Pstrągi z Pirenejów | Hiszpania oraz Andora


O łowisku

Rzeka płynie na terenie Andory oraz środkowo-wschodniej Hiszpanii (autonomiczny region Katalonia). Ma kilkadziesiąt kilometrów długości, a dobry odcinek pstrągowy liczy około 40-50 km. Z Barcelony (tanie loty!) dojedziemy tu w zaledwie 2 godziny samochodem, co stanowi wielki atut tego łowiska. Rzeka jest zupełnie dzika i bardzo malownicza. Płynie wśród pól, lasów i pomiędzy skalistymi wąwozami. Mocno meandruje, a w jej nurcie są dziesiątki zwalonych do wody drzew. Na odcinku pstrągowym jej szerokość wynosi od 5 do 25 metrów, a nurt jest na przemian wartki i podzielony przez rozleglejsze płanie ze spokojną wodą. Woda jest czysta, ma szmaragdowo-złotą barwę i przy pełnym słońcu widać w niej gołym okiem ataki pstrągów! Jednym słowem: jest to wymarzona rzeka na pstrągowe podchody, która spełni wymagania najbardziej wybrednych wędkarzy. Jak w domu poczują się tu pomorscy wędkarze łowiący pstrągi na zakrzaczonych rzekach północnej Polski.

Pstrągów w łowisku jest dużo. Właściwie każdy głębszy dołek zamieszkuje przynajmniej jedna ryba, a czasami kilka. Co najważniejsze, są to pstrągi duże, a czasami wprost olbrzymie, jak na europejskie standardy. Ryby 45-55 cm są na porządku dziennym, bardzo często trafiają się także takie po 60 cm. Przy odrobinie wędkarskiego farta da się złowić rybę 65 – 70 cm, a największy potokowiec, jaki został w rzece złowiony, zmierzony i sfotografowany, miał…84 cm! Nieprawdopodobne, ale prawdziwe. My sami będąc po raz pierwszy na testowej wyprawie łowiska (zaledwie 3 dni łowienia w marcu 2019) złowiliśmy 3 pstrągi przekraczające 60 cm i kilkanaście ryb w przedziale 50 – 55 cm!

W rzece poza pstrągiem występuje duża populacja brzany oraz smukłych, pięknych karpii sazanów. Wiemy, że da się je skutecznie łowić przy pomocy muchówki, ale sami nie próbowaliśmy.

Dżungla nie do przejścia

Należałoby postawić pytanie: jak w takiej stosunkowo niewielkiej rzeczce i w dość zaludnionej przecież Hiszpanii uchowały się jeszcze takie ryby? Sprawa jest prosta. Ryb jest dużo ponieważ dotarcie do większości miejsc na łowisku jest trudne, a w wielu miejscach możliwe jedynie dla bardzo zdeterminowanych wędkarzy. Nad brzegami rzeki będziecie mieć do czynienia z prawdziwą „dżunglą”, w wielu miejscach praktycznie nie do przejścia. Są tam strome, gliniaste burty, powalone drzewa, skaliste półki, a na domiar złego (a może dobrego?) to wszystko porastają gęste krzaki jeżyn z ostrymi kolcami, które czepiają się dosłownie wszystkiego (polecamy tu mocne, trudne do przebicia wielowarstwowe wodery lub gumowe spodniobuty). Aby skutecznie w rzece połowić, trzeba często przedzierać się przez koszmarne przeszkody i po prostu swoje wychodzić. Oczywiście znajdziemy też miejscówki dostępne w prosty sposób (z dojazdem nad samą wodę), ale tam łowią także miejscowi wędkarze i ryby - choć obecne - są znacznie trudniejsze do złowienia. Wyprawę nad naszą pirenejską rzekę polecamy więc przede wszystkim osobom, które lubią aktywne łowienie połączone z kilkukilometrowymi marszami przez trudno dostępny teren – to będą prawdziwe pstrągowe podchody. Jest to zajęcie mocno męczące fizycznie, ale jeśli damy radę, ten trud powinien się opłacić.

Pod opieką przewodnika

Z powodu trudności w poruszaniu się po rzece, łowisko to będziemy proponować jedynie z opcją przewodnika, którego obecność bardzo ułatwi udane wędkowanie. Nasza każda przyjeżdżająca w Pireneje grupa będzie otrzymywać w pakiecie usługi przewodnika na dwa pierwsze dni wędkowania. Przewodnik pomoże oczywiście zorganizować potrzebne licencje wędkarskie, które różnią się w zależności od obławianego odcinka rzeki i są do nabycia u różnych podmiotów - np. lokalnych klubów wędkarskich. Więcej informacji o ofercie przewodnika wędkarskiego znajdziecie Państwo w zakładce „serwis” na górze strony.

Dostępność łowiska

Łowi się z brzegów lub brodząc. Brzegi w wielu miejscach są trudno dostępne. Poruszanie się po rzece wymaga sprawności fizycznej, determinacji i ciągłego przemieszczania się w celu obławiania kolejnych stanowisk ryb. Poziom wody w rzece regulowany jest przez tamy na kilku zbiornikach zaporowych leżących w jej biegu. W skrajnych przypadkach (b. wysoka woda) łowienie w rzece może być niemożliwe. W takich przypadkach nasze biuro pomoże zorganizować wędkowanie na łowisku zastępczym (sumy, sandacze, okonie, karpie).

Zasady łowienia i rekomendowane metody

W rzece można łowić na muchę (streamer, sucha mucha, nimfa) oraz spinning. Niektóre odcinki dozwolone są wyłącznie dla muszkarzy, szczególnie w górnym biegu rzeki – więcej informacji na ten temat dostępnych jest w naszym biurze. W obu metodach dozwolone są jedynie pojedyncze bezzadziorowe haki. Nad rzeką są częste kontrole, dokonywane przez strażników z miejscowych klubów wędkarskich, a kary za łamanie obowiązujących przepisów rozpoczynają się od kwoty 300,- euro i w przypadku recydywy (ponownego złamania przepisów) idą mocno w górę! Z powodu trudno dostępnych brzegów oraz licznych drzew i zarośli rzeka może sprawiać problemy początkującym muszkarzom.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Na łowisku obowiązuje całkowity zakaz zabijania ryb.


Zakwaterowanie

Istnieje kilka opcji zakwaterowania. Do wyboru są 1- lub 2-osobowe pokoje z łazienkami (hotel), apartamenty (3- lub 4-osobowe z aneksem kuchennym i łazienką oraz wolnostojące domki z ogrodem (2-4 osobowe). Wszystkie opcje zakwaterowania ulokowane są w pobliżu rzeki – od 1 do 30 minut jazdy samochodem. Zarówno pokoje, jak i apartamenty czy domki mają porządny standard i pełne wyposażenie łącznie z dostępem do internetu. Pełne zaplecze turystyczne (liczne restauracje, sklepy) położone jest nie dalej jak 20-30 minut jazdy samochodem od miejsca zakwaterowania.


Serwis wędkarski

Pierwsze dwa dni łowienia (lub więcej na życzenie i za dodatkową opłatą) odbywają się zawsze pod opieką przewodnika wędkarskiego, który organizuje potrzebne licencje wędkarskie (jest ich kilka rodzajów w zależności od odcinka rzeki) oraz doradza we wszystkich sprawach związanych z wędkowaniem (wybór najlepszych w danym okresie odcinków rzeki, dojazd nad wodę, najskuteczniejsze techniki połowów). Za dodatkową opłatą przewodnik zapewnia transfery lotniskowe oraz cały potrzebny sprzęt wędkarski (spinningowy lub muchowy). Dla wędkarzy łowiących na spinning oferujemy w pakiecie polskojęzycznego przewodnika, który systematycznie od kilku lat łowi na rzece i ma świetne rezultaty. Muszkarze natomiast mają do dyspozycji wybitnego, miejscowego specjalistę od tej dziedziny, ale rozmawia on jedynie w języku angielskim (bardzo płynny) lub hiszpańskim. Przewodnik muchowy bez dodatkowych opłat zapewnia także najskuteczniejsze w danym okresie muchy, materiał przyponowy oraz serwuje lunch podczas wędkowania.

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:cały rok poza okresem czerwiec-sierpień, pobyty rozpoczynające się od dowolnego dnia tygodnia
Czas trwania:dowolna ilość dni, ale nie krócej niż 3 noce na miejscu
Dojazd:we własnym zakresie - dojazd własnym samochodem na miejsce lub samolotem + wynajem auta na lotnisku
Ilość uczestników:od 1 do 4 osób
Zakwaterowanie:osobne pokoje lub całe domki/apartamenty
Wyżywienie:we własnym zakresie lub w niedrogich restauracjach lokalnych
Łowiska:rzeka
Przewodnik:zawarty w pakiecie
Cena:2500,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 3 osobach uczestniczących. Łącznie 7500,-PLN za 3 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie euro z dnia 26.03.2019 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
 • wyposażony apartament 3-osobowy z pościelą/ręcznikami, bez sprzątania końcowego
 • 2 dni łowienia pod opieką polskiego przewodnika (spinning)
 • 4 dni łowienia samodzielnego
 • pełna informacja wędkarska o łowisku, profesjonalne doradztwo, mapy wędkarskie
 • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
 • licencje wędkarskie na rzekę na odcinki spinningowe na 6 dni
Przelot:nasze biuro oferuje pomoc w zakupie biletów lotniczych do Barcelony

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko rzeczne położone w północno-wschodniej Hiszpanii (Katalonia), niedaleko granicy z Andorą, odległość:

 • ok. 2450 km od Warszawy,
 • ok. 200 km od Barcelony

Rodzaj wody i ryby
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: pstrąg potokowy, brzana, karp sazan.

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa praktycznie cały rok, ale najlepszy czas połowów to okres listopad-maj. W innych miesiącach roku jest bardzo gorąco i łowienie potrafi być męczące ze względu na panujące upały.

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem lub dolecieć do Hiszpanii samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc w rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

 • duża ilość okazałych pstrągów
 • urokliwa okolica i rzeka z czystą wodą (poza okresami ulewnych deszczy)
 • ciepło, dobra pogoda, wyśmienita kuchnia i wina
 • długi sezon i możliwość przyjechania na ryby na „przedłużony weekend”
 • możliwość skorzystania z atrakcyjnych cenowo przelotów do Barcelony
 • region bardzo ciekawy turystycznie, doskonałe miejsce na rodzinny urlop
 • polskojęzyczny przewodnik

Największe atuty oferty

 • możliwość wycieczki do Barcelony
 • możliwość wycieczki do Andory
 • fantastyczny kanion Mont-Rebei z trasą trekkingową

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.