Rejon Bräcke | Środkowa Szwecja


O łowisku

Rozmaitość łowisk i piękno natury

Bräcke to niewielkie miasteczko leżące w szwedzkiej prowincji Jämtland – jednej z najpiękniejszych krain Skandynawii, nieco odrębnej kulturowo od reszty Szwecji, górzystej, pełnej lasów, zwierzyny (liczne niedźwiedzie!), a także kryształowo czystych jezior, rzek i strumieni. Głównym łowiskiem w okolicy Bräcke jest jezioro Revsundssjön – olbrzymi akwen o powierzchni 68 kilometrów kwadratowych i maksymalnej głębokości 40 metrów. Żyją w nim olbrzymie szczupaki i pokaźnych rozmiarów pstrągi (łowi się je głównie na trolling), a także okonie, sieje, płocie, lipienie i arktyczne palie.

Jednak największą atrakcją okolic Bräcke jest niezliczona liczba leśnych jezior, położonych często w zupełnie odludnej okolicy, otoczonych moczarami czy skalistymi pagórkami. Nasz partner w tym rejonie zapewnia możliwość wędkowania w kilkudziesięciu z nich, co jest jak na szwedzką skalę ewenementem. Na niektórych z nich stoją łódki, inne można obławiać z wędkarskich kajaków, które dostarczane są przez gospodarza na życzenie wędkarza nad wskazana wodę, na której często nie wędkuje nikt inny.

Jeziora te zasiedlają przede wszystkim liczne szczupaki, a złowienie nawet sztuki metrowej jest wszędzie bardzo realne. Kolejnym mocnym punktem jezior wokół Bräcke jest liczna populacja okonia, często dorastającego tu do imponujących 50 cm (1,5-2 kg). Walka z takimi garbusami to wielkie wyzwanie – szczególnie przy zastosowaniu delikatnego sprzętu spinningowego. W wielu wodach można łowić też jeziorowe pstrągi i lipienie, jak również jazie i arktyczne palie.

Miłośnicy ryb łososiowatych znajdą tu swój prywatny wędkarski raj w postaci legendarnej już rzeki Giman. Wijąca się przez górsko-leśne tereny prowincji Jämtland i Medelpad ma 80 km długości. Znajdziemy na niej liczne bystrza i progi wodne, a zasobność w pstrągi (w tym sztuki bardzo okazałe, przekraczające nieraz - i to znacznie - standardowe 1-2 kilo masy) i lipienie (bardzo dużo czterdziestaków i pięćdziesiątaków) jest tak znaczna, że licencje na sezon letni rozchodzą się już w styczniu jak przysłowiowe świeże bułeczki. Giman ma wiele atrakcyjnych odcinków - jak np. Herrevadströmmen, Górny Giman, Gimdalen czy Storasen-Albacken – dających szanse na połowy wielkich kropkowanych ryb zarówno muszkarzom, jak i spinningistom. Trudno nie wspomnieć też o bajkowo pięknych krajobrazach nad rzeką oraz otaczającym wędkarzy ze wszystkich stron rześkim leśnym powietrzu.

Uzupełnieniem wędkarskich walorów tego rejonu jest kilka jezior typu „put and take”, zarybianych pstrągami potokowymi, tęczowymi i paliami. Położone w lasach i nie oblegane bynajmniej przez tłumy, dają szansę na beztroski relaks, sporą dawkę wędkarskiej frajdy i nie gorsze łowy niż wody ze stuprocentowo dziką rybą. Trafiają się w nich nawet sztuki kilkukilogramowe!

Marcin – przewodnik, opiekun, kopalnia wiedzy

Olbrzymim atutem naszej oferty w Bräcke jest gospodarz. To Polak o imieniu Marcin – przesympatyczny facet pochodzący z Kielc. Mieszka już w Szwecji od kilku lat i przede wszystkim przyjmuje turystów z Polski na kajakowe spływy. Kajaki są bowiem jego największą życiową pasją. Jednak Marcin jest również zapalonym wędkarzem (o bardzo wysokich umiejętnościach – sami sprawdziliśmy!), postanowił więc służyć swoją pomocą nie tylko kajakarzom, ale także turystom z wędką. Tym bardziej, że tereny wędkarskie wokół Bräcke aż proszą się o ich częste odwiedzanie, mając przyjezdnym tak wiele do zaoferowania.

Marcin opiekuje się wszystkimi naszymi grupami przybywającymi do Bräcke. Dysponując cenną wiedzą, na jakiej wodzie danego dnia istnieją najlepsze warunki do wędkowania (wiatr, temperatura wody, aktywność ryb), rozdziela wędkarzy pomiędzy poszczególne łowiska, dbając oczywiście o możliwie najbardziej sprawiedliwy dostęp do wszystkich atrakcji dla poszczególnych osób i grup.

Można połowić z kajaka!

Jak już wspomnieliśmy, na życzenie Marcin może udostępnić wędkarzom kajaki, dzięki czemu jest szansa na spróbowanie tej coraz bardziej popularnej (szczególnie w Skandynawii) metody wędkowania. Kajak nie jest oczywiście tak stabilny jak łódź (wymaga więc nieco innej techniki i większej ostrożności), ale daje szansę na szybkie przemieszczanie się po wodzie oraz dotarcie do miejsc, gdzie zwodowanie klasycznej łódki nie jest możliwe. Na pewno dla wielu z Państwa będzie to ciekawa nowa przygoda, której warto posmakować!

Dostępność łowiska

Na najlepsze wyniki wędkarskie można liczyć wędkując z łodzi. Istnieje również możliwość wędkowania z profesjonalnych kajaków wędkarskich (dzięki temu w zasięgu są łowiska na których nie da się zwodować łodzi). W niektórych miejscach można także brodzić i łowić ryby z brzegu (ten sposób szczególnie skuteczny jest na rzekach).

Rekomendowane metody połowu

Drapieżniki - dozwolona metoda spinningowa, żywiec, martwa rybka, sztuczna mucha oraz trolling. Biała ryba - wszystkie metody połowów ryb spokojnego żeru.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Z łowiska można zabierać ryby tylko do bieżącego spożycia. Wymiar ochronny szczupaka: 45-75 cm (wszystkie większe ryby, niezależnie od kondycji, muszą zostać wypuszczone z powrotem do wody). W Szwecji nie praktykuje się zabierania ryb na zapas czy do zamrażarek. Obowiązuje całkowity zakaz wywożenia ryb do Polski.

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.

Lagom czyli w sam raz

Zapraszamy na krótki wywiad z Marcinem Marciniewskim – świętokrzyskim „scyzorykiem”, świetnym wędkarzem i miłośnikiem kajaków. Nasz partner w szwedzkim rejonie Bräcke jest pewien, że nie ma w Szwecji lepszego miejsca...

Czytaj wywiad

Wielki człowiek i wielki szczupak (2015)

Sławek Smółka to były reprezentant Polski i wicemistrz kraju w piłce ręcznej. Grał w Warszawiance razem ze Sławomirem Szmalem i Grzegorzem Tkaczykiem. Dysponował niegdyś rzutem tak silnym...

Czytaj reportaż z wyprawy


Zakwaterowanie

Do dyspozycji klientów oddajemy 4 apartamenty (2 x 3-osobowe i 2 x 4-osobowe). Każdy apartament wyposażony jest w 1 sypialnię (łóżka pojedyncze i piętrowe), niewielki aneks kuchenny z częścią jadalnianą, łazienkę z prysznicem i WC. Apartamenty znajdują się na obrzeżu miasteczka Bräcke.

Bräcke


Sprzęt pływający

Sprzęt pływający dostępny dla wędkarzy zależny jest każdorazowo od wybranego łowiska. Do dyspozycji dostępne są łodzie z silnikami spalinowymi 4-6 KM, duża łódź z silnikiem 70 KM (tylko z przewodnikiem), łodzie wiosłowe oraz profesjonalne kajaki wędkarskie.

Bräcke

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:dowolny (w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków)
Czas trwania:dowolna ilość dni
Dojazd:we własnym zakresie (samochód i prom, bądź samolot i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników: od 3 do 14 osób, na miejscu dostępne są apartamenty 3-4 osobowe
Zakwaterowanie:apartamenty (proste, ale z pełnym węzłem sanitarnym)
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:rzeki wraz z rozlewiskami, liczne mniejsze i większe jeziora w okolicy
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze
Cena:1850,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 6 000,- PLN za 4 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 02.09.2022 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
W cenie:
 • apartament 4-osobowy (w cenie poszewki na pościel i ręczniki),
 • 2 łodzie wędkarskie z silnikami spalinowym (różne jeziora),
 • przewodnik wędkarski (wprowadzenie, wskazanie łowisk) na pierwszy dzień pobytu,
 • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu.

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowiska zlokalizowane w rejonie Bräcke. Miasteczko Bräcke oddalone jest:

 • ok. 540 km od Nynäshamn,
 • ok. 970 km od Karlskrony,
 • ok. 450 km od lotniska Sztokholm/Arlanda,
 • ok. 80 km od najbliższego lotniska Östersund).


Bräcke

Rodzaj wody i ryby
Łowisko jeziorowe-rzeczne. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak, okoń, sieja, palia alpejska (arctic char), lipień, pstrąg potokowy. Sezon wędkarski trwa od maja do września (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski dowolny (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

 • do dyspozycji przez cały czas kilkanaście różnych łowisk
 • pod względem wędkarskim bardzo dobrze, pod względem mieszkaniowo-bytowym przyzwoity szwedzki standard
 • duża ilość brań (szczupak, okoń)
 • rozmaitośc gatunków
 • grube okonie (nawet ponad 50 cm)
 • leśne jeziorka typu "put and take" (palia, pstrąg)
 • rzeki pełne pstrągów i lipieni
 • przepiękne, dzikie tereny
 • możliwość wędkowania na dziewiczych wodach z kajaka
 • fantastyczne tereny na wyprawy kajakowe i piesze
 • polskojęzyczny gospodarz

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.