Aktualności

Rzeka marzeń

Za nami wyprawa „Kaitum 2019”


Na przełomie lipca i sierpnia br. odbyła się tradycyjna już letnia wyprawa Eventuru dla miłośników sztucznej muchy i dzikiej Laponii. Tym razem mała kameralna grupa łowiła na legendarnej rzece Kaitum, do której najlepszych odcinków dociera się tylko helikopterem. Wyprawa była podzielona na dwie części – pierwsza miała miejsce w słynnej bazie Tjuoanajokk, druga – w odludnym miejscu na górzystym tundrowym pustkowiu, gdzie rozbiliśmy nasze namioty.

Wyniki wędkarskie były tak dobre, że trudno sobie wyobrazić lepsze miejsce do połowu na muchę. Padło na pewno grubo ponad tysiąc lipieni (nie liczyliśmy oczywiście dokładnie, ale nasze szacunki oparte są na codziennych statystykach połowów przekazywanych sobie ustnie przez członków grupy). Każdy, kto decydował się na intensywne połowy, łowił średnio pomiędzy 20 a 40 pięknych ryb na dzień. A niektórzy nawet więcej… Do tego w absolutnej większości (90%) były to lipienie duże (ponad 40 centymetrów), z czego lwia część miała długość pomiędzy 45 a 50 cm! Niewiarygodne, co? Ale prawdziwe.

Do tego padło też sporo pstrągów potokowych, dochodzących do 50 centymetrów. Poza sztuczną muchą można było też łowić na spinning, co dawało szansę na dotarcie z przynętą w miejsca niedostępne dla muchówki. Tam, w odległych od brzegu szypotach „strzelały” największe kabany! To była naprawdę fantastyczna wyprawa, bo oprócz grubych, niezwykle silnych i stuprocentowo dzikich ryb, mieliśmy też do dyspozycji otaczającą nas dziewiczą lapońska przyrodę i piękne górskie krajobrazy – na dodatek oglądane niemal codziennie w promieniach intensywnego słońca. Pogoda dopisała nam bowiem jak nigdy – przez dziesięć dni praktycznie w ogóle nie padało, a momentów słonecznych było znacznie więcej nich pochmurnych. To zakrawa na cud!

Wkrótce szczegółowa relacja z wyprawy na naszym blogu, a na razie zapraszamy do obejrzenia kilku fotografii.

09.08.2019Nasi konsultanci

Maciek Rogowiecki Tomasz Wieczorek

Siedziba biura

EVENTUR FISHING
ul. Roentgena 23 lok. 21, III piętro
02-781 Warszawa

biuro czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 09.00-17.00

telefon: + 48 22 894 58 12
faks: + 48 22 894 58 16