Malediwy (ryby morskie) | Ocean Indyjski


O łowisku

Nasza wędkarska baza znajduje się na dalekich, południowych atolach Malediwów o godzinę lotu (lub 6 godzin płynięcia szybką łodzią) od stolicy tego kraju, Male. Takie oddalenie od cywilizacji gwarantuje podstawową rzecz – brak innych wędkarskich łodzi w pobliżu, a co za tym idzie zdrową i mało „doświadczoną” populację oceanicznych drapieżników. Nasze szybkie łodzie operują na obszarze ponad 3000 km kwadratowych i w ich zasięgu pozostają zarówno przybrzeżne wody kilku atoli (tutaj łowimy przede wszystkim karanksy olbrzymie/GT, barakudy, groupery oraz snappery) jak i łowiska położone dalej na otwartym morzu, w miejscu gdzie urywa się szelf kontynentalny, a głębokość zmienia się z 50 do ponad 2000 metrów! Te okolice to całoroczne łowiska tuńczyków żółtopłetwych (10-150 kg), wahoo, rekinów, mahi-mahi oraz żaglic i marlinów. Nasi przewodnicy wszystkie te gatunki łowią przy użyciu technik spinningowych (popping), choć chętni mogą według życzenia spróbować także na trolling. Przy dobrym żerowaniu ryb można oczekiwać dużej ilości brań a ich rozmiary są więcej niż zadowalające. I tak jeśli chodzi o karanksy (GT) to ryby w przedziale 5-15 kg są w łowisku powszechne. Regularnie zdarzają się uderzenia sztuk ponad 20 kg, a największe okazy łowione na Maldiwach przekraczają 30 kg. Malediwy nie są jednak łowiskiem na rekordowe osobniki tego gatunku. Jeśli ktoś marzy (i jest w stanie go wyholować) o złowieniu karanksa 40-60 kg, to lepszą destynacją będą Andamany lub Madagaskar. Inaczej sprawa wygląda z tuńczykami. Na Malediwach nie ma właściwie górnej granicy jeśli chodzi o te ryby. Zazwyczaj biorą takie 10-40 kg, ale w każdej chwili można spodziewać się, że w poppera uderzy kolos przekraczający nawet 100 kg. Tuńczyków jest bardzo dużo i jest to gatunek powszechnie zasiedlający te wody. Tak samo jest z rybami poławianymi na jigging. Mnogość gatunków przyprawia o zawrót głowy i spuszczając naszego jiga w pobliże dna nigdy nie wiadomo z jakim przeciwnikiem przyjdzie się zaraz zmierzyć. Dość powiedzieć, że na jiga regularnie łowi się tutaj ponad 50 różnych gatunków ryb!

Kluczem jest przewodnik

Nie ma się co oszukiwać – bez prawdziwego fachowca na Malediwach (ani w żadnych tropikach) nie połowimy. Sprawdziliśmy to na własnej skórze wiele razy. Wszelkie „okazje”, choć atrakcyjne cenowo zawsze kończyły się w ten sam sposób, czyli jednym wielkim rozczarowaniem. Aby skutecznie łowić w oceanie potrzebny jest prawdziwy specjalista z szybką i bezpieczną łodzią. Ktoś kto zna ocean jak własną kieszeń i rozumie prawa i zależności zachodzące w tym skomplikowanym ekosystemie. W naszej ofercie zapewniamy usługi takiego człowieka. To wędkarski przewodnik z prawdziwego zdarzenia, który nie żałuje paliwa i zrobi wszystko aby Klienci byli zadowoleni. Od najmłodszych lat cały czas spędzał na oceanie – wpierw ze swoim ojcem jako pomocnik na tuńczykowym kutrze, potem jako pełnoprawny rybak, a od 4 lat jako profesjonalny przewodnik wędkarski, który specjalizuje się przede wszystkim w poppingu. Jesteśmy przekonani, że oddajemy Państwa w dobre ręce.

Dostępność łowiska

Tylko z łodzi. Łowienie z brzegu jest gdzie niegdzie możliwe ale mniej skuteczne.

Rekomendowane metody połowu

Popping i jigging, dla chętnych możliwość trollingu (wahoo, marlin, żaglica, mahi – mahi)

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Obowiązuje całkowity zakaz zabierania GT. Inne ryby można zabierać do bieżącej konsumpcji według lokalnych przepisów (poinformuje o nich Państwa nasz przewodnik na miejscu). Podczas łowienia należy zawsze słuchać poleceń i porad przewodnika, szczególnie tych dotyczących ustawienia mocy hamulca w kołowrotku podczas holu. Ryby są niezwykle silne, a ich olbrzymie rozmiary sprawiają, że ich hol jest zajęciem wyczerpującym i długotrwałym (od kilku minut do kilku godzin w zależności od wielkości ryby). Wyprawę na Malediwy polecamy więc przede wszystkim osobom o podstawowej lub dobrej sprawności fizycznej.

Na Malediwach obowiązuje zakaz spożywania alkoholu. Nabyć można go jedynie w resortach, które mają pozwolenie na jego sprzedaż. Jako jedną z form zakwaterowania możemy zaproponować Państwu właśnie taki resort. Więcej szczegółów w dziale „zakwaterowanie”.

Wyniki na wyprawach


Zakwaterowanie

Oferujemy 2 formy zakwaterowania. Pierwszą i tańszą jest lokalny hotel/pensjonat o dobrym standardzie (odpowiednik europejskich ***). Znajduje się nad samym brzegiem oceanu i zapewnia 2-osobowe pokoje z łazienkami i klimatyzacją. Posiada także prywatną i ładnie utrzymaną plażę. Dla większych grup na terenie hotelu znajduje się także duży, 8-osobowy apartament (3 sypialnie i 3 łazienki) z własną kuchnią, tarasem. Hotel zapewnia bezprzewodowy dostęp do internatu, jest czysty i bezpieczny. Na terenie hotelu jest restauracja gdzie wędkarze spożywają smaczne posiłki (wliczone w koszt pobytu), ale nie posiada ona pozwolenia na sprzedaż alkoholu.Drugą i droższą opcją zakwaterowania jest luksusowy resort o wysokim standardzie (****). Położony tuż nad oceanem, na niewielkiej wyspie zapewnia bardzo wygodne warunki do wypoczynku. Dostępne są pokoje lub apartamenty (klima, WC, internet), kilka restauracji, siłownia, wypożyczalnia sprzętu wodnego itp. Pobyt w resorcie ma charakter „all inclusive” i obejmuje także alkohole. Resort dysponuje oczywiście własną i całkowicie prywatną plażą dostępną jedynie dla Gości. Za dodatkową opłatą możliwe są profesjonalne zabiegi spa, nurkowanie na pobliskiej rafie i wiele dodatkowych atrakcji. Zakwaterowanie w resorcie polecamy przede wszystkim parom i wszystkim grupom gdzie wędkarzom towarzyszą panie/partnerki.

Zarówno w przypadku hotelu jak i resortu wędkarze mają zapewniony niemal bezpośredni dostęp do łodzi wędkarskich (5 minut spacerem do portu).Serwis wędkarski

Szybkie i wygodne łodzie to podstawa skutecznego wędkowania w tropikach. Na Malediwach oferujemy dwie jednostki o długości 8,5 m (3-osobowa) oraz 10, 5 m (5-osobowa). Są to łodzie zbudowane specjalnie pod kątem łowienia na popping – zapewniają dużo przestrzeni do rzucania. Łodzie wyposażone są w podwójne silniki o mocy 150-250 KM (prędkość przelotowa to ok. 40-50 KM/h) radio, echosondę. Każda z łodzi ma 2 osoby obsługi – doświadczonego przewodnika wędkarskiego/kapitana oraz pomocnika, który pomaga podbierać ryby, wiązać zestawy, itp.


Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Oferta wędkowania - Malediwy

Na Malediwach istnieje kilka różnych opcji pobytu, a cena wyprawy zależy od kilku zmiennych jak termin wyjazdu, ilość osób czy rodzaj zakwaterowania. W sprawie dokładnych cen prosimy o telefoniczny lub mailowy kontakt z naszym biurem. W ekspresowym tempie przedstawimy dokładny kosztorys wyjazdu- tel. 22 894 58 12, maciek@wyprawynaryby.pl

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko morskie położone na Oceanie Indyjskim.

Rodzaj wody i ryby
Tropikalne łowisko morskie. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: tuńczyk żółtopłetwy, GT, różne gatunki rekinów, snapperów, grouperów, barakuda, wahoo, marlin, żaglica i wiele innych

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa cały rok poza porą deszczową, która rozciąga się od połowy maja do końca sierpnia. Najbardziej stabilnej (ale bardzo gorącej) pogody na Malediwach należy spodziewać się w okresie od listopada do końca kwietnia.

Jak dojechać na miejsce?
Przelot do Male, a następnie lokalnym samolotem na wyspę Gan. Bilety lotnicze z Male na Gan są zawarte w cenie wyprawy.

Największe atuty oferty

  • duża obfitość ryb i mnogość gatunków
  • rajskie wyspy i piękna przyroda Malediwów
  • serdeczni i gościnni mieszkańcy
  • stosunkowo wygodny i mało męczący przelot
  • bardzo szybkie i świetnie dostosowane do poppingu łodzie
  • atrakcyjna jak na tropiki cena wyprawy

Atrakcje w okolicy

  • ciepłe, turkusowe morze idealne do kąpieli
  • przepiękne plaże
  • możliwość obserwacji dzikich zwierząt w oceanie – delfinów, rekinów, płaszczek, żółwi, itp.

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.