Quepos, Wybrzeże Pacyfiku | Kostaryka


O łowisku

Big Game na Pacyfiku

Metoda ta zyskuje sobie coraz więcej amatorów, gdyż tylko w ten sposób (lub najłatwiej w ten sposób) złowić można wiele legendarnych wręcz gatunków ryb, jak choćby żaglica, tuńczyk, koryfena czy błękitny marlin, których hol jest esencją morskiej przygody i których fotografia może zdobić przez wiele lat domowy salon czy służbowe biurko. Złowienie takich ryb, należących do najbardziej prestiżowych trofeów na całym ziemskim globie, daje poczucie wędkarskiego spełnienia.

I choć samo poszukiwanie i wabienie ryb nie należy w zasadzie do wędkarza, ale jest domeną załogi łodzi, to już walka z rybą, trwająca niekiedy kilkadziesiąt minut, jest wystarczającym powodem do pełnej wędkarskiej satysfakcji. "Big Game" ma jeszcze jedną ważną zaletę - w trakcie poszukiwania ryb można beztrosko wypoczywać, opalając się na pokładzie łodzi i popijając dobrze schłodzone drinki, które serwowane są na życzenie przez załogę. Dzięki temu ten rodzaj wędkarstwa świetnie nadaje się do uprawiania w towarzystwie naszych pań, które niekoniecznie są zainteresowane samymi rybami i ich łowieniem.

Dobra łódź i pewny kapitan

Przy połowach "Big Game" najważniejsze kwestie to bezpieczeństwo wędkarzy i skuteczność kapitana w polowaniu na okazy. Dlatego nie warto wybierać pierwszej lepszej łodzi, jaka jest nam oferowana w porcie. Dobrze zdać się na doświadczonego doradcę, który pomoże dotrzeć do najlepszych z najlepszych - kapitanów o uznanej reputacji, ludzi odpowiedzialnych i znających zasady dobrego serwisu we współczesnej turystyce wędkarskiej. Biuro Eventur Fishing, dzięki wyprawie studyjnej w 2009 roku, posiada dziś niezbędne rozeznanie w tej materii oraz sprawdzonych partnerów, którzy zapewnili nam niespotykane gdzie indziej wędkarskie emocje.

Nasz krótki test

W trakcie dwóch dni wędkowania w okolicach miasteczka Quepos udało nam się złowić żaglicę, która była naszym głównym celem, a także bardzo dużo pięknych ryb z gatunku rooster fish. Mieliśmy również na wędce okazową koryfenę, ale niestety nie udało nam się jej wyholować. Dodatkowymi atrakcjami była obserwacja stad delfinów i wielkich morskich żółwi. Pobyt nad Pacyfikiem i łowienie ryb na "Big Game" mogą być interesującym celem samym w sobie lub uzupełnieniem wyprawy na tarpony na nieodległe Morze Karaibskie.

Łowienie „roosterów” było niezwykłym doświadczeniem. Kapitan manewrował przez cały czas łodzią pośród skał, na dość wysokiej momentami fali. Ale tylko tam była szansa na znalezienie ryb. Kunszt przewodnika pozwolił nam na dobranie się do ładnych okazów. Rola osób prowadzących łódź oraz niezawodność sprzętu (głównie silnika) mają więc kluczowe znaczenie nie tylko dla wędkarskich wyników, ale i dla bezpieczeństwa. Tutaj wybierać trzeba najlepszych i nie oszczędzać, bo oszczędność może okazać się pozorna…

Dostępność łowiska

Wędkowanie ze specjalnych łodzi pełnomorskich z doświadczonymi przewodnikami.

Rekomendowane metody połowu

W przypadku wędkowania "Big Game" na otwartym oceanie sprzęt i przynęty zapewniają kapitanowie łodzi. Najczęściej są to przynęty sztuczne lub mięso z ryb. Połowy odbywają się w dryfie lub metodą trollingową. Po braniu należy wyjąć wędkę z uchwytu, zaciąć rybę i rozpocząć hol. W przypadku dużych okazów wędkarz przywiązywany jest specjalnym pasem do fotela. Załoga pomaga przy podbieraniu ryby. Na płyciznach rekomendujemy spinning, trolling lub sztuczną muchę. Sprzęt, choć znacznie lżejszy niż na "Big Game", powinien i tak być bardzo mocny i trwały, gdyż w każdej chwili przynętę może zaatakować ryba kilkunastokilogramowa, a nawet znacznie większa. Więcej informacji dotyczących wymaganego ekwipunku dostępnych jest w naszym biurze.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Szczegółowych informacji udzielamy na zapytanie. Na życzenie złowione ryby mogą być przyrządzone dla wędkarzy na kolację.

Moja opinia o łowisku

Wędkowałem w Quepos tylko dwa dni w trakcie dłuższej wyprawy do Kostaryki. Zachwyciła mnie ta okolica – częściowo klifowe, wysokie wybrzeże, częściowo płaskie z piaszczystymi plażami. Miasteczko jak z filmów, pełne gorących Latynosów, ale i turystów – głównie z USA. Wieczorne życie skupiało się w licznych barach, gdzie można było pokosztować fantastycznych drinków na bazie rumu, tequili i innych lokalnych alkoholi, a także świeżutkich owoców i ziół. W restauracjach serwowano przede wszystkim dania z ryb i owoców morza, co bardzo mi odpowiadało. Wędkowanie miało dwa oblicza. Pierwszego dnia wędkowaliśmy na trolling, a więc bardziej biernie. Do nas należał jedynie hol zaciętych ryb. Jednak był to wspaniały wypoczynek w słońcu, na falach dość spokojnego (zgodnie z nazwą) Pacyfiku. Udało nam się spotkać na morzu i delfiny, i piękny okaz morskiego żółwia.

Najpiękniejsza zdobyczą wędkarską była okazała żaglica, mieliśmy też na haku wielki okaz koryfeny, ale wypięła się w dynamicznym wyskoku. Szkoda… Drugiego dnia wędkowanie było bardziej aktywne, bo łowiliśmy w pobliżu skalistych raf roostery – piękne ryby z efektownym pióropuszem na grzbiecie. Udało się nam trafić kilka ładnych sztuk. Szczególnie godny pochwały jest serwis miejscowych przewodników. Nami opiekowali się dwaj: jednego dnia Amerykanin, drugiego Anglik, a obaj mieli do pomocy chłopców pochodzących z tej okolicy. Podziwiałem ich niezwykłą wiedzę o rybach i profesjonalizm. Polecam Quepos i kostarykańskie wybrzeże Pacyfiku! W każdym razie ja wspominam mój pobyt bardzo pozytywnie.

Zbyszek z Warszawy
Ze względu na ustawę o ochronie danych osobowych, nie podajemy pełnych danych autorów opinii o łowiskach. Na życzenie możemy skontaktować Państwa z autorem opinii.

Polecam każdemu (2009)

Wyprawa do Kostaryki w roku 2009 była naszą pierwszą wędkarską przygodą w tych rejonach świata. Dała nam szansę nie tylko na pokonanie wielu wspaniałych okazów ryb – w tym legendarnych tarponów...

Zobacz reportaż


Zakwaterowanie

W Quepos oferujemy zakwaterowanie w dobrej klasy hotelach z klimatyzacją. Wieczorem można udać się na pyszną kolację do jednej z kilku restauracji w Quepos (wspaniałe ryby i owoce morza). Zapewniamy również transfer z San Jose lub znad Morza Karaibskiego (np. z Rio Parismina) - możliwy jest dojazd samochodem lub stosunkowo niedrogi przelot awionetką.


Serwis wędkarski

Zapewniamy usługi sprawdzonych przewodników wędkarskich dysponujących wysokiej klasy łodziami (maksymalnie 4-5 wędkarzy plus 2 osoby załogi). W trakcie wędkarskiej sesji, która trwa zazwyczaj ok. 8 do 10 godzin, serwowany są lunch i bezalkoholowe drinki.

Przewodnicy zapewniają wędki oraz przynęty (również żywe).


Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Oferta wędkowania - Quepos

W sprawie cen prosimy o kontakt z biurem.

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Biuro: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko morskie położone w Kostaryce (w Ameryce Środkowej), nad Oceanem Spokojnym, oddalone o ok. 10-11 godzin lotu z Europy (np. z Frankfurtu), 70 km od lotniska w San Jose.

Jakie ryby?
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: żaglica, marlin błękitny oraz czarny, dorado, tuńczyk żółtopłetwy, rooster fish.

Kiedy najlepiej jechać?
Najlepszy sezon połowów to okres marzec-czerwiec oraz wrzesień-październik.

Jak dojechać na miejsce?
Z Europy przelot samolotem do Kostaryki. Z San Jose kolejny przelot małą awionetką lub transfer samochodem.

Największe atuty oferty

  • doskonałe łowisko zasobne w żaglice, koryfeny, marliny oraz ryby z gatunku rooster fish
  • bardzo dobre i bezpieczne łodzie, świetni przewodnicy
  • atmosfera małego nadmorskiego miasteczka – lokalny koloryt, dobra kuchnia, liczne restauracje, bary i kluby nocne

Co oprócz łowienia?

Kostaryka daje wspaniałe możliwości aktywnego wypoczynku, poznawania cudów natury, wulkanów, świata egzotycznych roślin czy zwierząt żyjących w swym naturalnym środowisku. Tam też mamy też szansę na zetknięcie się z architekturą kolonialną środkowoamerykańskich miast, skosztowanie lokalnych przysmaków – w tym dojrzałych owoców tropikalnych, a nade wszystko na kontakt z gościnnymi i sympatycznymi mieszkańcami tego fascynującego kraju, zaliczanego do największych turystycznych atrakcji Półkuli Zachodniej.

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.