Diego Suarez | Ocean Indyjski


O łowisku

Dziś, białe plamy na mapach przestały być białe, a cały świat mamy dostępny we własnym telefonie. Pomimo tego zupełnie wariackiego dostępu do informacji i dziecinnej łatwości przemieszczania się, są jeszcze enklawy poznane niezupełnie do końca. Należy do nich Madagaskar – kraina dziwów. Na wielkiej mapie świata zostało już tylko kilka takich miejsc. A zatem wybierzcie się z nami na te nieznane wody!

Łowiska prawdziwie dziewicze

Oferujemy Państwu możliwość wędkowania w północnej, zdecydowanie najbardziej atrakcyjnej części Madagaskaru. Bazą, z której startują nasze wyprawy, jest portowe miasto Diego Suarez (inaczej Antsiranana), oddalone o około trzy godziny lotu ze stolicy wyspy – Antananarywy. Diego ulokowane jest na samym północnym przylądku i dzięki temu położeniu można wędkować zarówno po zachodniej (kwiecień-maj oraz październik-listopad) jak i wschodniej (listopad-marzec) stronie wybrzeża Madagaskaru.

Obie części północnego wybrzeża wyspy są świetne na ryby, ale nieco różnią się charakterem. Zachodnia strona jest bardziej osłonięta od silnego wiatru przez szereg wysepek, rozciągających się pomiędzy Nosy Be a Przylądkiem Północnym. Jest tu też więcej wcinających się głęboko w ląd zatok. Ryzyko silnych wiatrów utrudniających łowienie jest mniejsze. Tę stronę polecamy wędkarzom, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z tropikalnym poppingiem. Brań po zachodniej stronie jest dużo, a rozmiary ryb satysfakcjonujące – GT średnio 10-20 kg, oprócz tego tuńczyki żółtopłetwe, tuńczyki psie, snappery, rekiny, pstrągi koralowe , barakudy i wiele innych gatunków. Po stronie zachodniej działa kilku operatorów wędkarskich, więc podczas wędkowania można spotkać inne łodzie.

Madagaskar

Za to wschodnia strona Madagaskaru to terytorium w pełni dziewicze. Jedno z najmniej poznanych i eksploatowanych morskich łowisk na Oceanie Indyjskim. Działa tu tylko nasz operator i wyprawy na wschód polecamy wszystkim z Was, którzy chcą przeżyć wielką wędkarską przygodę na zupełnie nieznanych wodach, które naszym zdaniem, należą do absolutnej poppingowej czołówki na Ziemi. Wyprawa na wschód to wielka szansa na spotkanie z monstrualnych wielkości GT (średnio 20-30 kg, ale regularnie łowione są ryby powyżej 50 kg), tuńczykami, wahoo oraz grouperami. W zasadzie występują tu dokładnie te same ryby, co po zachodniej stronie, ale z powodu niemal zerowej presji jest ich tu więcej i częściej łowi się naprawdę ogromne sztuki.

Cenę jaką trzeba za to zapłacić jest większe ryzyko niekorzystnej pogody. Wschodnia strona jest bardziej odkryta i w przypadku silnego wiatru należy liczyć się z brakiem możliwości dotarcia na wszystkie najlepsze miejscówki. Z taką sytuacją spotkaliśmy się podczas naszej wyprawy testowej w grudniu 2017 roku. Jednak pomimo bardzo silnego wiatru połowiliśmy dobrze (kilkadziesiąt GT, w tym największe 42 kg oraz 38 kg oraz wiele ryb ponad 20 kg), co chyba najlepiej świadczy o potencjale tego obszaru.

Aby uspokoić tych, którzy zaplanują sobie wschodnią stronę, możemy tu z pełną odpowiedzialnością napisać, iż zarówno łodzie wędkarskie jak i przewodnicy to absolutnie najwyższy światowy poziom. Klienci nigdy nie są narażani na zbyt duże ryzyko, a sprzęt pływający jest bardzo często serwisowany i poddawany szczegółowym przeglądom. Bezpieczeństwo wędkarskich turystów jest dla nas najważniejsze!

Hotel czy katamaran?

Wędkarze mają do wyboru dwa typy pobytów na Madagskarze. Pierwszy z nich to codzienne wypływanie na ryby z Diego Suarez, które jest bazą (mieszka się w wygodnym hotelu, więcej informacji w dziale „Zakwaterowanie”). Codziennie po zakończonym łowieniu wędkarze wracają na noc do Diego, gdzie mogą oddawać się atrakcjom miasta. Minusem takiego pobytu jest ograniczony zasięg łodzi wędkarskich – z powodów bezpieczeństwa są one w stanie operować w zasięgu 30-50 km od portu w Diego. Jedynie przy długoterminowej bardzo dobrej prognozie pogodowej są w stanie zwiększyć ten zasięg do 70-90 km (czas dopłynięcia z Diego na tak daleko położone miejsca zajmuje jednak około 2-3 godzin w jedną stronę).

Opcją dającą szansę na znacznie lepsze połowy, ale nieco droższą, jest komfortowy mieszkalny katamaran, który wypływa z Diego na dowolnie długi rejs (jednak minimum 4 noce). Katamaran jest rozwiązaniem wprost genialnym na odludne wybrzeże Madagaskaru. Przemieszcza się on wzdłuż wybrzeża i kotwiczy na noc w osłoniętych zatokach. Zawsze jest to jednak blisko rejonów łowienia, zwykle nie dalej niż 10-20 minut szybką łodzią (łodzie wędkarskie są przypisane do katamaranu, który jest tylko bazą noclegową).

Madagaskar

Na katamaranie jest oczywiście doświadczony kapitan, załoga czuwająca nad komfortem klientów oraz kucharz, który wyczarowuje prawdziwe cuda ze złowionych ryb i owoców morza. Pobyt na katamaranie w bardzo bliskim sąsiedztwie natury to naszym zdaniem najlepszy i w pełni bezpieczny sposób na wędkarską eksplorację wyspy. Bardzo polecamy! Zasięg katamaranu z Diego Suarez to koło 250 km w jedną stronę, co odpowiada 8-9 dniowej wyprawie (na tyle czasu katamaran jest w stanie zabrać zapasów żywności i wody). Więcej szczegółów znajdą Państwo w części „Zakwaterowanie”.

Dostępność łowiska

Ryby łowi się z szybkich, profesjonalnych łodzi wędkarskich wyposażonych w mocne silniki, prowadzonych są przez niezwykle doświadczonych przewodników wędkarskich z wieloletnią praktyką na wodach Madagaskaru.

Rekomendowane metody połowu

Tropikalny spinning (popping oraz łowienie na stickbaity), speed oraz slow jigging. Dla chętnych - łowienie na trolling (sprzęt do trollingu jest dostępny na miejscu na wyposażeniu łodzi).

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Zakaz zabierania GT, marlinów oraz żaglic. Inne ryby w niewielkiej ilości są zabierane na kolację (sushi, ryba grillowana, itp.). Przede wszystkim tuńczyki, groupery, snappery, mahi-mahi (dorado).

Opinia klienta

Cześć Maciej,
nie było jeszcze okazji żeby Ci podziękować za Madagaskar, dlatego chciałbym zrobić to teraz w kilku zdaniach. Gdy emocje już opadły i wróciłem do rzeczywistości, nie tylko fizycznie (obolałe mięśnie, odbita kość ogonowa, złuszczona skóra po opaleniźnie itp.), ale również psychicznie (choć mam wątpliwości) to stwierdzam, że niewątpliwie była to moja najlepsza wyprawa wędkarska w życiu. Do tej pory żadna z nich nie wyzwoliła tylu emocji, skrajnych, ale przede wszystkim tych pozytywnych.

Morski popping to dla mnie nowość i sporo nauki jeszcze przede mną. Miałem wielkie szczęście, że mogłem wędkować wspólnie z Tobą, Adrianem no i naszym francuskim kapitanem. Atmosfera na łodzi była super, a to przy ekstremalnych warunkach pogodowych miało bardzo duże znaczenie. Dziękuję Ci Macieju za to, że dopingowałeś mnie podczas wędkowania i pomagałeś w chwilach zwątpienia. Za to, że użyczyłeś mi swoich przynęt i udzielałeś nieustannego instruktażu. Podczas holu kolejnego GT, gdy mój kręgosłup już się umawiał na wizytę u ortopedy, Twój okrzyk "Z KRZYŻA GO"!!! wyzwalał we mnie dodatkowe siły, które pozwalały zakończyć hol sukcesem.

Madagaskar

Początki były trudne. Najpierw epidemia dżumy, która omal nie zniweczyła naszych planów, ale jednak okazała się niegroźna dla turystów. Później ekstremalnie trudne warunki pogodowe, które ograniczyły nasze wędkarskie możliwości do minimum. Były też wspaniałe chwile, które przejdą do historii i pozostaną w naszej pamięci na zawsze. Wiem jedno: wyprawa na Madagaskar wiele zmieniła w moim życiu. Dołączyłem do zacnego grona ludzi pozytywnie zakręconych, którzy przemierzają świat nie tylko za wielkimi rybami, ale przede wszystkim w poszukiwaniu pozytywnych emocji i kolekcjonowaniu wspaniałych chwil.

Mam nadzieję, że będzie mi dane móc podróżować i wędkować wspólnie z Tobą i naszymi wspólnymi kumplami. Jeszcze raz wielkie dzięki. Wiem jedno - okrzyk Nikola "ATTACK", chciałbym usłyszeć podczas ostatniego namaszczenia.

Życzę Tobie i Twoim bliskim zdrowych, radosnych i spokojnych świąt. Pozdrawiam i do zobaczenia (mam nadzieję) wkrótce.

Marcin (uczestnik jednej z wypraw)

Wyniki na wyprawach

Wylogowani

Są to słowa niebezpieczne: „jedziemy” bądź „wyruszamy”. Zwiastują rychłe porzucenie wszystkiego co znajome, przytulne i bezpieczne. Gdy wreszcie zabrzmią, musisz zostawić to co dobrze znasz i co nie wzbudza już twoich pytań...

Zobacz reportaż

Nocny hardcore

Nie, ten tekst nie będzie traktował o studenckich czasach beztroski, ale o tropikalnym łowieniu karanksów. GT (karanks olbrzymi, Caranx ignobilis) jest jedną z moich ulubionych ryb. Atakuje poppery wściekle jak ranny dzik...

Zobacz reportaż


Zakwaterowanie

Na Madagaskarze nasi klienci mają do wyboru dwie opcje pobytowe: hotel w Diego Suarez lub katamaran poruszający się przez cały czas w okolicy łowisk.

Hotel w Diego Suarez

Nasi wędkarze kwaterują w najlepszym hotelu w mieście. Oferuje on duże 1- lub 2-osobowe pokoje z łazienkami i klimatyzacją. Dogodne położenie w centrum miasta zapewnia łatwy dostęp do wszystkich atrakcji Diego. Na terenie hotelu są 2 restauracje, bar, kasyno oraz duży i zadbany basen. Recepcja czynna jest 24 h na dobę, a personel mówi po angielsku. Transfer do łodzi wędkarskich trwa około 5 minut. W opcji pobytu w hotelu klienci mają zapewnione śniadania oraz lunche podczas wędkowania. Kolacje opłacają na miejscu w hotelu lub można udać się do jednej z kilku restauracji w Diego Suarez (bardzo tanie).

Ze względów bezpieczeństwa i zapadających szybko w tropikach ciemności w opcji hotelowej wędkowanie możliwe jest maksymalnie do godziny 16.00-17.00.

Katamaran

Katamaran

Naszym zdaniem katamaran to najlepsza opcja na wędkarską wyprawę na Madagaskarze. Jest jednostka zapewniającą miejsce dla maksymalnie 6-ciu wędkarzy (w sumie na miejscu do dyspozycji są 2 katamarany, więc maksymalna liczebność grupy może wynosić 12 osób). Wyposażona jest w trzy 2-osobowe kabiny (w każdej kabinie jest jedno duże łóżko podwójne o wymiarach minimum 190 cm x 140 cm) i minimum 2 toalety/prysznic. Na jednostce znajduje się także duża kuchnia oraz pokład słoneczny, gdzie spożywane są posiłki. W opcji pobytu na katamaranie wędkarze mają zapewnione pełne wyżywienie (3 posiłki dziennie) – dania bardzo wysokiej klasy.

Podawane są świeżo wyciskane soki, owoce, różne gatunki ryb, a także krewetki, homary i kraby. Można liczyć także na steki i fantastyczne desery. Podczas pobytu na katamaranie w cenie są także wszelkie napoje oraz miejscowy (całkiem niezły) alkohol. Przebywając na katamaranie wędkarze mają praktycznie nielimitowany czas wędkowania. Mogą wypływać wcześnie rano (ok 6.00-7.00), wrócić na lunch na katamaran (ale mogą też zjeść go na łodzi wędkarskiej), a po lunchu ponownie wypłynąć na ryby i pozostać na wodzie do zapadnięcia zupełnych ciemności (lub nawet dłużej). Przewodnicy wędkarscy są pod tym względem bardzo elastyczni.

Katamaran

Serwis wędkarski

W obu opcjach pobytowych wędkowanie odbywa się z szybkich i bezpiecznych łodzi dostosowanych do morskiego poppingu i jiggingu. Łodzie mieszczą czterech wędkarzy oraz kapitana i pomocnika. Wyposażone są w podwójne silniki (w sumie 200 KM – 250 KM), całą morską elektronikę, schowki na wędki i przynęty. Łodzie przechodzą regularny i bardzo skrupulatny serwis co kilka miesięcy użytkowania aby zapewnić klientom maksymalny poziom bezpieczeństwa na tak odludnym obszarze. Na każdej łodzi znajduje się także radio oraz telefon satelitarny.

Łodzie prowadzone są przez niezwykle doświadczonych przewodników wędkarskich z wieloletnią praktyką na wodach Madagaskaru. Przewodnicy są anglo- oraz francuskojęzyczni. Podczas wędkowania podawany jest smaczny lunch, są dostępne zimne napoje. Przewodnicy wiążą wszelkie specjalistyczne węzły, pomagają podbierać ryby, itp. W naszej ocenie są to chyba najlepsi przewodnicy od tropikalnego łowienia, z jakimi kiedykolwiek współpracowaliśmy.

Katamaran

Mapa

Filmy z łowiskaOrientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:sezon wędkarski: kwiecień–maj oraz grudzień-marzec
Czas trwania:pobyty rozpoczynające się od dowolnego dnia, możliwe krótsze i dłuższe pobyty, ale sugerujemy co najmniej 7-dniowy pobyt na rybach
Dojazd:we własnym zakresie – przelot do Antsiranana (Diego Suarez). Nasze biuro zarezerwuje dla was konieczne bilety lotnicze.
Ilość uczestników:od 3 do 12 osób
Zakwaterowanie:hotel w Diego lub katamaran
Wyżywienie:częściowe lub pełne, w zależności od wybranej opcji pobytu
Łowiska:Ocean Indyjski
Przewodnik:zawarty w pakiecie, jedne przewodnik na każdą łódź wędkarską
Cena:równowartość 2300,- Euro za 7 dni pobytu bez przelotu dla 1 osoby przy grupie 4 osób , płatne w PLN
wg kursu sprzedaży USD (bank Alior) z dnia wpłaty
W cenie:
 • 3 noce w hotelu w Diego ze śniadaniem
 • 4 noce na katamaranie
 • 6 pełnych dni wędkowania
 • pokoje 2-osobowe w hotelu oraz na katamaranie
 • 3 posiłki dziennie podczas pobytu na katamaranie + napoje + alkohol
 • profesjonalny przewodnik wraz z łodzią na 6 dni wędkowania
 • transfery z/na lotnisko
 • transfery z/do na łowisko
 • ubezpieczenie turystyczne NNW, KL, bagaż
 • kompletny sprzęt wędkarski do trollingu

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Diego Suarez oddalone jest od Warszawy o prawie 8500 km. Czas przelotu z przesiadkami (zazwyczaj konieczne 2 przesiadki po drodze - jedna w porcie europejskim i druga w Antananariva) wynosi od 13 do ponad 20 godzin - w zależności od siatki połączeń. Portem docelowym jest Diego Suarez (Antsiranana), skąd wypływają katamarany na wędkarskie wyprawy.

Jakie ryby?
Zapraszamy do Madagaskaru na połów ryb morskich, głównie takich gatunków, jak: GT, tuńczyk psi, tuńczyk żółtopłetwy, grouper, snapper (wiele gatunków), barakuda, marlin, żaglica, wahoo, koryfena, rekiny (wiele gatunków).

Kiedy najlepiej jechać?
Wybrzeże zachodnie – kwiecień, maj, październik, listopad. Wybrzeże wschodnie – grudzień, styczeń, luty, marzec.

Jak dojechać na miejsce?
Z Europy przelot samolotem do Antananarywa i dalej do Diego Suarez.

Największe atuty oferty

 • atrakcyjna cena (jak na wyprawy egzotyczne)
 • wyjątkowo duże i silne ryby, nawet jak na tropikalne standardy
 • duża szansa na rekordowe osobniki, większa niż na innych łowiskach
 • olbrzymia porcja egzotyki – jedno z najmniej poznanych łowisk na świecie
 • dzikość i niesamowity klimat Madagaskaru (lokalna kuchnia, dzikie zwierzęta, niesamowita natura)
 • świetna obsługa i podczas wędkowania serwis na bardzo wysokim poziomie

Co oprócz łowienia?

 • możliwość zorganizowania wspaniałych, całodziennych wycieczek wokół Diego Suarez lub dodatkowego zwiedzania innych części Madagaskaru; podczas wycieczek zapewniamy lokalnego przewodnika/kierowcę oraz samochód terenowy, który umożliwia dotarcie do najbardziej egzotycznych miejsc na północy wyspy
 • bliskie spotkania z dziką przyrodą wyspy, m.in. kameleony, lemury, gekony i wiele innych zwierząt; podczas wędkowania możliwość obserwacji wielorybów, delfinów, żółwi morskich oraz największych mant na świecie
 • bardzo smaczna kuchnia bazująca na rybach i owocach morza
 • gościnni i uczynni mieszkańcy, którzy nie „boją się” aparatu fotograficznego

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.