Kazachstan | Rzeka Ili oraz jezioro Bałchasz


Impreza grupowa - wiosna 2020

W delcie wielkiej rzeki

Kazachska legenda głosi, że przy powstaniu świata Allah sięgnął do swojej torby, zagarnął z niej „resztkę darów” i rozproszył je nad bezkresnym stepem. Były to piękne i wielkie góry, szmaragdowe łąki, rwące potoki i jeziora z krystaliczną wodą, które zamieszkiwała wielka obfitość ryb i wszelkich stworzeń. Tak powstał piękny kraj, który nazywamy dziś Kazachstanem. W czerwcu 2020 roku wyruszamy na wschód, do Centralnej Azji, aby samemu się o tym przekonać i mamy nadzieję, że wybierzesz się z nami.

Będziemy łowić i podziwiać dziką przyrodę tego mało jeszcze odkrytego zakątka Ziemi. Przejedziemy pylistym stepem, przeprawimy się przez jezioro Bałchasz (dwunaste co do wielkości na świecie, długie na ponad 600 kilometrów!) aby dotrzeć do delty Ili, rzeki – legendy, która wypływa z gór Tienszan na terytorium Chin. Po drodze postaramy się wstąpić do tradycyjnej stepowej jurty na szklaneczkę kumysu i porcję manty, czyli wyśmienitego kazachskiego pieroga nafaszerowanego baraniną. Ugoszczą nas rodowici Kazachowie – lud otwarty na przybyszów i dumny ze swojej historii, którego nie ominęły burzliwe zawirowania historii. A potem… czas na ryby!

Wielka obfitość ryb i różnorodność gatunków

Ili to jedna z najbardziej zasobnych w ryby rzek Azji. W labiryncie trzcinowych wysp i wysepek żyją sumy, szczupaki, sandacze, okonie oraz bolenie. Zwolennicy mniej drapieżnych gatunków nacieszyć się mogą karpiami, karasiami i całą gamą innego białorybu. Co ważne - termin czerwcowy (do końca maja obowiązuje zakaz łowienia) to jeden z najlepszych okresów w roku na połowy. I to na wszystkie gatunki ryb!

Delta Ili to jednak nie tylko obfitość gatunków, ale także słuszne rozmiary łowionych ryb. Sandacze w przedziale 2-4 kg są w łowisku powszechne, tak samo jak bolenie, które okresowo potrafią być prawdziwym utrapieniem (biorą na wszelkie spinningowe przynęty, także te przeznaczone dla zupełnie innych ryb). Sporo jest szczupaka, ale ciężko o sztukę rekordową z powodu dużej populacji osobników w granicach 50-70 cm. No i oczywiście sumy wraz z karpiami. Te dwa gatunki osiągają w Kazachstanie bardzo duże przyrosty i absolutnie realne jest spotkanie z rekordowym egzemplarzem. W czerwcu na pewno dużo czasu poświęcimy właśnie sumom oraz boleniom, ponieważ na ten miesiąc przypada szczyt ich rocznego żerowania.

W wędkarskiej bazie

Podczas wędkarskich wypraw organizowanych przez nasze biuro staramy się zapewnić uczestnikom komfortowe warunki pobytu (tam gdzie jest to możliwe) i pełne poczucie bezpieczeństwa. Wychodzimy z założenia, iż stosunkowo krótki czas trwania wyprawy powinno maksymalnie wypełnić bezproblemowe wędkowanie, a nie „walka” z przyrodą czy przestarzałym sprzętem.

W Kazachstanie będziemy kwaterować w wygodnej bazie wędkarsko-myśliwskiej zlokalizowanej blisko ujścia Ili do jeziora Bałchasz. Do naszej dyspozycji jest duży, wolnostojący domek z pełnym wyposażeniem, ciepłą wodą i toaletą. Okresowo pojawia się nawet dostęp do internetu, choć nie wiemy czy fakt ten traktować akurat jako zaletę…

Podczas pobytu zapewnione jest pełne wyżywienie (kuchnia kirgiska, kazachska, rosyjska), a posiłki są bardzo smaczne i obfite. Wędkujemy z 3-osobowych łodzi wędkarskich (2 wędkarzy + przewodnik) wyposażonych w silniki o mocy 30-40 KM. Przewodnicy to doświadczeni miejscowi rybacy, którzy poruszają się po tym trudnym, porośniętym gigantycznymi trzcinowiskami obszarze od wielu lat. Znają rzekę jak własną kieszeń. Sprzęt na wyprawę zabieramy własny, choć na miejscu istnieje też możliwość niedrogiego wynajmu wędek i kołowrotków (konieczna wcześniejsza rezerwacja). Przed wyjazdem każdy z uczestników otrzyma obszerny informator dotyczący łowienia w Ili oraz niezbędnego sprzętu wędkarskiego, który należy zabrać na wyprawę.

Dla ciekawych świata

Dla chętnych i dysponujących paroma dodatkowymi wolnymi dniami osób proponujemy rozszerzenie wycieczki o zwiedzanie Kazachstanu (możliwy także Kirgistan, który jest o przysłowiowy „rzut kamieniem”) z pokładu terenowego samochodu po zakończeniu części wędkarskiej. W programie m.in.: przejazdy przez step, wizyty u miejscowej ludności, próbowanie „najdziwniejszych” dań miejscowej kuchni. Możemy także wybrać się na jedną z najsławniejszych i najpiękniejszych dróg świata – słynny „Jedwabny Szlak”, który przez stuleciami spinał Europę i Bliski Wschód z Chinami. Jeśli ktoś byłby zainteresowany dodatkowym zwiedzaniem, prosimy o kontakt. Warto skorzystać z tej okazji, skoro i tak ponosimy koszty przelotu, a samo zwiedzanie w Kazachstanie i Kirgistanie nie jest szczególnie drogie.

Skrócony program wyjazdu

02.06.2020wylot z Warszawy do Ałmaty (dawna nazwa: Ałma-Ata), jedna przesiadka po drodze, nocleg w Ałmaty.
03.06.2020Prywatny transfer z Ałmaty do obozu wędkarskiego (czas transferu około 7-8 godzin, obejmuje przejazd samochodem, rejs promem oraz mniejszą łodzią).
03–10.06.2020siedem dni i nocy pobytu w bazie wędkarskiej, 6 dni wędkowania.
10.06.2020transfer powrotny do Ałmaty, nocleg w Ałmaty.
11.06.2020przelot do Warszawy, jedna przesiadka po drodze, zakończenie imprezy.

Cena

Całkowita cena imprezy bez przelotu: 1650 Euro od osoby + przelot do Ałmaty.

Cena dla osoby niewędkującej bez przelotu: na zapytanie w biurze.

Cena imprezy zawiera

  • opiekę przedstawiciela Eventur Fishing, który od początku do końca podróżuje z grupą
  • całą logistykę i opracowanie wyprawy przygotowaną przez biuro wędkarskich podróży
  • transfery w Kazachstanie
  • 6 dni wędkowania, bezpieczne komfortowe łodzie dla dwóch wędkarzy (każda łódź z przewodnikiem)
  • 7 nocy w komfortowej bazie wędkarskiej oraz pełne wyżywienie
  • ubezpieczenie zdrowotne NNW oraz KL, KR i bagażu

Cena imprezy nie obejmuje

Biletów lotniczych, napiwków dla przewodników wędkarskich, alkoholu, licencji wędkarskich (niedrogie), ewentualnych noclegów w Ałmaty, jeśli okażą się konieczne ze względu na plan lotów.

Przed wyjazdem biuro Eventur zapewnia kompleksową i profesjonalną informację na temat ekwipunku potrzebnego na wyjazd do Kazachstanu.

Dojazd na miejsce

Przelot: Warszawa – Ałmaty - Warszawa (jedna przesiadka po drodze w każdą stronę)

Koszt biletu lotniczego powinien zamknąć się w kwocie do 2000,- PLN/osoba. Bilety lotnicze zostaną kupione po skompletowaniu całej grupy po aktualnie obowiązujących cenach przewoźników lotniczych.

UWAGA! Powyższe ceny oraz pakiet świadczeń wchodzących w ich skład ważne są przy założeniu, iż w wyjeździe bierze udział 6 osób wędkujących (minimalna obsada grupy). Wyjazd może dojść do skutku nawet w przypadku mniejszej ilości uczestników (wymagane minimum uczestników jest każdorazowo określane przez biuro), ale biuro nie może zagwarantować w takim przypadku zachowania ceny lub zachowania wszystkich świadczeń (np. ilości łodzi, liczby przewodników na grupę, itp.) w takim samym wymiarze. Na dzień sporządzania niniejszej oferty (18/01/2019) dokładny rozkład lotów nie był jeszcze znany. Dopuszczamy możliwość zmiany terminu o 1-2 dni w każdą stronę jeśli będzie to konieczne ze względu na siatkę połączeń lotniczych.


Lista wypraw

Nasi konsultanci

Maciek Rogowiecki Tomasz Wieczorek

Gdzie to jest?

Siedziba biura

EVENTUR FISHING
ul. Roentgena 23 lok. 21, III piętro
02-781 Warszawa

biuro czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 09.00-17.00

telefon: + 48 22 894 58 12
faks: + 48 22 894 58 16