Jezioro Tåkern | Południowa Szwecja


O łowisku

Niespotykane jezioro

Szwedzkie jezioro Tåkern zlokalizowane jest w regionie Östergötland, nieopodal wielkiego „śródlądowego morza” czyli jeziora Wetter. Tåkern to niezwykle płytki zbiornik (prawie na całej powierzchni jego głębokość nie przekracza 1 metra), okolony gigantycznymi trzcinowiskami, co jest w Szwecji sporą rzadkością. Jezioro ma około 45 km², z czego ponad 25% powierzchni stanowią trzciny. Nasi goście mają prawo łowić na obszarze ok. 250 ha, który stanowi jeden z najbardziej atrakcyjnych wędkarsko obszarów akwenu. Znajduje się tu kilka bardzo płytkich zatok, w części porośniętych także grążelami. Jezioro Tåkern należy do kilku prywatnych właścicieli, nie jest ogólnodostępne do wędkowania, nawet dla obywateli szwedzkich. Panuje tu całkowita cisza oraz spokój. Łowić na jeziorze mogą jedynie osoby, które uzyskały zgodę od jednego z właścicieli. W praktyce oznacza to, iż podczas pobytu będą Państwo prawdopodobnie jedynymi wędkarzami na obszarze całego jeziora – a przynamniej w części należącej do naszego gospodarza (ok. 250 ha). Śmiało można więc powiedzieć, iż jest to woda trochę dziewicza.

Tåkern ma jednak też jednak jedną wadę, o których musimy wspomnieć. Z uwagi na niewielką głębokość wody, silny wiatr może doprowadzić tu do powstania uciążliwej fali, utrudniającej lub wręcz uniemożliwiającej wędkowanie kiedy do dyspozycji mamy jedynie silnik elektryczny. Oczywiście takie zjawiska nie występują często i nie trwają zazwyczaj dłużej jak 1 dzień, niemniej od czasu do czasu mogą się zdarzyć i trzeba się z tym liczyć (szczególnie wczesną wiosną oraz późną jesienią). Dla wędkarza przybywającego na tygodniowy urlop mogą być one pewną niedogodnością, ale nie odbiorą mu szans na znakomite wyniki w pozostałe dni z lepszą pogodą.

Rezerwat ptaków

Tåkern jest jednym z największych w Europie ścisłych rezerwatów ptactwa - co roku dziesiątki tysięcy przedstawicieli wielu gatunków ptaków wędrownych zatrzymują się tutaj na odpoczynek podczas sezonowych migracji (nad jeziorem obowiązuje nawet zakaz lotów samolotami i śmigłowcami). Z tego powodu przybywający tu goście muszą stosować się do zasad ustanowionych przez szwedzkie władze (jezioro to strefa ciszy, dodatkowo nie wolno wpływać łodzią w niektóre części jeziora ani zbliżać się do miejsc lęgowych ptaków). Więcej informacji na ten temat przekażemy Państwu przed wyjazdem.

Tåkern szczupakiem stoi

Na Tåkern można łowić przed wszystkim szczupaki. Cześć jeziora, na której zapewniamy łowienie, należy od wielu dziesięcioleci do arystokratycznej szwedzkiej rodziny, która zawsze dbała o ochronę natury – a w szczególności rybostanu i ptactwa. Dlatego obfitość szczupaków jest tu duża, a przeciętny rozmiar w granicach 60-80 cm! Występują one na całej powierzchni jeziora, a ich skupiska mogą czasem liczyć nawet kilkadziesiąt sztuk w jednej, malutkiej zatoce. Są takie momenty, gdy żarłoczne drapieżniki biorą przynęty w każdym niemal rzucie, a wynik w granicach kilkunastu sztuk dziennie na osobę (w tym ryby osiemdziesięcio- i dziewięćdziesięciocentymetrowe, a nawet większe) zdarza się nie tylko od święta. Ze względu na swój charakter, Tåkern jest doskonałym miejscem na połowy szczupaków takimi metodami, jak sztuczna mucha, dżerkowanie czy spinning z użyciem przynęt powierzchniowych (np. poppery). Atakujące na płyciznach szczupaki wzbijają w powietrze gejzery wody, co wywołuje u wędkarzy prawdziwą euforię. Wiele brań jest doskonale widocznych w przejrzystej wodzie jeziora. To doprawdy jedno z najlepszych łowisk szczupaka w południowej Szwecji. Na najlepsze wyniki w połowach można liczyć wiosną (kwiecień-czerwiec) oraz w okresie jesiennym (wrzesień-listopad).

Inne gatunki

Poza szczupakami Tåkern obfituje w grube okonie, wielkie stada olbrzymich linów (często widać czmychające spod łódki parokilogramowe złote kolosy), płocie, leszcze, a także złotołuskie wzdręgi, które można z powodzeniem poławiać na spinning bądź sztuczną muchę. Wieczorem przy trzcinach jest zawsze wielka szansa na kilka ryb w granicach 1 kg (40 cm lub więcej), co stanowi rekord niejednego europejskiego kraju. Te wszystkie czynniki sprawiają, że Tåkern można uznać za wodę bardzo atrakcyjną dla wędkarzy.

Szczupaka nie zabijamy

Na jeziorze Tåkern obowiązuje zasadniczo praktyka „no kill” w stosunku do szczupaka. Złowione sztuki należy ostrożnie wypuszczać z powrotem do wody. Do konsumpcji można zabrać jedna sztukę dziennie na domek w rozmiarze 60-80 cm. Ryby innych gatunków można zabierać do bieżących potrzeb konsumpcyjnych.

Dostępność łowiska

Na jeziorze łowimy z łódek z silnikami elektrycznymi lub wiosłowych. Dostępność jeziora z brzegu jest utrudniona przez szeroki pas gęstych trzcin. Na sztuczną muchę można spróbować wędkowania z belly boat (jeżeli ktoś zechce przywieźć własny sprzęt).

Rekomendowane metody połowu

Na szczupaki i okonie zalecamy spinning z użyciem różnorodnych przynęt (np. gumy, woblery czy błystki obrotowe) oraz metodę dżerkową (głównie wiosną). Szczupaki świetnie reagują też na sztuczną muchę. Na liny - rekomendujemy spławik bądź feeder. Na wzdręgi - spinning (małe wirówki) lub sztuczną muchę. Na szczupaki i okonie dozwolony jest też lekki trolling „z ręki”.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Szczupaki łowimy generalnie wg zasady „złów i wypuść”. Zabierać można tylko jedną sztukę dziennie w rozmiarze 60-80 cm na domek do bieżącej konsumpcji. Ryby innych gatunków zabieramy wg potrzeb konsumpcyjnych w dniu połowu. Zakaz wywożenia zamrożonych filetów. Należy bezwzględnie przestrzegać granic rejonu, który jest udostępniony do wędkowania, aby nie naruszać prywatności innych właścicieli.

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.

W mediach

Cudowna podróż
„Spojrzałem na przeźroczystą, zielonkawą wodę przed dziobem powoli płynącej łodzi i oniemiałem – wszędzie eksplodowały niewielkie gejzery jasnobrązowego mułu – jakbyśmy wpłynęli na gęste pole minowe – a wśród nich przesuwały się niespiesznie sylwetki dużych ryb, Zacząłem w pośpiechu liczyć: jeden, dwa, trzy… po piętnastej straciłem rachubę, ponieważ co chwilę pojawiały się nowe. Nie uciekały w popłochu, lecz majestatycznie rozpływały się na boki, jakby z ociąganiem ustępując drogi naszej łodzi.”

Fragment artykułu Jacka Kolendowicza „Cudowna podróż” o jeziorze Tåkern, zamieszczonego w magazynie „Wędkarski Świat” nr 09/2011. Archiwalny egzemplarz z pełną wersją artykułu można nabyć w redakcji.


Zakwaterowanie

Wędkarze kwaterują nad jeziorem Tåkern w wolnostojącym, klimatycznym domku myśliwskim, zlokalizowanym około 100 metrów od jeziora. Dom stoi w zupełnie odludnej okolicy, w otoczeniu łąk i małych leśnych zagajników. Brak innych sąsiadów w pobliżu. Posiada na parterze spory salon dzienny z dwoma łóżkami, stołem i kominkiem, a także wyposażoną kuchnię i taras. Na piętrze zlokalizowana jest duża wspólna sypialnia z czterema dalszymi łóżkami. W osobnym małym domku (około 10 metrów od głównego domu) zlokalizowana jest łazienka z prysznicem, umywalką i ekologiczną toaletą. Oprócz tego na terenie jest jeszcze jedno tradycyjne wiejskie WC (tzw. "sławojka"). Koło domku miejsce do zaparkowania samochodów.

Wędkarze przygotowują wyżywienie we własnym zakresie. W kuchni mają do dyspozycji lodówkę z zamrażalnikiem, kuchenkę elektryczną, piekarnik oraz zestaw niezbędnych naczyń i sztućców. Najbliższe sklepy zlokalizowane są kilka kilometrów od domku. W miejscowości Vadstena (ok. 10 km) można też znaleźć dobrą restaurację.

Uwaga! Domek jest ogrzewany, ale nie ma idealnej izolacji przed zimnem, więc w okresie do połowy maja oraz późną jesienią wewnątrz może być stosunkowo chłodno pomimo włączonych grzejników. W domku poza grzejnikami znajduje się także duży kominek, z którego można korzystać.Sprzęt pływający

Do dyspozycji wędkarzy 2-osobowe, aluminiowe łodzie (430 cm) napędzane nowymi silnikami elektrycznymi Minnkota. Na jeziorze obowiązuje całkowity zakaz używania silników spalinowych. Łodzie zacumowane są ok. 1 km od domku (dojazd samochodem). Każda z łodzi wyposażona jest w kotwicę i wiosła. Kamizelki ratunkowe nie są na wyposażeniu łodzi - należy je zabrać ze sobą z kraju. Teren wokół jeziora Takern jest podmokły i bagnisty – prosimy aby na wyjazd koniecznie zabrać ze sobą kalosze lub dobre wodoodporne obuwie za kostkę!

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:maj-koniec października
Czas trwania:pobyty 7-dniowe, rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (samochód i prom bądź samolot np. na lotnisko Sztokholm-Arlanda i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:zwykle od 2 do 4 osób
Zakwaterowanie:domek wolnostojący
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:jezioro oraz prywatny obszar do wędkowania tylko dla naszych klientów (200 ha)
Przewodnik:na zapytanie w biurze
Cena:4800 PLN/od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
W cenie:
 • domek 4-osobowy z pościelą, ręcznikami
 • łódź wędkarska z silnikiem elektrycznym na każdych dwóch wędkarzy
 • pełna informacja wędkarska o łowisku
 • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko zlokalizowane jest w południowej Szwecji, oddalone:

 • ok. 260 km od portu w Nynäshamn,
 • ok. 320 km od portu w Karlskrony,
 • ok. 175 km od lotniska Skavsta,
 • ok. 310 km od lotniska Arlanda.


Jezioro Tåkern

Rodzaj wody i ryby
Łowisko jeziorowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od maja do października), okoń (od maja do października), lin (od maja do września), wzdręga (od maja do września).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa od kwietnia do października (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

 • Jedno z lepszych łowisk szczupaka w południowej Szwecji
 • ekskluzywny produkt dla koneserów i osób ceniących sobie intymność
 • tylko ryba dzika, nie znająca niemal wędkarzy
 • poza szczupakiem kapitalne okonie, wzdręgi i liny

Atrakcje w okolicy

 • wielkie jezioro Wetter
 • lęgowiska ptaków
 • miasto Vadstena

Tydzień jak sen

Gdybym miał wskazać w Szwecji jedną wodę, która w moim przekonaniu najbardziej oddaje treść młodzieńczych marzeń o „spinningowym raju”, wskazałbym jednoznacznie na jezioro Tåkern.

Zobacz reportaż

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.