Rzeka Ebro (Rejon Matarraña) | Hiszpania


O łowisku

Kilka domków, kilka dobrych łodzi wędkarskich, świetna restauracja z lokalnym jedzeniem i piękna okolica. To idealna recepta na udany, wędkarski urlop. Serdecznie zapraszamy Państwa do naszej nowej, hiszpańskiej lokalizacji.

Sum, sandacz, okoń, bass…

Do niedawna panowało przekonanie, że na „Ebro” jeździ się na sumy i na karpie. To łowisko ma jednak o wiele więcej do zaoferowania. Przede wszystkim duże pogłowie sandacza, a także rosnącą populację kapitalnych wręcz okoni. Według naszych obserwacji okoń złowiony w Hiszpanii waży o 50-60% więcej niż jego kuzyn o takiej samej długości, ale złowiony w Polsce czy Skandynawii. „Pasiaki” z Riba Roja są po prostu kwadratowe! Dobrym sygnałem dla wędkarzy jest również odradzająca się powoli populacja bassa wielkogębowego. Bassy na Ebro są trudne do złowienia, ale dają wędkarzowi dużą dawkę satysfakcji. Poza tym dorastają nawet do 4-5 kilogramów! Oczywiście nie zapominamy o sumach i karpiach czyli największych i najsilniejszych rybach z Ebro.

Każdy wędkarz znajdzie tu coś dla siebie. Miłośnicy zasiadki, łowienia z gruntu, spinningu czy wędkowania na martwą rybkę. W tej chwili w łowisku nie można wędkować na żywca oraz trolling. Za każdym razem należy jednak zapytać właściciela ośrodka, ponieważ przepisy obowiązujące na Riba Roja potrafią zmieniać się co sezon. Ośrodek „Matarraña” znajduje się na granicy Aragonii z Katalonią. Wędkarze muszą więc wykupić licencje na oba te regiony, ale dzięki temu mamy do dyspozycji olbrzymi obszar do obławiania.

Zalane miasteczko Fayon

Zbiornik zaporowy Riba Roja powstał w 1967 roku poprzez zalanie wąwozu rzeki Ebro. Pod wodą znalazły się gaje oliwne, krzaki, kamienne drogi, przęsła starego mostu kolejowego i całe miasteczko Fayon. Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc na Riba Roja jest wieża kościoła z Fayon. Wędkowanie obok niej, to niesamowite doświadczenie. To wszystko, co znalazło się pod wodą, stworzyło niesamowite warunki dla bytujących w zbiorniku drapieżników. Podwodne przeszkody skutecznie utrudniają jednak życie wędkarzom. Szczególnie spinningiści muszą przygotować się na duże straty w przynętach. Jak jednak głosi stare, wędkarskie przysłowie – „gdzie patyki, tam wyniki”. Zaczepy na Riba Roja potrafią dać w kość, ale pływające wśród nich ryby powinny wynagrodzić nam wszelkie niedogodności.

Biorąc pod uwagę to co znajdziemy na dnie, niezwykle skuteczną metodą będzie łowienie w pionie, tzw. „vertical”. Dużo osób wędkujących w tym rejonie łowi na martwą rybkę, stawiając ją nieco nad podwodnym lasem. Oczywiście spinning również jest bardzo skuteczny, wymaga jednak nieco cierpliwości. Podczas łowienia w tym zbiorniku sugerujemy używanie mocnego sprzętu. Duże sztuki na pewno będą od razu uciekać w zalane drzewa, więc w początkowej fazie holu należy działać szybko i zdecydowanie, a sprzęt musi nam dać szanse na siłowe podciągnięcie zdobyczy w otwarte warstwy wody.

Dostępność łowiska

Zarówno z brzegu (głównie łowienie na grunt karpi i na żywca sumów oraz sandaczy), jak i z łodzi z silnikiem spalinowym, która daje dostęp do najlepszych łowisk ryb drapieżnych.

Zasady łowienia i rekomendowane metody

Sum – martwa ryba, pellet, spinning. Karp - metoda gruntowa (kulki proteinowe, kukurydza i inne przynęty), spławik. Sandacz - spinning, martwa rybka. Czarny bass - spinning (np. z użyciem powierzchniowych woblerów bezsterowych, tzw. popperów). Szczegółowe informacje w biurze Eventur Fishing oraz w ośrodku wędkarskim.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Wolno zabierać z łowiska sandacze i okonie tylko do bieżącego spożycia. Zgodnie z miejscowym obyczajem nie praktykuje się zabijania dużych sumów (powyżej 180 cm). W ogóle zabijanie sumów, choć dozwolone prawem, jest niemile widziane. Nikt z gości tego zazwyczaj nie robi (chyba że jakaś mała sztuka do zjedzenia na miejscu). W tym ośrodku właściciel nie zezwala na mrożenie i wywożenie ryb. Obowiązuje całkowity zakaz zabijania karpi i black bassów.


Zakwaterowanie

W ośrodku znajdą Państwo trzy rodzaje domków letniskowych: domek 2, 3 i 4-osobowy o powierzchni, kolejno 18, 28 i 32 m². Rekomendujemy jednak maksymalnie 3 osoby dorosłe w największym domku (chodzi oczywiście o wygodę). W domkach: aneks kuchenny z częścią jadalnianą, sypialnia, łazienka z prysznicem i WC, niewielki taras, klimatyzacja i dostęp do „wi-fi” (dodatkowa, symboliczna opłata na miejscu).

Właściciel ośrodka prowadzi na miejscu znakomitą restaurację (ma opinie najlepszej nad Ebro), gdzie mogą skosztować Państwo lokalnych specjałów (np. szynka serrano, kiełbasa chorizo, paella, przekąski zwane tapas, smażone kalmary, grillowane sardynki) i napić się dobrego, hiszpańskiego wina.


Sprzęt pływający

Do dyspozycji wędkarzy, duże i bezpieczne łodzie wędkarskie wyposażone w silniki spalinowe o mocy 15 KM i echosondy. Łódki są regularnie serwisowane, dzięki czemu łowienie z nich jest po prostu przyjemne. Silniki pracują znakomicie. Na pokładzie mamy dużo miejsca na sprzęt wędkarski i potrzebne drobiazgi. Łodzie są szerokie i stabilne. Co ważne, na jednostki o takiej mocy nie jest w Hiszpanii wymagany patent sternika.

Dla wymagających wędkarzy mamy też możliwość wynajęcia dużo mocniejszej łódki o rewelacyjnych parametrach. Silnik 75 KM oraz 4,9 metra długości przy 2 metrach szerokości. Do tego nowoczesna echsonda „Garmin 9”. Do pływania tą łodzią niezbędny jest patent sternika motorowodnego.

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Oferta wędkowania - Rzeka Ebro (Rejon Matarraña)

Termin:od marca do grudnia, pobyty na dowolną ilość dni
Czas trwania:dowolny
Dojazd:we własnym zakresie - dojazd własnym samochodem na miejsce lub samolotem + wynajem auta na lotnisku (nasze biuro wynajmuje auta dla klientów)
Ilość uczestników:w zależności od pojemności domku letniskowego, dostępne zakwaterowania od 2- do 4-osobowych
Zakwaterowanie:domki letniskowe
Wyżywienie:we własnym zakresie lub w restauracji na terenie ośrodka (restauracja jest zamknięta w każdy poniedziałek)
Łowiska:jezioro Riba Roja, rzeka Ebro i dopływ, Matarraña
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze
Cena:W sprawie cen prosimy o kontakt z biurem - w krótkim czasie otrzymają Państwo ofertę na pobyt. Na miejscu możliwych jest wiele opcji w zależności od terminu, ilości osób, czasu trwania pobytu czy dodatkowych świadczeń (przewodnik wędkarski, wynajem sprzętu, wynajem auta na lotnisku…) . Z tego względu nie publikujemy tu szczegółowego cennika. Każda wycieczka jest „szyta na miarę” do Państwa zapytania.

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Biuro: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko rzeczno-jeziorowe (zbiornik zaporowy Riba Roja, drugi mniejszy zbiornik zaporowy poniżej, rzeka Ebro) położone w północno-zachodniej Hiszpanii (Katalonia). Odległości:

 • ok. 2580 km od Warszawy,
 • ok. 185 km od Barcelony (lotnisko),
 • ok. 80 km od Reus (lotnisko),
 • ok. 80 km od Lleidy (duże miasto),
 • ok. 470 km od Madrytu.
Ośrodek oddalony jest ok. 3 km od najbliższej miejscowościa Fayon oraz o około 23 kilometry od miasteczka Mequinenza.

Rodzaj wody i ryby
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: sum (cały rok, najlepsze wyniki czerwiec oraz sierpień- październik), karp (cały rok), sandacz (cały rok, najlepsze wyniki kwiecień-listopad), czarny bass (najlepsze wyniki latem), okoń (marzec-maj, sierpień-grudzień).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa od marca do grudnia.

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem lub dolecieć do Hiszpanii samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc w rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

 • doskonałe łowisko dużych sumów, sandaczy, okoni i karpi
 • możliwość wędkowania i wypoczynku w ciepłym klimacie, w słonecznej Hiszpanii
 • brak zakazu wędkowania w nocy
 • kameralny, profesjonalnie prowadzony ośrodek wędkarski
 • na miejscu świetna opieka ze strony specjalistów (sklepik wędkarski, profesjonalny przewodnik)
 • znakomita restauracja z lokalnymi specjałami
 • przystępna cena

Atrakcje w okolicy

 • zwiedzanie Barcelony i okolic (katedra Sagrada Familia Gaudiego i inne jego dzieła, stadion Camp Nou, Stadion Olimpijski na wzgórzu Montjuic, deptak La Rambla, klasztor Montserrat z cudowną figurką Czarnej Madonny - Patronki Katalonii),
 • mecz piłki nożnej w Barcelonie, Saragossie lub Madrycie,
 • wycieczki na plaże nad Morze Śródziemne (np. Riomar, Hospitalitet),
 • możliwość odwiedzenia lokalnych winiarni i wytwórni najwyższej jakości oliwy z oliwek
 • nurkowanie, trekking, kajaki, rowery
 • w górach w pobliżu ośrodka rozgrywany jest sławny rajd Katalonii, zaliczany do eliminacji rajdowych Mistrzostw Świata

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.