowe domki wędkarskie w Gamleby

Galeria

Sprzęt pływający

Do dyspozycji wędkarzy wygodne i bezpieczne łodzie wędkarskie Crescent z silnikami spalinowymi 10-15 KM dla 2-3 osób. Niektóre z łodzi wyposażone są w GPS. Wszystkim klientom zapewniamy dokładne mapy batymetryczne Gamlebyviken oraz kompleksową informację wędkarską o tym łowisku.

Galeria zdjęć

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:kwiecień-październik
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od niedzieli
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Skavsta/Arlanda i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:maks. 4 osoby w domku
Zakwaterowanie:domki wolnostojące 4 lub 6-osobowe
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:szkierowy archipelag o powierzchni ponad 10 000 ha
Przewodnik:w pakiecie
Cena:2 200,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 8 800,- PLN za 4 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
 • domek 4-osobowy bez pościeli i sprzątania końcowego,
 • 2 łodzie wędkarskie plastikowe 4,5 – 5 m z silnikami spalinowymi 15 KM (4-suwy),
 • pełna informacja wędkarska o łowisku,
 • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu,
 • licencje wędkarskie na szkierach nie są wymagane
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko szkierowe (długa zatoka z licznymi trzcinowiskami) w południowo-wschodniej Szwecji w regionie Smaland, oddalone:

 • ok. 235 km od Karlskrony,
 • ok. 315 km od Nynäshamn,
 • ok. 430 km od Ystad,
 • ok. 168 km od Skavsta (lotnisko).


Rodzaj wody i ryby
Łowisko szkierowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od kwietnia do listopada), okoń (od maja do września), płoć i leszcz (od maja do września).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa od kwietnia do października (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

 • lokalizacja na końcu legendarnej zatoki Gamlebyviken
 • duża ilość okazowych szczupaków (szczególnie wiosną) – szansa na rybę 120 plus
 • dobre łodzie
 • wędkarski „klimat” ośrodka

Atrakcje w okolicy

 • wyścigi żużlowe w Västervik,
 • świat Astrid Lindgren w Vimmerby - niezwykły park rozrywki dla dzieci i dorosłych.