Aktualności

Norwegia się otwiera

Już można bez kwarantanny


Z satysfakcją informujemy Szanownych Klientów, że od 21 czerwca br. możemy znowu jeździć do Norwegii na ryby morskie. Kraj ten przystąpił do europejskiego porozumienia uznającego tzw. „paszporty covidowe”. W myśl nowych przepisów osoby zaszczepione (minimum tydzień po przyjęciu drugiej dawki lub minimum trzy tygodnie po przyjęciu szczepionki jednodawkowej) i ozdrowieńcy mogą bez przeszkód wjechać do Norwegii i spędzić tam wędkarski urlop bez dodatkowych testów i innych wymogów.

Niestety, osoby niezaszczepione pragnące podróżować samochodem i promem przez Szwecję lub Danię muszą jeszcze poczekać na dalsze luzowanie przepisów, gdyż obecnie wymogi praktycznie wykluczają opcję wędkarskiej podróży. Wymagane są testy na 24 h przed wjazdem, testy na granicy, kwarantanna i dodatkowy test w siódmym dniu kwarantanny. Szczegółowe informacje na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/norwegia

Osoby niezaszczepione mogą za to skorzystać z dwóch innych opcji: podróży samolotem z Polski (jeśli dana osoba mieszka w Polsce o i przebywała w niej przez 10 ostatnich dni) lub podróży samochodem przez Danię i Szwecję bez korzystania z promów oraz noclegów po drodze. Wówczas osoby niezaszczepione mogą wjechać do Norwegii i uniknąć kwarantanny, choć w przypadku podróży samochodem muszą wykonać test na norweskiej granicy i zarejestrować swój wjazd on-line na 72 godziny przed wjazdem do Norwegii.

Do porozumienia przystąpiła również Szwecja i do końca sierpnia br. wjazd do tego kraju (np. tranzytem) będzie możliwy bez testu dla osób zaszczepionych oraz ozdrowieńców (najwcześniej 11 dni po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu). Wjazd z krajów nordyckich – Danii, Finlandii, Islandii i Norwegii – nie jest objęty restrykcjami (na podstawie danych ze strony Ambasady Królestwa Szwecji). Osoby nie spełniające tych kryteriów będą musiały nadal wykonać test najdalej na 48 godzin przed wjazdem na teren Szwecji.

Aby poznać więcej szczegółów odnośnie do wymogów dla podróżujących należy na bieżąco przeglądać strony polskiego MSZ lub ambasad Szwecji i Norwegii.

01.07.2021
Nasi konsultanci

Maciek Rogowiecki Tomasz Wieczorek

Siedziba biura

EVENTUR FISHING
ul. Roentgena 23 lok. 21, III piętro
02-781 Warszawa

biuro czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 09.00-17.00

telefon: + 48 22 894 58 12
faks: + 48 22 894 58 16