Szkiery Arkösund | Południowa Szwecja


O łowisku

Raj dla zmęczonych Szwedów

Nazwę swą archipelag zawdzięcza portowemu miasteczku Arkösund, które jest głównym ośrodkiem turystycznym półwyspu Vikbolandet. Archipelag Arkösund jest jednym z ulubionych regionów wypoczynkowych Szwedów. Decydują o tym: doskonały mikroklimat, czyste powietrze, zielone lasy, dziewicza piękna natura, sielski charakter oraz przede wszystkim bliskość wody, dająca szansę na nieskrępowane uprawianie różnorodnych sportów i rekreacji wodnej. Sporo tu więc żaglówek i kajaków, nie ma jednak zbyt wielu wędkarzy.

Znakomite tereny wędkarskie

Arkösund należy do tych miejsc, które śmiało można polecić na spędzenie wędkarskiego urlopu w Szwecji. Poza krótkimi letnimi wakacjami (lipiec i początek sierpnia) oraz weekendami nie ma tu zbyt wielu ludzi - wszędzie panuje cisza i spokój. Archipelag tworzy olbrzymia ilość szkierowych wysepek o różnej wielkości. Jedne z nich są porośnięte lasem, inne mają charakter łąkowy, inne jeszcze są zupełnie nagimi wygładzonymi skałami. W okolicy stałego lądu sporo jest płytkich zatok i zatoczek porośniętych bujnymi trzcinowiskami. Za pasem szkierów widać otwarte wody Bałtyku lub wielkiej zatoki Braviken, słynącej z połowów gigantycznych szczupaków. Płynąc w przeciwną stronę, po kilkudziesięciu minutach dotrzemy do kolejnej słynącej ze znakomitych połowów szczupaka zatoki Slatbaken oraz zewnętrznych wysepek archipelagu Świętej Anny, gdzie na porośniętych bogatą roślinnością podwodną płyciznach mamy szanse na liczne spotkania z zębatymi drapieżnikami.

Łowić można nawet z pomostu

Ale aby pięknie połowić, nie musimy się zbytnio oddalać od naszego miejsca zakwaterowania. Już w bezpośredniej bliskości domku możemy liczyć na brania dorodnych szczupaków i okoni, szczególnie w okresie wiosennym. Jeśli najbliższa zatoka nam się znudzi, w niedalekiej okolicy mamy dziesiątki wspaniałych miejsc, gdzie miłośnicy wypoczynku z wędką mają możliwość połowienia pięknych okazów szczupaka, okonia, sandacza czy białej ryby. Wiosną jest również szansa na srebrzystą bałtycką troć.

400 szczupaków i niezadowoleni...

Pogłowie ryb jest bardzo duże, można powiedzieć: naturalne. Wędkarze niemieccy, którzy od kilku lat przyjeżdżają do jednego z oferowanych przez nas domków, nie zetknęli się tutaj ze zbyt wieloma konkurentami, a ich wyniki mogą wprawić w zachwyt każdego miłośnika spinningu. Na przykład wiosną 2008 roku czteroosobowa grupka złowiła w ciągu dwutygodniowego urlopu około 400 szczupaków o średniej masie 2-3 kg (w tym oczywiście kilkanaście metrówek)! Wynik ten nie został uznany przez nich za szczególny sukces, gdyż w poprzednich latach bywało jeszcze lepiej... Wówczas szyki popsuła im zmiana pogody i wyraźne ochłodzenie.

Nasze dwudniowe testowe łowienie przyniosło wiele brań i emocjonujących momentów związanych z holem i podbieraniem ryb. I choć tym razem nie padła ryba przekraczająca magiczny metr długości, te mniejsze dostarczyły również wiele wędkarskiej frajdy. Były silne, waleczne i na tyle duże, że będziemy je długo pamiętać. Szczególnie te, które wzięły na płytkiej wodzie, gdyż ich wyrywające kij z ręki ataki były doskonale widoczne. Zdjęcia z naszych połowów są do obejrzenia galerii po lewej stronie. Wszystkich zainteresowanych połowami w Arkösund z biurem Eventur udzielimy szczegółowych informacji odnośnie do techniki i taktyki łowienia na wodach tego pięknego archipelagu.

Dostępność łowiska

Najlepiej wędkować z łodzi z silnikiem spalinowym, która umożliwi dostęp do najlepszych stanowisk szczupaka, sandacza, okonia oraz białej ryby. Wędkowanie z brzegu jest tu i ówdzie możliwe, ale dostęp utrudniają tereny bagienne, skały lub trzcinowiska. Przydatne wodery.

Rekomendowane metody połowu

Drapieżniki - spinning, metoda trollingowa (tylko na wodach zewnętrznych - publicznych, nie prywatnych), a także żywiec i martwa rybka. Na płytkich zatokach również metoda muchowa. Biała ryba - wszystkie metody połowów ryb spokojnego żeru, np. feeder czy spławik.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Z łowiska można zabrać dziennie 2 szczupaki w rozmiarze 50-85 cm na domek. Ponadto z łowiska można zabierać białą rybę oraz 6 okoni dziennie na domek. Niniejsze ograniczenia mają zapobiec dewastacji tego wspaniałego łowiska (taki smutny los spotkał już wiele bardzo rybnych niegdyś wód) i umożliwić korzystanie z jego bogactw przez długie lata.

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.


Zakwaterowanie

Oferujemy zakwaterowanie w niewielkim gospodarstwie agroturystycznym położonym nad brzegiem szkierowej zatoki, w cichej i spokojnej okolicy. Na terenie gospodarstwa znajdują się 3 wolnostojące domki przeznaczone dla wędkarzy. Odległość od miasteczka Arkösund, gdzie znajdziemy sklep spożywczy oraz stację benzynową - ok. 5 km.


Komfortowy drewniany domek, znajdujący się ok. 150 m od przystani łodziowej. Są w nim: salon wypoczynkowy z kominkiem, 2 oddzielne sypialnie z łóżkami pojedynczymi (plus łóżko na poddaszu), w pełni wyposażona kuchnia oraz łazienka. Dodatkowo weranda z meblami ogrodowymi i grillem.


Powierzchnia ok. 50 m2. Na dole znajdziemy 2-osobową sypialnię oraz obszerny garaż, gdzie można schować sprzęt i ubiór wędkarski. Na pierwszym piętrze znajduje się salon z TV oraz wyposażonym aneksem kuchennym, niewielka sypialnia z łóżkiem piętrowym oraz łazienka (prysznic, WC). W salonie znajdziemy także sofę, gdzie może spać piąta osoba. Duży balkon z meblami ogrodowymi oraz widokiem na morze. Do dyspozycji grill. Odległość od przystani łodziowej - ok. 150 m.


Prosty i schludny domek o podstawowym standardzie i powierzchni 28 m2. W środku znajdziemy salonik z wyposażonym aneksem kuchennym, 1 sypialnię z łóżkiem piętrowym oraz niewielką łazienkę (prysznic, WC). W pokoju dziennym znajduje się sofa, na której w razie potrzeby może spać trzecia osoba. Wielką zaletą domku jest jego położenie - znajduje się bezpośrednio przy wodzie (weranda zbudowana na palach). Meble ogrodowe oraz grill - na wyposażeniu. Do łodzi wędkarskiej jest zaledwie kilka metrów od drzwi boathouse’u.

Sprzęt pływający

Na przyjezdnych wędkarzy czekają plastikowe, obszerne łodzie wędkarskie (3-osobowe), wyposażone w silniki spalinowe o mocy 8-25 KM. Paliwo do łodzi płatne jest na miejscu, według zużycia. Biuro Eventur zapewnia wszystkim klientom mapy batymetryczne łowiska oraz pełną informację wędkarską.

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:marzec-październik
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Skavsta/Arlanda i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:maks. 6 osób w domku
Zakwaterowanie:domki wolnostojące
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:szkierowy archipelag o powierzchni ponad 10 000 ha
Przewodnik:nie ma przewodnika
Cena:1 650,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 6 660,- PLN za 4 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
 • domek 4-osobowy bez pościeli i sprzątania końcowego
 • 2 łodzie wędkarskie plastikowe 4,2–4,5 m z silnikami spalinowymi (8-15 KM)
 • pełna informacja wędkarska o łowisku
 • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
 • licencje wędkarskie na szkierach nie są wymagane
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko szkierowe w południowo-wschodniej Szwecji, położone nieopodal miasta Norrköping (ok. 50 km), oddalone:

 • ok. 378 km od Karlskrony,
 • ok. 237 km od Nynäshamn,
 • ok. 73 km od Skavsta (lotnisko).


Rodzaj wody i ryby
Łowisko szkierowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od kwietnia do listopada), okoń (cały rok), sandacz (od czerwca do października), płoć i leszcz (od maja do września), troć (wiosna).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa od marca do października (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje - na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

 • bardzo blisko od promu w Nynäshamn
 • mało wędkarzy, dużo ryb
 • bardzo duża powierzchnia dostępnych łowisk
 • domki nad samą wodą

Atrakcje w ololicy

 • Sztokholm
 • Norrköping
 • Park Zoologiczny Kolmarden (dzikie zwierzęta)

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.