Aktualności

Jak bez kwarantanny?

Nowe przepisy na jej uniknięcie


W świetle nowych regulacji pandemicznych, obowiązujących od 30 marca 2021 roku, istnieją dwie możliwości uniknięcia kwarantanny po powrocie do Polski z krajów strefy Schengen (np. Szwecja).

Aby być zwolnionym w takim przypadku z kwarantanny, należy przedstawić straży granicznej negatywny wynik testu na koronawirusa (dopuszczone są szybkie testy antygenowe). Zrobić go można na 48 godzin przed przekroczeniem polskiej granicy (np. na terenie Szwecji przed wejściem na prom, dla służb granicznych potrzebne będzie zaświadczenie w języku polskim lub angielskim).

Istnieje też druga możliwość. Przyjęto taką procedurę, że wszystkie osoby powracające z krajów strefy Schengen bez negatywnego testu są kierowane przez straż graniczną na kwarantannę, ale jeśli wykonają w ciągu 48 godzin od przekroczenia polskiej granicy test w polskim laboratorium diagnostycznym i wynik będzie negatywny, zostaną automatycznie zwolnione z dalszego jej odbywania. Test można zrobić natychmiast po przekroczeniu polskiej granicy w jednym z naszych portów promowych (Gdańsk, Gdynia, Świnoujście), względnie w miejscu zamieszkania.

Z kwarantanny zwolnieni są również ozdrowieńcy (do 6 miesięcy od choroby) oraz osoby zaszczepione.

30.03.2021

AKTUALIZACJA 10.05.2021

W obliczu dynamicznie zmieniających się przepisów oraz pojawiających się szczegółowych komentarzy do nich prosimy na bieżąco sprawdzać aktualne regulacje w kwestii powrotów z zagranicy na stronach rządowych, Straży Granicznej lub sanepidu. Generalnie przez cały czas możliwe jest uniknięcie 10-dniowej kwarantanny po powrocie do Polski z krajów strefy Schengen pod warunkiem wykonania testów za granicą (48 godzin przed powrotem) lub już na miejscu w kraju (do 48 godzin po powrocie).
Nasi konsultanci

Maciek Rogowiecki Tomasz Wieczorek

Siedziba biura

EVENTUR FISHING
ul. Roentgena 23 lok. 21, III piętro
02-781 Warszawa

biuro czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 09.00-17.00

telefon: + 48 22 894 58 12
faks: + 48 22 894 58 16