Nasz blog wędkarski

Król norweskich fiordów

Sognefjord i jego okolice

Z archiwum wypraw / Piotr Motyka / Norwegia

200, 1300, 1000. Trzy liczby opisujące trzy wymiary, jak trzy wymiary kobiety, startującej w konkursie piękności. 200 kilometrów długości, 1300 metrów głębokości i 1000 metrów wysokości ścian skalnych, wznoszących się ponad lustro wody. To trzy istotne parametry opisujące największy fiord Norwegii i drugi pod względem rozmiarów fiord na świecie. Do tego trzeba jeszcze dodać parametr najważniejszy: niewysłowione piękno.

Gigantyczny Sognefjord leży w krainie Sogn og Fjordane w zachodniej Norwegii, zwanej przez podróżników „Krainą Fiordów”. Należy do tych miejsc, które trudno ominąć turystom, stąd spokojne zazwyczaj lustro wody przecinają co i rusz wielkie statki linii Hurtigruten. A na ich pokładach Japończycy, Amerykanie, Niemcy i przedstawiciele innych, kochających podróże nacji (tak było przed pandemią i tak będzie po niej - taką przynajmniej żyjemy nadzieją).

Wędkarstwo

Można też podziwiać Sognefjord objeżdżając go samochodem. Jest to równie atrakcyjna forma, gdyż z położonych na otaczających fiord wzgórzach punktów widokowych (niestety nie tak licznych, jak by się chciało) rozpościerają się fantastyczne panoramy. Prawdziwa gratka dla amatorów fotografii! Utrudnieniem objazdu są jednak ciągłe przeprawy promowe przez boczne odnogi fiordu. A może to dodatkowa atrakcja? Tak, zdecydowanie lepiej spojrzeć na to w ten sposób.

Ale samochodem nie zrobimy niestety pełnej pętli wokół tego przyrodniczego cudu, gdyż na niektórych fragmentach wybrzeża brak po prostu drogi. Możemy za to podziwiać liczne atrakcje – bezpośrednio przy trasie lub też nieznacznie z niej zbaczając. Są to wspaniałe kościoły słupowe w Vik, Urnes i Borgund, centrum norweskiego dzikiego łososia nad brzegiem rzeki Laerdalselva, niezwykła kolej Flamsbana wspinająca się od poziomu morza na wysokość 866 metrów na płaskowyżu Hardangervidda, urokliwe miejscowości – Balestrand, Sogndal, Flam czy Leirvik, liczne wodospady, ośnieżone szczyty, lodowce i spektakularne dzieła norweskiej inżynierii – mosty i tunele, z najdłuższym w tym kraju (a także na świecie!) wydrążonym w skale tunelem łączącym miasteczka Laerdal i Aurland (24,5 km).

Wędkarstwo
Wędkarstwo
Wędkarstwo

Ten fiord, tak jak i inne, powstał w wyniku działania lodowca zsuwającego się z gór i żłobiącego dolinę. Siła napierających mas lodu była tak wielka, że głębokość fiordów na ich końcu jest często zbliżona do wysokości górujących nad nimi szczytów (z kolei w miarę zbliżania się do ujścia fiordy wypłycają się). Po zakończeniu epoki lodowcowej i stopieniu się lodu w doliny wlał się ocean tworząc prawdziwe krajobrazowe perły – górskie doliny wypełnione morską wodą.

Niezwykle piękne są boczne odnogi Sognefjordu – szczególnie najwęższy Naeroyfrjord i malowniczy Aurlandsfjord, z którego brzegów rozpoczyna swą wspinaczkę wspomniana kolej Flamsbana.

Piotr Motyka
Bjørnestad, lipiec 2013


Więcej o blogu

Witam serdecznie wszystkich Wędkarskich Podróżników!

Nazywam się Piotr Motyka i jestem gospodarzem oraz redaktorem tego bloga.

Na blogu znajdziecie wiele moich tekstów, zdjęć oraz reportaży, ale także materiały autorstwa moich Kolegów „po kiju”. Część z nich prezentowana jest również na stronie fishingexplorers.com, inne tylko tutaj. Tematem są wędkarskie podróże, a wszystko adresowane jest do ludzi, którzy tak jak my je kochają.

Zapraszam serdecznie!

Siedziba biura

EVENTUR FISHING
ul. Roentgena 23 lok. 21, III piętro
02-781 Warszawa

biuro czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 09.00-17.00

telefon: + 48 22 894 58 12
faks: + 48 22 894 58 16