Ribnik i okolice | Bośnia i Hercegowina


O łowisku

Rzeka Ribnik

Jest bodaj najpiękniejszą i chyba najbardziej rybną rzeką Bośni i Hercegowiny. Wije się przez łąki i wioski, jej nurt jest dość spokojny, a dno porastają gęste trawy. Woda jest przeźroczysta i praktycznie wszędzie widać dno, a nad nim wielkie potokowce i lipienie, czekające na niesiony z nurtem pokarm. Zapaleni muszkarze mogą tu godzinami brodzić w poszukiwaniu coraz większych wrażeń. Przy zastosowaniu właściwych przynęt (głównie suche muchy bądź nimfy) i odpowiednich muchowych zestawów małe i średniej wielkości ryby (pstrągi i lipienie do 40 cm) łowi się bardzo często, ale nie należy zapominać o cichym zachowaniu, bo ze względu na sporą presję wędkarską są one dość płochliwe.

O okazy oczywiście zawsze nieco trudniej, ale przy sporej dozie cierpliwości codziennie jest szansa nawet na 50-centymetrowe lipienie i 70-centymetrowe pstrągi! W ostatnich latach zrezygnowano z zarybiania rzeki Ribnik pstrągiem tęczowym, królem jest tu więc dziki, cudownie ubarwiony potokowiec. Na rzece Ribnik obowiązuje zasada "catch and release".

Rzeka Sanica

Piękna, bardzo czysta rzeka płynąca przez łąki i pola uprawne. Nadaje się doskonale do brodzenia, choć znaleźć na niej można też głębsze banie. Łupem wędkarza muchowego będzie tu najczęściej lipień w przedziale 30-40 cm. Od czasu do czasu trafi się też sztuka przekraczająca 40 cm, i to znacznie. Poza lipieniem w Sanicy można złowić okazałego pstrąga potokowego oraz głowacicę, zamieszkującą kilkumetrowe doły.

Dobry wędkarski dzień powinien dla wprawnego muszkarza zakończyć się wynikiem w granicach 30-40 ryb! Nawet wędkarz początkujący powinien bez większego problemu złowić kilka ładnych sztuk. Oczywiście w tym przypadku sukces będzie bardziej prawdopodobny, gdy skorzysta się z opieki dobrego miejscowego przewodnika. Na Sanicy również obowiązuje zasada "catch and release".

Rzeka Sana

Sana jest rzeką niedocenianą przez przyjezdnych, co uznać trzeba za duży błąd. W jej nurtach żyją bowiem nieprzebrane stada ryb szlachetnych, a jeśli chodzi o głowacicę, jest bodaj jej najlepszym łowiskiem w całej Bośni i Hercegowinie. Nasza skromna ekipa złowiła na testowej wyprawie jesienią 2010 r. w ciągu jednego dnia aż 5 głowatek, a dwie dalsze wypięły się w trakcie walki. To zaiste imponujący wynik, nawet zważywszy, że ryby nie przekraczały 70 cm.

Te większe biorą w nocy lub przy bardzo złej pogodzie, a my przy takich warunkach nie próbowaliśmy. W każdym razie nawet sam mistrz Adam Sikora, który w niejednym miejscu łowił, cmokał nad Saną z zachwytu. Warto tu zatem przyjechać choćby po to, aby zaliczyć tę legendarną rybę. Poza tym nad Saną jest wiele innych rzeczy do roboty, bo ryb tu, jak już wspomnieliśmy, dostatek. Są piękne lipienie, są grube potokowce, są nieufne, ale bardzo silne klenie.

Na Sanie, podobnie jak na dwóch poprzednich rzekach, obowiązuje zasada "catch and release". Dla gości biura Eventur Fishing jest możliwość zorganizowania połowu głowacicy na spinning z użyciem miejscowych przynęt.

Dostępność łowiska

Na rzekach Ribnik, Sanica i Sana łowimy z brzegu lub brodząc. W okolice brzegu rzeki można dojechać samochodem (ale tylko w niewielu nadających się do tego miejscach).

Rekomendowane metody połowu

Wszystko zależy od tego, jakie owady są w danym momencie naturalnym pokarmem ryb. Pstrągi potokowe zwykle bardzo dobrze reagują na suchą muchę, ale często również są do złowienia na mokrą muchę czy nimfę. Lipienie najlepiej łowić przy użyciu suchych much i nimf. Głowacice łowimy przy pomocy streamerów. Przy doborze metody i przynęty ważnymi czynnikami są stan wody, jaj klarowność, a także warunki pogodowe i miejsca aktualnego przebywania ryb. Szczegółowe informacje na zapytanie. Na miejscu istnieje możliwość zakupu skutecznych rodzajów sztucznych much.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Rzeki podzielone są na strefy, na których obowiązują często oddzielne, zróżnicowane pod względem cen i przepisów licencje wędkarskie. Generalnie, poza nielicznymi wyjątkami, dozwolona jest jedynie sztuczna mucha. Złowione ryby z reguły (jeśli przepisy na daną strefę nie stanowią inaczej) powinny być po złowieniu (i ew. sfotografowaniu) ostrożnie wypuszczone z powrotem do wody. W Bośni i Hercegowinie przepisy nie są traktowane z przymrużeniem oka, ale bardzo poważnie, a kontrolę można spotkać na wodzie niemal codziennie. Jest to przyjmowane z pełna aprobatą przez wędkarzy, którzy mogą być dzięki temu pewni, że jest po co wybrać się nad wodę.

Uwaga! Wędkarze udający się do Bośni z naszym biurem mają szansę na spróbowanie połowu głowacicy na spinning na odcinku muchowym rzeki Sana.

Marzyłem o tym cały rok (2012)

To był kolejny wspaniały wyjazd do Bośni. Myślałem o nim przez rok pobytu w Stanach, a kiedy wreszcie doszedł do skutku, nie zawiodłem się ani na jotę. Grube lipienie i potokowce...

Zobacz reportaż


Zakwaterowanie

Naszą podstawową bazą jest niewielki pensjonat nad rzeką Ribnik, oferujący wygodne kwatery prywatne. Pokoje 1- i 2-osobowe z łazienkami, WC oraz centralnym ogrzewaniem. Standard turystyczny. Na dole osobne pomieszczenie do suszenia i przechowywania ubrań oraz butów wędkarskich, a także wędek. W pensjonacie jest mała restauracja oferująca smaczne dania kuchni lokalnej i międzynarodowej, a także piwo i inne napoje alkoholowe. Kolację bądź lunch można spożyć na dworze, gdyż kilka zadaszonych stołów ustawionych jest nad samym brzegiem rzeki. Prywatny parking. Licencje zakupuje się kilkaset metrów od miejsca zakwaterowania. Dobre łowiska zlokalizowane są już 20 m od miejsca zakwaterowania, vis-a-vis restauracji!

Osobom zainteresowanym pobytem nad Sanicą możemy zapewnić również zakwaterowanie w apartamentach zlokalizowanych w pobliżu tej rzeki. A tym z Państwa, którzy są spragnieni większych wygód, proponujemy zakwaterowanie w luksusowych apartamentach w okolicy rzek Ribnik i Sana. Wszystkie ceny w biurze Eventur Fishing są identyczne jak bezpośrednio na miejscu, a dodatkowo mają Państwo informację turystyczną, wędkarską oraz opiekę naszego biura przez cały czas pobytu.


Serwis wędkarski

Nasi klienci mogą skorzystać za dodatkowa opłatą z usług doświadczonego miejscowego przewodnika – fachowca najwyższej klasy, który doskonale zna wszystkie okoliczne łowiska i w dobrych okresach roku przy normalnym stanie wody praktycznie gwarantuje ryby. Jest również możliwość zakupu u niego najskuteczniejszych modeli sztucznych much.

Na życzenie dokonujemy dla Państwa rezerwacji samochodu na wybranym lotnisku lub transfer do pensjonatu.

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Oferta wędkowania - Ribnik

Cena:W sprawie cen prosimy o kontakt z biurem.

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Biuro: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowiska rzeczne (wody górskie) w Bośni i Hercegowinie, w okolicy miasta Kljuc, oddalone:

 • ok. 210 km od lotniska w Zagrzebiu,
 • ok. 160 km od lotniska w Banja Luce,
 • ok. 165 km od lotniska w Splicie,
 • ok. 1110 km od Warszawy,
 • ok. 870 km od Krakowa,
 • ok. 850 km od Wrocławia.

Jakie ryby?
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: pstrąg potokowy, lipień, głowacica.

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa od kwietnia do października.

Jak dojechać na miejsce?
Dojazd własnym samochodem lub samolotem do Zagrzebia, Banja Luki lub Splitu. Szczegóły na zapytanie w biurze Eventur Fishing.

Największe atuty oferty

 • stosunkowo blisko Polski, a duża egzotyka
 • bardzo rybne rzeki (pstrąg, lipień, głowacica)
 • piękne krajobrazy w górach
 • cudowna, kryształowo czysta i przejrzysta woda
 • atrakcyjne ceny pakietów wędkarskich
 • zakwaterowanie blisko wody
 • smaczne i tanie posiłki w restauracjach

Atrakcje w okolicy

 • przełom rzeki Unac
 • Sarajewo z muzułmańską starówką
 • turecki most w Mostarze
 • Dom Tańczących Derwiszów w Blagaj
 • Banja Luka - stolica bośniackich Serbów
 • wodospady Kravica

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.