Dorzecze Adygi, Południowy Tyrol | Włochy


O łowisku

Adyga

Najważniejszą rzeką alpejskiej części Włoch jest Adyga (wł. Adige, niem. Etsch). Wypływa z Alp Ötztalskich w pobliżu granicy z Austrią i po 409-kilometrowym biegu wpada bezpośrednio do Adriatyku nieopodal Wenecji. Po drodze rzeka mija takie większe miasta, jak Bolzano, Trydent (Trento) czy Werona.

W alpejskiej części Adyga jest rzeką typowo górską – niesie czystą i dobrze natleniona wodę. Wraz ze swymi dopływami tworzy bardzo dobre warunki do życia dla wielu zimnolubnych gatunków ryb, takich jak pstrągi czy lipienie.

Nasze łowiska

Proponujemy Państwu wędkowanie w systemie jednego z dopływów Adygi oraz na dwóch górskich jeziorach. Cały ten obszar położony jest w Dolomitach i obejmuje wiele kilometrów niezmiernie atrakcyjnych wędkarsko wód. Rzeka i wpadające do niej strumienie są bardzo zasobne w pstrągi potokowe i pstrągi marmurkowe. Występują też lipienie. Z kolei w jeziorach możemy złowić także palie i pstrągi tęczowe.

Ryby mają tu świetne warunki do rozmnażania, wzrostu i życia – pokarmu jest dużo, sporo kryjówek, sporo bogatych w tlen bystrzyn. Już od wielu stuleci nasza rzeka uchodziła za jedną z dwóch najbardziej zasobnych w pstrągi w całych Alpach. Obecnie, dzięki mądremu programowi wdrożonemu przez region Trentino, populacja pstrąga jest niezmiennie wysoka, a ryby dorastają do imponujących rozmiarów – znacznie większych, niż po północnej stronie Alp. Postawiono więc na rozwój wędkarstwa sportowego, aby naturalne skarby tutejszych wód stały się dodatkowym źródłem dochodu z turystyki.

Ryby łowione są różnymi technikami – na niektórych strefach dozwolony jest spinning, na innych wyłącznie sztuczna mucha. Perełką jest kilkukilometrowy odcinek „no kill”, gdzie szansa na złowienie ryby życia jest wyjątkowo duża.

Sezon trwa od marca do października. Ciekawostka jest fakt, że wiosenne zmętnienie wody (tzw. woda śniegowa) kończy się tu znacznie wcześniej, niż w krajach położonych na północy Alp. Gdy jadąc na ryby do regionu Trentino mijamy po drodze w Niemczech i Austrii liczne rzeki z kawową, podwyższoną wodą, nie musimy się niepokoić. Na miejscu zastaniemy najprawdopodobniej czystą wodę i znakomite warunki do wędkowania.

Oszałamiające widoki

Dodatkowym plusem tej oferty jest możliwość spędzenia czasu w niezwykle pięknej okolicy. Wokół widać strzeliste szczyty Dolomitów, jest las, piękne górskie doliny. Trafiają się przepastne kaniony i wodospady. To bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie. Wędkowanie w takiej scenerii to zaiste wielkie szczęście!

Dostępność łowiska

Ryby łowi się z brzegu lub brodząc. Nad jeziorach możliwe użycie belly boat (po wcześniejszej konsultacji).

Rekomendowane metody połowu

Sztuczna mucha (streamer, nimfa, sucha muszka), na niektórych odcinkach również spinning i inne metody.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Z łowiska można zabierać ryby wg limitów określonych w licencji. Na odcinku „no kill” należy wypuszczać wszystkie złowione ryby.

Wyniki na wyprawach

Tour Delle Alpi (2015)

Wiosną 2015 roku wraz z Michałem Pszczołą zrobiliśmy sobie wędkarską pętlę wokół Alp. Odwiedziliśmy takie ciekawe miejsca, jak Monachium, Innsbruck, Trento (Trydent), Bled i Wiedeń. Wędkowaliśmy natomiast na jednym z dopływów włoskiej Adygi...

Zobacz reportaż


Zakwaterowanie

Zapewniamy Państwu zakwaterowanie w kameralnym rodzinnym hotelu SPA w jednym z maleńkich górskich miasteczek, leżącym nieopodal łowisk (dojazd samochodem 10-30 minut). W tzw. martwym sezonie (wiosna, jesień) ceny są bardzo atrakcyjne. W hotelu pokoje 1- i 2-osobowe (możliwy aneks kuchenny), z wszelkimi wygodami (łazienka, ciepła woda, WC). Możliwość korzystania z małego centrum SPA (basen, sauna). Przy hotelu parking.

Na miejscu restauracja prowadzona przez właściciela hotelu. Znakomita domowa kuchnia włoska – codziennie inne menu na kolację. Proponujemy wyżywienie w formie śniadań i obiadokolacji.

Serwis wędkarski

Na życzenie proponujemy usługi przewodnika wędkarskiego (przynajmniej na pierwszy dzień), znającego doskonale tutejsze wody i skuteczne modele much. Przewodnik mówi po włosku, angielsku i niemiecku. Licencje do odbioru u gospodarza hotelu, przewodnika lub w lokalnym biurze informacji turystycznej.

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Oferta wędkowania - Dorzecze Adygi

Cena:W sprawie cen prosimy o kontakt z biurem.

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Biuro: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowiska słodkowodne (jeziorowe i rzeczne) położone we włoskich Alpach (Dolomitach) nieopodal Trento, oddalone od Polski o kilkanaście godzin jazdy samochodem (głównie po autostradach).

Jakie ryby?
Polecamy połowy dzikich pstrągów potokowych, marmurkowych i palii, a także lipieni. W niektórych strefach żyje też pochodzący z zarybień pstrąg tęczowy.

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa od marca do października.

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym autem.

Największe atuty oferty

  • duża możliwość złowienia okazowego pstrąga
  • zadowalająca populacja ryb średnich małych – z reguły duża liczba brań, choć nie o wszystkich porach dnia w równym stopniu
  • wspaniałe widoki
  • możliwość wędkowania z doświadczonym przewodnikiem
  • bezkonkurencyjna kuchnia włoska

Co oprócz łowienia?

Rekomendujemy zwiedzanie zabytkowej starówki Trento (Trydent), a także wycieczki na punkty widokowe w okolicy. Ponadto wiele smakowitych produktów regionalnych.

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.