Aktualności

Złowiliśmy tuńczyka 300 kg!

Nowe miejsce w Hiszpanii


Jak pogodzić rodzinny urlop z wędkowaniem czyli pozornie dwie wykluczające się wzajemnie sprawy? Podajemy Wam sprawdzony przepis, który mieliśmy właśnie okazję testować: na następny urlop trzeba skrzyknąć się w 2-3 pary i lecieć do Hiszapanii w deltę Ebro (zaledwie 3 h lotu z Warszawy).

To słoneczna Katalonia więc pogoda jest gwarantowana. Przez większą część roku świeci tutaj słońce, a temperatury przekraczają 25 - 30 C. Obok plaża i ciepłe morze, doskonałe (i niedrogie!) jedzenie w małych rodzinnych restauracjach i błogi, niczym nieskrępowany wypoczynek. A jeśli morze było by zbyt wzburzone i utrudniało kąpiel to macie u nas duży, komfortowy dom z basenem, ogrodowym grillem i oczywiście klimatyzacją.

No dobrze, ale jak to się ma do wędkarstwa? Ma się i to jeszcze jak! Niewiele osób wie, że okolice ujścia Ebro to od kilku lat wspaniałe łowisko tuńczyka błękitnopłetwego. Na skutek wprowadzonych przez hiszpański rząd restrykcji połowowych dla rybaków pogłowie tego przepięknego drapieżnika jest tam bardzo liczne i brania są częste. Nie ma drugiego takiego miejsca blisko Polski gdzie można by się zmierzyć z rybami tych rozmiarów, a możemy Wam obiecać że moc i dynamika tych olbrzymów jest porażająca. Hole potrafią trwać nawet kilka godzin i absolutnie realne jest spotkanie się z tuńczykiem o masie 100 – 350 kg! Żadne, nawet największe sumy czy halibuty nie mogą się równać z mocą stosunkowo nawet niewielkiego (50 - 70 kg) tuńczyka.

Stosowaną najczęściej metodą połowów jest żywiec lub martwa ryba, ale okresowo (2 miesiące w roku) tuńczyki biorą doskonale na spinning. Na szczęście są to wtedy zazwyczaj osobniki o wadze 20-60 kg (większe przy użyciu najmocniejszego nawet sprzętu spinningowego są nie do pokonania). Na miejscu zapewniamy szybką i najbardziej łowną w Delcie łódź oraz oczywiście bardzo doświadczonego przewodnika, który jest absolutnym kluczem do sukcesu. Sprzętu wędkarskiego nie trzeba zabierać własnego, wszystko jest na miejscu. My właśnie wróciliśmy z takiej wyprawy i gorąco polecamy taką wycieczkę na następny urlop. Przez 4 dni wędkowania mieliśmy na zestawach w sumie 11 tuńczyków, 5 zostało wyciągniętych. Najmniejsza ryba ważyła 50 kg, największa około 300 kg (!).

Od sezonu 2023 zapraszamy na wędkarskie wakacje w Delcie Ebro, a tymczasem rzućcie prosimy okiem na galerię z naszej testowej wyprawy.

22.09.2022
Nasi konsultanci

Maciek Rogowiecki Tomasz Wieczorek

Siedziba biura

EVENTUR FISHING
ul. Roentgena 23 lok. 21, III piętro
02-781 Warszawa

biuro czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 09.00-17.00

telefon: + 48 22 894 58 12
faks: + 48 22 894 58 16