Jezioro Lång-Rösten | Środkowa Szwecja


O łowisku

Optymalna głębokość, urozmaicone dno i sporo roślinności

Zbiornik ma około 10 kilometrów długości, jest wąski i rozciąga się w układzie północny-zachód, południowy-wschód. Kształt i szerokość jeziora sugerują duże głębokości. Nic bardziej mylnego. Lång-Rösten zaliczymy raczej do zbiorników płytkich. W najgłębszym miejscu znajdziemy wodę w granicach zaledwie 12 metrów, a duża część zbiornika to woda 3-4 metrowa. Dno w niektórych miejscach jest dość mocno urozmaicone (górki, spadki, uskoki, głazowiska, trzcinowe wysepki), ale nie brakuje też dużych, płaskich blatów o jednakowej głębokości. Strefa przybrzeżna to wątłe, niezbyt gęste trzciny, sporo grążeli i traw. Udało nam się zlokalizować również miejsca z kępami rdestnic (jak wiadomo to ulubiona roślina szczupaków).

Mimo, że jezioro uznawane jest jako świetna sandaczowa woda, nie jest łatwo zlokalizować twarde dno. W głębszych rejonach jeziora jest dość „miękko”. To nieco utrudnia zlokalizowanie „mętnookich”, ale rybom jak widać nie przeszkadza w zamieszkiwaniu Lång-Rösten. Jezioro jest położone w pięknej, zacisznej okolicy. Na brzegach nie brakuję domków letniskowych, ale poza sezonem letnim raczej stoją one puste. Na wodzie trudno o konkurencję.

Lång-Rösten dużym okoniem stoi

Na początku września zorganizowaliśmy testowy wyjazd na to jezioro. Spędziliśmy na wodzie trzy pełne dni w cztery osoby na dwóch łodziach. Dało nam to dość dobry pogląd na tą wodę. Bez wątpienia wędkując w tym zbiorniku możemy liczyć na okonie, szczupaki i sandacze. Strefa przybrzeżna daje szansę na naprawdę niezłe szczupakowe łowy. Przeważają jednak ryby w granicach 50-60 centymetrów. Są oczywiście wyjątki od tej reguły. Dzień przed naszym testem, miejscowy wędkarz, właśnie w jednaj zatok blisko brzegu złowił szczupaka o masie 12,9 kilograma! Ryba miała około 120 centymetrów długości. Sporo czasu poświęciliśmy sandaczom. Utrudnieniem był brak wyraźnie twardego dna. Udało się jednak złowić kilka „mętnookich”, odnotowaliśmy również kilka brań.

Podczas naszego pobytu, wisienką na torcie okazały się jednak okonie. Namierzyliśmy miejsca, gdzie brały tylko duże „garbusy”. Nie były to brania seryjne, ale co jakiś czas meldowała się ryba w granicach 40-50 centymetrów! Co ważne dość regularnie i każdego dnia. W sumie przechytrzyliśmy kilkanaście bardzo dużych okoni. Ryby były grube, wygrzbiecone i waleczne. Obecność takich „pasiaków” dobrze świadczy o tej wodzie. Naszym zdaniem to jedno z niewielu jezior, gdzie mamy realną szansę na regularne łowienie okoni powyżej 45 centymetrów, a tylko kwestią czasu jest prawdziwy rarytas, czyli ryba 50 centymetrowa. Wierzymy, że takie sztuki będą łowione przez naszych klientów.

Dostępność łowiska

Miejscami możliwe jest wędkowanie z brzegu, ale dostęp do najlepszych stanowisk ryb zapewnia łódź z silnikiem spalinowym.

Rekomendowane metody połowu

Spinning, trolling, mucha, martwa rybka, spławik, feeder, grunt.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Z łowiska zwyczajowo zabiera się tylko ryby przeznaczone do bieżącego spożycia w dniu połowu. Obowiązuje zakaz mrożenia ryb i zabierania ich do kraju. Z łowiska można dziennie zabrać 2 szczupaki lub sandacze na domek w rozmiarze 45-75 cm. Górny wymiar okonia to 35 centymetrów. Okonie można zabrać tylko do bieżącego spożycia.

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.


Zakwaterowanie

Ofertujemy wolnostojący domek z pełnym wyposażeniem. Znajdą w nim Państwo kuchnię, salon z TV, łazienkę z prysznicem i WC oraz trzy oddzielne sypianie (dwie z łóżkiem piętrowym i jedną z podwójnym). Sporym plusem jest duża, w pełni zadaszona weranda (jest gdzie zostawić sprzęt wędkarski czy wysuszyć wędkarskie ciuchy). Do tego spory ogród i widok na jezioro. Domek jest idealny dla 4-5 osób lub 6 osobowej rodziny.

Lång-Rösten


Sprzęt pływający

Do dyspozycji klientów dwie łodzie wędkarskie z silnikami 6 KM i 25 KM. Obie mają długość 430 centymetrów i są wyposażone w echosondę oraz elektryczny silnik. Dodatkowo mocniejsza łódź ma kolumnę kierowniczą.

Lång-Rösten
Lång-Rösten

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:maj-październik
Czas trwania:pobyty 7-dniowe, rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot np. na lotnisko Arlanda i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:zwykle od 3 do 5 osób
Zakwaterowanie:domek wolnostojący
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:jezioro
Przewodnik:4 godziny w cenie pobytu
Cena:1 480,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 5 osobach uczestniczących (łącznie 7 400,- PLN za 5 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 22.09.2017 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
W cenie:
 • domek 5-osobowy
 • poszewki na pościel, ręczniki i sprzątanie końcowe
 • 2 łodzie wędkarskie z silnikami 5 KM i elektrycznym silnikiem
 • pół dnia (4 godziny) z miejscowym przewodnikiem wędkarskim
 • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy wędkarskie, profesjonalne doradztwo
 • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
 • licencje wędkarskie płatne na miejscu, 150 SEK/osoba/tydzień

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko jeziorowe w środkowej Szwecji, oddalone:

 • ok. 690 km od Karlskrony,
 • ok. 360 km od Nynäshamn,
 • ok. 800 km od Ystad,
 • ok. 260 km od lotniska Arlanda.


Lång-Rösten

Rodzaj wody i ryby
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: sandacz, szczupak, okoń.

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa od maja do października.

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

 • rewelacyjne łowisko dużego okonia
 • poza okoniem są tu również szczupak i sandacz
 • wygodne zakwaterowanie, pojedynczy wolnostojący domek
 • idealna lokalizacja na rodzinny urlop (z dziećmi)
 • cicha wiejska okolica
 • przystępna cena
 • przewodnik wędkarski na pół dnia w cenie

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.