Rzeka Sava Bohinjka | Słowenia


O łowisku

Jak szklana tafla

Należąca do zlewni Morza Czarnego Sawa należy do rzek o bardzo zróżnicowanym i bogatym rybostanie, a w swym górnym biegu na terytorium Słowenii jest jednym z najlepszych w Europie łowisk ryb łososiowatych. Jej kilkudziesięciokilometrowy fragment, płynący przez Alpy Julijskie od miejscowości Bled po jezioro Bohinj, nosi nazwę Sawa Bohinjka. Jest to wyjątkowo urokliwy odcinek, pełen zakrętów w skalistych kanionach, spienionych szypotów, małych kaskad i spokojnych szerokich płani. Woda jest tu tak czysta, że patrząc z mostu, odnosi się momentami wrażenie, że to położona na kamienie szklana tafla.

Trudno tu nie połowić!

Sawa Bohinjka aż kipi od ryb, a ich olbrzymie stada można obserwować choćby przechodząc przez mosty. Podstawowym gatunkiem jest tu naturalny pstrąg potokowy, ale równie powszechnie występuje bardzo silny, kształtny i pięknie ubarwiony pstrąg tęczowy, którego narybek systematycznie wpuszcza się do rzeki. Dorastając w niej nabiera on cech ryby dzikiej i staje się wymagającym rywalem dla wędkarza. Jest też bardzo dużo lipienia, a od czasu do czasu na wędce melduje się nawet głowacica.

Łowione w Sawie Bohinjce pstrągi dorastają do 6-7 kg masy, ale najczęściej trafiają się sztuki w granicach od 0,5 do 1 kg. W dobrym dniu, a takich jest w roku bardzo wiele, przeciętnie wprawny muszkarz powinien złowić co najmniej kilka ryb w granicach kilograma i większych. Takie statystyczne wnioski możemy wyciągnąć z naszej wyprawy testowej, którą odbyliśmy w październiku 2009 roku. Dodamy też, że najlepszy wynik dzienny osiągnięty przez jednego z uczestników owej wyprawy oscylował w granicach 50 ryb! Pstrągi brały na wszelkie metody: od suchej muchy poprzez mokrą, nimfę aż po streamera. Lipienie - głównie na suchą muchę. Test dowiódł, że rzekę tę możemy rekomendować Państwu jako muchowe łowisko ze znakiem najwyższej jakości!

Inne wody w okolicy

Wędkując na rzece Sawa Bohinjka kwaterujemy zazwyczaj w pięknej górskiej miejscowości Bled. Gdy dla urozmaicenia zechcemy spróbować szczęścia na innej wodzie, mamy w tej okolicy do dyspozycji kilka ciekawych opcji, np. inną górską rzekę Radovnę czy jezioro zaporowe, gdzie z przewodnikiem możemy zapolować na grube pstrągi z wykorzystaniem tzw. belly boats. Poza tym w samym Bledzie mamy do dyspozycji duże górskie jezioro, w którym żyją pstrągi, klenie, szczupaki oraz olbrzymie karpie.

Dostępność łowiska

Na rzece Sawa Bohinjka łowimy z brzegu lub brodząc. Nad brzeg rzeki można dojechać samochodem (w kilku przystosowanych do tego miejscach). Na innych wodach (np. jezioro zaporowe) można wędkować również z tzw. belly boats, a na dużym jeziorze w Bledzie istnieje szansa wypożyczenia łodzi.

Rekomendowane metody połowu

Przy połowie pstrągów tęczowych bardzo skuteczne są streamery i nimfy. Jeśli chodzi o pstrągi potokowe, bardzo dobrze reagują na suchą muchę, ale często również są do złowienia na mokrą muchę, nimfę czy szybko ściąganego streamera. Lipienie najlepiej łowić przy użyciu suchych much i nimf. Przynęty dopasowujemy przede wszystkim w zależności od pory roku i aktualnych upodobań ryb względem pobieranego pokarmu. Często również ważne są stan wody, jaj klarowność, a także warunki pogodowe i miejsca aktualnego przebywania ryb. Szczegółowe informacje na zapytanie. Na miejscu istnieje możliwość zakupu skutecznych rodzajów sztucznych much.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Sawa Bohinjka podzielona jest na kilka stref, na których obowiązują oddzielne, zróżnicowane cenowo licencje wędkarskie. Najdroższe są zezwolenia na odcinek zwany „Trophy”, gdzie dziennie sprzedaje się ich tylko pięć. Nie wolno tam też zabijać ryb. Na innych sektorach może łowić znacznie więcej wędkarzy, a za dodatkową opłatą można zabrać dziennie do trzech ryb. Wszędzie dozwolona jest jedynie sztuczna mucha z bezzadziorowym haczykiem. Możliwe jest stosowanie indykatorów jako wskaźników brań. W Słowenii przepisy nie są traktowane „z przymrużeniem oka”, ale bardzo poważnie, a kontrolę można spotkać na wodzie niemal codziennie. Jest to przyjmowane z pełną aprobatą przez wędkarzy, którzy mogą być dzięki temu pewni, że jest po co wybrać się nad wodę.

Moja opinia o łowisku

„Słowenia należy bez wątpienia do najpiękniejszych miejsc na świecie, gdzie można uprawiać wędkarstwo sportowe. Wędkarzy otaczają strzeliste szczyty górskie, zielone łąki, wodospady, a woda w rzece ma intensywny kolor szmaragdu. Kulturowo jest równie ciekawie – bałkański koloryt przeplata się z elementami cywilizacji śródziemnomorskiej. Doskonała jest kuchnia, kwatery wygodne, infrastruktura turystyczna dobrze rozwinięta. Wszędzie widać porządek i czystość, a Słoweńcy lubią trzymać się zasad, stronią od bałaganiarstwa i bylejakości. Gdy do tego dodamy niewyobrażalne dla polskiego wędkarza bogactwo ryb, możemy uznać, że to prawdziwe łowisko marzeń.

Wędkowałem tam wiele razy i wspomnienia mam niezapomniane. Wrócę też zapewne jeszcze nie raz, aby połowić na muchę cudowne ryby, zjeść moje ulubione čevapčici z ajwarem i wykonać kolejne setki zdjęć niezwykłych, bajkowych krajobrazów.”

Piotr Motyka

Wyniki na wyprawach

Zakwaterowanie

Nad Sawą Bohinjką oferujemy głównie zakwaterowanie w miejscowości Bled lub w okolicy. Do dyspozycji zróżnicowane obiekty turystyczne: od kwater prywatnych i pokoi w tańszych hotelach oraz pensjonatach typu „bed & breakfest”, poprzez luksusowe hotele cztero- i pięciogwiazdkowe po możliwość zamieszkania w specjalistycznej "Fishing Logde", gdzie wszystko przy gotowane zostało do potrzeby wędkarzy. Pokoje jedno-, dwu- i trzyosobowe ze śniadaniami.


Serwis wędkarski

Możliwość wynajęcia wysokiej klasy przewodników wędkarskich. Polecamy skorzystanie z usług przewodnika przynajmniej przez jeden dzień – zaraz po przybyciu nad wodę. Dzięki temu mają Państwo możliwość wyboru optymalnych w danym momencie miejsc, przynęt i metod wędkowania. A sytuacja niemal zawsze jest nieco inna – inny stan wody, inna jej temperatura, inna rójka, inne miejsca skupisk ryb.

Na niektóre łowiska jest możliwość wypożyczenia „belly boats”. Niedaleko miejsca zakwaterowania znajduje się sklep wędkarski ze sprawdzonymi, niemal zawsze skutecznymi przynętami.


Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Oferta wędkowania - Rzeka Sava Bohinjka

Cena:W sprawie cen prosimy o kontakt z biurem.

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Biuro: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko rzeczne (woda górska) i jeziorowe w Słowenii, w rejonie Alp Julijskich, oddalone:

 • ok. 60 km od lotniska w Ljubljanie,
 • ok. 1110 kmod Warszawy,
 • ok. 870 km od Krakowa,
 • ok. 850 km od Wrocławia.

Jakie ryby?
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: pstrąg potokowy, pstrąg tęczowy, lipień, głowacica.

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa od kwietnia do października.

Jak dojechać na miejsce?
Dojazd własnym samochodem lub samolotem do Ljubljany (Brnik). Szczegóły na zapytanie w biurze Eventur Fishing.

Największe atuty oferty

 • doskonałe, bardzo rybne, czyste i piękne wody muchowe – Nowa Zelandia w Europie za znacznie mniejsze pieniądze!
 • cudowne widoki Alp Julijskich
 • stosunkowo niedaleko Polski, dojazd samochodem w jeden dzień
 • klimat Bałkanów, świetna kuchnia, dobre trunki
 • na życzenie fantastyczni przewodnicy gwarantujący połowy
 • możliwość zwiedzenia przy okazji kilku urokliwych miejsc

Atrakcje w okolicy

Rzeka Sava Bohinjka

 • możliwość zrobienia całodziennej wycieczki do Parku Narodowego Jezior Plitvickich w Chorwacji
 • zwiedzanie Bledu (jezioro i zamek)
 • malownicza przełęcz Vintgar
 • wycieczka nad jezioro Bohinj
 • jaskinie Postojnska i Skocjanska

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.