Jezioro Fiolen | Południowa Szwecja


O łowisku

30 metrów szczupaków!

Poza kilkoma w roku niewielkimi zaciągami siecią (to lokalna tradycja kultywowana od kilkuset lat) miejscowi nie łowią ryb, a nad wodą brak ośrodków wędkarskich i rozbudowanej infrastruktury turystycznej. Jedyny wędkarz, jakiego możemy spotkać na jeziorze, to pływający charakterystycznym canoe Ronnie Isacsson - bezdyskusyjny lider (i najprawdopodobniej zwycięzca) w rankingu "Meter Ligan" za rok 2007, prowadzonym przez szwedzki magazyn wędkarski "Fiske for alla". Zasady rankingu były następujące: przez cały rok wędkarze zgłaszali do redakcji złowione szczupaki, które przekraczały metr długości. Zwyciężał ten, kto przez cały sezon wykazać się mógł największą łączną długością złowionych metrowych szczupaków. Warunkiem było, aby każde trofeum uwiecznione zostało na fotografii i wypuszczone z powrotem do wody (no kill). Ronnie do września 2007, kiedy powstawał ten tekst, złowił łącznie 29 ponadmetrowych szczupaków o łącznej długości przekraczającej 30 m! Niemal wszystkie zostały złowione właśnie na Fiolen, a najdłuższa ryba miała 122 cm długości. Te doprawdy niesamowite wyniki dawały Ronnie Isacssonowi zdecydowane prowadzenie w rankingu.

Metrówki biorą czasem już z pomostu...

Jezioro Fiolen ma owalny kształt i mało urozmaiconą linię brzegową, a trzciny występują jedynie na niewielkim jej fragmencie. Jest tylko jedna niezbyt duża wyspa. Za to pod wodą nie jest już tak monotonnie jak na jej powierzchni. Dno jest niezwykle różnorodne, pełne garbów, zatopionych głazów, dołków i łąk roślinności zanurzonej. Maksymalna głębokość dochodzi do 12 m, a przeciętna wynosi 2-3 m. Pływając po Fiolen z echosondą zobaczymy gigantyczne stada drobnicy, głównie płoci i uklei. Takie warunki to wymarzone środowisko dla szczupaka, którego jest tutaj wielkie bogactwo, a egzemplarze okazowe możemy łowić niemal codziennie. Dość powiedzieć, że w trakcie krótkiej wizyty wiosną 2007 roku ekipa Eventuru złowiła podczas jednodniowej sesji dwa ponadmetrowe esoksy, z których jeden miał równe 12 kg! Ten okaz padł na dżerka zarzuconego z pomostu obok domku. Ponadto złowiliśmy trzy szczupaki czterokilogramowe i sześć mniejszych ważących 2-3 kg. Uzupełnieniem tych pięknych rezultatów były dwa okonie o masie 1,1 kg każdy! Potencjał wody potwierdziły udane połowy naszych klientów w kolejnych sezonach. Wielu z nich rezerwuje teraz nawet po dwa wyjazdy rocznie nad to niezwykłe, nawet jak na szwedzkie realia, jezioro.

Dostępność łowiska

Szansę na najlepsze wyniki daje wędkowanie z łodzi. Można również spróbować z brzegu - np. z pomostu zlokalizowanego nieopodal domku.

Rekomendowane metody połowu

Na drapieżniki polecamy przede wszystkim spinning oraz lekki trolling z ręki. Wiosną skuteczna będzie metoda dżerkowa. Muszkarze mogą spróbować swych sił na duże szczupakowe streamery, szczególnie w płytszych rejonach jeziora. Na ryby spokojnego żeru zalecamy metodę spławikową lub gruntową.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Ze względu na wyjątkowość jeziora Fiolen oraz jego małe rozmiary od sezonu 2008 szczupak objęty został całkowicie zasadą "no kill". Wędkarze zainteresowani konsumpcją złowionych ryb mogą na życzenie połowić sandacze w jednym z sąsiednich leśnych jezior.

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem.

Moja opinia o łowisku

To niebywałe wprost jezioro. Wędkowałem tam już kilka razy i zawsze łowiło się dużo szczupaków. Szczególnie spektakularny był pierwszy wyjazd. Piotr, z którym we dwóch przybyliśmy nad Fiolen, złowił olbrzymiego szczupaka rzutem z pomostu, czekając na mnie przy łodziach.

A potem, wielokrotnie jeszcze jezioro potwierdzało swój wielki potencjał. Domek mały, ale wygodny i przytulny, nad samą wodą. Do dobrych miejscówek zaledwie 5 minut łodzią. A oprócz nas jeszcze tylko jeden Szwed łowiący z canoe. Dla mnie – oferta marzeń!

Robert z Warszawy


Zakwaterowanie

Oferujemy zakwaterowanie w kameralnym gospodarstwie agroturystycznym. Do dyspozycji gości oddajemy dwa domki, z których jeden leży na samym brzegu jeziora, a drugi na wspomnianej wyspie. Domek na brzegu ma wszelkie wygody: elektryczność, łazienkę z WC (ten sam budynek, osobne wejście), kuchnię z lodówką, salon i małą sypialnię. W domku mogą mieszkać maksymalnie 3 osoby. Drugi domek na wyspie wprawdzie aneks kuchenny i sypialnię, pozbawiony jest jednak bieżącej wody, kanalizacji i prądu. Toaleta na zewnątrz. Domek na wyspie może służyć części wędkarskiej grupy jako miejsce do spania, a posiłki można wspólnie przygotowywać w pierwszym domku na brzegu. Transport łodzią na wyspę zajmuje dosłownie 5 minut. Na życzenie istnieje możliwość stołowania się u gospodarzy. Najbliższy sklep spożywczy i stacja benzynowa znajdują się w Moheda, ok. 10 km od domków.

Fiolen

Galeria

Sprzęt pływający

Do połowu ryb zapewniamy aluminiowe łodzie wędkarskie Linder (do 3 osób na łodzi) z napędem silnikami elektrycznymi (akumulatury ładuje i wymienia gospodarz) i spalinowymi 2-4 KM. Biuro Eventur Fishing zapewnia kompleksową informację wędkarską o łowisku.

Galeria zdjęć

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:cały rok, poza okresami pokrywy lodowej
Czas trwania: pobyty 7-dniowe, rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (prom + samochód bądź samolot np. na lotnisko Skavsta i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników: w zależności od pojemności domku, zwykle od 2 do 4 osób
Zakwaterowanie:domki wolnostojące
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:jezioro
Przewodnik:brak
Cena:1 534,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 3 osobach uczestniczących (łącznie 4 600,- PLN za 3 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
 • domek 3–osobowy z pościelą i sprzątaniem końcowym,
 • łódź wędkarska z silnikiem 2-4 KM,
 • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy wędkarskie, profesjonalne doradztwo,
 • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu,
 • licencje wędkarskie.
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko jeziorowe o powierzchni ok. 160 ha, położone w leśnej okolicy nieopodal Växjö w południowej Szwecji, oddalone:

 • ok. 151 km od Karlskrony,
 • ok. 299 km od Ystad,
 • ok. 355 km od Skavsta,
 • ok. 245 km od Malmö.


Rodzaj wody i ryby
Łowisko jeziorowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupaka (od kwietnia do listopada), okonia (od kwietnia do października), płoci i leszcza (od maja do września).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa cały rok (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

 • kameralne łowisko jeziorowe w południowej Szwecji
 • cisza, spokój, domek nad samą wodą
 • ponadprzeciętna zasobność w szczupaki
 • dużo egzemplarzy okazowych
 • tu łowił rekordzista Szwecji w ilości metrowych szczupaków złowionych przez jeden sezon