Nedre Dalälven | Środkowa Szwecja


O łowisku

Obie opcje umożliwiają wędkowanie na wodach Färnebofjärden oraz na bystrzach Tyttbo. Ta pierwsza woda – wielki rozlewisko przypominające jezioro – przeżywa obecnie swą drugą młodość. Z kolei prywatne wody bystrza dają szansę na ekskluzywne połowy dużego szczupaka i sandacza (w uprzywilejowanej grupce tych, którzy mogą tam łowić, są również nasi klienci).

Wędkarski raj

Swoją niezwykłą krajobrazową i biologiczną różnorodność rejon ten zawdzięcza rzece Dalälven (Dal), w której na przemian występują wartkie, dzikie bystrza oraz obszerne, obfite w roślinność rozlewiska przypominające jeziora. Liczba potencjalnych łowisk, ich wielka odmienność, a przede wszystkim łowione tu ryby przyprawiają wędkarzy o zawrót głowy i sprawiają, iż wielu gości przyjeżdża tu kilka razy do roku. Cały ten region słynie ponadto ze wspaniałych gęstych lasów z mnóstwem dzikiej zwierzyny i leśnego runa (znaczna jego część to park narodowy), co nie jest bez znaczenia dla osób tęskniących za chwilami odpoczynku od codzienności. Świadomie prowadzona turystyka wędkarska, niewielka obecnie presja, a przede wszystkim wspaniałe, duże i silne ryby sprawiają, że obszar ten można śmiało określić mianem prawdziwego wędkarskiego eldorado.

Królestwo drapieżników

Liczne rozlewiska, przepływowe jeziora oraz odcinki rzeki o wolnym prądzie (a takich jest zdecydowana większość) to kraina szczupaka, sandacza oraz okonia. Szczupaki o wadze ponad 10 kg nie należą do rzadkości. Łowimy je głównie na spinning i trolling. Sandacza jest bardzo dużo i osiąga on w Nedre Dalälven piękne przyrosty. Łupem spinningistów padają zazwyczaj sztuki w granicach 1-3 kg, choć często słychać o osobnikach ponad 5-kilogramowych. Zwolenników białej ryby zapraszamy tu w poszukiwaniu rekordowych płoci, leszczy oraz linów. Na miłośników nocnych zasiadek czekają prawdziwe okazy węgorzy i miętusów. Wielką atrakcją obszaru jest połów ryb łososiowatych. W oddzielających rozlewiska bystrzach przy odrobienie wysiłku i niezbędnej dozie szczęścia możemy złowić pstrąga potokowego oraz lipienia.

Odrodzenie Färnebofjärden

Samo rozlewisko znane jest naszym klientom od kilkunastu lat. Swego czasu działał nad nim duży, prężny ośrodek wędkarski. Jeździło tam mnóstwo wędkarzy z całej Europy. To wszystko spowodowało, że po wielu latach swoistego „oblężenia” region zyskał trochę złej sławy i stracił w oczach wędkarzy szukających „dziewiczej” wody. Wspomniany ośrodek od kilku lat dysponuje tylko dwoma domkami, a na olbrzymim rozlewisku, jakim jest Färnebofjärden, trudno zobaczyć jakiekolwiek łódki. Dodatkowo nasz nowy domek znajduje się daleko, na samym początku Färnebofjärden, gdzie rzeka rozlewa się i przechodzi w jezioro. Ostatnie testy i opinie klientów jednoznacznie wskazują na odrodzenie się tego przepięknego łowiska.

Jezioro Färnebofjärden to naszym zdaniem jest to jedno z najciekawszych, najpiękniejszych i najbardziej urozmaiconych łowisk w całej Szwecji. Całość znajduje się w Parku Narodowym Färnebofjärden w roku 2000 objętym programem Natura 2000 oraz w roku 2001Konwencją Ramsarską. W łowisku znajdą Państwo odcinki z wodą płynącą (zupełnie rzeczne) oraz olbrzymie połacie stojącej wody. W Färnebofjärden nie brakuje głazowisk, górek podwodnych, rozległych blatów, roślinności zanurzonej i wynurzonej (trzciny, grążele, trawy, rdestnice, moczarka). W łowisku jest też oczywiście cała masa zatok oraz małych i dużych wysp. Wędkarze mogę tu liczyć na sandacze (występują tak w odcinkach rzecznych jak i na wodzie stojącej), duże szczupaki, okonie, ale też jazie, bolenie, płocie, leszcze, liny… Jest tu praktycznie każda, możliwa do złowienia w Szwecji ryba słodkowodna – w okolicy wpływu i wypływu bystrz może się nawet trafić nawet pstrąg lub lipień.

Tyttbo czyli prywatna rzeka

Bystrza Tyttbo, które oferujemy Państwu jako nowe łowisko Eventuru, to prywatny blisko dwukilometrowy odcinek rzeki Dal pomiędzy rozlewiskami Färnebofjärden a Tyttbo. Z obu stron ograniczony naturalnymi progami rzecznymi. To miejscami dobre łowisko lipienia i pstrąga, ale również, a może nawet przede wszystkim sandacza, szczupaka i okonia. Można na nim wędkować z brzegu i z łodzi wyposażonej w silnik. Ten drugi sposób jest oczywiście najbardziej skuteczny. Co najważniejsze, bystrze jest dostępne tylko dla nielicznych wędkarzy (między innymi dla naszych klientów).

Dostępność łowiska

Na najlepsze wyniki wędkarskie można liczyć wędkując z łodzi. W niektórych miejscach można także brodzić i łowić ryby z brzegu lub pomostu. Łódź daje jednak znacznie większe możliwości.

Rekomendowane metody połowu

Drapieżniki - dozwolona metoda spinningowa, żywiec, martwa rybka, sztuczna mucha oraz trolling. Biała ryba - wszystkie metody połowów ryb spokojnego żeru.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Z łowiska można zabierać ryby tylko do bieżącego spożycia (po konsultacji z właścicielem). Wymiar ochronny szczupaka i sandacza: 45-75 cm (wszystkie większe ryby, niezależnie od kondycji, muszą zostać wypuszczone z powrotem do wody). W Szwecji nie praktykuje się zabierania ryb na zapas czy do zamrażarek. Obowiązuje całkowity zakaz wywożenia ryb do Polski.

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.

Łowisko łososiowe

Przebywając na urlopie w rejonie Nedre Dalälven warto poświęcić przynajmniej jeden dzień na wędkowanie w przyujściowym odcinku koło miejscowości Älvkarleby. Ta woda to najlepsze bodaj łowisko troci wędrownej w Europie! Miejsce to słynie także z olbrzymich łososi (stąd pochodzi oficjalny rekord Szwecji w połowie łososia na wodach śródlądowych - 27,9 kg!).

Ryby poławia się na sztuczną muchę, spinning lub pałeczkę tyrolską (przynęty i pałeczki tyrolskie można nabyć w sklepiku na miejscu).


Zakwaterowanie

Naszym klientom oferujemy w pełni wyposażony, luksusowy 6-osobowy dom. Znajdą w nim Państwo łazienkę z prysznicem i WC, w pełni wyposażoną kuchnię z częścią jadalnianą oraz trzy 2-osobowe sypialnie (łóżka pojedyncze). Zakwaterowanie znajduje się na skraju Parku Narodowego Färnebofjärden. Cisza i spokój - gwarantowane. Odległość domku od przystani łodziowej to około 700 metrów (do łodzi można podjechać autem).

Ponadto oferujemy możliwość zakwaterowania w innym miejscu, w domkach campingowych na terenie ośrodka Östa. Położony jest on na półwyspie pośród sosnowego lasu, nad brzegiem jeziora Färnebofjärden (rezerwat przyrodniczy), słynącego z okazów szczupaka oraz sandacza. Komfortowe 6-osobowe domki, pow. 78 m2 każdy. Salon z TV, w pełni wyposażona kuchnia, prysznic, WC, weranda z meblami ogrodowymi, suszarka do ubrań.

Domki oddalone od jeziora i przystani łodziowej 50-100 m. Na terenie niewielki sklepik z pamiątkami, akcesoriami wędkarskimi i podstawowymi produktami spożywczymi. Dostępne łodzie wiosłowe oraz aluminiowe łodzie Linder z silnikami spalinowymi 4 KM.Sprzęt pływający

Na wędkarzy czekają wygodne łodzie wędkarskie z silnikami spalinowymi o mocy 4-10 KM.

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:maj-październik
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Skavsta/Arlanda i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:maks. 6-osób w domku
Zakwaterowanie:domek 6-osobowy
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:jezioro Färnebofjärden oraz bystrza Tyttbo
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze
Cena:1 330,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 6 osobach uczestniczących (łącznie 7 980,- PLN za 6 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
 • domek 6-osobowy,
 • poszewki na pościel, ręczniki i sprzątanie końcowe,
 • 2 łodzie wędkarskie z silnikami 9.9 KM,
 • pełna informacja wędkarska o łowisku,
 • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu,
 • (licencje wędkarskie na Färnebofjärden i Tyttbo płatne na miejscu).
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko zlokalizowane jest w środkowej Szwecji, oddalone:

 • ok. 235 km od Nynäshamn,
 • ok. 580 km od Karlskrony,
 • ok. 740 km od Ystad,
 • ok. 150 km od lotniska Arlanda w Sztokholmie,
 • ok. 700 km od Malmö.


Nedre Dalälven

Rodzaj wody i ryby
Łowisko rzeczno-jeziorowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od maja do października), okoń (cały rok), sandacz (od czerwca do października), troć wędrowna (od stycznia do maja i we wrześniu), łosoś (od czerwca do lipca), leszcz (od maja do września) oraz lin (od czerwca do sierpnia).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa od maja do października (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

 • niedaleko od promu
 • prywatny fragment rzeki
 • przestronny dom w leśnej okolicy
 • dobre łodzie
 • piękna okolica
 • różnorodność gatunków ryb
 • gruby szczupak i dużo sandacza

Atrakcje w okolicy

 • miasto Uppsala (dawna stolica Szwecji)
 • szlaki przyrodnicze - rowerowe, kajakowe oraz piesze
 • zbieranie grzybów i jagód
 • muzeum łososia
 • Älvkarleby – słynne łowisko łososia i troci

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.