Rosja | Primorsky Krai


Impreza grupowa - jesień 2020

Gdzie diabeł mówi dobranoc

Daleko, bardzo daleko na wschodnich rubieżach Syberii żyje potężna ryba, o której niewielu słyszało, a jeszcze bardziej nieliczni mieli okazję ją złowić. Czewica (Parahucho perryi) zwana także morskim tajmieniem lub tajmieniem sachalińskim to największy z pacyficznych przedstawicieli rodziny ryb łososiowatych - może osiągnąć 180 cm długości. Jest blisko spokrewniona z głowacicą, pstrągiem potokowym oraz oczywiście z tajmieniem syberyjskim. Jako jedyny spośród tajmieni część swojego życia spędza na przemian w morzu oraz w wodach słodkich (głównie w bystrych rzekach, choć nie stroni też od wolniejszych, czasem wręcz ledwo płynących odcinków). Czewica jest gatunkiem dwuśrodowiskowym i endemicznym – występuje w Morzu Japońskim (Hokkaido, cieśniny Wysp Kurylskich), przybrzeżnych wodach północno-zachodniego Pacyfiku, na półwyspie sachalińskim oraz w kilku rzekach położonych na Dalekim Wschodzie Rosji (Khabarovsk, Primorsky Krai).

Czewica jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem (ale dopuszczonym do wędkowania), choć w ostatnich 10 latach rosyjska administracja (o dziwo ramię w ramię z amerykańską z Alaski) czynią wiele aby zapewnić gatunkowi przetrwanie. Między innymi właśnie dzięki organizowanym wyprawom wędkarskim dla zagranicznych wędkarzy, z których część środków przeznaczana jest na dalsze badania i ochronę tych tajemniczych ryb.

Nasza wrześniowa wyprawa powiedzie nad jedną z pięknych rzek Dalekiego Wschodu Rosji, do Kraju Nadmorskiego (Primorsky Krai). Niedaleko stąd do granicy z Chinami. To zupełnie dzika, odludna i piękna kraina, gdzie karty wciąż rozdaje przyroda, a człowiek żeby przetrwać, musi się temu podporządkować.

Czy ta wyprawa jest dla mnie?

Na wyjazd zapraszamy wszystkich wędkarzy, którzy chcą doświadczyć obcowania z nietkniętą przyrodą Syberii i łowić w mało poznanych wodach gdzie dotarło przedtem niewielu wędkarzy. Zapraszamy podróżników, którzy są elastyczni, gotowi na fizyczny (umiarkowany) wysiłek, otwartych na miejscowych ludzi, ich kulturę i zwyczaje. Wreszcie takich, którzy nie oczekują na wyprawie luksusowych warunków, gdyż tam takich po prostu nie ma. Nie oznacza to bynajmniej, że warunki pobytowe będą spartańskie. Nie będą. Będzie dość komfortowo jak na daleki wschód Rosjii (i smacznie jeśli chodzi o wyżywienie), ale próżno oczekiwać tu warunków czy obsługi, którą charakteryzują się luksusowe ośrodki wędkarskie (lodge). Z grupą będzie oczywiście podróżował przedstawiciel naszego biura (Maciek Rogowiecki), a na miejscu do naszej dyspozycji będzie anglojęzyczny przewodnik, który będzie pełnił rolę tłumacza pomiędzy nami a miejscową obsługą i sternikami łodzi wędkarskich. Pragniemy zwrócić uwagę, iż w wyprawie mogą wziąć udział jedynie osoby zdrowe (brak poważnych, przewlekłych schorzeń zagrażających bezpośrednio życiu) oraz o normalnej, podstawowej sprawności fizycznej. Podkreślamy, iż wędkować będziemy w obszarze odludnym, z dala od większych skupisk cywilizacji (kilkanaście godzin jazdy pojazdem terenowym lub 2 h lotu helikopterem). Występuje tam wiele dzikich i potencjalnie groźnych dla człowieka zwierząt łącznie z niedźwiedziem brunatnym oraz tygrysem syberyjskim. Prawdopodobieństwo spotkania z którymś z tych drapieżników jest minimalne (bardzo boją się ludzi), ale istnieje jak na każdej tego typu wyprawie.

Warunki na miejscu

Kwaterować będziemy w dwóch obozach wędkarskich położonych w pobliżu rzeki. Pierwsza część wyprawy (4-5 dni) to będzie górny obóz, a na ostatnie 3-4 dni przeniesiemy się do bliźniaczego obozu położonego w dole rzeki, blisko jej ujścia do Morza Japońskiego. Mieszkać będziemy w prostych, drewnianych domkach (2-3 osoby w jednym pokoju). Domki posiadają elektryczność, choć może być ona tylko tymczasowo dostępna. Będzie także dostęp (okresowo) do ciepłej wody aby wziąć prysznic. Podczas pobytu zapewnione jest pełne wyżywienie, które samo w sobie będzie dużą atrakcją – dziczyzna, różne potrawy z ryb (ucha, kawior, itp.) oraz owoce morza – np. słynne kraby królewskie, które obficie występują w tamtejszym oceanie. Generalnie będziemy jeść jak miejscowi ludzie – prosto, do syta i smacznie! Przy okazji warto wspomnieć, iż wyprawa na daleki wschód Rosji nie jest przygodą dla abstynentów. Wznoszenie częstych toastów (powód zawsze się znajdzie) to dla miejscowych rzecz niemal święta, szczególnie kiedy goszczą u siebie turystów. Oczywiście nikt nie zmusza do nadmiernego spożywania alkoholu, jednak należy mieć na uwadze, iż odmowa „stakanczika” (czyli 100 – 150 ml czystej wódki) wywoła co najmniej ogólne zdziwienie...

Do przemieszczania się po rzece będą służyć nam miejscowe, drewniane łodzie o nazwie „ulmaga”, podobne do naszych wiślanych pychówek. Łodzie wyposażone są oczywiście w silniki spalinowe do sprawnego przemieszczania się pomiędzy miejscówkami, a każdą z nich prowadzi miejscowy sternik, który bardzo dobrze zna rzekę i zwyczaje zamieszkujących ją ryb. Sternicy to rdzenna miejscowa ludność należąca do grupy etnicznej Orochów. Ten prastary lud zamieszkujący najdalsze zakątki południowo – wschodniej Syberii jest praktycznie na wymarciu. Szacuje się, że ich populacja liczy obecnie nie więcej jak 600 – 800 osób. Orochowie to ludzie wody i lasu, od tysięcy lat nierozerwalnie związani z tymi terenami i utrzymujący się z tego co daje natura (zajmują się głównie polowaniami i rybołówstwem). Kultywują nieznane nam wierzenia, tradycje i obyczaje. Znają rzekę jak nikt i chętnie dzielą się tą wiedzą z wędkarzami. Jednak nie są to profesjonalni przewodnicy wędkarscy, którzy przykładowo uzbroją turyście wędkę czy dobiorą najlepszą przynętę (w tych sprawach jesteśmy zdani raczej na siebie!). Ich rola na wyjeździe to bezpieczny transport pomiędzy miejscówkami i wskazywanie miejsc gdzie przybywają ryby. Są mili i uczynni, ale to także dumni „ludzie tajgi”. Powinniśmy zawsze okazywać im szacunek, a oni na pewno odwdzięczą się pokazując piękno swojej krainy i poprowadzą nas na najlepsze łowiska tajmieni.

Wyjazd do Kraju Nadmorskiego jest dla naszego biura wyprawą testową. To będzie nasza pierwsza podróż w te strony. Dołożymy wszelkich starań aby na miejscu wszystko przebiegało w sposób sprawny i 100% zgodny z poniższym programem. Prosimy jednak o wyrozumiałość w przypadku drobnych potknięć lub nieścisłości. Może być to spowodowane jedynie „egzotyką” i odrębnością miejsca do którego się udajemy.

Skrócony program wyjazdu

(możliwe niewielkie zmiany w zależności od dokładnego rozkładu lotów)

Dzień 1 (04.09.2020)wylot z Warszawy do Chabarowska (przesiadka w Moskwie)
Dzień 2 (05.09.2020)przylot do Chabarowska, nocny transfer (samochody lub pociąg) na wybrzeże Morza Japońskiego. Przesiadka w samochody 4x4 lub ciężarowy pojazd terenowy.
Dzień 3 (06.09.2020)przyjazd nad rzekę wczesnym popołudniem i zakwaterowanie w dolnym lub górnym obozie, początek łowienia
Dzień 3 – dzień 10 (06.09 – 12.09)7 dni łowienia na rzece (w międzyczasie zmiana obozu, co zajmuje około 4-5 h)
Dzień 11 (13.09)wczesny wyjazd z rzeki i powrót do Chabarowska, nocleg w Chabarowsku jeśli okaże się konieczny ze względu na loty
Dzień 12 (14.09)wylot z Chabarowska do Moskwy i potem do Warszawy

Aby uczynić całą podroż mniej męczącą, możemy wydłużyć wyjazd o 1-2 dni i zrobić noclegi w Chabarowsku po przylocie i przed samym wylotem powrotnym. Decyzję w tej sprawie podejmiemy wspólnie przed rezerwacją biletów lotniczych.

Cena

Całkowita cena imprezy bez przelotu: 2990,- USD od osoby

Cena imprezy zawiera:

  • opiekę przedstawiciela Eventur Fishing, który od początku do końca podróżuje z grupą,
  • całą logistykę i opracowanie wyprawy,
  • wszelkie transfery w Rosji,
  • 7 dni wędkowania z brzegu lub z łodzi,
  • 2-3 osobowe łodzie wędkarskie wraz z doświadczonym, miejscowym sternikiem,
  • pełne wyżywienie podczas pobytu w obozach wędkarskich,
  • zakwaterowanie w domkach (2-3 osoby na pokój),
  • ubezpieczenie zdrowotne NNW oraz KL, KR i bagażu.

Cena imprezy nie obejmuje

Biletów lotniczych, napiwków dla przewodników wędkarskich (uznaniowe), alkoholu, ewentualnego noclegu w Chabarowsku jeśli okaże się konieczny ze względu na loty, opłat wizowych.

Dojazd na miejsce

Przelot: Warszawa–Chabarowsk-Warszawa (minimum 1 przesiadka po drodze w każdą stronę)

Koszt biletu lotniczego powinien zamknąć się w kwocie 2500-3000,- PLN/osoba. Bilety lotnicze zostaną kupione po skompletowaniu całej grupy po aktualnie obowiązujących cenach przewoźników lotniczych.

UWAGA! Powyższe ceny oraz pakiet świadczeń wchodzących w ich skład ważne są przy założeniu, iż w wyjeździe bierze udział 6 osób wędkujących (minimalna obsada grupy). Wyjazd może dojść do skutku nawet w przypadku mniejszej ilości uczestników (wymagane minimum uczestników jest każdorazowo określane przez biuro), ale biuro nie może zagwarantować w takim przypadku zachowania ceny lub zachowania wszystkich świadczeń (np. ilości łodzi, liczby przewodników na grupę, itp.) w takiej samej ilości. Na dzień sporządzania niniejszej oferty (18/04/2019) dokładny rozkład lotów nie był jeszcze znany. Dopuszczamy możliwość zmiany terminu o 1-2 dni w każdą stronę jeśli będzie to konieczne ze względu na siatkę połączeń lotniczych.


Lista wypraw

Nasi konsultanci

Maciek Rogowiecki Tomasz Wieczorek

Gdzie to jest?

Siedziba biura

EVENTUR FISHING
ul. Roentgena 23 lok. 21, III piętro
02-781 Warszawa

biuro czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 09.00-17.00

telefon: + 48 22 894 58 12
faks: + 48 22 894 58 16